Balkanlar
Download
1 / 94

Balkanlar - PowerPoint PPT Presentation


 • 224 Views
 • Uploaded on

Balkanlar. Balkanlar güneyde Akdeniz,kuzeyinde Tuna, Sava ve Kupa nehirleri, doğusunda Karadeniz, güneydoğusunda Ege ve Marmara Denizi ve güneybatısında Asriyatik ve İyon Denizi arasında bulunan bölgeye denir.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Balkanlar' - pavel


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Balkanlar
Balkanlar

Balkanlar güneyde Akdeniz,kuzeyinde Tuna, Sava ve Kupa nehirleri, doğusunda Karadeniz,güneydoğusunda Ege ve Marmara Denizi ve güneybatısında Asriyatik ve İyon Denizi arasında bulunan bölgeye denir.

Toplam yüzölçümü 524,701 km 2 olup 52.000.000 civarında insan yaşamaktadır. 14. yüzyılın ortalarında Balkanlar’a ulaşan Osmanlı Devleti 15. yüzyılın ortalarında Balkanlar’a hakim olmuştur.

19. yüzyıla kadar süren Osmanlı hakimiyeti sonunda Balkan Devletleri bağımsızlıklarını ilan etmiş ve Osmanlı Balkanlardan çekilmiştir.Geride bıraktığı birçok eser ise bakımsızlıktan harabe halini almıştır.


Balkan devletleri
Balkan Devletleri

 • Arnavutluk

 • Bosna-Hersek

 • Bulgaristan

 • Hırvatistan

 • Yunanistan

 • Kosova

 • Makedonya

 • Karadağ

 • Sırbistan

 • Moldova

 • Romanya


Arnavutluk
Arnavutluk

Osmanlı’dan kalma tarihi eserlerin çoğunluğu Enver Hoxa tarafından yerle bir edilerek bir tarih katliamı yapılmıştır. Kalan Osmanlı eserleri ise bakımsızlıktan yıkılmaktadır.

Dünyada Albania olarak tanınan bu ülke Türkiye’de Arnavutluk olarak bilinmektedir. Başkenti Tiran’da 2.600.000 insanın 495.000’i burada yaşamaktadır.


Ethem bey camii
Ethem Bey Camii

18. yüzyılda Tiran valisi Ethem Bey tarafından yaptırılmıştır. Ethem Bey, cami inşa edilmeden vefat ettiği için caminin yapımı oğulları tarafından yaptırılmıştır.

Cami kapısının sağ tarafında Ethem Bey’in, sol tarafında ise Ethem Bey’in eşinin mezarı bulunmaktadır. Ülkede Osmanlıya ait nadir ayakta kalan eserlerden biridir.


S leymanpa a k lliyesi
Süleymanpaşa Külliyesi

17. yüzyılda İşkodra valisi Süleyman Paşa Tiran’ı şehir yapmak için 2 camii ve 1 külliye yaptırmıştır. Fakat yapılan savaşlar sonrasında bu külliye onarılmamış. Şimdi ise yerine 28 katlı bir iş merkezi yapılmaktadır.


Elbasan
Elbasan

Elbasan, Osmanlı’nın Arnavutluğa ilk ayak bastığı şehirdir. Adını Türkçeden almış ve bu adı hala kullanılmaktadır. Osmanlı’dan kalan eserlere ise bakılmamıştır.


Elbasan kalesi ve kral cami
Elbasan Kalesi ve Kral Cami

Elbasan Kalesi ve içinde yer alan Kral Camii Arnavutluk’ta ayakta kalabilen nadir eserlerden biri.1492 yılında yapılan bu cami uzun zamandır onarılmayı beklemekte.


Berat
Berat

Berat şehri Safranbolu evlerine benzeyen hali ile Osmanlı döneminden kalan mimari özelliğini kaybetmemiş nadir yerlerden biri.Bu şehir adeta eski yaşamı anlatmakta.


Berat kalesi
Berat Kalesi

2. Beyazit tarafından yaptırılan bu kale hala ayakta.Bu kale Berat şehrinin tam tepesinde bulunuyor.Kalenin içinde bulunan cami ise harabe haline gelmiş. Camiden geriye sadece yarım bir minare kalmış.


Kodra
İşkodra

İşkodra, 1479 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı devletine katılmış.Osmanlı devleti Arnavutluk topraklarından en son burayı terk etmiş.


Kodra kalesi
İşkodra Kalesi

İşkodra Kalesi geçen yıllara rağmen nadir ayakta duran eserlerden biri.İşkodra Kalesi’nin içinde yer alan Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılan Sultan Fatih Cami ise bir harabe haline gelmiş.

Bu şehir Osmanlı devletinden ayrıldıktan sonra bu cami daha önce kiliseden camiye döndüğünü iddia ederek kiliseye çevrilmek istenmiş.

Fakat çoğunluğu müslüman olan halkın tepkisi nedeni ile bu projeden vazgeçilmiş.Mostar k pr s
Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü, 1566’da Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiştir. Bu köprü Neretva Nehri üzerinden geçmektedir. Köprünün yapımında 456 kalıp taşı kullanılmıştır. 1993’te çıkan iç savaşta Sırp ve Hırvatların saldırısına maruz kalmış, ve Kasım ayında yıkılmıştır.

Köprünün onarımı 1997 yılında başlanmış, 23 Temmuz 2003 tarihinde Prensi Charles tarafından açılmıştır. Köprü, eski Mostar şehriyle birlikte Dünya Miras Listesi’ne eklendi.


H srev bey camii
Hüsrev Bey Camii

Hüsrev Bey Camii, 1531 yılında Gazi Hüsrev Bey tarafından Mimar Sinan’a inşa ettirilmiştir. Camii, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın kalbi olan Başçarşı’da yer almaktadır.


Gazi h srev bey k lliyesi
Gazi Hüsrev Bey Külliyesi

Külliyenin içinde cami , bir medrese , bir hankah , bir han , bir kütüphane , bezistan ve hamam bulunmaktadır.

Bu külliye Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da 1530-1543 yılları arasında Gazi Hüsrev Bey tarafından Farslı Adzem (Acem) Esir Sli’ye yaptırmıştır. Külliyenin içindeMustafa pa a k pr s
Mustafa Paşa Köprüsü

16. Yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılan köprü Slivengrad şehrinde Meriç Nehri üzerinde 20 kemer olarak yapılmıştır. 1529 yılında tamamlanmış olan köprü 1766’daki su taşkını ile zarar görmüş, 1809 yılında yeniden inşa edilmiştir. Bu köprü şehrin simgesi haline gelmiştir.


H davendigar camii
Hüdavendigar Camii

Osmanlı Balkanlardaki ilk camilerinden olan Filipe şehrinin tam merkezinde 1.Murat tarafından 1369-1389 yılları arasında yaptırılmış, caminin özelliği Bursa’da yapılan Yeşil Camii ve Hüdavendigar Camii’nin mimari özelliğini taşımaktadır.


Banyaba camii
Banyabaşı Camii

Bulgaristanın başkenti Sofya’da inşa edilen bu cami imar Sinan tarafından tasarlanmıştır.

1566 yılında yapılan bu cami Sofya’da ibadete açık olan tek camidir.


Tombul camii
Tombul Camii

Tombul Camii, 1744 yılında Şerif Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Camii, Şumnu (Shumen) kentindedir. Aynı zamanda külliye olan bu camii, içinde kütüphane ve mektebi içeren bir medrese bulundurmaktadır. Cami Balkanlardaki en büyük ikinci cami olarak bilinmektedir.Alaca camii
Alaca Camii

Alaca Camii 1438 yılında İshak Bey tarafından yapılmıştır. Diğer camilerden farklı olup sultan, bey, paşa gibi makam sahibi kişiler tarafından yaptırılmamış; Kalkandelenli iki kız kardeşin mali desteği ile yaptırılmıştır. Camii, 1833 yılında Abdürrahman Paşa tarafından büyük bir onarımdan geçirilmiştir.

Camide, seramik süslemeleri yerine çiçek desenleri görülür. Camideki boya düzenini kurmak için 30.000’den fazla yumurta kullanılmıştır. Camii avlusunda caminin yapımını sağlayan iki kız kardeş olan Hurşide ve Mensure hanımların türbeleri bulunmaktadır.


Harabati baba tekkesi
Harabati Baba Tekkesi

Tekke, Sersem Ali Baba Türbesi etrafında 1538 yılında kurulmuştur. 1799 yılında Recep Paşa kuruculuğundaki vakıf tekkenin içini de oluşturmuştur. Tekkenin kurucusu Ali Baba’nın Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden olduğu belirtilir. 1948 yılında bu tekke eşkıyalar tarafından yıkılmıştır.Belgrad camii
Belgrad Camii

Cami sonraki Osmanlı Avusturya savaşlarında büyük zarar gördü. 1867’de Belgrad’ın Osmanlıların elinden çıkmasından sonra hükümet tarafından Müslüman cemaatine tahsis edilen camii 1893-94 yıllarında 2.Abdülhamit tarafından tamir ettirilmiştir. Belgrad’daki 250 camiden ibadete açık tek cami Kosova’daki olaylardan sonra 18 Mart 2004’te yakılmış, sonra yeniden tamir ettirilmiştir.

Camii, 1575 yılında yapılmış olup kim tarafından yaptırıldığı tam olarak bilinmemektedir. Belgrad’ın Pasarofça Antlaşması ile Avusturya’ya bırakılmasından sonra camii 22 yıl kilise olarak kullanılmıştır. Belgrad’ı Osmanlı geri almasından sonra yeniden ibadete açılmıştır.Evrenos bey mareti
Evrenos Bey İmareti

Gümülcine’nin fethinden hemen sonra 1365-1385 yılları arasında yaptırıldığı düşünülmektedir. Avrupa’da ayakta kalmış en eski Osmanlı yapısı olmasıyla da önemlidir.


Venedik osmanl e mesi
Venedik Osmanlı Çeşmesi

Aç Besmeleye iç suyuHan Ahmed'e eyle dua

Ebced hesabina göre bu kitabe Hicri 1141 (Miladi 1728) tarihini göstermektedir. Bu tarihin de çeşmenin yapılış tarihi olduğu düşünülmektedir. Kitabenin kendisi ve el yazması Sultan 3. Ahmed’e aittir.


Defterdar camii
Defterdar Camii

Cami, 1724 yılında Defterdar İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Minaresi 1993 yılında restore edilmiştir. Camii cuma namazlarında kullanılmaktadır.


Recep pa a camii
Recep Paşa Camii

Recep Paşa Camii, 1588 yılında Rodos’ta yapılmış olup Osmanlı’nın ilk miraslarındandır. 2004’te müzeye çevrileceği gerekçesi ile restorasyon yapılmaya başlanmış fakat Aralık 2011 yılında yıkılmıştır.


Murat reis camii
Murat Reis Camii

Murat Reis Camii, Ebubekir Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1797 yılında Gazi Hasan Bey tarafından tamir ettirilmiştir.


S leymaniye camii
Süleymaniye Camii

1987 yılında caminin minaresi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu için vinç yardımıyla yıkılmış eski uzunluğunun üçte bir uzunluğunda aynı görünümde tekrardan aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

Süleymaniye Camii, Rodostaki en büyük camidir. 1531 YILINDA Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Camiyi Mimar Sinan’ın yaptığı söylenmektedir. Camii 1809 yılında onarılmıştır.


Beyaz kule
Beyaz Kule

Bu kule Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılmıştır. Mimarının Mimar Sinan olduğu söylenmektedir. Kule Osmanlı zamanında kale, garnizon ve hapishane olarak kullanılmıştır. 1912’de Selanik Yunanistan’ın eline geçince Kule beyaza boyanmıştır. Fakat sonra eski haline dönmüştür. Beyaz Kule ismi de buradan gelmektedir.

1912’de Selanik Yunanistan’ın eline geçince Kule beyaza boyanmıştır. Fakat sonra eski haline dönmüştür. Beyaz Kule ismi de buradan gelmektedir.


Alaca maret
Alaca İmaret

Alaca İmaret, Selanik Sancakbeyi İshak Paşa tarafından 1484 yılında yaptırılmıştır. Geçen 10 yılda imaretin restorasyonu yapılmıştır. Ayrıca ismini batı köşesindeki minaresinden almıştır.


Yeni camii
Yeni Camii

Yeni Câmi, 1900–1903 yılları arasında İslâm dinine dönmüş Yahudi kökenli Hacı Mehmet Hayri Paşa tarafındn yaptırılmıştır. 1905 yılında müzeye çevrilmiştir.


ADI : İSHAK ÇATALOĞLU

ERDEM KOCAMEŞE

NO : 29-92