navidad czyli bo e narodzenie w hiszpanii n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Navidad czyli Boże Narodzenie w Hiszpanii PowerPoint Presentation
Download Presentation
Navidad czyli Boże Narodzenie w Hiszpanii

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

Navidad czyli Boże Narodzenie w Hiszpanii - PowerPoint PPT Presentation


  • 129 Views
  • Uploaded on

Navidad czyli Boże Narodzenie w Hiszpanii. Boże Narodzenie w Hiszpanii jest obchodzone bardzo uroczyście. Religijny charakter Świąt nie przeszkadza jednak Hiszpanom w huczniej zabawie przy udziale muzyki, tańca i bąbelkowych napojów. Świąteczna loteria L a lotería de Navidad.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Navidad czyli Boże Narodzenie w Hiszpanii' - ova


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Boże Narodzenie w Hiszpanii jest obchodzone bardzo uroczyście. Religijny charakter Świąt nie przeszkadza jednak Hiszpanom w huczniej zabawie przy udziale muzyki, tańca i bąbelkowych napojów.

wi teczna loteria l a loter a de navidad
Świąteczna loteriaLa lotería de Navidad

Boże Narodzenie w Hiszpanii rozpoczyna się 22 grudnia loterią bożonarodzeniową. Jest to długoletnia tradycja, którą w 1763 r. zapoczątkował Król Carlos III. Od tego czasu, nieprzerwanie, co roku Hiszpanie nasłuchują wyśpiewywanych przez dzieci z Colegio San Ildefonso w Madrycie zwycięskich numerów, w nadziei na zdobycie głównej nagrody (El Gordo), która opiewa na aż 2 000 000 euro.

wigilia bo ego narodzenia la nochebuena
Wigilia Bożego NarodzeniaLa Nochebuena

Wigilia to najważniejszy wieczór w czasie hiszpańskich Świąt. Rodziny spotykają się na uroczystej kolacji, przy szopce, będącej głównym elementem wystroju każdego domu. Choinka jest znanym zwyczajem i praktykowanym, aczkolwiek nie tak znaczącym jak szopka.

l as comidas posi ki
Las comidasPosiłki

Główne dania serwowane tego dnia różnią się w zależności od regionu, są to zazwyczaj: jagnięcina i prosię (Castilla Leon i Castilla La Mancha), pieczony indyk (Andaluzja), owoce morza, ryby (wybrzeże). Na deser podaje się natomiast turron (rodzaj nugatu z migdałami), marcepan, ciasteczka polvorones, orzechy. Wszystko popija się dużą ilością cava, tradycyjnym hiszpańskim białym winem musującym.

l a misa del gallo pasterka
La Misa del GalloPasterka

Po kolacji większość Hiszpanów udaje się na Pasterkę, która jest ważnym punktem wigilijnego wieczoru. W języku hiszpańskim Pasterka to la Misa del Gallo, co dosłownie oznacza Msza Koguta, który - zgodnie z tradycją - jako pierwszy ogłosił światu narodzenie Chrystusa. Ważnym symbolem jest także krowa, która będąc przy narodzinach Jezusa, ogrzewała dziecię.

slide10

Ten wyjątkowy wieczór wieńczy huczna zabawa na ulicach miast, podczas której można podziwiać, a także uczestniczyć w tańcu joty(szybki hiszpański taniec połączony z piosenką) przy dźwiękach gitar i kastanietów.

dzie wi tych niewini tek d a de los santos inocentes
Dzień Świętych NiewiniątekDía de los Santos Inocentes

28 grudnia Hiszpanie obchodzą Dzień Świętych Niewiniątek. Tradycja ta ma swoje korzenie w krwawym wydarzeniu, mianowicie rzezi dzieci w Judei, którą zainicjował Herod, by zgładzić Jezusa. Jednak obecnie jest to bardzo wesoły dzień żartów i psot, na wzór prima aprilis.

la nochevieja nowy rok
La NocheviejaNowy Rok

Symbolem hiszpańskiej nocy sylwestrowej są winogrona. O północy, kiedy zegar bije 12 razy, każdy Hiszpan ma przy sobie 12 winogron, które zjada po kolei, 1 winogrono przy każdym uderzeniu zegara. Zgodnie z tradycją, zabieg ten przynosi szczęście na 12 miesięcy Nowego Roku. Huczna zabawa trwa do białego rana na imprezach zwanych cotillón.

epifan a wi to trzech kr li
EpifaníaŚwięto Trzech Króli

Boże Narodzenie w Hiszpanii kończy Święto Trzech Króli. 5 stycznia wieczorem ulicami miast przechodzi parada Trzech Króli, którzy obdarowują mieszkańców łakociami i drobnymi upominkami. Po powrocie do domów dzieci wypełniają swoje buty słomą i ustawiają w łatwo dostępnych miejscach. Rano znajdują w nich prezenty, które przynoszą im Trzej Królowie. Słoma, będąca pokarmem dla wielbłądów niosących Monarchów, zostaje zastąpiona podarkami - bądź węglem (obecnie w formie cukierków), który dostają niegrzeczne dzieci. 6 stycznia rano, po obejrzeniu prezentów, je się tradycyjne ciasto roscón de reyes o kształcie pierścienia, dekorowane kandyzowanymi owocami symbolizującymi szmaragdy i rubiny zdobiące ubrania Trzech Króli.