T.C.
Download
1 / 66

T.C. AZİZİYE MÜFTÜLÜĞÜ DADAŞKENT MERKEZ CAMİİ - PowerPoint PPT Presentation


 • 154 Views
 • Uploaded on

T.C. AZİZİYE MÜFTÜLÜĞÜ DADAŞKENT MERKEZ CAMİİ. K urban’ın Önemi Ve Fıkhî Yönü. İ dris YAVUZYİĞİT. Dadaşkent Merkez Camii Imam Hatibi. KURBAN Sözlükte: yaklaşmak, Allâh’a (rahmetine) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelir.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' T.C. AZİZİYE MÜFTÜLÜĞÜ DADAŞKENT MERKEZ CAMİİ' - osmond


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

T.C.

AZİZİYE MÜFTÜLÜĞÜ

DADAŞKENT MERKEZ CAMİİ

Kurban’ın Önemi

Ve Fıkhî Yönü

İdris YAVUZYİĞİT

Dadaşkent Merkez Camii Imam Hatibi


KURBAN

Sözlükte: yaklaşmak, Allâh’a (rahmetine) yakınlaşmaya vesile olan şeyanlamlarına gelir.

Dinî bir terim olarak: Kurban, kurban bayramı günlerinde ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

Arapça'da "Udhiyye" denir.

Kurban Kavramı


وَلِكُلِّ أُمَّةٍ جَعَلْنَا مَنسَكًا لِيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَى مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ

“ Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerine O’nun adını ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık…” (Hac, 34)

Bütün Dinlerde Kurban İbadeti


Kurban, Allah Teâlâ'nın ihsan buyurduğu varlığa bir teşekkürdür.

Kurban ibadeti İslâmiyet'ten önce de vardı.

 • Adem (as)ın iki oğlunun kurbanları(maide 27)

 • İbrahim (as)ın oğlu İsmail’i kurban etmesi ilahi vahyin tecellisi (saffat 100-111)

 • Bütün dinlerde Yahudilik ve Hıristiyanlıkta da kurbanın bulunması (hac 34) bu ibadetin her zaman var olduğunu ve önemini ifade eder.

Bütün Dinlerde Kurban İbadeti


رَبِّ هَبْ لِي مِنَ الصَّالِحِينَ {100} فَبَشَّرْنَاهُ بِغُلَامٍ حَلِيمٍ {101} فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْيَ قَالَ يَا بُنَيَّ إِنِّي أَرَى فِي الْمَنَامِ أَنِّي أَذْبَحُكَ فَانظُرْ مَاذَا تَرَى قَالَ

يَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِي إِن شَاء اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِينَ {102}

“(İbrahim) “Ey Rabbim, bana iyilerden (bir oğul) ihsan et'' dedi. Biz de kendisine yumuşak huylu bir oğul müjdeledik. Oğlu yanında koşacak çağa gelince, “Ey oğlum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum, bir düşün, ne dersin?” dedi. (İsmail) “Babacığım, sana ne emrolunuyorsa yap, inşaallah beni sabredenlerden bulacaksın.” dedi. Her ikisi de Allah'a teslim oldular (Allah'ın emrine boyun eğdiler). (Saffat 100-102)

Hz. İbrahim’in Oğlu İsmail’i Kurban Etmesi

فَلَمَّا أَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبِينِ {103} وَنَادَيْنَاهُ أَنْ يَا إِبْرَاهِيمُ {104} قَدْ صَدَّقْتَ الرُّؤْيَا إِنَّا كَذَلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ {105} إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْبَلَاء الْمُبِينُ {106} وَفَدَيْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِيمٍ {107}

İbrahim, oğlunu şakağı üzerine yatırdı. Biz de ona şöyle seslendik: “Ey İbrahim, rüyana gerçekten sadakat gösterdin, şüphesiz ki bu apaçık bir imtihandı.” dedik ve ona (İsmail'e karşılık) büyük bir kurbanlık fidye verdik. (Saffat 103-107)


KURBAN MALÎ VE SİMGESEL BİR İBADETTİR الصَّالِحِينَ {100} فَبَشَّرْنَاهُ بِغُلَامٍ حَلِيمٍ {101} فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْيَ قَالَ يَا بُنَيَّ إِنِّي أَرَى فِي الْمَنَامِ أَنِّي أَذْبَحُكَ فَانظُرْ مَاذَا تَرَى قَالَ

Kurban, insanın Allah'a yaklaşmasına ve O'nun rızasını kazanmasına vesile olan mali bir ibadettir.

İnsan, kurban kesmekle, İbrahim aleyhi's-selâm gibi Allah'a ve O'nun emirlerine bağlılığını, gerekirse O'nun rızasını kazanmak için her fedakarlığa katlanacağını göstermiş olur.

Kurban canı yani İsmail’ini Allah’a sunabilmektir.

Kurban İsmail’ce sadakat ve teslimiyetin ifadesidir.

Kurban Allah’a Bağlılık Ve Teslimiyettir

İbrahim aleyhi's-selâm oğlu yerine Cenâb-ı Hakk'ın kendisine gönderdiği koç'u kurban etmiş ve böylece kurban Hz. İbrahim'den sünnet olarak bize intikal etmiştir.


İnsan, Kurban keserken; الصَّالِحِينَ {100} فَبَشَّرْنَاهُ بِغُلَامٍ حَلِيمٍ {101} فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْيَ قَالَ يَا بُنَيَّ إِنِّي أَرَى فِي الْمَنَامِ أَنِّي أَذْبَحُكَ فَانظُرْ مَاذَا تَرَى قَالَ

Şirk, cimrilik ve tüm kötü alışkanlıkları kurbanla birlikte

kurban keser gibi kesip atmalı,

En çok sevdiğini Allah yolunda verebilme gücüne ulaşmalıdır.

Kurban Allah’a Bağlılık Ve Teslimiyettir


لَن يَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَكِن يَنَالُهُ التَّقْوَى مِنكُمْ كَذَلِكَ سَخَّرَهَا لَكُمْ لِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَبَشِّرِ الْمُحْسِنِينَ {37}

“Onların (kurbanların) ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır. Fakat O'na sadece sizin takvanız ulaşır.”(Hac 37)

Kurban Da İhlas Ve Samimiyet

Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılan her şeyde ve kurban ibadetinde esas olan iyi niyet ve ihlâs’tır.


وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ ابْنَيْ آدَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبَا قُرْبَاناً فَتُقُبِّلَ مِن أَحَدِهِمَا وَلَمْ يُتَقَبَّلْ مِنَ الآخَرِ قَالَ لَأَقْتُلَنَّكَ قَالَ إِنَّمَا يَتَقَبَّلُ اللّهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ {27}

“(Ey Muhammed) onlara Adem'in iki oğlu ile ilgili haberi hakkıyla oku. Hani her ikisi birer kurban sunmuşlardı, birinden kabul edilmiş, diğerinden kabul edilmemişti.

(Kurbanı kabul edilmeyen (Kabil) ötekine): – Seni öldüreceğim, demişti. Diğeri (Habil) ise: – Allah, yalnız kendisinden korkanlardan kabul eder dedi ve devam etti: "Allah'a yemin ederim ki sen beni öldürmek için bana el uzatsan da ben seni öldürmek için sana el uzatacak değilim. Ben, alemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım.” dedi. (Maide 27-28)

Hz. Adem’in İki Oğlunun Sunduğu Kurbanlar

Allah Teâlâ ancak takva sahiplerinin yapmış oldukları ibadetleri kabul eder.


 • Kurban Kesmekle; ابْنَيْ آدَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبَا قُرْبَاناً فَتُقُبِّلَ مِن أَحَدِهِمَا وَلَمْ يُتَقَبَّلْ مِنَ الآخَرِ قَالَ لَأَقْتُلَنَّكَ قَالَ إِنَّمَا يَتَقَبَّلُ اللّهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ {27}

 • Allah’ın emrine itaat edilmektedir.

 • Allah için fedakarlık yapma alışkanlığı kazanılmaktadır.

 • Toplumda yardımlaşma ve dayanışma yoluyla kardeşlik ve dostluk bağları güçlenmektedir.

 • Sosyal adaletin önü açılmış olur ve bir yıl boyu et yeme imkanı bulamayanlar bu vesileyle et yemiş olurlar.

 • Zengin, malını feda ederek şükretme imkanını elde ederken, fakir de bayram vesilesi ile bulduğu bir yiyecek için şükretme imkanına kavuşur.

 • Zenginde cimrilik veya dünya malına düşkünlük varsa bu duyguları zaafa uğramış olur.

 • Hayvan piyasasında ticari bir canlanma meydana gelir.

 • Hayvancılık teşvik edilmiş olur.

 • Deri sanayinin gelişimine katkıda bulunulur.

Kurban Kesmenin Faydaları


مَا عَمِلَ آدَمِيٌّ مِنْ عَمَلٍ يَوْمَ النَّحْرِ أَحَبَّ إِلَى اللَّهِ مِنْ إِهْرَاقِ الدَّم

“Ademoğlu kurban bayramı gününde Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmış olmaz. ” (Tirmizi, Edahi,1)

Kurban Bayramında Yapılacak En Güzel İş


مَا عَمِلَ آدَمِىٌّ عَمَلاً يَوْمَ النَّحْرِ أحَبَّ إلى اللّهِ تَعالى مِنْ إهْرَاقِهِ الدِّمَاءَ، إنَّهَا لَتَأتِى يَوْمَ الْقِيَامَةِ بقُرُونِهَا وَأشْعَارِهَا وأظْاَفِهَا، وَإنَّ الدَّمَ لَيَقَعُ مِنَ اللّهِ تَعالى بِمَكَانٍ قَبْلَ أنْ يَقَعَ في الارْضِ فَطِيبُوا بِهَا نَفْساً.

Hz. Aişe (r. anhâ) anlatıyor: "Rasulullah (a.s) buyurdular ki:

"Hiç bir kul, kurban günü, Allah indinde kan akıtmaktan daha sevimli bir iş yapamaz. Zîra, kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzlarıyla, kıllarıyla, tırnaklarıyla gelecektir. Hayvanın kanı yere düşmezden önce Allah indinde yüce bir mevkiye ulaşır. Öyle ise, onu gönül hoşluğu ile ifâ edin." [Tirmizî, Edâhî 1, (1493); İbnuMâce, Edâhî 3, (3126).]

Kurban’ın Allah Katındaki Değeri


ضَحَّى رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِكَبْشَيْنِ أَقْرَنَيْنِ أَمْلَحَيْنِ، أَحَدُهُمَا عَنْهُ وَعَنْ أَهْلِ بَيْتِهِ، وَالآخَرُ عَنْهُ وَعَنْ مَنْ لَمْ يُضَحيِّ مِنْ أُمَّتِه

Ebu Hüreyre (ra) rivayet ediyor :

“Peygamberimiz (sav) (kurban bayramı günü mü’minlere bayram namazını kıldırdıktan ve hutbesini okuduktan sonra - BismillahiAllahuEkber – diyerek) kendi eliyle biri kendisi için diğeri de ümmetinden kurban kesemeyenler için boynuzlu ve semiz iki tane koç kesti.” (Taberani, Mucem-i Kebir)

Kurban Kesmenin Önemi


Zeyd اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِكَبْشَيْنِ أَقْرَنَيْنِ أَمْلَحَيْنِ، أَحَدُهُمَا عَنْهُ وَعَنْ أَهْلِ بَيْتِهِ، وَالآخَرُ عَنْهُ وَعَنْ مَنْ لَمْ يُضَحيِّ مِنْ أُمَّتِه İbnuErkamradıyallahuanh anlatıyor: "Resûlullahaleyhissalâtu vesselâm'ın ashabı:

يَا رَسُولَ للّهِ! مَا هذِهِ ‘الاضاحِيُّ؟ قَالَ: سِنَّةُ أبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ قَالُوا: فَمَا لَنَا فِيَها؟ يَا رَسُولَ للّهِ! قَالَ: بِكُلِّ شَعَرَةٍ حَسَنَةٌ قَالُوا: فَالصُّوفُ؟ يَا رَسُولَ للّهِ! قَالَ: بِكُلِّ شَعَرَةٍ مِنَ الصُّوفِ حَسَنَةٌ

"Ey Allah'ın Resûlü dediler, bayram günü kesilen şu kurban nedir?"

"Bu babanız İbrahim aleyhisselâm'ın sünnetidir" buyurdular. Ashab: "Pekiyi, kurban kesmede bize ne gibi sevap var ey Allah'ın Resûlü!" dediler.

"Kurbanın her bir kılı için bir sevap" buyurdular. Ashab tekrar: "(Kesilen kurban, koyun kuzu gibi) yünlü ise ey Allah'ın Resûlü (sevap nasıl olacak)?" diye sordular. Aleyhissalâtu vesselâm: "Yünün her bir kılı için de bir sevap var!" buyurdular.

(Taberani, Mucem-i Kebir)

Kurban Kesmenin Sevabı


مَنْ وَجَدَ سَعَةً فَلَمْ يُضَحِّ فَلاَ يَقْرَبَنَّ مُصَلاَّنَا

"Kim imkanı olduğu halde kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın"

(İbnMace, Edahi, 2; Müsned, 2, 321),

Kurban Kesmenin Sevabı


عن مِخْنَفِ بن سليم رَضِىَ اللّهُ َعَنْهُ قال: سَمِعْتُ رسولَ اللّه يَقُولُ:

يَا أيُّهَا النَّاسُ إنَّ على كُلِّ أهْلِ بَيْتٍ في كُلِّ عَامٍ أُضْحِيَة

"Ey insanlar, her sene,

her ev halkına

kurban kesmek vaciptir."

(Tirmizi, Edahi, 18; İbnMace, Edahi, 2)

Kurban Kesmenin Sevabı


Kurban bir gelenek değil, اللّهُ َعَنْهُ قال: سَمِعْتُ رسولَ اللّه يَقُولُ: İBADET’tir.

İslâm'da, kurban bayramında kurban kesmenin dinî bir hüküm oluşu

Kitap, Sünnet ve icmâ ile sabitolup, zekât gibi Hicretin ikinci yılında meşrû kılınmıştır.

Kurban’ın Meşruiyeti


KURBAN KESMENİN DİNİ HÜKMÜ اللّهُ َعَنْهُ قال: سَمِعْتُ رسولَ اللّه يَقُولُ:

Kurban kesmek İmam-ı Azam Ebu Hanife'ye göre vacip, (İmam Malik’in kurban kesmeyi vacip kabul ettiğine dair rivayetler de mevcuttur)

İmam Muhammed, İmam Ebu Yusuf, Şafiî, Malik ve Ahmed b. Hanbel'e göre sünnet-i müekkededir.

Hükmümün vacip veya sünnet-i müekkede olması, uygulamaya bir etki yapmamaktadır.

Kurban Kesmenin Dini Hükmü

Her iki görüş sahipleri de gücü yeten kimsenin kurban kesmelerini öngörmektedir. İmkanı olanların kurban kesmeyi terk etmelerine ruhsat vermemişlerdir.


Kurban Kesmeyi اللّهُ َعَنْهُ قال: سَمِعْتُ رسولَ اللّه يَقُولُ: Vacip Görenlerin Delilleri

فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ “Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes”.(Kevser 2)(İmam Azam: Ayetin hükmünün bütün Müslümanları kapsayıp kapsamadığı açık olmadığı için kurban kesme emri ümmet için farz değil vaciptir.)

مَنْ كَانَ لَهُ سَعَةٌ، وَلَمْ يُضَحِّ، فَلاَ يَقْرَبَنَّ مُصلانَا“Kim imkânı olduğu halde kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın” (İbnMâce, “Edâhî”, 2 )(Hadisin Ebu Hanife'ye delil oluşu şu yoruma dayanmaktadır: “Hadiste yer alan böylesine güçlü bir uyarı, ancak vacip olan bir ibadetin terki konusunda yapılmış olabilir. Kurban vacip olmasaydı terk eden kimse için Hz. Peygamber böyle bir ifadeyi kullanmazdı.” Bu hadisin Mevkuf olduğunu muhaddisler ifade etmişlerdir))

يَا أيُّهَا النَّاسُ إنَّ على كُلِّ أهْلِ بَيْتٍ في كُلِّ عَامٍ أُضْحِيَة “Ey insanlar, her sene, her ev halkına kurban kesmek vâciptir” (Tirmizî, “Edâhî”, 18)

“Kurban kesiniz, çünkü kurban atanız İbrahim’in sünnetidir”

Hz. Peygamber kurban kesmeyi hiç terk etmemiştir.

Kurban Kesmeyi Vacip Kabul Edenler


Kurban Kesmeyi اللّهُ َعَنْهُ قال: سَمِعْتُ رسولَ اللّه يَقُولُ: Sünnet-i Müekkede Görenlerin Delilleri

ثَلَاثٌ هُنَّ عَلَيَّ فَرَاإِضُ وَهُنَّ لَكُمْ تَطَوُّعٌ ٍ اَلْوِتْرُ وَالنَّحْرُ وَصَلَاةُ الضُّحَى“Şu üç şey bana farzdır size ise nafiledir: Vitir namazı, Kuşluk namazı, kurban kesmek”.(Ahmet b. Hanbel, müsned, 1946) (Muhaddisler bu hadisin zayıf olduğunu ifade etmişlerdir.)

ضَحَّى النَّبِيُّ بِكَبْشَيْنِ أَمْلَحَيْنِ أَقْرَنَيْنِ ذَبَحَهُمَا بِيَدِهِ وَسَمَّى وَكَبَّرَ وَوَضَعَ رِجْلَهُ عَلَى صِفَاحِهِمَا“Peygamber (sav) boynuzlu ve beyaz iki koç kurban etti. Onları eliyle kesti. Besmele çekti, tekbir getirdi ve ayağını da yanlarına koydu.” (Müslim, edahi, 9)

“Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer insanların farz olarak algılamalarından korktukları için her yıl kurban kesmezlermiş” (Nevevi , el mecmu’, VIII, 356)

Kurban Kesmeyi Müekked Sünnet Kabul Edenler


KURBAN KESMEKLE MÜKELLEF OLANLAR اللّهُ َعَنْهُ قال: سَمِعْتُ رسولَ اللّه يَقُولُ:

Müslüman Olmak

Akıllı Ve Buluğa Ermiş Olmak

Yolcu Olmayıp Mukim Olmak

Belirli Bir Mali Güce (Nisap) Sahip Olmak.

Hanefîler'denEbûHanîfe ve EbûYûsuf ile Mâliki ve Hanbelî mezheplerine göre kurbanla yükümlü sayılmak için akıl ve bulûğ şart olmayıp gerekli malî güce sahip olan küçük çocuklar ve akıl hastaları adına kanunî temsilcileri tarafından kurban kesilmesi gerekir. Bu fakihler kurbanın malî bir ibadet oluşu ve başta fakirler olmak üzere üçüncü şahısların hakkının gözetilmesi hususunu ön planda tutmuşlardır.

Kurban Kesmekle Mükellef Olanlar


 • KURBAN KESME NİSABI اللّهُ َعَنْهُ قال: سَمِعْتُ رسولَ اللّه يَقُولُ:

 • Kurban nisabı, kişinin temel ihtiyaçları olan

 • Oturacak evi,

 • Evinin yeter derecede eşyası,

 • Binek için olan hayvanı veya arabası,

 • Üç kat elbisesi,

 • Kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin bir yıllık nafakalarından ve borcundan fazla 80,18 gr. Altın veya bunun kıymeti para ve eşyaya malik olan kimse

 • Kurban kesecek kadar zengin demektir.

 • Bu kimseye yılda bir defa kurban günlerinde kurban kesmek vacip olur.

Kurban Nisabı


Kurban: اللّهُ َعَنْهُ قال: سَمِعْتُ رسولَ اللّه يَقُولُ: Koyun, Keçi, Sığır, Manda Ve Deve olmak üzere 5 cins hayvandan kesilir.

Bu hayvanlardan devenin 5,sığır ile manda'nın 2 ve koyun ile keçinin 1yaşını doldurmuş olmaları gerekir.

Ancak koyunlar altı ayı tamamladıkları halde bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olurlarsa bunlar da kurban edilebilir.

Kurbanlık Hayvanlar ve Yaşları


Kurbanın geçerliliği açısından kurban edilecek hayvanların erkek veya dişi olmaları arasında fark yoktur. Bazı alimlerimiz ise peygamber efendimizin:

خَيْرُ الْاُضْحِيَةِ اَلْكَبْشُ“Kurbanlığın en hayırlısı koçtur” (Tirmizi, Edahi,18)hadisinden hareketle koyunun erkeğinin kesilmesini daha faziletli görmüşlerdir.

Kurbanlık Hayvanlar ve Yaşları

Kurbanlık Hayvanlar ve Yaşları


Kurbanlık hayvanlardan koyun veya keçi ancak bir kişi tarafından Kurban edilir. Bunun yanında sığır, manda ve deve yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilir. Ortakların tek veya çift olmalarında da bir sakınca yoktur.

Kurbanlık Hayvanlarda Ortaklık


Kurbanlık hayvanlarda esas olan; kurbanın tarafından Kurban edilir. Bunun yanında sağlıklı, düzgün, azaları tastamam vebesili olmasıdır.

Kesilecek kurbanın böyle olması hem ibadetin gaye ve mahiyetine hem de sağlık kurallarına daha uygundur.

Kurbanlık Hayvan Nasıl Olmalı


Kurbanlık Satın Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar tarafından Kurban edilir. Bunun yanında

Veteriner Hekim Sağlık Raporu veya Menşe Şahadetnamesi olmayan,

Kulak Küpesi ve Pasaportu bulunmayan Büyükbaş Hayvanların,

Çok zayıf olan,

Gebe veya yeni doğum yapmış olan,

Yüksek ateşi olan,

Çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan,

Kılları karışık ve mat halde olan,

Bakışları ve dış görünümü canlı olmayan,

Salya akıntısı bulunan,

Pis kokulu ishali olan,

Pis kokulu burun akıntısı olan,

Çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız, hayvanların satın alınmaması gerekmektedir.

Kurbanlık Hayvan Alırken


Kurban Alırken Dikkat Edilmesi Gerekir tarafından Kurban edilir. Bunun yanında


لا يُضحَّى بالعرجاءِ بيِّنٌ ظَلعُها ولا بالعوراءِ بيِّنٌ عورُها ولا بالمريضةِ بيِّنٌ مرضُها ولا بالعجفاءِ التي لا تُنقى

“Topallığı açıkça belli olan, körlüğü açıkça belli olan, hastalığı açıkça belli olan hasta ve iliği kurumuş derecede zayıf olan hayvanlar kurban edilmez”

(Tirmizi, Edahi, 5. IV,86)

Kurban Edilemeyecek Hayvanlar


 • HANGİ AYIPLAR HAYVANIN KURBAN OLMASINA MANİ OLUR ظَلعُها ولا بالعوراءِ بيِّنٌ عورُها ولا بالمريضةِ بيِّنٌ مرضُها ولا بالعجفاءِ التي لا تُنقى

 • İki veya bir gözü kör olan,

 • Aşırı derecede zayıfolan,

 • Kesim yerine yürüyerek gidemeyecek derecede aksak/topal olan,

 • Doğuştan kulağı ve tenasül organı olmayan,

 • Kulağının, kuyruğunun veya tenasül organının üçte birinden fazlası kopmuşolan,

 • Dişlerinin yarıdan fazlası düşmüş olan,

 • Koyun ve keçide bir, sığırda iki memesi kurumuş olan,

 • Burnu kesilmiş olan,

 • Memesinin ucu kesilmiş olan,

 • Boynuzlarından bir’i veya ikisi kökünden kopmuş/kesilmiş olan,

 • Dilinin çoğu kesilmiş olan,

 • İlaçla sütü kesilmiş olan,

 • Ölüm derecesinde hasta olan,

 • Pislik yiyip bir süre hapsedilmemiş olan hayvanlar

 • Böyle kusuru olan hayvanları kurban etmek caiz değildir. Bunun için kurbanlık satın alınırken kusurlu olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

Kurban Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


KURBANIN KESİM ZAMANI ظَلعُها ولا بالعوراءِ بيِّنٌ عورُها ولا بالمريضةِ بيِّنٌ مرضُها ولا بالعجفاءِ التي لا تُنقى

Kurban, bayram namazı kılınan yerlerde, kurban bayramının ilk üç günü bayram namazının kılınmasından sonra, üçüncü günü akşamına kadar olan süre zarfında kesilebilir.Arefe günü veya bayramın ilk üç gününden sonra kurban kesmek caiz olmaz.

Ancak şafii Mezhebine göre bayramın dördüncü günü güneş batana kadar kesilebilir.

“Bu günümüzde yapacağımız ilk şey bayram namazını kılmak, sonra (evlerimize) dönüp kurban kesmek olacaktır. Her kim böyle yaparsa sünnetimize uygun iş yapmış olur. Kim (namazdan) önce kurban keserse, o ancak ailesine bir et sunmuş olur. Bu kestiği kurban olmaz”. (Buhari, Edahî,1. VI,234.)

Kurban Kesme Zamanı


لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللّٰهِ فٖى اَيَّامٍ مَعْلُومَاتٍ عَلٰى مَا رَزَقَهُمْ مِنْ بَهٖيمَةِ الْاَنْعَامِ فَكُلُوا مِنْهَا وَاَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقٖيرَ

“Kendilerine ait bir takım yararları yakînen görmeleri, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belli günlerde Allah'ın ismini anmaları ((kurban kesmeleri için) sana (Kâbe'ye) gelsinler.) Artık ondan hem kendiniz yeyin, hem de yoksula, fakire yedirin.”(Hacc 22/28)

Kurban Kesme Zamanı


Hz. Peygamber: وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللّٰهِ فٖى اَيَّامٍ مَعْلُومَاتٍ عَلٰى مَا رَزَقَهُمْ مِنْ بَهٖيمَةِ الْاَنْعَامِ فَكُلُوا مِنْهَا وَاَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقٖيرَ

إن أول ما نبدأ به في يومنا هذا أن نصلي، ثم نرجع فننحر، من فعله فقد أصاب سنَّتنا، ومن ذبح قبل فإنما هو لحم قدَّمه لأهله، ليس من النُّسُك في شيء

“Bu günümüzde yapacağımız ilk şey bayram namazını kılmak, sonra (evlerimize) dönüp kurban kesmek olacaktır. Her kim böyle yaparsa sünnetimize uygun iş yapmış olur. Kim (namazdan) önce kurban keserse, o ancak ailesine bir et sunmuş olur. Bu kestiği kurban olmaz” (Buhari, Edahî,1. VI,234)

Kurban Kesme Zamanı


مَنْ ﮐﺎﻥ ذَبَحَ مِنْكُمْ قَبْلَ الصلاةِ، فَلْيُعِدْ أُضْحِيَّتَهُ. وَمَنْ لاَ، فَلْيَذْبَحْ عَلَى اسْمِ الله.

“Kim (bayram) namazını kılmadan önce kurbanını kesmişse, yerine bir diğerini kessin.Kurbanını henüz kesmemiş olan da Bismillah diyerek kessin”

(Buhari, Iydeyn, 23. II,11; İbnMace, Edahi,12. II,1053.)

Kurban Kesme Zamanı


KURBANIN KESİM İŞLEMİ قَبْلَ الصلاةِ، فَلْيُعِدْ أُضْحِيَّتَهُ. وَمَنْ لاَ، فَلْيَذْبَحْ عَلَى اسْمِ الله.

Hayvan kesim yerine incitilmeden götürülür, kesilecek zaman da kıbleye karşı ve sol tarafı üzerine yatırılır.

Kurbanları mü’min erkek ve kadınlar keser.

Kurbanı kesen kimse hayvana eziyet vermemeye özen göstermeli, bıçağı hayvana göstermemeli ve keskin bıçak kullanmalıdır.

Elinden geldiği sürece her mükellefin kurbanını kendisinin kesmesi menduptur, değilse bir başkasına vekalet verip kestirir. Kurban sahibinin kesim esnasında orada hazır bulunması müstehaptır.

Kurban Keserken


أن رسول الله صلى الله عليه وسلم ، قال : « يا فاطمة قومي إلى أضحيتك

فاشهديها فإنه يغفر لك عند أول قطرة تقطر من دمها كل ذنب عملتيه

İmran (ra) rivayet ediyor :

(Peygamberimiz (sav) kızı Fatıma’ya (ra) :

“ Kızım Fatıma! Kurbanın kesilirken orada bulun. Zira işlemiş olduğun her günah, kurban kanının ilk damlası yere düştüğünde, bağışlanır.” dedi.

(Hakim, Mustedrek)

Kurban Keserken Kurbanın Başında Bulunmak


Hayvan yere yatırılınca şu ayetleri okur: قال

إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ حَنِيفًا وَمَا أَنَاْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ

"Doğrusu ben yüzümü, gökleri ve yeri yaratana, doğruya yönelerek cevirdim, ben puta tapanlardan değilim."(Enam, 6/79)

قُلْ إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَاْ أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ

"De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O'nun hiçbir ortağı yoktur; böyle emrolundum ve ben müslümanların ilkiyim." (Enam, 6/162-163)

Daha sonra, tekbir ve tahlil getirir:

" الله اكبر الله اكبر لااله الاالله و الله اكبرالله اكبر ولله الحمد بسم الله الله اكبر"

Diyerek ara vermeden kurbanını keser.

Bu ayet-i kerime ile duayı okumadan sadece, "BismillahiAllahüEkber," yahut "Bismillah" deyip keserse yine caiz olur. Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için, hayvanın yemek ve nefes borularıyla iki şah damarının kesilmesi gerekir.

Besmele kasden terk edilirse kurban olmaz. Eti yenmez. Besmele unutulursa kurban olmaya zararı yoktur. Kurban olur ve eti de yenir.

Kurban Keserken
KURBAN ETİNİN TAKSİMİ قال

Deve ve sığır gibi hayvanlar ortaklaşa kurban edildiğinde, etleri ortaklar arasında tahmini olarak değil, tartılarak taksim edilir. Ancak, bir ailenin fertlerinin ortaklaşa kestiği kurbanın etinin bu şekilde taksimi gerekmez. Böyle bir kurban tamamen bir hayır kurumuna verilecekse etinin taksim edilmesi gerekmez.

Kurban Etinin Taksimi

En uygun olanı, kurban etini üçe taksim edip,birini kurban kesmeyen yoksullara sadaka olarak dağıtmak, bir bölümünü de akraba, tanıdık ve komşulara ikram etmek, birini de kendi çoluk çocuğu ile yemektir.


Kurban’la قال Jlgili Sorular

İdris YAVUZYİĞİT

Dadaşkent Merkez Camii Imam Hatibi


Kurban kesilirken besmele çekmenin hükmü nedir? Hangi dua okunmalıdır?

İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse o hayvanın eti yenilmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse bu hayvanın eti yenilir.

Kurban kesilirken üç defa  “BismillahiAllahüekber” denilir

قُلْ اِنَّ صَلَات۪ي وَنُسُك۪ي وَمَحْيَايَ وَمَمَات۪ي لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ لَا شَر۪يكَ لَهُۚ وَبِذٰلِكَ اُمِرْتُ وَاَنَا۬ اَوَّلُ الْمُسْلِم۪ينَ

اِنّ۪ي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذ۪ي فَطَرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ حَن۪يفًا وَمَآ اَنَا۬ مِنَ الْمُشْرِك۪ينَۚ


Akika okunmalıdır?, adak, udhiyye ve nafile kurbanlar için aynı büyükbaş hayvana ortak olunabilir mi?

Ortak kesilen kurbanlarda, hissedarlardan her birinin kurbanlarını aynı maksat için kesmiş olmaları gerekmez. Ortakların her birinin ibadet niyetiyle katılmış olması kaydıyla bir kısmı udhiyye, diğer bir kısmı ise adak, akîka, nafile kurbanı olarak niyet edebilirler.

Kurban keserken abdestli olmak şart mıdır?

Kurban kesen kişinin abdestli olması şart olmamakla birlikte, kurban bir ibadet olduğu için kesenin abdestli olması daha faziletlidir.


Zengin olan karı-kocadan her birinin kurban kesmesi gerekir mi?

İbadetlerde sorumluluk bireyseldir. Bu nedenle, dinen zengin olan karı-kocadan her birinin ayrı ayrı kurban kesmesi gerekir.

Kadın kurban kesebilir mi?

Hayvan kesiminde, gerekli yeterlilik ve şartları taşıyan kişi; kadın olsun, erkek olsun kurban kesebilir.


Kurban eti nasıl değerlendirilmelidir? mi?

Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir bölümünün de eve ayrılmasını tavsiye etmiştir (EbûDâvûd, “Dahâyâ”, 10). Ailenin ihtiyaç durumuna göre etin tamamı evde bırakılabileceği gibi, toplumda muhtaçların arttığı dönemde kurban etinin çoğunun hatta tamamının dağıtılması uygun olur.

Satın alındığında sağlam olup sonradan kusurlu hale gelen bir hayvan kurban edilebilir mi?

Bir kimse sağlam bir hayvan satın alsa fakat daha kesilmeden hayvanda kurban edilmeye engel bir kusur meydana gelse, eğer satın alan kişi zenginse yenisini alıp kesmelidir.Yoksulsa yenisini almasına gerek yoktur, almış olduğu hayvanı kurban eder.


Kurban etinin bir kısmı kesim ücreti olarak verilebilir mi?

Kurban etinden kesim işini yapan kişinin ücreti verilemez. Hz. Ali'nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Rasulullah (a.s), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve kasap ücretini biz kendimiz veririz" buyurdu. (Müslim, “Edahî”, 28; EbûDâvûd, “Dahâyâ”, 9; Nesâî, “Dahâyâ”, 37)

Doğumdan sonra boynuzların elektrikle kurutulması hayvanın kurban olmasına engel olur mu?

Doğumun peşinden hayvanların boynuzlarının elektrik ve benzeri yöntemlerle kurutulması suretiyle boynuzsuz olarak büyüyen hayvanların kurban edilmeğe engel başka özürleri yoksa kurban edilmesinde bir sakınca yoktur.


Kurbanlık hayvanın elektrik veya narkoz şoku ile bayıltılarak kesilmesi caiz midir?

İster kurbanlık olsun ister etlik, hayvanın kesimi esnasında; hayvana fazla eziyet vermemek esastır. Bunun için (ölüm acısını azaltmak maksadıyla) kesim sırasında hayvanın elektrik veya narkoz vererek şok ile bayıltılması, bu hayvanın kurban olarak kabul edilmesine engel kusurlardan sayılmaz. Bu itibarla (şok etkisiyle ölmeden önce hemen) canlı olarak kesilmek kaydıyla, kurbanlık hayvanın elektrik veya benzeri bir şeyle şoklanmasında dinen bir sakınca yoktur. Şayet hayvan, henüz kesilmeden, şokun etkisiyle ölürse; o, kurban olamayacağı gibi eti de yenmez.

Kısırlaştırılmış hayvanlar kurban edilebilir mi?

Çeşitli amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım hale getirilmiş hayvanlar kurban olarak kesilebilir. Kurban açısından bu herhangi bir eksiklik oluşturmamaktadır.


Alınan kurbanlığın ölmesi veya başka bir sebeple kesilememesi durumunda ne yapılmalıdır?

Almış olduğu kurbanlık hayvanı ölen kişi, yükümlülük şartlarını taşıması halinde, bayramın ilk üç gününde ise yeni bir kurbanlık alıp kesmesi, bayram günlerinden sonra ise kurban bedelini yoksullara vermesi gerekir. Zengin bir kimsenin aldığı kurbanlık hayvan, kurban günlerinden önce ölürse, bu kimsenin yeniden bir kurbanlık hayvan alması gerekir. Ancak kurbanlık hayvanı ölen kişi fakirse yeniden hayvan alıp kesmesi gerekmez.

Gebe hayvanın kurban edilmesi caiz midir?

Doğacak yavruların telef edilmesi  söz konusu olduğu için gebe hayvanın kurban edilmesi doğru değildir. Mekruh


Kurbanlık olarak niyetlenilen bir hayvanın sütünden ve yününden yararlanmak caiz midir?

Kurban etmek üzere satın alınan veya kurban etmek niyeti ile belirlenin hayvanın kesim öncesinde sütünden ve yününden yararlanmak mekruhtur. Çünkü bu durumda hayvan satın alınmasından veya kurban edilmek üzere niyet edilmesinden itibaren kurbanlık olarak belirlenmiş olmaktadır.

Şayet böyle bir hayvandan yararlanılmışsa bedeli sadaka olarak verilmelidir.

Taksitle kurban alınabilir mi?

Taksitle satın alınan hayvan kurban olarak kesilebilir.


Ölmüş kimseler için kurban kesilir mi? yününden yararlanmak caiz midir?

Son zamanlarda halkımız arasında yaygınlaşma eğilimi gösteren; ölü kurbanı veya kabir kurbanı diye bir kurban çeşidi  yoktur.

Ancak, ölmüş birisi adına veya sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir.Ayrıca, kurban borcu olup, hayatta iken vasiyet eden kişinin bıraktığı miras yeterli ise mirasçıları tarafından vasiyetinin yerine getirilmesi gerekir.

Fakat vasiyeti yoksa ölen kimseler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmez. Ancak bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesebilir.

Vasiyet yoksa kurban etinden kesen yiyebilir.

Satın alınan kurbana, daha sonra başkaları ortak edilebilir mi?

Kişi, mülkiyetinde olan veya kurban etmek amacıyla satın aldığı büyükbaş hayvana yedi kişiyi geçmemek şartıyla başkalarını ortak edebilir. Bu itibarla kurban edilmek üzere satın alınan bir büyük baş bir  hayvana yedi kişiyi geçmemek kaydıyla daha sonradan da ortak olunabilir.


Kurban yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?

Fıkhi hükmü ister vacip, ister sünnet olsun; kurban ibadeti belirli şartları taşıyan hayvanların usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilir.

Kurban bedelini veya kurbanlık hayvanı yoksullara ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle, kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz. Şüphesiz Allah Teâlâ’nın rızasını kazanmak niyetiyle, fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da Müslüman’ın önemli vazifelerinden biridir. Ancak, bu iki ibadetten birini diğerinin alternatifi olarak algılamak dini açıdan doğru değildir.

İhmal sebebiyle kurban kesmeyen kimse ne yapmalıdır?

Şartlarını taşıdığı halde ihmal v.b sebeplerle kurban kesmeyen bir kimsenin,  bir kurban bedelini fakirlere vermesi, ayrıca tövbe ve istiğfar etmesi gerekir.


Vekâlet yoluyla kurban kesilebilir mi? olur mu?

Kurbanı, kişi kendisi kesebileceği gibi, vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban mal ile yapılan bir ibadettir; mal ile yapılan ibadetler  ise vekâlet caizdir.

Vekâlet yoluyla kurban kestiren kişi kendi bulunduğu yerde birisine vekâlet verebileceği gibi, başka bir yerdeki kişi veya kuruma da vekâlet verebilir.

Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları ile verilebilir.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU BAŞKANLIĞI

Tarih: 02.11.2010


Bayramı olur mu?

Geregi Gibi Degerledirmek

İdris YAVUZYİĞİT

Dadaşkent Merkez Camii Imam HatibiBİRBİRİMİZLE BAYRAMLAŞALIM. DARGINLIKLARI BİTİRELİM olur mu?

ما من مسلم يصافح أخاه ليس في صدر واحد منهما على أخيه حنة ، لم تتفرق أيديهما حتى يغفر الله لهما ما مضى من ذنوبهما

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki :

“ Bir mü’min bir mü’min kardeşiyle kalplerinde bir kin bulunmaksızın musafaha ederlerse elleri birbirinden ayrılmadan önce her ikisinin de geçmiş küçük günahları bağışlanır. “ (Beyhaki , Şuabul-İman)


KABİRLERİ ZİYARET EDELİM. olur mu?

زُورُوا الْقُبُورَ فَإِنَّهَا تُذَكِّرُكُمْ الْآخِرَةَ

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki :

“ Kabirleri ziyaret ediniz. Çünkü kabirleri ziyaret size ahireti hatırlatır. “(İbnMace)


ANNE-BABA,BÜYÜKLERİMİZİ VE KÜÇÜKLERİMİZİ ZİYARET EDELİM.

لَيْسَ مِنَّا مَنْ لَمْ يُوَقِّرْ كَبِيرَنَا وَيَرْحَمْ صَغِيرَنَا

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki :

“ Büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi göstermeyen bizden değildir.“(Tirmizi)


HASTALARIMIZI ZİYARET EDELİM. EDELİM.

عَائِدُ الْمَرِيضِ فِي مَخْرَفَةِ الْجَنَّةِ حَتَّى يَرْجِعَ

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki :

“ Hasta ziyaret eden kimse, ziyaretten dönünceye kadar cennet bahçesindedir. “(Müslim)


ŞEHİT KABİRLERİNİ VE AİLELERİNİ ZİYARET EDELİM. EDELİM.

وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ وَدِدْتُ أَنِّي أُقَاتِلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَأُقْتَلُ ثُمَّ أُحْيَا

ثُمَّ أُقْتَلُ ثُمَّ أُحْيَا ثُمَّ أُقْتَلُ

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki :

“ Allah’a yemin ederim ki, Allah yolunda savaşıp şehit olmayı, yine diriltilip şehit olmayı, tekrar diriltilip şehit olmayı çok isterim. “(Buhari)


YOKSULLARA , FAKİRLERE,YETİMLERE YARDIM EDELİM. EDELİM.

الزَّكَاةُ قَنْطَرَةُ الإِسْلامِ

Akrabalarımız arasında ve çevremizde bulunan yoksullara, yetimlere , yardım edelim. Fakir öğrencilere burs verelim.

Bayramda kestiğimiz kurban etlerinden verelim.

Bayramda onları sevindirelim


KUR’AN VE MEALİNİ OKUYALIM. EDELİM.

خَيْرُكُمْ مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرْآنَ وَعَلَّمَهُ

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki :

“ Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir. “(Buhari)


CAMİLERİMİZİ İMAR EDELİM. EDELİM.

مَنْ بَنَى لِلَّهِ مَسْجِدًا بَنَى اللَّهُ لَهُ مِثْلَهُ فِي الْجَنَّةِ

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki :

“ Kim bir mescid yaparsa Allah’ da ona cennette benzeri saray yapar. “(Tirmizi)


BAYRAM GECELERİ VE GÜNLERİNİ İHYA EDELİM. EDELİM.

من أحياليلةالفطر وليلة الأضحي لم يمت قلبه يوم تموت القلوب Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki :

“ kim kurban bayramı gecelerini ihya ederse kalplerin öldüğü günde kalbi ölmez. “


DUA EDELİM EDELİM.

الدُّعَاءُ مُخُّ الْعِبَادَةِ

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki :

“ Dua ibadetin özüdür. “ (Tirmizi)


BAYRAM GECELERİ VE GÜNLERİNİ İHYA EDELİM. EDELİM.

:أفضل الأيام عند الله يوم النحر -ان الدعاء يستجاب في خمس ليال في ليلة الجمعة وليلة الاضحى وليلة الفطر واول ليلة من رجب وليلة النصف من شعبان Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki :

“ 5 gecede yapılan dualar kabul edilir. Bunlardan birisi de kurban bayramı geceleridir. “(Sünen-i Beyhaki)


HAZIRLAYAN EDELİM.

İdris YAVUZYİĞİT

Dadaşkent Merkez Camii Imam Hatibi


ad