slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
هزینه یابی بر مبنای هدف تهیه و تنظیم : محمود بنی اسدی و سیروان حاجی استاد مربوطه : دکتر دستگیر PowerPoint Presentation
Download Presentation
هزینه یابی بر مبنای هدف تهیه و تنظیم : محمود بنی اسدی و سیروان حاجی استاد مربوطه : دکتر دستگیر

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 23

هزینه یابی بر مبنای هدف تهیه و تنظیم : محمود بنی اسدی و سیروان حاجی استاد مربوطه : دکتر دستگیر - PowerPoint PPT Presentation


 • 181 Views
 • Uploaded on

هزینه یابی بر مبنای هدف تهیه و تنظیم : محمود بنی اسدی و سیروان حاجی استاد مربوطه : دکتر دستگیر. مقدمه:.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

هزینه یابی بر مبنای هدف تهیه و تنظیم : محمود بنی اسدی و سیروان حاجی استاد مربوطه : دکتر دستگیر


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
هزینه یابی بر مبنای هدفتهیه و تنظیم:محمود بنی اسدی وسیروان حاجیاستاد مربوطه:دکتر دستگیر
slide2
مقدمه:

در شرایط رقابتی حاکم بر بازار، بنگاه‌های اقتصادی ملزم به مدیریت اجزای محصول هستند، زیرا در اقتصاد امروز، حفظ یک مزیت رقابتی به مدت طولانی غیرممکن است. این محیط تجاری رقابتی، مؤسسات را ملزم کرده است که محصولاتی را با کیفیت و مطابق خواست مشتریان، را در حالی که قیمت های فروش کاملاً توسط بازار تعیین می ‌شود تولید کنند.

هزینه ‌یابی هدف یک تکنیک اندازه‌ گیری بهای تمام شده نیست، بلکه برنامه جامع کاهش هزینه، حتی پیش از نخستین مراحل تولید یک محصول است.

slide3
پیشینه هزینه یابی هدف
 • در دهه ۱۹۶۰ تمرکز اصلی شرکتهای ژاپنی بر تولید انبوه محصولات یکنواخت بود و مدیریت هزینه به نقش برنامه‌ریزی و طراحی در تولید توجه چندانی نداشت، بلکه کانون توجه مدیریت هزینه، بر مراحل تولید متمرکز قرار داشت. از این رو هزینه ‌یابی استاندارد، ابزار اصلی کنترل هزینه شمرده می‌ شد.در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ با بالا رفتن سطح زندگی مردم ژاپن و نیز سطح آگاهی مصرف ‌کنندگان، شرکتها مجبور شدند محصولات متنوع با ویژگیهای متفاوت تولید کنند. روبوتهای صنعتی و ماشینهای خودکار، چرخه عمر محصولات را به نفع محصول بهتر و جدیدتر به طور دایم کوتاه‌ترکردند. در اواخر دهه ۱۹۸۰، هزینه ‌یابی هدف، با استراتژی شرکتها عجین شد و مانند ابزار استراتژیک مدیریت هزینه، برای برنامه‌ریزی سود و نیز برای کاهش هزینه در نظر گرفته می شود.
slide4
هزینه یابی هدف عبارتند از:فرایند مدیریت استراتژیک هزینه به منظور کاهش مجموع هزینه ها در مراحل طراحی و برنامه ریزی محصول
slide5

- هزینه یابی هدف به وسیله کوپر و اسلاگمولدر به صورت زیر تعریف شده است: هزینه یابی هدف یک رویکرد ساختار یافته برای تعیین هزینه در طول عمر محصول است به گونه ای که تعیین کند محصول مورد نظر با چه شاخص های عملکردی و کیفیتی می باید تولید شود تا در هنگام فروش با قیمت پیش بینی شده به میزان سود دلخواه در طول عمر خود دست یابد.

slide6

اصول هزینه یابی هدف:1- هزینه های مبتنی بر قیمت2- تمرکز بر مشتری3- تمرکز بر طراحی محصولات و فرایندهای تولیدی4- عملکرد متقابل واحدها(همکاری سیستمی)5- کاهش هزینه چرخه عمر محصول6- زنجیره ارزش

target costing

$

CUSTOMER

FOCUSED

تمرکز بر مشتری

PRICE

LED

هزینه های مبتنی بر قیمت

CROSS

FUNCTIONAL

همکاری سیستمی

LIFE CYCLE

COSTS

هزینه چرخه عمر محصول

DESIGN

DRIVEN

تمرکز بر فرایند طراحی

VALUE CHAIN

زنجیره ارزش

TARGET COSTING
slide8
1-هزينه يابي مبتنی بر قیمت:

سیستم هزینه ‌های هدف، هدف هزینه ای را براساس تخمین قیمت محصول در بازار رقابتی و تعیین میزان سود مورد نظر و کاستن این دو مقدار از یکدیگر تعیین می‌ کند. یعنی حد هزینه مجاز را برای دستیابی به سود مشخص، براساس قیمت بازار، برآورد می‌ کند.

slide9
2- تمرکز بر مشتری

توجه به نياز مشتري و در نظر گرفتن وضعيت شرکت از نظر رقابتي امري ضروري است.در هزينه يابي هدف يکي از رويکردها اين است که طراحان به تشريح نيازها و خواسته هاي مشتري در خصوص کيفيت قيمت و زمان به طور همزمان در تصميمات محصول و فرآيند مي پردازد که اين نيازها تصوير ارزش براي مشتري است. تمرکز بر مشتري از طريق توسعه فعاليتهاي مهندسي صورت مي پذيرد کيفيت محصول و بهبود کارکرد تنها در صورتي امکان پذير است که:

الف- محصولات، انتظارات مشتري را برآورد سازد. ب- مشتريان حاضر باشند بابت آن محصول، پولي بپردازندج- سهم بازار يا حجم فروش افزايش يابد.

slide10
3- تمرکز بر طراحی محصولات و فرایندهای تولیدی

در سيستمهاي هزينه يابي هدف طراحي محصولات و فرآيندهاي اصليمديريت هزينه مورد توجه قرار مي گيرد. به صورتي که در زمينه طراحي زمان بيشتري صرف ميشود. و با حذف مراحل پر هزينه و وقت گير، زمان لازم براي ورود محصول به بازار کاهش مي يابد. درحالي که در روشهاي سنتي مديريت هزينه به منظور کاهش هزينه ها بر صرفه جوئيهاي ناشي از افزايش حجم توليد، منحني فراگيري، کاهش ضايعات و بهبود بازده تمرکز مي شود.

slide11
چهار اصل فرعي بر اين ديدگاه تاثير مي گذارند که عبارتند از:

الف – در سیستمهای هزینه‌ یابی هدف، هزینه‌ ها پیش از وقوع، مورد نظارت و کنترل قرار می‌ گیرند. ب – سیستم هزینه‌ یابی هدف، مهندسان تولید را به اثر هزینه محصول، فناوری و طرح فرایند تولید و چالش هایی که در این زمینه وجود دارند، متوجه می‌ سازد. .ج – سیستمهای هزینه ‌یابی هدف، موجب می‌ شود وظایف مشترک تمامی بخشهای شرکت در زمان طراحی، مورد تحلیل و آزمون قرار گیرد. د – در سیستم هزینه ‌یابی هدف، مهندسی همزمان محصولات و مراحل تولید (به جای مهندسی ترتیبی) باعث کاهش دوره زمانی تولید می ‌ شود، زیرا امکانی را فراهم می‌ آورد تا برای هر مشکلی بتوان پیش از شروع تولید، راهحلی ارایه کرد.

slide12
4- همکاري سيستمي (عملکرد متقابل واحدها)

عامل تعيين کننده ديگر در موفقيت هزينه يابي هدف همکاري سيستمي مي باشد. تيمهاي چند وظيفه اي توليد و فرآيند، مسئوليت کامل محصول را از مراحل اوليه طراحي تا توليد نهايي را به عهده دارند. همکاري متقابل اين تيم ها مي تواند زمان عرضه محصول را کاهش داده و در نتيجه هزينه هاي مربوط به مرور طرحها و تغييرات مهندسي کاهش مي يابد.

slide13
5 - هزينه يابي چرخه عمر محصول

دوره عمر محصول عبارت است از: فاصله زماني بين طراحي تا عرضه محصول جديد به بازار و توقف توليد آن به دليل نبود تقاضاي کافي براي آن در بازار است بنابراين دوره عمر محصول تمام فعاليتهاي لازم از طراحي محصول و خريد مواد اوليه براي ساخت آن تا تحويل محصول ساخته شده و ارائه خدمات پس از فروش را در بر مي گيرد

slide14

دوره عمر از مفاهيم مطرحي است که از ديدگاههاي زیر مورد بحث قرار مي گيرد.

1- ديدگاه بازاريابي

2- دیدگاه توليد کنندگان

3- دیدگاه مصرف کنندگان (مشتريان)

4- دیدگاه اجتماع

slide15
6- مشارکت زنجيره ارزش

 تمامي عناصر از زنجيره ارزش از قبيل تامين کنندگان قطعات فروشندگان، توزيع کنندگان و ارائه کنندگان خدمات در هزينه يابي هدف قرار دارند. هزينه يابي هدف تلاشهاي مربوط به کاهش هزينه ها را از طريق ايجاد يک رابطه همکار با اعضا خارج سازمان در سراسر زنجيره ارزش انجام مي دهد

slide16
فرایند هزینه یابی هدف

مراحل هزینه‌ یابی هدف، شامل سه بخش عمده استالف – هزینه یابی محرک بازارب – هزینه یابی هدف سطح محصولج – هزینه یابی هدف سطح قطعات

slide17
هزینه یابی هدف در مقایسه با روش سنتی مدیریت هزینه

    بسياري از شرکتها در برنامه ريزي سود از رويکرد سنتي استفاده مي کنند. که همان رويکرد بهاي تمام شده بعلاوه درصدي سود است در اين رويکرد ابتدا هزينه هاي اوليه توليد را برآورد و سپس حاشيه سود را براي بدست آوردن قيمت بازار به آن اضافه مي کنند. و اگر بازار اين قيمت را نپذيرفت شرکت در يافتن راههايي براي کاهش هزينه تلاش مي کند. در صورتي که هزينه يابي هدف با قيمت بازار و حاشيه سودي که براي محصول برنامه ريزي شده است و با برقراري هزينه هاي مجاز محصول شروع مي شود. و طراحي مراحل عمليات و توليد پس از آنکه هزينه محصول تا ميزان هزينه مجاز کاهش يافت آغاز مي شود.

slide18
مزاياي به كار گيري TC
 • هزينه يابي يك ابزار مديريتي براي دستيابي به طراحي موفق محصول است
 • قيمت قابل اتكايي است كه از فرآيند توسعه محصول ناشي مي شود
 • بدليل جهت يابي در بازار ، هزينه يابي بر مبناي هدف استراتژي بلند مدت در بازار را در نظر نمي گيرد.
 • تعيين اثر بخش تر هزينه هاي مورد انتظار توليدي
 • شناسايي ويژه نيازهاي واقعي مشتريان
 • تطابق فعاليتهاي شركت با نيازمندي هاي مشتري
 • درك بهتري از اهداف هزينه در ميان كارگران
 • افزايش رضايت مشتري
 • توانايي بيشتر براي رقابت جهاني
slide19
معايب به كار گيري TC
 • شركت ممكن است به طور واضح نتواند دلايل اجراي اين سيستم را شرح دهد.
 • افراد ممكن است با تغييرات محيط سازگاري نداشته باشند.
 • مديران ممكن است عكس العمل سريع نسبت به تغييرات نشان ندهند.
 • شركت ممكن است قادر نباشد به طور دقيق قيمتهاي بازار قابل قبول را تعيين كند
 • شركت ممكن است نتواند اين سيستم را حفاظت كند.
slide20
هزینه یابی هدف در ایران

طبق تحقیقات انجام شده، عدم امکان تعیین قیمت های رقابتی، نوسانات عمده اقتصادی، رایج نبودن مشتری مداری، فقدان روحیه کاری، عدم بهره‌گیری از سیستم‌های صحیح بهای تمام شده و عدم استفاده از مهندسی ارزش به عنوان عمده‌ترین موانع و مشکلات موجود در بکارگیری هزینه یابی هدف در ایران می باشد.

slide21
هزینه یابی هدف در ایران
 • لذا جهت رفع این موانع پیشنهادهایی به شرح زیر ارائه می گردد:
 • گشودن تدریجی مرزها توسط دولت جهت ورود محصولات خارجی برای برقراری شرایط رقابتی .
 • اتخاذ سیاست های پولی مناسب جهت برنامه ریزی تولید در آینده
 • ارتباط مداوم شرکتها با مشتریان جهت دریافت نظرات آنها برای مورد توجه قرار دادن در طراحی محصول.
 • استفاده از هزینه یابی بر مبنای فعالیت جهت کاهش هزینه ها و محاسبه دقیق تر بهای تمام شده محصولات .
 • .....
slide22
مشکلات موجود در بکارگيري سيستم هزينه يابي هدف در ايران
 • 1- استقرار هزينه يابي هدف بايد با پذيرش تمام مباني نظري و عملي آن همراه باشد و انتخاب يکي از اين دو و يا استفاده يکي از اصول مربوط نمي توان نتيجه گرفت که سيستم هزينه يابي هدف در شرکت مستقر شده است.
 • 2- مکانيزم هزينه يابي هدف در فضاي رقابتي کاربرد دارد و وجود بازار رقابتي براي کسب قيمت به منظور رسيدن به هزينه و سود هدف الزامي است که در حال حاضر امکان تعیین قیمت مشکل می باشد .
 • 3- مشتري مداري در اقتصاد ايران رايج نشده است. و مشتري حق انتخاب محدود دارد و همچنين فقدان روحيه کار گروهي و مستقر نبودن سيستمهاي صحيح بهاي تمام شده
 • 4- فقدان روحيه كار گروهي
 • 5- مستقر نبودن سيستم هاي صحيح بهاي تمام شده.
slide23
با تشکر از توجه شما
 • در صورت تمایل برای دریافت فایل پاورپوینت و word اینارائه به آدرس

www.hesabdar-arshad.orq.ir

Or

www.Baniasadi67.blogfa.com

مراجعه نمایید .

موفق و پیروز باشید