slide1 l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Buying soup PowerPoint Presentation
Download Presentation
Buying soup

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

Buying soup - PowerPoint PPT Presentation


  • 134 Views
  • Uploaded on

Buying soup. Imagine that you are going to buy 6 cans of soup. What is the cheapest way to buy the cans? Is the 3-can value pack really good value?. Comparing prices can be tricky. Clever shoppers compare both the price and the size of containers when they look for the best value.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Buying soup' - omer


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
buying soup
Buying soup
  • Imagine that you are going to buy 6 cans of soup.
  • What is the cheapest way to buy the cans?
  • Is the 3-can value pack really good value?
comparing prices can be tricky
Comparing prices can be tricky
  • Clever shoppers compare both the price and the size of containers when they look for the best value.
  • Often the biggest size container is the best value, but frequently it isn’t!
  • Some supermarkets have started displaying the price per kilogram as well as the price per article to help consumers compare prices. This practice is called unitary pricing.
unit pricing makes comparisons easy
Unit pricing makes comparisons easy!
  • Which is the better value?
  • Suggest a reason why some people might buy cans.
which is the better value
Which is the better value?

Is the packet worth an additional $5 per kilogram?

Why might some people buy the chicken in a packet?

slide7
Today’s special!
  • Why do stores have specials?
  • What should a clever shopper check before buying this packet of Soy Milky?
how can you determine which way of buying weet bix is the best value
How can you determine which way of buying Weet-Bix is the best value?
  • What information do you need before you can compare these prices?
  • Is it clever shopping to buy the best value box if you won’t use the whole box before the use-by date?
why does this learning matter
Why does this learning matter?
  • In Clever shopping you are going to learn how to make calculations that will help you to compare prices and save money.
  • When you’ve completed Clever shopping you will be able to help Grandpa with the Kinder Surprise purchase on the next slide!
slide10

When Grandpa visits his two grandsons he always takes them a Kinder Surprise each.Should he buy 2 for $1.55 each or is there a better value way for Grandpa to buy the Kinder Surprises?