50 san yede devr lem
Download
1 / 1

- PowerPoint PPT Presentation


  • 302 Views
  • Uploaded on

Merhaba! Ben «Vücudumuzu Tanıyalım» çizgi filmindeki alyuvarlardan biriyim… Şimdi size bir sorum var. Siz hiç günde, en az 2000 defa bir yolu gidip gelmeyi denediniz mi ?

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - olaf


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
50 san yede devr lem

  • Merhaba! Ben «Vücudumuzu Tanıyalım» çizgi filmindeki alyuvarlardan biriyim… Şimdi size bir sorum var.

  • Siz hiç günde, en az 2000 defa bir yolu gidip gelmeyi denediniz mi ?

  • Evet yanlış duymadınız. Alyuvar, akyuvar ve kan pulcuğu arkadaşlarımla beraber her gün bu kadar yolu gidip-geliyoruz. Bu yollar vücudunuzdaki damarların hepsinden oluşuyor. Bu yolları gittiğimiz mesafeye göre ikiye ayırabiliriz;

  • Büyük kan dolaşımı ve

  • Küçük kan dolaşımı.

  • Büyük Kan Dolaşımı: Alyuvarlar olarak sırtımıza yüklediğimiz oksijenle ve diğer kan hücresi arkadaşlarımızla beraber sol karıncıktan çıkıyoruz. Sırasıyla aort atardamarı ve kılcal damarlarınızdan geçerek vücudunuzdaki organlara oksijeni bırakıp, onlardan karbondioksiti alıyoruz. Daha sonra üst ve alt ana toplar damarlarınızdan geçerek tekrar kalbinize hatta sağ kulakçığınıza geliyoruz.

  • Şimdi

  • küçük kan dolaşımını da vücudunuzun polisleri olan akyuvarlardan bir arkadaşımız anlatsın…

50 SANİYEDE DEVR-İ ÂLEM

Merhaba ben vücudunuzda yer alan akyuvarlardan biriyim... Alyuvarın, bahsettiği yolculukta hepimiz yer almaktayız.

Arkadaşım, en son sağ kulakçığa geldiğimizden bahsetmişti. Bundan sonraki kısım artık küçük kan dolaşımına girmektedir.

Küçük Kan Dolaşımı: İlk olarak sürekli devam eden kalp atışları sayesinde sağ kulakçıktan sağ karıncığa geçiyoruz. Sonra yandaki resimde de görüldüğü gibi sağ karıncıktan akciğer atardamarına oradan da akciğere gidiyoruz.

Burada, vücuttan alınan karbondioksitler akciğere veriliyor ve alyuvar arkadaşlarımız oksijenleri yükleniyorlar. Oksijen alma işi bittikten sonra akciğer toplar damarından geçerek sol kulakçığa geliyoruz.

Sol karıcığa geçtiğimiz andan itibaren tekrar büyük kan dolaşımına başlıyoruz.

Evet arkadaşlar! Bizim geçtiğimiz damarları uç uca eklemiş olsanız dünyayı en az bir kere turlar. Biz bu işi günde yaklaşık 2000 kere yapıyoruz. Ayrıca bir turumuzda yaklaşık 50 saniye sürüyor. Yani anlayacağınız 50 saniyede devr-i âlem bizim işimiz…

Bu poster ZEYNEP KUYAKSİL tarafından Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalında yer alan Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersi kapsamında hazırlanmıştır


ad