200 likes | 424 Views
Dividing Decimals By Whole Numbers Alignment Lesson. Day 64. Objectives for Today’s Lesson. Students will be able to: discuss how to use base ten blocks to divide a decimal by a whole number with a partner.
E N D
Objectives for Today’s Lesson • Students will be able to: • discuss how to use base ten blocks to divide a decimal by a whole number with a partner. • explain how to divide a decimal by a whole number using base ten grids and number lines.
Base Ten Pieces • Units = ones • Rods = tens • Flat = hundreds
Find Day 64, “Dividing Decimals Using Models” • Scenario 1 • A relay race lasts 4.65 miles. The relay team has 3 runners. If each runner goes the same distance, how far does each team member run? • Use what you know about decimals to estimate the how far each team member ran. • 4.65 – I’m going to round this number to 6 because I know 3 divides evenly into 6 (Just so know my estimate will be a little high, but the point of an estimate is to make a problem I can easily solve in my head • 6 ÷ 3 = 2 • What multiplication sentence is represented by the problem. • 4.65 ÷ 3 = ?(Write the problem horizontal.) • How might you use base ten blocks to find the solution.
Use 4 flats, 6 rods, and 5 units to represent the total number of miles run. Next, Distribute 1 flat into each of 3 piles.
Ungroup the remaining flat into 10 rods. = Now, you have 16 rods and 5 units left to distribute. Distribute 5 rods into each of the 3 piles.
Ungroup the remaining rod into 10 units. Each pile has 1 flat, 5 rods, and 5 units. So, 4.65 ÷ 3 = 1.55. Is this solution close to your estimated answer? = Now, you have 15 units. Distribute 5 units into each of the 3 piles.
Let’s Look at Scenario 2 • A store owner has 6.9 pounds of candy to place on the shelves. If she divides the candy evenly into 6 jars, how much candy will each jar contain? • You will work in pairs to solve this problem. Remember to use the 4 steps below to guide you. • Estimate the answer. • Write a horizontal problem to represent the scenario. • Use base ten blocks to find a solution. • Compare your estimate with your actual answer.
Math Talk • Share your solutions. • Be sure to include discussion about place value and ungrouping.
Find Day 64, “Dividing Decimals Using Base Ten Grids 1” Scenario 3 • Landon bought 7 apples from the market for $3.71. How much did each apple cost? • Estimate how much each apple cost. • I will round $3.71 to be about $3.50 because I know 7 goes evenly into 35 • So $3.50 ÷ 7 = $0.50 • Write the horizontal multiplication sentence that represents the problem. • $3.71 ÷ 7 = ? • How might you shade base ten grids to find the answer to the problem.
Using Base Ten Grids to Divide Decimals Shade 3 wholes, 7 columns, and 1 small square.
Using Base Ten Grids to Divide Decimals Since you need to divide the amount into 7 equal groups, you need to think of the 3 wholes as 30 columns or 30 tenths. That means you have 37 tenths total. You can divide 35 of those into 7 equal groups of 5. (Circle the 7 groups of 5 columns on the grid.)
Using Base Ten Grids to Divide Decimals That leaves you with 2 tenths and 1 hundredth. You can think of the 2 tenths as 20 hundredths, which gives you 21 hundredths. You can divide those 21 hundredths into 7 equal groups of 3. (Circle 7 groups of 3 small squares on the grid.)
Using Base Ten Grids to Divide Decimals • So, each group has 5 tenths (columns) and 3 hundredths (small squares) in it. • Therefore, $3.71 ÷ 7 = 0.53 • Is this close to our estimated answer?
Find Day 64, “Dividing Decimals Using Base Ten Grids 2” Scenario 4 • Ricardo makes 5.76 pounds of coffee to package into 8 bags. How many pounds of coffee will be in each bag? • You will work in pairs to solve this problem using base ten grids provided. Remember to use the 4 steps below to guide you. • Estimate the answer. • Write a horizontal problem to represent the scenario. • Use base ten blocks to find a solution. • Compare your estimate with your actual answer.
Math Talk • Share your solutions. • Be sure to include discussion about place value and ungrouping.
Find Day 64, “Dividing Decimals Using a Number Line.” • Leah split rope that was 7.2 inches long into 4 equal pieces. How long was each piece of rope? • Estimate how long each piece of rope was. • I’m going to estimate 7.2 to be about 8 since 4 divides evenly into 8 • Therefore, 8 ÷ 4 = 2 • Write the horizontal multiplication sentence that represents the problem. • 7.2 ÷ 4 = ? • How might you a number line to find the answer to the problem.
The blue rectangle represents 7.2 on the number line. 0 1 2 3 4 5 6 7 On the number line I have 72 tenths shaded. If I divide 72 tenths into 4 groups, I will have 18 tenths in each group. (Yellow rectangles) 7.2 ÷ 4 = 1.8 Is this close to our estimated answer?
Remaining Time… • Day 64, “Dividing Decimals Using Base Ten Grids & Number Lines.” • Finish any remaining problems and the journal prompt for homework. • Note: An extra page of grids and number lines has been included in this lesson to be used for additional practice as needed.