bal ar lar nda leti im
Download
Skip this Video
Download Presentation
Bal Arılarında İletişim

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

Bal Arılarında İletişim - PowerPoint PPT Presentation


  • 215 Views
  • Uploaded on

Bal Arılarında İletişim. Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü. Arılar Nasıl İletişim Kurar.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Bal Arılarında İletişim' - newman


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
bal ar lar nda leti im

Bal Arılarında İletişim

Dr. Ali KORKMAZ

Ziraat Yüksek Mühendisi

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü

slide2
Arılar Nasıl İletişim Kurar

Arazide tarlacılık yaparken kovan için gerekli besin kaynağını bulan işçi arı bu besinin yerini, çeşidini ve miktarını petek üzerinde yaptığı dans ile diğer arılara bildirir.

slide4
Dans Çeşitleri

Bal arıları kovan içi ve dışı faaliyetleri (sevinç, masaj, temizlik) için dans yaparak iletişim kurarlar. Besin kaynağını birbirlerine bildirmek için Dairesel Dans ve Kuyruk Sallama Dansı yaparlar.

slide5
Dairesel Dans

Bal arıları kovandan 100 m uzaklığa kadar olan besin kaynaklarını koloninin diğer bireylerine bildirmek için petek üzerinde Dairesel Dans yaparlar.

slide6
Dairesel Dans

Dairesel danstabesin kaynağının yönü hakkında bilgi ya hiç yok yada çok azdır. Bu nedenle dansı izleyen arılar kovanın 100 m uzağında herhangi bir yöne doğru uçuşa geçebilirler.

slide9
Kuyruk Sallama Dansı

Bal arıları kovana 100 m.den daha fazla uzaklıkta kadar olan besin kaynaklarını koloninin diğer bireylerine bildirmek için petek üzerinde Kuyruk Sallama Dansı yapar.

slide10
Kuyruk Sallama Dansı

Kuyruk Sallama Dansında çıkarılan sesin frekansı ve dansa ayrılan zaman, kaynağın uzaklığı ve özelliği hakkında izleyen arılara bilgi vermektedir. Ayrıca mesafe uzadıkça besin kaynağı, kovan ve güneş arasındaki açı da arılara bildirilmektedir.

ad