slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Pożary niszczą przyrodę PowerPoint Presentation
Download Presentation
Pożary niszczą przyrodę

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

Pożary niszczą przyrodę - PowerPoint PPT Presentation


  • 79 Views
  • Uploaded on

Pożary niszczą przyrodę.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Pożary niszczą przyrodę


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
po ary niszcz przyrod
Pożary niszczą przyrodę

Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnychsposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka, jest bardzo niebezpieczne.- Co roku w pożarach wywołanych przez podpalaczy traw giną ludzie – najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania.

slide3

- Wypalanie traw zabija zwierzęta śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. ·- Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru, ponieważtracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu. Dotyczy to również dużych zwierzątleśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki.

slide4

·- W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznychzwierząt kręgowych: płazy, ssaki .. - Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionówszkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiająrozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, przewietrzają glebę.

slide5

- Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice, (któremają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady(drapieżne i pasożytnicze).- Pożary wzniecone pod paleniem traw są głównym i najniebezpieczniejszymzagrożeniem dla naszych lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połaciedrzewostanów, doszczętnie niszcząc trwające od wieków działanie przyrody

co mo esz zrobi
Co możesz zrobić?
  • Zawsze możesz zwrócić uwagę podpalaczowi. Jednak bezpieczniejszym i skuteczniejszymsposobem jest poinformowanie straży pożarnej i policji. Dzwoń pod numer 998. I pamiętaj, żeleśnicy i strażacy liczą na współpracę ze społeczeństwem, zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia – na szybkie powiadamianie straży pożarnej, nadleśnictwa lub właściciela lasu.
kary dla rolnik w
Kary dla rolników

Rolnikom wypalającym trawy możesz przypomnieć o tym, że po akcesji Polski z UniąEuropejską producent rolny będzie mógł uzyskać dopłaty do gruntów rolnych, warunki i trybich uzyskania określa Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich dogruntów rolnych ( Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 40 z póź.zm.). Art.2. ust.1. stanowi: ,,…producentowi rolnemu, przysługują płatności na będące w jej posiadaniu grunty rolneutrzymywane w dobrej kulturze rolnej, przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska,zwane dalej gruntami rolnymi … . Oznacza to, iż na grunty wypalane nie zostanie przyznanadopłata.

slide10

Błędnym spostrzeżeniem jest to iż pożary to problem gmin wiejskich, ponieważ tam jest najwięcej terenów zielonych, które narażone są na powstanie ognia. Otóż statystyka pokazuje, że najwięcej pożarów występuję na terenach, które niewiele mają wspólnego z uprawą ziemi. W samej Warszawie w ubiegłym roku powstało ponad 750 pożarów. Mit o „złym rolniku” nagminnie wypalającym łąki należy do wyolbrzymionych. To okolice miast najczęściej są miejscem gdzie ogień zbiera największe żniwo.

czy wiesz e
Czy wiesz, że… ?
  • Co roku na przełomie zimy i wiosny powstają pożary wysuszonej roślinności. W województwie mazowieckim odnotowano ponad 12 tys. Pożarów traw, co stanowi niemal 50% wszystkich pożarów(w ubiegłych latach notowano średnio około 7 tys. takich zdarzeń).
wystarczy odrobina wyobra ni
Wystarczy odrobina wyobraźni…!
  • Większość ludzi uważa, że pożar suchej roślinności można „zadeptać” i przejść do porządku dziennego. Natomiast dla strażaka pożar to ciężka długotrwała praca. Może osiągnąć około 1,5 m. lub więcej i w takich warunkach ogień stanowi olbrzymie niebezpieczeństwo dla znajdujących się w pobliżu. Strażacy wiele czasu spędzają na nieustannym gaszeniu pożarów mogąc w tym samym czasie uratować wiele potrzebujących osób.