z m e tler n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ÜZÜM ÇEŞİTLERİ PowerPoint Presentation
Download Presentation
ÜZÜM ÇEŞİTLERİ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

ÜZÜM ÇEŞİTLERİ - PowerPoint PPT Presentation


  • 237 Views
  • Uploaded on

ÜZÜM ÇEŞİTLERİ. HAZIRLAYAN Abdulmuttalip KARADENİZ Mühendis. Üzüm Çeşitleri. YALOVA İNCİSİ

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

ÜZÜM ÇEŞİTLERİ


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
z m e tler

ÜZÜM ÇEŞİTLERİ

HAZIRLAYAN

Abdulmuttalip KARADENİZ

Mühendis

z m e itleri
Üzüm Çeşitleri

YALOVA İNCİSİ

Beyaz renkli, çekirdekli, erkenci, sofralık, orta mevsimde olgunlaşan, ortalama tane ağırlığı 6-7 g, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan, ıslah çalışmaları sonucunda Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’ nde elde edilmiş yeni çeşitlerden birisidir.

z m e itleri1
Üzüm Çeşitleri

PAPAZ KARASI

Puslu siyah renkli, çekirdekli, taneleri orta irilikte, son turfanda, şaraplık olarak değerlendirilen, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde yetiştirilen bir çeşittir.

z m e itleri2
Üzüm Çeşitleri

NARİNCE

Beyaz renkli, çekirdekli, taneleri orta irilikte, son turfanda, şaraplık ve sofralık olarak değerlendirilen, Tokat yöresinde yetiştirilen bir çeşittir.

z m e itleri3
Üzüm Çeşitleri

CINSAUT

Mavi-siyah renkli, çekirdekli, orta taneli, orta mevsimde olgunlaşan, şaraplık olarak değerlendirilen, Tekirdağ ve Çanakkale illerinde yetiştirilen bir çeşittir.

z m e itleri4
Üzüm Çeşitleri

MERLOT

Mavi-siyah renkli, çekirdekli, küçük taneli, orta mevsimde olgunlaşan, şaraplık olarak değerlendirilen, Marmara ve Ege Bölgesinde yetiştirilen bir çeşittir.

z m e itleri5
Üzüm Çeşitleri

HAFIZALİ

Yeşil-sarı renkli, çekirdekli, iri taneli, orta-geç mevsimde olgunlaşan, sofralık olarak değerlendirilen, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilen bir çeşittir.

z m e itleri6
Üzüm Çeşitleri

HAMBURG MİSKETİ

Siyah renkli, çekirdekli, orta mevsimde olgunlaşan sofralık ve şaraplık, ortalama tane ağırlığı 4-5 g, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilen bir çeşittir.

z m e itleri7
Üzüm Çeşitleri

CLAIRETTE

Altın sarısı renkli, çekirdekli, orta büyüklükte taneli, orta mevsimde olgunlaşan, şaraplık olarak değerlendirilen, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen bir çeşittir.

z m e itleri8
Üzüm Çeşitleri

CABERNET SAUVİGNON

Mavi-siyah renkli, çekirdekli, küçük taneli, orta mevsimde olgunlaşan, şaraplık olarak değerlendirilen, Fransız orijinli, ülkemiz için yeni bir çeşittir.

z m e itleri9
Üzüm Çeşitleri

ÇAVUŞ

Beyaz renkli, çekirdekli, erkenci, sofralık, ortalama tane ağırlığı 4-7 g, Marmara ve Karadeniz Bölgelerinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan, dölleyici olarak başka bir çeşide ihtiyacı olan bir çeşittir.

z m e itleri10
Üzüm Çeşitleri

ALPHONSE LAVALLEE

Siyah renkli, çekirdekli, orta mevsimde olgunlaşan, sofralık, ortalama tane ağırlığı 7-9 g, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilen bir çeşittir.

z m e itleri11
Üzüm Çeşitleri

BARIŞ

Cardinal X Beauty Seedless çeşitlerinin melezlemesinden elde edilmiş çekirdeksiz bir çeşittir. Trakya Bölgesinde Eylül ayının ortalarında olgunlaşmaktadır. Tane rengi beyaz, şekli elips, tane kabuğu orta kalınlıkta, tane eti gevrek ve sulu, tane sap bağlantısı kuvvetli ve ortalama ağırlığı 5-6 g. dır. Yola dayanımı iyidir. Salkım şekli konik, salkımlar dolgun olup ortalama ağırlığı 600-700 g. dır. Çiçek şekli hermafrodittir. Sürgünleri kuvvetli gelişir. Neferiye verme alışkanlığı yüksektir. Omcaların gelişmesi ve verimi çok iyidir, orta veya uzun budama önerilir.

z m e itleri12
Üzüm Çeşitleri

TRAKYA İLKEREN

Alphonse Lavallee X Perlette çeşitlerinin melezlenmesinden elde edilen, yumuşak çekirdekli, çok erkenci bir çeşittir. Güney bölgelerinde Cardinal'den 10-15 gün önce olgunlaşmaktadır. Tane rengi koyu kırmızı (mor), şekli yuvarlak, kabuk orta kalınlıkta, ortalama ağırlığı 6-7g. tane eti gevrek ve sulu, hoş lezzetli, tane sap bağlantısı kuvvetli, yola dayanımı iyidir. Salkım şekli konik, salkımlar dolgun ve iri, ortalama 400-500 g. ağırlığındadır. Erken olgunlaşmasına rağmen omca üzerinde bozulmadan kalabilmektedir. Omcaların gelişmesi ve verimi çok iyi olup karışık veya uzun budama önerilir

z m e itleri13
Üzüm Çeşitleri

TEKİRDAĞ ÇEKİRDEKSİZİ

Alphonse Lavalle X Sultani Çekirdeksiz melezlemesinden elde edilen çekirdeksiz bir çeşittir. Eylül ayının ortalarında olgunlaşmaktadır. Tanenin rengi koyu kırmızı, şekli yuvarlak, ortalama 6-7 g. ağırlığında tane kabuğu orta kalınlıkta, tane eti gevrek ve suludur. Salkım şekli konik, salkımlar dolgun, ortalama ağırlığı 400-500 g. dır. Çiçek tipi hermafrodittir. Tane sapı bağlantısı kuvvetli, yola dayanıklıdır. Omcanın gelişmesi kuvvetli ve verimi iyi olup uzun budama önerilir.