getto w b dzinie n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
GETTO W BĘDZINIE PowerPoint Presentation
Download Presentation
GETTO W BĘDZINIE

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 8

GETTO W BĘDZINIE - PowerPoint PPT Presentation


  • 117 Views
  • Uploaded on

GETTO W BĘDZINIE. GETTO. W 1943 roku w Będzinie zamieszkiwało ok. 30 tysięcy Żydów . Getto w Będzinie założono w maju 1492 roku. Getto Będzińskie sąsiadowało z sosnowickim a mieszkańcy byli zmuszani do ciężkiej pacy w fabrykach i zakładach rzemieślniczych znajdujących się poza gettem. getto.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

GETTO W BĘDZINIE


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
getto
GETTO

W 1943 roku w Będzinie zamieszkiwało ok. 30 tysięcy Żydów . Getto w Będzinie założono w maju 1492 roku. Getto Będzińskie sąsiadowało z sosnowickim a mieszkańcy byli zmuszani do ciężkiej pacy w fabrykach i zakładach rzemieślniczych znajdujących się poza gettem.

getto1
getto

Pierwszego sierpnia 1943 roku rozpoczęła się likwidacja getta , poprzedzona licznymi ulicznymi egzekucjami oraz spaleniem synagogi z modlącymi się w środku . Akcja likwidacji getta została zakończona po tygodniu .

slide4
Prawdopodobnie w pierwszych dniach sierpnia w 1943 roku uciekło ok. 30osób uciekło z getta i udało się w stronę Słowacji i Węgier . Reszta czynnych uczestników oporu została zamordowana , zaś ludność cywilna została przewieziona do obozu Auschwitz-Birkenau .
slide5
Ostatnia grupa mieszkańców getta została wywieziona do obozu w lutym 1944 roku. Były to osoby pozostawione na miejscu uprzątnięcia ternu po deportacji ludności. Zostali także oddelegowani do wykopywania ciał pomordowanych które zostały odtransportowane do KL Auschwitz-Birkenau, a następnie spalone.
getto2
getto

Tak zwane duże getto mieściło się w dzielnicy Warpie . Niemcy umieścili w nim zagłębiowskich Żydów a także Żydów z Bohumina Kielc Oświęcimia oraz Czechosłowacji. Punkt znajdował się na ul. Małachowskiego, zatrudniającej ok. 650 osób oraz w fabryce wyrobów ortopedycznych i fabryce walizek.

getto3
getto

Do połowy sierpnia 1942 roku deportowano z miasta do obozu zagłady jedynie ok. 2400 mieszkańców . 12 sierpnia 1942 roku pod pozorem stemplowania dokumentów dokonano zbiórki Żydów na terenie boiska klubu sportowego Hakoah, gdzie następnie przeprowadzono selekcje na osoby wysyłane do obozów pracy oraz wysyłane do obozu zagłady.