slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Business Plan

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 67

Business Plan - PowerPoint PPT Presentation


  • 93 Views
  • Uploaded on

طرح کسب و کار. Business Plan. چیست ؟ ( B usiness Plan ) طرح کسب و کار.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Business Plan' - montana


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
b usiness plan
چیست ؟ (Business Plan)طرح کسب و کار

1- طرح کسب و کار یک نوشته‌ی رسمی است که اهداف کسب و کار را تعیین، دلایل امکان تحقق اهداف را ذکر، و برنامه‌هایی که برای رسیدن به اهداف دنبال می‌شوند را ارائه می‌کند. همچنین ممکن استشاملاطلاعاتیدرباره‌یپیشینه‌یسازمانوتیممجریطرح باشد.(http://www.wikipedia.org)

2- طرح کسب و کار که توسط مدیران یا مالکان یک کسب و کار تهیه می‌شود بیان می‌کند که یک کسب و کار به مرور زمان چگونه رشد می‌کند و توسعه می‌یابد. طرح کسب و کار دربرگیرنده‌ی بخش‌هایی است نظیر:مدیریت،نیرویانسانی،مالی،تولید،وبازاریابی.(http://www.business2000.ie)

slide4
طرح کسب و کار نقشه راه انجام یک کسب و کار است.

ضرورت طرح کسب و کار :

  • در برآورد منابع مورد نياز كمك مي کند.
  • حمايت كنندگان مالي ، بانكها يا سرمايه گذاران مخاطره پذير بايد متقاعد شوند كه سرمايه گذاري در كسب و كار جديد ، منطقي و درست است.
  • جلوگيري از هدر رفتن وقت و هزينه در صورت خوب نبودن ايده
paloalto http www paloalto com
PaloAltoمعرفی شرکت http://www.paloalto.com
  • در سال 1983 توسط Tim Berryمتخصص طرح کسب و کار از دانشگاه استنفورد تاسيس شد.
  • بزرگترين توليد کننده نرم افزار طرح کسب و کار و بازاریابی در جهان.
  • شرکت PaloAltoیک شرکت امریکایی است و دفتر هایی در لندن و ایرلند نیز دارد و نمایندگی های زیادی در کشورهای جهان از جمله دوبی دارد.
tim berry http timberry com
TimBerryhttp://timberry.com
  • اقای تیم بری موسس شرکت پالوالتو و نیز از موسسین شرکت بورلند بوده است و تجربه زیادی در شرکت های سیلیکون ولی (Silicon Valley)دارد .
  • ایشان متخصص طرح کسب کار هستند.
  • فیلم ها و برنامه های اموزشی زیادی را در مورد طرح کسب و کار تهیه نموده است.
slide10

کسب و کارتان را شرح دهید و یک کاربرگ ساده صورت حساب مالی تکمیل کنید.اگر شما در بخش مالی جزئیات زیادی نیاز ندارید مهم است.کمتر از 15 فعالیت برای تکمیل.

آن را ساده نگه دارید

slide11

همه موضوعات لازم برای کمک به شما تا جزئیات تجارتتان را تعیین کنید.صورت های مالی جزئیات پیش بینی و برنامه ریزی گردش وجوه را پشتیبانی می کند.یک طرح کسب و کار سنتی ایجاد کنید.بیش از 40 فعالیت برای تکمیل.

طرح استاندارد : موضوعات گوناگون و جداول مالی پیوند یافته

slide12
ارائه کنید حداکثر جزئیات طرح.برای تجارت های بزرگتر با احتیاجات مالی پیچیده تر مهم است.حدود 70 فعالیت برای تکمیل.

طرح مفصل : موضوعالت بیشتر و گزینه های بسط یافته بیشتر

slide13
اگر شما فقط نیاز دارید که یک گروه از صورت های مالی به همراه نمودار تهیه کنید مهم است.

طرح مالی

slide14

بسته زبانشما طرحتان را اسپانیایی می نویسید؟ ما می توانیم عناوین موضوعات، جداول، و نمودارها را به اسپانیایی تبدیل کنیم. به علاوه ما می توانیم سطر جداول صورت های مالی تان را به اسپانیایی تبدیل کنیم. دستورالعمل ها، نمونه ها و بقیه مندرجات انگلیسی باقی خواهند ماند. این ویژگی برای کمک به شما طراحی شده تا طرحتان را به اسپانیایی منتشر کنید (چاپ کنید).

slide16

آیا شما این شرکت راه اندازی می کنید؟راه اندازی طرح کسب و کار از طرح کسب و کار یک تجارت در حال پیشرفت متفاوت است.طرح کسب و کار برای راه اندازی کسب و کار عبارتند از :1-راه اندازی جدول و نمودار2-راه اندازی جدول و سرفصل تامین سرمایه3-راه اندازی خلاصه موضوعطرح کسب و کار برای کسب و کارهای در خال اجرا عبارتند از :1-نمودار و جدول عملکرد گذشته2-سرفصل تاریخچه شرکت

  • این طرح کسب و کار برای راه اندازی یک تجارت است .
  • من در حال حاضر مشغول تجارت هستم ، این طرح کسب و کار برای یک تجارت در حال پیشرفت است.
slide18

طرح شما چه زمانی شروع می شود ؟

تاریخ شروع مالی خود را تنظیم کنید. این تاریخ برای قرار گرفتن در سطرها در جدول هایتان استفاده خواهد شد. به خاطر داشته باشید که شما به طور کلی فروش محصولات یا خدماتتان را قبل از تاریخ شروع طرح شروع نمی کنید.

جدا از سال مالی ممکن است شما بخواهید تاریخ شروع فروش محصولات خود را بر اساس اولین ماهی که شما پیش بینی می کنید انتخاب کنید.

در قسمت زیر ماه و سال شروع را انتخاب کنید :

  • اختیاری : برچسب سال و ماه را در سطرهای تاریخ جدول با برچسب سال و ماه مخصوص بدون تاریخ جایگزین کنید برای مثال ماه 1 و سال 1 .این گزینه فقط برای شروع کسب و کار در دسترس است. اگر شما درباره تاریخ شروعتان مطمئن نیستید این گزینه برای برنامه ریزی اهداف مفید است.
slide19

نام طرح :دوست دارید عنواتن طرح کسب و کارتان چه باشد؟عنوان طرح در راس هر صفحه منتشر شده نشان داده می شود.Nolo مرکز حقوق کسب و کار کوچک : معمولا نام کسب و کاربرای عنوان طرح استفاده می شود. اگر شما کسب و کار را راه اندازی می کنید و درباره نام کسب و کار تصمیم نگرفته اید، شما می توانید بعدا به این سوال برگردید. برای راهنمایی در انتخاب نام کسب و کارتان مرکز قانون تجارت کوچک با کلیک روی لینک بالا در دسترس است.

slide20

موارد اضافه شدنی را اضافه کنید .هر یک ار موارد زیر را برای اضافه کردن به طرح کسب و کارتان بررسی کنید. اگر ترجیح می دهید که از این مرحله عبور کنید بعدا می توانید به این مرحله برکردید.آنالیز SWOT : سرفصلی برای مطرح کردن نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها.(انتخاب این گزینه باعث اضافه شدن 5 task میشود).سایت اینترنتی : یک بخش برای شرح اینکه اهداف شما برای یک سایت اینترنتی چیست (انتخاب این گزینه باعث اضافه شدن 3 task میشود).

slide22

چه چیزی می فروشید؟

شرحی را انتخاب کنید که بهتر فروش تجارت شما را توصیف کند.

اگر شما تولید را انتخاب کنید ما درباره نوع کسب و کارتان خواهیم پرسید.

اگر شما خدمات را انتخاب کنید ما طرح را برای نوع کسب و کار خدماتی آماده می کنیم و عبور می کنیم از مراحلی که در صورت تولید کننده یا خرده فروش بودن از شما خواسته می شود.

اگر شما هم خدمات و هم تولید را انتخاب کنید ما طرح را برای پشتیبانی از طرح کسب و کار مختلط اصلاح می کنیم.

slide24

ایا شما محصولات فروشی را تولید می کنید؟

اگر شما yesرا انتخاب کنید ما :

  • طرح و دستور العمل ها را برای پشتیبانی از نوع کسب و کار تولید کننده اصلاح خواهیم کرد.
  • از سوال بعدی که در صورت خرده فروش بودن از شما پرسیده می شود عبور کنید.

اگر کس دیگری تولید کننده محصولاتی است که می فروشید no را انتخاب کنید.

slide26

آیا شما خرده فروش هستید؟

یک خرده فروش محصولات را به مصرف کننده می فروشد.

اگر شما yesرا انتخاب کنید، ما تغییرات مناسب برای طبقه بندی نوع کسب و کار شما به عنوان خرده فروش را به وجود می آوریم.

اگر شما no را انتخاب کنید، ما نوع کسب و کارتان را به عنوان توزیع کننده طبقه بندی می کنیم و بر طبق آن طرح کلی تان را اصلاح می کنیم.

اگر هیچ کدام از این نوع کسب و کارها در مورد شما درست نیست روی دکمه back کلیک کنید و جواب قبلی تان را تغییر دهید.

slide28

کسب و کارتان غیر انتفاعی است؟

یک کسب و کار غیر انتفاعی به طور نمونه بیشتر روی کسب سرمایه متمرکز می شود تا فروش خدمات و محصول.

اگر شما yesرا انتخاب کنید قسمت مالی برای تطبیق دادن با فعالیت های سرمایه گذاری نوع کار غیر انتفاعی لصلاح خواهد شد.

تذکر : اکثر محتوای business plan proبرای منعکس کردن صورت های مالی و واژگان استاندارد دنبال خواهد شد. تغییرات مدل کسب و کار غیر انتفاعی باعث می شود که مطمئن شوید جداول و نمودارهای منتشر شده نوع کسب و کار را منعکس می کنند.

slide30

آیا شما پیش بینی 5 ساله می خواهید؟

شما یک طرح کسب و کار با زمان استاندارد می خواهید یا یک طرح کسب و کار دراز مدت؟

تنظیمات مدت زمان استاندارد عبارتند از :

  • 12 ماه پیش بینی ماهانه
  • به علاوه 2 سال از پیش بینی سالانه

تنظیمات بلند مدت شامل تنظیمات استاندارد به علاوه :

  • مجموع 5 سال پیش بینی سالانه
  • یک جدول بلند مدت برای پیش بینی توسعه یافته
slide34
اهداف

اهداف طرح شما باید اهداف معین قابل سنجش باشند .فهرست اهداف باید به 3 یا 4 هدف محدود باشد زیرا فهرست های طولانی تمرکز بر اهداف را بسیار دشوار می سازد. مجموعه اهداف قابل سنجش از قبیل فروش یا رشد فروش، سود یا سودآوری، میزان سود ناخالص به عنوان درصد فروش، سهم بازار ( که توسط یک منبع هدف منتشر می شود ).

جزئیات اضافی :

اهداف قابل سنجش مانند تعداد افراد دریافت کننده خدمات و یا رشد منابع مالی را در نظر بگیرید . بخت شما در تحقق این اهداف به توانایی شمادر پیگیری پیشرفت و سنجش نتایج بستگی دارد. اگر اهداف کلی و ناملموس برای کسب و کار شما اهمیت اساسی دارند، روشی برای محدود سازی و مشخص سازی انها بیابید.

slide35

برای مثال:

  • اگر خدمات رسانی به جامعه از اولویت برخوردار است، اهداف خود را با توجه به درصد افراد دریافت کننده خدمات، تعداد شکایات و یا تعداد تقدیر نامه ها تعیین کنید.
  • اگر اشراف بر کار و اگاهی نسبت به آن از اولویت برخوردار است، پرسشنامه ی بخش رضایت مشتریان را در طرح خود بگنجانید، ابعاد نمونه و نمرات رضایتی که می خواهید به دست بیاورید را تعیین نموده و سپس پرسشنامه را برای سنجش میزان موفقیت خود تکمیل کنید.
slide37
ماموریت

اهداف بنیادین مربوط به کیفیت کسب و کار، رضایت مشتری، رفاه کارمندان، بازگشت سرمایه مالگان و... را در شرح ماموریت خود جای دهید. یک شرح ماموریت مناسب می تواند عنصر مهمی در تعریف کسب و کار شما و همچنین در برقراری ارتباط با کارمندان، فروشندگان، مشتریان، شرکای تجاری و یا سهامداران به شمار آید.

جزئیات اضافی:

شرح ماموریت همچنین ابزار مناسبی در تعیین نوع کسب و کار شما به شمار می آید و این مساله تاثیر بسزایی در درک و فهم راه های حصول به موفقیت دارد.

برای مثال :

  • فعالیت حسابداری مستلزم حضور ذهن و تنظیمو تنظیم گزارش های مالی و مالیاتی می باشد.
  • یک درمانگاه نیز دغدغه هایی همچون حفظ سلامت و بهداشت و همچنین درمان بیماری دارد.
slide38

به عنوان گزینه ای دیگر، کارشناسان در بازاریابی ارزش مدار ( value-based) توصیه می کنند که شرح وظایف باید جملات ارزشی را نیز شامل باشد تا منافعی که شما ارائه می دهید، افراد ذینفع و قیمت نسبی مربوطه را لحاظ نماید. با استفاده از این استدلال :

  • یک شرکت لاستیک سازی ممکن است منفعت امنیت بزرگراه را با قیمت بالاتری به مشتریان خواهان امنیت (به ویژه والدین بفروشد).
  • یک اتومبیل لوکس نیز در واقع منفعت تشخص را با قیمت بالاتری به مشتریان خواهان شان اجتماعی می فروشد و یا منفعت اطمینان را با قیمت بالاتری به مشتریان خواهان اطمینان عرضه می کند.
slide40
کلید های موفقیت

در عمل هر کسب و کاری از کلید های موفقیتی برخوردار است که موفقیت را از شکست متمایز می سازند. برای مثال :

در کسب و کار رستوران، مکان رستوران و وجود پارکینگ از کلید های موفقیت به شمار می آیند.

برای حسابداران و وکلا نیز توانایی حرفه ای، اطمینان پذیری و مشارکت در سازمان های اجتماعی از جمله کلید های موفقیت قلمداد می شوند.

در بسیاری از خدمات حرفه ای نیز کلید موفقیت آن است که هیچگاه مشتریان موجود از دست نروند، زیرا یافتن مشتری جدید بسیار گران تر از حفظ مشتریان موجود خواهد بود .

در واقع فهرست های حاوی بیش از 3 یا 4 اولویت معمولا از کارایی کمتری برخوردار هستند. بهتر است اهداف را به صورت عددی و یا با علامت " · " فهرست کنیم.

your company
Your Companyشرکت شما

Company summaryخلاصه مشخصات شرکت

Company ownership مالکیت شرکت

Start-up Table جدول راه اندازی

Start-up Summary خلاصه راه اندازی

company summary
Company summaryخلاصه مشخصات شرکت

این قسمت می تواند به عنوان پاراگرافی کوتاه درباره سازمان شما مورد استفاده قرار کیرد. در صورت نیاز جزئیات بیشتری را نیز می توان به این قسمت افزود. توضیح دهید که سازمان شما در کجا واقع است، چه مدت از تاسیس آن می گذرد و چه خدماتی را به چه افرادی ارائه می دهد.

جزئیات تکمیلی :

این قسمت می تواند به عنوان خلاصه ای برای توضیح جزئیات عناوین فرعی به کار رود. ما خلاصه ی کوتاهی را به صورت مقدمه پیشنهاد می کنیم. با اینحال می توانید این بخش را تکمیل نکرده و در عوض به عناوین فرعی بپردازید.

گرچه اغلب طرح های کسب و کار شامل فصل جداگانه ای در مورد سازمان مربوطه هستند، اگر طرح تجاری شما تنها برای استفاده داخلی در نظر گرفته شده است، می توانید این بخش و عناوین فرعی آن را حذف کنید.

what you re selling
What You're Sellingچه چیزی می فروشید؟

Product Summary خلاصه محصولات

Describe the products you offer, how they are provided and by whom, and plans for future product offerings

محصولاتی که عرضه می کنید،چگونه و توسط چه کسی فراهم می شود و برنامه ها برای عرضه محصول اینده را شرح دهید.

your market
Your Marketبازار شما

Market Analysis Summary خلاصه تحلیل بازار

Market Analysis Table جدول تحلیل بازار

Market Segmentation تفکیک بازار

Target market segmentation strategic راهبرد بخش بازار هدف

market analysis summary
Market Analysis Summary

تحلیل بازار فصلی است که احتمالا به تحقیقاتی در خارج از حوزه کسب و کارشما نیاز دارد. گروههای متفاوت مصرف کنندگانمورد نظر خود را در تحلیل بازار مذکور توصیف کرده و دلیل اینکه انها را به عنوان مصرف کننده و مشتری انتخاب کرده اید توضیح دهیه. در صورت در اختیار داشتن اطلاعاتلازم شما می توانید رشد بازار را خلاصه بندی کرده و نقاط عطف برخی از رشد های بازاری را تعیین نمایید.

slide47
جزئیات تکمیلی

اگر در پی سرمایه گذار هستید، می توانید از این بخش برای نشان دادن خرد و درک خود از صنعتی که در آن فعالیت می کنیداستفاده نمایید. اما در این زمینه زیاده روی نکنید. به یاد داشته باشید که طرح ریزی تنها برایاتخاذ تصیمات مناسب و تمرکز و تشدید اولویت هاکاربرد داشته و به ازمودن اطلاعات شما ارتباطی ندارد.

اگر می خواهید یک طرح تجاری داخلی تهیه کنید و به غیر از گروه کاری خود ، مخاطب دیگری نخواهید داشت ، توصیه می کنیم با تحقیق کافی در بازار اطمینان یابید که نکات کلیدی را از قلم نیانداخته اید.

market segmentation
Market Segmentation

مفهوم تفکیک بازار برای پیش بینی بازار و راهبرد آن بسیار اساسی خواهد بود. از این عنوان برای تعریف طبقه بندی های مختلف استفاده کرده و برای مشتریان موجود در هر بخش به اندازه کافی اطلاعات ایجاد نمایید. جدول تحلیل بازار که معمولا با این بخش در ارتباط است را همراه با نمودار

توضیح دهید .(pie) تحلیل بازار

جزئیات تکمیلی:کلاسیک ترین روش تفکیک بازار، افراد را بر مبنای جمعیت شناسی(سن،درامد،جنسیت،شغل،تحصیلات و...) یا جغرافیا ( شهر،استان،بخش و...)تقسیم بندی می کند.برخی از روش های اخیر،الگوهای رفتاری مرتبط و اصطلاحا « جغرافیای روانی» را نیز لحاظ می نماید.

target market segmentation strategic
Target market segmentation strategic

از این عنوان برای معرفی راهبردی که در پس روش تفکیک و انتخاب بازارهای هدف شما قرار دارد استفاده کنید. توضیح دهیه که چرا سازمان شما برا این بازارهای معین تمرکز می یابد.

چرا این بازار ها بر سایر بازار هایی که مورد اغماض قرار داده اید برتری دارد؟

چرا ویژگی ها و خصوصیاتی را که در نظر گرفته اید از اهمیت برخوردارند؟

slide50
جزئیات تکمیلی

برخی مسائل برای برخی سازمان ها بیش از سایر سازمان ها اهمیت دارند . برای مثال :

یک رستوران ممکن است به دلیل های راهبردی بر مجموعه ای از مشتریان پر درآمد تمرکز کرده و نسبت به سایر مشتریان بی اعتنا باشد.

یک شرکت حسابداری نیز ممکن است بر کسب و کارهایی تمرکز یابد که نیاز های انان با کارشناسان شرکت هماهنگی دارد.

یک شرکت طراح گرافیک نیز امکان دارد بر کسب و کارهای کوچک و یا متوسطی متمرکز شود که به پایگاه های اینترنتی نیاز دارد.

your marketing plan
Your Marketing Plan

Import واردات

Competitive Edge مزیت رقابتی

Marketing Strategy Summary خلاصه استراتژی بازاریابی

Milestones Table جدول نقاط عطف

Explain Milestones توصیف نقاط عطف

competitive edge
Competitive Edge

برای انکه کسب و کار موفقی داشته باشیم به مزیت رقابتی نیازی نیست (سختکوشی،اتحاد و رضایت مشتری را می توان جایگزین کرد) .اما این مزیت قطعا نقطه اغازی خواهد بود که می توانید در صورت نیاز به سرمایه گذاری های جدید انها را جذب کنید.

مزیت رقابتی شما چیست؟

تفاوت شرکت شما با سایر شرکت ها چیست؟

ایا ارزش پایداری وجود دارد که بتوانید در طول زمان ان را حفظ کرده و گسترش دهید؟

slide53
جزئیات تکمیلی

سریع الفهم ترین مزیت رقابتی، مزیتی است که بر مبنای فناوری اختصاصی پایه گذاری شده باشد. حق مالکیت و بهره برداری انحصاری، الگوریتم و حتی دانش فنی گسترده و عمیق می توانند به عنوان مزیت های رقابتی ملموس به شمار ایند.

مزیت رقابتی برای هر کسب و کار و حتی کسب و کارهای موجود در یک صنعت متفاوت است.

marketing strategy summary
Marketing Strategy Summary

راهبرد بازاریابی شما مواردی همچون تمرکز بر بازار هدف، تاکید بر رسانه ها و تسهیلات معین و یا روش های متمایزسازی جایگاه شرکت و انحصار خدمالت را شامل خواهد بود.

راهبرد فروش در مرحله بعدی اهمیت قرار داردکه نباید با راهبرد بازاریابی اشتباه شود. بازاریابی بر در دسترس بودن و اگاهی مشتری از محصولات قابل ارائه تاثیر می گذارد در حالی که فروش به سفارش گیری و انجام معامله مربوط می شود.

slide55
جزئیات تکمیلی

وجود راهبرد امری خلاقانه به شمار می اید که پیش بینی آن دشوار است. راهبرد بازاریابی شما تا حد زیادی به بازار مورد انتخاب شما (به عنوان بازار هدف) بسنگی دارد.شما ممکن است عواملی همچون راهبرد رسانه ای ،توسعه سازمانی و یا مولفه های دیگری را در نظر داشته باشید.

your management team
Your Management Team

Management Summary خلاصه مدیریتی

Personel Table جدول پرسنلی

Explain Personnel توصیف پرسنل

management summary
Management Summary

به طور خلاصه مشخص کنید که شرکت شما از چه تعداد کارمند و چهخ تعداد مدیر برخوردار است و چه تعدادی از مدیرانف از جمله بنیانگذاران شرکت به شمار می آیند.

ایا تیم شما کامل است و یا اینکه هنوز خلا هایی وجود دارند؟

ایا ساختار سازمانی شما صحیح است؟

شرح مسئولیت های منطقی افراد اصلی تعیین گردیده است؟

slide58
جزئیات تکمیلی

در مورد شرکت های نوپا، هنگام تنظیم طرح تجاری، احتمالا شما تیم کاملی در اختیار نخواهید داشت. در این صورت در این شرایط ، باید مطمئن باشید که نقاط ضعف را مشخص ساخته اید و چگونگی از بین بردن این کاستی ها را معین کرده اید

the bottom line
The Bottom Lineسطر نهایی

Start – Up Funding شروع سرمایه گذاری

Explain Start –Up Funding توصیف شروع سرمایه گذاری

General Assumptions Table جدول فرضیات کلی

Explain General Assumptions Table توصیف جدول فرضیات کلی

Profit And Loss Table جدول سود و زیان

Explian Projected Profit And Loss توصیف پروژه سود و زیان

Break – even Analysis Table جدول تجزیه و تحلیل شکست ها

Explain Break – even Analysis توصیف تجزیه و تحلیل شکست ها

general assumptions table
General Assumptions Table

این جدول فرضیات (براوردها) مهم را که بر سود و زیان، ترازنامه، جریان نقدینگی و جدول نسبت های تجاری تاثیر می گذارند در بر می گیرد.

فرضیات کلی شامل فرضیاتی است که با طرح تجاری شما چاپ می شوند.