Stop nikotynie
Download
1 / 8

STOP Nikotynie - PowerPoint PPT Presentation


  • 116 Views
  • Uploaded on

STOP Nikotynie. Papierosy Co mam w środku Palisz to płać Czy e-papierosy są rakotwórcze? Jak w Polsce Legendy KONIEC. Papierosy.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'STOP Nikotynie' - miron


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Stop nikotynie

STOP Nikotynie

Papierosy

Co mam w środku

Palisz to płać

Czy e-papierosy są rakotwórcze?

Jak w Polsce

Legendy

KONIEC


Papierosy
Papierosy

  • wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu.


Co mam w rodku
Co mam w środku

  • Składniki dymu tytoniowego przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Wśród substancji o działaniu rakotwórczym znajdują się m.in.: Nikotyna silna trucizna uzależniająca równie silnie jak kokaina czy heroina. Podana dożylnie dawka nikotyny zawarta w jednym papierosie może zabić człowieka. Amoniak (używany do czyszczenia toalety) Aceton (rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów) Butan (gaz pędny, stosowany do wyrobu benzyny syntetycznej) Cyjanek (używany do trucia szczurów) Formaldehyd (używany do konserwowania zdechłych żab) Metanol (trucizna, składnik benzyn silnikowych) Tlenek węgla (składnik spalin, tzw. czad) Polon 210 (pierwiastek promieniotwórczy, bardzo toksyczny)


Palisz to p a
Palisz to płać

  • zgodnie z obowiązującym prawem zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych (papierosów) młodzieży do lat 18. Sprzedaż wyrobów tytoniowych niepełnoletnim jest według prawa polskiego zakazana i grozi grzywną od 20 do 5000 złotych


Czy e papierosy s rakotw rcze
Czy e-papierosy są rakotwórcze?

  • Problem w tym, że wspomniane składniki podgrzewane są w elektronicznym papierosie do temperatury 200 stopni - w przypadku podgrzania gliceryny pojawiają się ślady formaldehydu i akroleiny acetaldehydu, a zatem związków kancerogennych, toksycznych. Jednakże ich stężenia - przynajmniej w niektórych z badanych przez nas liquidach - są minimalne, dziesięciokrotnie mniejsze niż progowe stężenie formaldehydu w powietrzu, przy którym ponad 50 proc. osób odczuwa podrażnienie błon śluzowych - wyjaśnia naukowiec.


Jak w polsce
Jak w Polsce

  • -Około 10 mln Polaków pali regularnie 15 - 20 sztuk papierosów dziennie. -Prawie 5 mln z tych osób pali dłużej niż 20 lat. -Każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu, przy czym 60 % dotyczy osób w wieku 35 - 69 lat. -70 % palących chce rzucić palenie, jedynie 3 % udaje się to zrobić zdając się na silną wolę.-39 % mężczyzn i 19 % kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu.


Legendy
Legendy

  • Wielu ludzi jest święcie przekonanych, że liczne choroby, takie jak np. rak płuc, na którego się umiera, nie mają żadnego związku z wieloletnim paleniem papierosów. Przedstawiamy natychmiastowe i długotrwałe skutki palenia papierosów.