slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
تصمیمات کنترلی برای توسعه محصولات با استفاده از هزینه یابی هدف PowerPoint Presentation
Download Presentation
تصمیمات کنترلی برای توسعه محصولات با استفاده از هزینه یابی هدف

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 24

تصمیمات کنترلی برای توسعه محصولات با استفاده از هزینه یابی هدف - PowerPoint PPT Presentation


 • 154 Views
 • Uploaded on

به نام خداوند مهربان. تصمیمات کنترلی برای توسعه محصولات با استفاده از هزینه یابی هدف. ارائه توسط : مصطفی کوشافر استاد محترم:جناب آقای دکتر نیکبخت. رئوس مطالب :.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

تصمیمات کنترلی برای توسعه محصولات با استفاده از هزینه یابی هدف


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

به نام خداوند مهربان

تصمیمات کنترلی برای توسعه محصولات با استفاده از هزینه یابی هدف

ارائه توسط : مصطفی کوشافر

استاد محترم:جناب آقای دکتر نیکبخت

slide2
رئوس مطالب :
 • هدف از این مقاله بحث کردن در ارتباط با هزینه یابی هدف مرتبط با تصمیمات کنترلی ونشان دادن اینکه تصمیمات تصویب یا تایید ونظارت می تواند نقشی سازگار در جهت اهداف شرکت که افزایش ارزش است ،ایفا کند.
 • در ادمه :رویکرد های مختلف توسعه محصولات ،مروری بر مطالعات در زمینه هزینه یابی هدف ،تصمیمات کنترلی ومدیریتی ،بحث در زمینه ارزش افزوده اقتصادی ،گسترش معادلات ریاضی در جهت یاری رساندن به مدیران برای تعیین تاثیرات محصولات بر ارزش بازار شرکت ،چگونه معادلات ریاضی برای تصویب یا نظارت محصولات استفاده می شود ودر نهایت خلاصه ونتیجه گیری .
slide3
هزینه یابی بر مبنای هدف
 • هزینه یابی هدف فرآیندی است که توسعه وتولید محصولات را طوری مدیریت می کند که از تحصیل سطح راضی کننده ای از سود اطمینان می دهد.
 • در واقع هزینه یابی هدف فعالیتی از مدیریت هزینه وسیستم مدیریت سود می باشد.این تکنیک اولین بار توسط شرکت تویوتا اجرا شد وپس از آن به صورت گسترده در شرکت های تولیدی ژاپنی به کار گرفته شد.تعدادی از شرکت های بزرگ آمریکایی و شرکت های تولیدی اروپایی مثل بوئینگ ،کاترپیلار ،تگزاس اینسترومنت ،دایملر کرایسلر نیز هزینه یابی هدف را اتخاذ کردند.
 • فلسفه زیربنایی هزینه یابی هدف تعیین 80 الی 85 درصد هزینه های چرخه عمر محصول در طول دوره توسعه می باشد.در نتیجه بیشترین پتانسیل برای تاثیرگزاری ومدیریت بهای تمام شده محصول در هنگام توسعه محصول اتفاق می افتد.
slide4
فرآیند هزینه یابی هدف
 • فرآیند هزینه یابی هدف با تحلیل بازار برای تعیین قیمت محصول و مقدار فروش آغاز می گردد .بهای تمام شده هدف محصول از طریق کسر کردن حاشیه سود از قیمت بازار محصول بدست می آید.طراحان ومهندسان پس از خلق محصول با بهای تمام شده مجاز روبرو می شوند
slide5
جداسازی تصمیمات مدیریتی وکنترلی
 • جنبه ی بحرانی هر فرآیندی مثل هزینه یابی هدف جداسازی تصمیمات مدیریت وتصمیمات کنترلی است ،تصمیمات مدیریتی درگیر مسائل مقدماتی طرح محصول و اجرای آن است در حالیکه تصمیمات کنترلی شامل تایید یا تصویب طرح محصول ونظارت بر اجرای آن است.جداسازی تصمیمات مدیریت وکنترل افراد را در مراحل مقدماتی واجرا به فعالیت در جهت علایق شرکت ونه علایق شخصی شان تشویق می کند.
 • به عنوان مثال بدون جدا سازی کافی میان تصمیمات کنترلی ومدیریتی ،مدیر می تواند پروژه ها به سمت بالاتر بردن بازده های کوتاه مدت برای مناسب جلوه دادن دوره فعالیت خود وکسب پاداش سوق دهد.
 • برعکس ،ممکن است یک مدیر بر خلاف میل خود باید پروژه های پر خطر موافقت کند که می توانست ریسک غیر سیستماتیک را از طریق تنوع کاهش دهد که مدیر نمی تواند در نتیجه ،جداسازی تصمیمات مدیریت از تصمیمات کنترل هزینه های واحد تجاری از طریق کاهش تصمیمات فرصت طلبانه وغیر مطلوب برای شرکت کاهش دهد.
slide6
هزینه یابی هدف وتوسعه محصول
 • بسیاری از شرکت ها ی آمریکایی و اروپایی رویکرد بهای تمام شده محور برای توسعه محصول خود دنبال می کردند.طبق این روش ،شرکت ها یک طرح محصول را طراحی می کردند و بهای تمام شده آن را برآورد کرده و سپس حاشیه سود در خواستی را به آن اضافه کرده وقیمت فروش محصول را بدست می آوردند.به هر حال ،بازار ،بهتر از شرکت می تواند ارتباط بین قیمت محصول وحجم فروش را برقرار نماید.اگر قیمت محصول بیشتر از قیمت بازار باشد،شرکت نمی تواند مقدار راضی کننده ای از محصول را برای بدست آوردن حاشیه فروش در خواستی بفروشد.بنابراین ،شرکت ها باید پایین ترین قیمت برای افزایش حجم فروش خود در نظر بگیرند تا بدین وسیله بهای تمام شده محصول را برای افزایش حاشیه سود ،کاهش دهند.80 الی 85 درصد بهای تمام شده چرخه عمر محصول در طول مرحله توسعه تعیین می شود.بنابراین پتانسیل محدودی برای کاهش بهای تمام شده محصول بعد از آغاز تولید وجود دارد.یک شرکت در این موقعیت با مواردی چون ،رها کردن محصول ،طراحی مجدد محصول ،یا فروش محصول وبدست آوردن کمترین بازده یا بازده منفی روبرو می شود
slide7
هزینه یابی هدف وتوسعه محصول
 • هزینه یابی هدف براین ناکارایی رویکرد بهای تمام شده محور برای توسعه محصول به وسیله شناسایی تقدم بازار محصولات وفرآیند های توسعه مربوط به تولید برای ترکیب اجبارها وتقاضاهای بازار غلبه کرد.
 • هزینه یابی هدف قیمت بازار مورد انتظار محصول را منهای حاشیه سود مورد انتظار کرده وبهای تمام شده مجاز محصول را به دست می آورد.قیمت بازار محصول با استفاده از تحقیقات مکرر دربازار وتجزیه وتحلیل آن بدست می آید.
 • نتیجه این تجزیه وتحلیل ها فهمیدن اینکه شکل وساختار وکیفیت مورد درخواست مشتری در محصول چیست و اینکه ،قیمتی که آن ها برای این محصول پرداخت خواهند کرد چقدر است؟،وقتی که بازار ارزیابی شد ،شرکت باید اطلاعات اضافی را نیز در نظر بگیرد مثل پیش بینی تقاضا برای محصول وتاثیر محصولات رقیب.
slide8
هزینه یابی هدف وتوسعه محصول
 • مرحله بعدی هزینه یابی هدف ،برآورد حاشیه سود لازم برای شرکت برای تولید طرح محصول می باشد.شرکت ها از تکنیک های متنوعی برای محاسبه حاشیه سود محصول استفاده می کنند.
 • دیس سنزا وهکاران می گویند شرکت ها روش حاشیه سودی را انتخاب می کنند که سازگار با اهداف سود آوری شرکت در برنامه استراتژیک باشد.
 • کانو وهکاران می گویند شاخصی که شرکت ها برای تعیین حاشیه سود خود انتخاب می کنند بر اساس برنامه های میان مدت وسازگار با برنامه استراتژیک شرکت است.
 • انتخاب حاشیه سود خواسته شده به این دلیل مهم است که پس از کسر شدن از قیمت بازار محصول بهای تمام شده مجاز به دست می آید.بهای تمام شده مجاز ،بالاترین بهای تمام شده محصول را نشان می دهد که شرکت می تواند سود عینی خود را بدست آورد.
slide9
هزینه یابی هدف وتوسعه محصول
 • طبق هزینه یابی هدف یک تیم چند بعدی کار می کنند تا با توجه به بهای تمام شده مجاز محصول و فرآیند هایی را طراحی وتولید کنند که از نظر ساختار ،شکل وکیفیت با تقاضای مشتریان هماهنگ باشد.
 • هنگامی که بهای تمام شده برآوردی از بهای تمام شده هدف بیشتر باشد ،مهندسی ارزش برای آنالیز کارکردهای محصول برای یافتن راه هایی برای افزایش اثربخشی این کارکرد ها مورد استفاده قرار می گیرد.به طور مثال :مهندسی ارزش ممکن است برای آسان کردن اجزای محصول وتعیین اینکه آن ها باید چگونه تولید شوند با ورودی کم یا ورودی با بهای تمام شده پایین.
 • فرایند طراحی مجدد تا زمانی ادامه می یابد که بهای تمام شده مورد انتظار محصول برابر یا کمتر از بهای تمام شده هدف یا پتانسیل برای کاهش بهای تمام شده در آینده وجود داشته باشد.
 • در ابتدای چرخه عمر محصول ،فرآیند های هزینه یابی هدف به طور مشخص سطح سود آوری لازم را برای توجیه تولید یک محصول جدید در نظر می گیرد.این فرآیند ها اطمینان می دهند که فرآیند تولید محصول همراه با بهای تمام شده راضی کننده برای بدست آوردن سود خواسته شده خواهد بود.
slide10
تحقیقات هزینه یابی هدف :
 • مطالعات بر روی هزینه یابی هدف ،خصوصیات شرکت ها ،عوامل تاثیرگزار بر اجرای هزینه یابی هدف ومشکلات ومحدودیت های استفاده از آن مورد بحث قرار گرفته است.بسیاری از مقالات هزینه یابی هدف به توصیف مشاهدات مطالعات موردی پرداخته است یا در مطالعات عمقی نحوه ی اجرای هزینه یابی هدف در شرکت ها پرداخته شده است.این تحقیقات توصیفی بر توسعه محصول وجنبه های اجرایی هزینه یابی هدف تاکید کرده اند.چندین بررسی فعالیت های حسابداری مدیریت نشان دهنده ی این است که چگونه هزینه یابی هدف برای استفاده رایج شده است.به عنوان نمونه بررسی های جداگانه ای از شرکت های هندی ومالزیایی اجرای هزینه یابی هدف را 35 تا 41 درصد بیان می کند.
slide11
تحقیقات هزینه یابی هدف :
 • ویژگی های شرکت هایی که هزینه یابی هدف را مورد استفاده قرا دادند از طریق نمونه ها وبررسی ها بدست آمده است.این تحقیقات بیان می کند که دلیل اولیه هزینه یابی هدف کاهش بهای تمام شده است وبسیاری از شرکت ها دلایل مختلفی برای اجرای هزینه یابی هدف داشته اند .انگیزه های دیگر برای اجرای هزینه یابی هدف شامل شفاف سازی وفهم بهای تمام شده ،بهبود ورقابت مستمر ،بهبود ارتباطات عرضه کننده وگرفتاری های عرضه کننده جدید وبهبود طراحی وپاسخگویی است.استفاده کنندگان هزینه یابی هدف همچنین انگیزه های محیط رقابتی را به کار می اندازند.بر اساس مطالعات هیبیتست رقابت تعدادی رقابت کننده که قویترین آن ها به وسیله استفاده کنندگان از هزینه یابی هدف تحت فشار قرار می گیرد.
 • ویژگی های اضافی شرکت هایی که از هزینه یابی هدف استفاده می کنند شامل زنجیره های عرضه پهناور و چرخه های توسعه محصول طولانی .
slide12
تحقیقات هزینه یابی هدف
 • مدن وهمکاران بررسی کردند مشارکت در فرآیند های هزینه یابی هدف چگونه باشد واینکه قابلیت کنترل اطلاعات ارزیابی عملیات بر عملیات کاهش بهای تمام شده موثر است.نتایج شان پیشنهاد می کند که یک محیط هزینه یابی هدف که به افراد اجازه ی مشارکت در فرآیند های هزینه یابی هدف وارزیابی سخت گیرانه اطلاعات قابل کنترل به عملیات بهتر منجر می شود.همچنین مدن وهمکاران آزمون می کنند که مشکل بودن وخاص بودن هزینه یابی هدف بر عملیات کاهش بهای تمام شده تاثیر می گذارد.
 • کاتو پس از مطالعه در شرکت ژاپنی که هزینه یابی هدف را استفاده کردند ادعا کرد که هزینه یابی هدف می تواند زمان توسعه را طولانی ،کارمندان را خسته ،بازار را سردر گم وتضاد سازمانی ایجاد می کند.
 • در نهایت ،داویلا و همکاران پیشنهاد کردند که هزینه یابی هدف برای شرکت های دارای تکنولوژی بالا به دلایل زیر نامناسب است :
 • 1-فاصله گرفتن از توجه به محرک های درآمدی 2-مصرف زیاد زمان 3-بسیار خطی ووابسته 4-بسیار جزیی وتفضیلی
slide13
تصمیمات کنترلی ومدیریتی هزینه یابی هدف :
 • فاما و جنسن چهار جنبه از فرآیند های تصمیم شامل مقدمات ،تصویب ،اجرا ونظارت را بیان می کند.تصمیمات مقدماتی ،اولین قدم در فرآیند تصمیم ،درگیر تحلیل ویژگی ها و بررسی درخواست هاست که عملیاتی است که به وسیله آن مدیریت تایید یا تصویب می کند.در طول فرآیند های تصمیم تصویب ،مدیران در خواست ها وپیشنهادات جدید از گروه های مختلف رابررسی می کنند.فرآیند های تصویب منجر به قبول یا رد تصمیمات مرتبط به در خواست های شرکت را اتخاذ کنند.پیشنهادات تایید شده اجرایی می شوند .به طور کلی ،مرحله ی اجرا فعالیت های نظارتی هستند که برای بررسی عملیات وپاداش از آن ها استفاده می شوند.فاما وجنسن ،اشاره دارند به اجزای تصمیمات مقدماتی واجرا مانند تصمیم مدیریت وتصمیم تایید ونظارت مانن تصمیم کنترل.طبق نظریه نمایندگی ،جداسازی تصمیم مدیریت از تصمیم کنترل ،توانایی مدیران برای دنبال کردن اهداف که با اهداف شرکت در تضاد است را محدود می کند.به وسیله هزینه یابی هدف ،افراد در سطوح مختلف درون شرکت با مهارت ها ورویکرد های مختلف مسئول تصمیمات مدیریتی وکنترلی هستند
slide14
تصمیمات کنترلی ومدیریتی هزینه یابی هدف
 • تیم های توسعه مقدمات یک طرح هزینه یابی هدف یک تعهد قوی برای نظریه ویک سرمایه گذاری کافی از زمان وتلاش برای فراهم کردن تصویب طرح یا پیشنهاد است.
 • به طور مشابه ،مدیران اجرا می کنند یک محصول را ودر آن علایق خودر انیز در موفقیت در نظر می گیرند.افراد درگیر در تصمیم مدیریت خطر زیان ،ارزیابی اعتیار وعملیات با سطح پایین را دارند.اگر طرح یک محصول رد شود یا به صورت نامناسب اجر گردد.
 • در یک محیط هزینه یابی هدف ،پرسنل شرکت مسئول برای تصمیم کنترل تایید پیشنهاد های فراهم شده در طول مقدمات محصول ونظارت بر اجرای محصول هستند .برخلاف تیم توسعه هزینه یابی هدف ،مدیران در تایید پیشنهاد های محصول یک ضمیمه احساسی از محصول ندارند یا سرمایه گذاری فردی از زمان وتلاش خود ندارند.
 • بنابراین ،مدیرانی که پیشنهاد های محصول را تایید می کنند ،سوگیری های کمتری در تحلیل هایشان ودر تصمیم هایشان در تولید یک محصول دارند.
slide15
تصمیمات کنترلی ومدیریتی هزینه یابی هدف
 • مدیران تصمیمات خود برای تایید یک طرح محصول هزینه یابی هدف از منظر استراتژیک می گیرند تا از منظر عملیاتی.تئوری تامین مالی پیشنهاد می کند یکی از اهداف اولیه مدیریت حداکثر کردن ارزش بازارشرکت است.در نتیجه مدیرانی که پیشنهادات را تصویب می کنند،باید پتانسیل تاثیرگزاری محصول بر قیمت سهام شرکت را در تحلیل هایشان در نظر می گیرند.هم چنین مدیران باید دارایی های سرمایه ای مورد نیاز برای تولید محصول را نیز در تحلیل هایشان در نظر بگیرند.تئوری تامین مالی ،طرفدار ارزیابی سرمایه گذاری ها به وسیله تکنیک تنزیل جریان وجه نقد می باشد.بنابراین تصمیم کنترلی درگیر ارزیابی تاثیر محصول بر قیمت بازار سهام شرکت وارزیابی سرمایه گذاری محصول در ارایی های سرمایه ای بر اساس تنزیل وجه نقد می باشد
slide16
هزینه یابی هدف وارزش افزوده اقتصادی
 • تحقیقات اخیر در تئوری تامین مالی روش ارزش افزوده اقتصادی را برای آسان کردن این امر پیشنهاد می کنند.در سال 1990 ،استوارت استفاده از ارزش افزوده اقتصادی را برای افزایش کارایی شرکت در بازار پیشنهاد کرد.به طور عملیاتی ،ارزش افزوده اقتصادی شرکت نمایانگر تفاوت بین سود عملیاتی خالص بعد از مالیات منهای هزینه های سرمایه ای استفاده شده برای بدست آوردن آن سود می باشد.استوارت ادعا می کند که کارایی سهام شرکت در بازار با استفاده از ارزش افزوده اقتصادی نسبت به معیارهای حسابداری از سود بسیار بهتر است.با استفاده از ارزش افزوده اقتصادی ،تصمیمات تخصیص منابع ،مدیران می توانند انتخاب های اقتصادی موفقی در جهت اهداف شرکت که افزایش کارایی سهام در بازار است داشته باشند.
slide17
هزینه یابی هدف وارزش افزوده اقتصادی وهزینه یابی بر مبنای فعالیت
 • شرکت ها مهمولا از ارزش افزوده اقتصادی در شرکت ،بخش یا واحدهای استراتژیک واحد تجاری در هر سطحی از سازمانشان استفاده کنند.طرفداران ارزش افزوده اقتصادی ،ادعا می کنند که از آن برای سطوح پایین فعالیت های شرکت نیز می توان استفاده کرد.به عنوان مثال کاپلان و کوپر پیشنهاد می کنند ارزش افزوده اقتصادی در فعالیت های شرکت ،محصولات ومشتریان به وسیله هزینه یابی بر مبنای فعالیت اجرا کنند.آن ها همچنین تاکید می کنند که هزینه یابی بر مبنای فعالیت بر نقایص سیستم هزینه یابی سنتی فائق آمده وبه وسیله اختصاص هزینه های سربار به موضوع هزینه ،در حالی که ارزش افزوده اقتصادی ناتوانی حسابداری مالی را شامل بهای تمام شده سرمایه مانند هزینه اقتصادی تصحیح می کند.یکپارچگی ارزش افزوده اقتصادی و هزینه یابی برمبنای فعالیت به مدیران اجازه می دهد که مشخص کنند کدام محصولات بازده بهتری رانسبت به هزینه سرمایه شرکت ایجاد می کند.مسئله مهمتر این است که مدیران می توانند کارایی یا عدم کارایی استفاده سرمایه در عملیات شرکت را ارزیابی کنند.در نهایت ،مدیران می توانند تعیین کنند که کجا تلاش برای بهبود بهای تمام شده نیاز است وکجا تصمیمات مربوط به حذف نیاز است.
slide18
هزينه يابي بر مبناي فعاليت ابزاري براي رسيدن به هدفها

توسعه و پيچيدگي محصولات

كيفيت توليد و

هزينه يابي بالا

تخصيص سربار

نادرست و لزوم اصلاح

ABC

slide19

ارزش افزوده اقتصادي شاخص اندازه گيري دستيابي به هدفها

جدائي مالكيت از مديريت

و لزوم ارزيابي عملكرد

بازدهي بيش از

هزينه سرمايه

ناتواني پاسخگويي

شاخصهاي سنتي

EVA

هزینه سرمایه کمتر

از بازدهی بدست آمده

slide20
هزینه یابی هدف وارزش افزوده اقتصادی وهزینه یابی بر مبنای فعالیت
 • شرکت ها می توانند ارزش افزوده اقتصادی وهزینه یابی بر مبنای فعالیت را با استفاده از ردیابی منابع یکپارچه کنند.فقط در منابع دیگر ،به فعالیت هایی که در فراهم کردن فعالیت های خدماتی درگیر هستند.ارزش دفتری دارایی های استفاده شده به وسیله فعالیت ها هزینه سرمایه شرکت نشان دهنده ی بهای تمام شده سرمایه فعالیت هاست.
 • نرخ محرک سرمایه فعالیت ها به وسیله تقسیم هزینه سرمایه ظرفیت عملی خدمات فعالیت ها یا محرک هزینه به دست می آید.
 • سپس هزینه سرمایه به محصول انتقال می یابد بر اساس تعدادمحرک سرمایه استفاده شده به وسیله فعالیت در طول تولید .سرانجام جمع هزینه سرمایه محصول برای هر فعالیت پس از کسر سود بعد از مالیات محاسبه می شود که ارزش افزوده اقتصادی نام دارد.
slide21
هزینه یابی هدف وارزش افزوده اقتصادی وهزینه یابی بر مبنای فعالیت
 • در یکپارچگی ارزش افزوده اقتصادی وهزینه یابی بر مبنای فعالیت منظور توضیح هزینه سرمایه مشابه به منبع دیگر که ردیابی می شود به فعالیت ها وسپس به محصولات خروجی آن است ،فعالیت را مصرف می کند.به وسیله ی یکپارچه کردن ارزش افزوده اقتصادی وهزینه یابی برمبنای فعالیت ابزار قدیمی سودآوری حسابداری محصول نیست بلکه سود اقتصادی است.ارزش افزوده اقتصادی نشان دهنده ی میزان ارزش افزوده یا کاهش ارزش در طول دوره ای از زمان است.استوارت تاکید می کند که ارزش فعلی ،ارزش افزوده های اقتصادی آتی شرکت ،ارزش افزوده بازار می باشد که اضافه یا کسر بین ارزش بازار شرکت واین سرمایه است.هارتمن وهمکاران ،ریشه های ریاضی را برای تنزیل ارزش افزوده اقتصادی سرمایه گذاری در دوره های متناوب از عمر مورد انتضار یک تحصیل سرمایه گذاری معادل ارزش فعلی خالص است.ارزش فعلی ارزش افزوده اقتصادی محصول در طول عمر مفید برابر با ارزش فعلی خالص است.استفاده استوارت از مفهوم ارزش افزوده بازار ،تنزیل ارزش ،ارزش افزوده اقتصادی محصول در طول عمر مفید است که همان ارزش ف علی خالص است نشان دهندهی افزایش اثر محصول بر ارزش بازار شرکت
slide22
هزینه یابی هدف وارزش افزوده اقتصادی وهزینه یابی بر مبنای فعالیت
 • ریشه های ریاضی استفاده شده توسط هارتمن وهمکاران نشان میدهد که ارزش افزوده اقتصادی محصول بر اساس سود حسابداری می تواند برای اندازگیری ارزش فعلی خالص مورد استفاده قرار گیرد تا اینکه بر اساس گردش وجه نقد باشد.
 • کارشان چندید کاربرد مهم برای تصمیم کنترلی داشته است :
 • 1-به وسیله تنزیل ارزش های افزوده اقتصادی محصول زمانی که تولید آغاز می شود مدیران تاثیر مورد انتظار محصول را بر روی ارزش بازار شرکت به وسیله اتکا بر اطلاعات مشابه استفاده شده برای توسعه محصولات ارزیابی می کنند.
 • 2-مدیرانی که بر اساس ارزیابی هایشان از تنزیل ارزش های افزوده اقتصادی محصول وهم چنین انعطاف پزیری اقتصادی از سرمایه گذاری در دارائی های ثابت برای تولید محصول استفاده می کنند.
 • 3-مقایسه محصول برنامه ریزی شده وتنزیل ارزش های افزوده اقتصادی واقعی نشان دهنده ی ارزش اقتصادی ایجاد شده یا ازبین رفته از اجرای محصول است.
slide23
یک مدل برای تصمیم گیری در مورد تایید توسعه محصولات بر اساس هزینه یابی هدف :
 • قبل از تصویب پیشنهادات صورت گرفته توسط تیم توسعه هزینه یابی هدف ،مدیران نیاز دارند که تاثیر مورد انتظار محصول بر ارزش شرکت را درنظر بگیرند.
 • به عنوان بخشی از تصمیم تایید ،مدیران می تئانند به وسیله محاسبه ارزش های افزوده محصول در طول عمر مورد انتظار آن تشخیص بدهند که محصول پیشنهادی ارزش بازار را افزایش یا کاهش خواهد داد که این معادل محاسبه ارزش فعلی خالص آن است.
slide24
نتيجه گيري :

1- هزینه یابی برمبنای فعالیتو ارزش افزوده اقتصادی

ابزارهای مناسبی هستند که می توانند شرکت را در دستیابی به موفقیت در

محیط تجاری، رقابتی امروزی کمک کنند.

2- ارتباط فيمابين :

الف) هزینه یابی برمبنای فعالیت می تواند مدیران را در فهم اثربخشیتصمیماتشانیاری رساند.

ب) ارزش افزوده اقتصادی ارتباط بین تصمیمها را نشان می دهد و بر معیارهای عملکرد سیستم پاداش به منظور خلق ارزش تمرکز دارد.