slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Czemu warto zdrowo się odżywiać? PowerPoint Presentation
Download Presentation
Czemu warto zdrowo się odżywiać?

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 23

Czemu warto zdrowo się odżywiać? - PowerPoint PPT Presentation


 • 96 Views
 • Uploaded on

Czemu warto zdrowo się odżywiać?

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Czemu warto zdrowo się odżywiać?' - micah


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Czemu warto zdrowo się odżywiać?

Jedzenie jest częścią naszego życia, w związku z tym powinno dostarczać nie tylko podstawowych składników odżywczych, ale i przyjemności. Wybór właściwych produktów w naszej codziennej diecie ma ogromne znaczenie dla zapewnienia zdrowia, energii życiowej i dobrego funkcjonowania. Odpowiednie jedzenie pozwala zachować piękne włosy, paznokcie i jędrne ciało. Prawidłowo dobrana dieta powinna zapewniać odpowiednią ilość energii (kalorii) i składników odżywczych. Nie ma produktu spożywczego, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w dużych ilościach. Podstawową zasadą zdrowego żywienia jest duże urozmaicenie spożywanych pokarmów. Nie tylko dzienna, lecz także jednorazowa racja pokarmowa powinna być urozmaicona. Prawidłowa dieta powinna dostarczać w odpowiednich ilościach makroelementów - białek, węglowodanów i tłuszczów oraz mikroelementów tj. witamin i minerałów.

slide2

Zdrowe odżywianie – śniadanie to podstawa!

Zwolennicy obfitych śniadań podkreślają, że dzięki zjedzeniu rano dużego, energetycznego posiłku w dzień, rzadziej będziemy sięgać po przekąski, a kolejne punkty w menu (czyli lunch, podwieczorek, kolacja) będą zdecydowanie mniej obfite i kaloryczne.

Jakie powinno być dobre śniadanie? Przede wszystkim powinno dostarczać odpowiedniej dawki energii, która pozwoli, bez podjadania przetrwać do pory lunchu. Podstawą porannego posiłku powinny być węglowodany złożone, np. musli. Ich sekret polega na tym, że organizm potrzebuje więcej czasu na ich strawienie, przez co zawarta w nich energia nie jest uwalniania od razu, ale systematycznie. Innymi słowy – dłużej jesteśmy syci.

Dobrym pomysłem na śniadanie jest zjedzenie jajecznicy albo omletu. To danie bardzo szybkie i w zależności od nastroju można je modyfikować  .

slide3

Pięć posiłków dziennie: jakie to przynosi korzyści?

Spożywanie pięciu posiłków dziennie w regularnych odstępach powoduje, że dostarczamy organizmowi łatwo przyswajalną porcję energii, którą można wykorzystać w bardzo krótkim czasie. Wpływa to rzecz jasna na nasze samopoczucie oraz fakt, że spożywając kilka posiłków dziennie znacznie wolniej się męczymy.

slide4

Powinniśmy pić 1,5-2 l wody dziennie

Woda należy do najbardziej powszechnych substancji na świecie. Pokrywa aż 71 procent powierzchni Ziemi i tak jak dla naszej planety jest niezwykle istotna, tak i człowiek nie byłby w stanie bez niej żyć. Uważa się, że dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu powinniśmy pić około 1,5 - 2 litrów wody dziennie.

Woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem. W organizmie człowieka pomaga w usuwaniu substancji toksycznych i odpadowych.

Woda towarzyszy procesowi spalania tłuszczu. Można ją pić praktycznie bezkarnie w niezbędnych ilościach, ponieważ nie zawiera kalorii i zmniejsza apetyt. Co za tym idzie, jest niezbędna w sytuacjach, kiedy zależy nam na utracie wagi.

Dzięki wodzie zwiększa się zdolność organizmu do wchłaniania wartościowych substancji, zawartych w różnych produktach spożywczych.

slide5

Owoc pomocny w odchudzaniu.

Nic dziwnego nie ma w tym, że Adam nie mógł oprzeć się podanemu przez Ewę jabłku.Owoc ten ma bowiem nie tylko fantastyczne walory smakowe, ale też zdrowotne. Zawierają one dużą ilość pektyn ukrytych w największej ilości w skórce jabłka. Substancje te pomagają uaktywnić procesy detoksykacyjne w organizmie oraz regulują florę bakteryjną układu pokarmowego. Zawierają także dużą ilość błonnika, który pęczniejąc w żołądku zapewnia na dłużej uczucie sytości. Ponadto usprawniają perystaltykę jelit i są pomocne przy problemach trawiennych. Surowe, kwaśne jabłka to bogate źródło witaminy C. Jedyną ich wadą jest duża zawartość cukru, ale raz dziennie powinniśmy pozwolić sobie na tę zdrową przyjemność. Na zimowy wieczór najlepsze będą jabłuszka pieczone ze skórką.

slide6

Deser na piękną cerę.

Czarne jagody to prawdziwe leśne skarby. Mimo niewielkiego rozmiaru, kryją w sobie całe bogactwo składników przynoszących korzyści naszemu organizmowi. Posiadają także właściwości widocznie poprawiające stan skóry. Zawierają silne przeciwutleniacze – mirtylina wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu i tworzeniu na skórze nieestetycznych pajączków. Są pomocne także w walce ze zmarszczkami – zwiększając gęstość kolagenu i umacniając tkanki. Wysoka zawartość kwasów owocowych zmniejsza rogowacenie naskórka, co pomocne jest w leczeniu zmian trądzikowych. Ponadto zawierają mnóstwo witaminy C i A, wpływających między innymi na równy koloryt cery. Składniki zawarte w jagodach pomagają skórze utrzymać właściwy poziom nawilżenia, zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i opóźniają procesy starzenia. Te czarne perły doskonale smakują same, ale mogą również stanowić dodatek do pysznego podwieczorku – żytnich naleśników.

slide7

Czasy, w których obecnie żyjemy, nie są łaskawe dla osób z nadwagą. W pogoni za szczupłą sylwetką często podejmują bardzo drastyczne rozwiązania. Wśród nich na plan pierwszy wysuwają się diety jednoskładnikowe lub też – o wiele bardziej niebezpieczne dla zdrowia – głodówki.

skutki nieprawid owego od ywiania
SKUTKI NIEPRAWIDŁOWEGO ODŻYWIANIA

Nieprawidłowe odżywianie może być przyczyną ponad 80 różnego rodzaju chorób. Jedna trzecia Polaków (dorosłych i dzieci), czyli ponad dwanaście milionów ludzi cierpi na różne, wynikające ze złego sposobu odżywiania, dolegliwości fizyczne i psychiczne. Polacy wciąż najczęściej umierają na choroby układu krążenia i nowotwory, a więc na choroby, których jedną z przyczyn jest nieprawidłowe żywienie

niekt re z chor b
NIEKTÓRE Z CHORÓB!

Choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze; miażdżyca i jej powikłania, udar mózgu i niedokrwienna choroba serca z zawałem włącznie)

Cukrzyca insulinoniezależna

Choroby jelita grubego

Próchnica zębów

Otyłość

Bulimia, anoreksja

cukrzyca insulinoniezale na
Cukrzyca insulinoniezależna
 • W cukrzycy insulinoniezależnej trzustka wytwarza insulinę, a mimo to dochodzi do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Insulina może być wydzielana do krwi w sposób nieprawidłowy, albo w niewystarczających ilościach. Często dzieje się to również zbyt późno w stosunku do przyjętego posiłku. Powodem tego są najczęściej wady genetyczne. Po drugie, może dojść do insulinoodporności komórek. Jest to również uwarunkowane genetycznie. Ryzyko wystąpienia choroby u potomka wynosi około 40%.
choroby jelita grubego
Choroby jelita grubego
 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – jest przewlekłym procesem zapalnym błony śluzowej odbytu lub jelita grubego, o nieustalonej dotychczas etiologii
 • Główne objawy mogące wskazywać na wrzodziejące zapalenie jelita grubego to:
 • bóle brzucha,
 • długotrwałe biegunki i/lub zaparcia (czasem występują naprzemiennie),
 • krew w stolcu (ujawniona lub nie),
 • osłabienie, utrata wagi,
 • aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.
slide13

Endoskopowy obraz wrzodziejącego zapalenia jelita ukazujący utratę układu naczyniowego esicy, ziarnistości oraz miejscową kruchość śluzówki

pr chnica z b w
Próchnica zębów
 • Próchnica zębów – egzogenny proces polegający na demineralizacji części nieorganicznej i proteolitycznym rozkładzie organicznej twardych tkanek zęba. Cukry są podstawą metabolizmu bakterii. Znajdują się w różnych pokarmach w różnych ilościach. Cukry występujące naturalnie w pokarmach mają niewielkie znaczenie dla rozwoju próchnicy. Większą rolę odgrywają rafinowane cukry sztucznie dodawane do pokarmów. Cukry różnią się swoim działaniem próchnicotwórczym. Najbardziej do jej rozwoju predysponują sacharoza, glukoza i fruktoza. Skrobia ma znikomy wpływ na rozwój próchnicy.
oty o
Otyłość
 • Otyłość jest przewlekłą chorobą spowodowana nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej.Otyłości towarzyszą liczne powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego i innych narządów.
bulimia
Bulimia
 • Bulimia (wilczy głód) objawia się powtarzającymi, niekontrolowanymi epizodami spożywania dużych ilosci pokarmu, aż do pojawienia się nudnosci. Bulimia dotyka najczęsciej osoby które nie akceptują swojego wygladu, nie czują się dobrze w swoim ciele i za wszelką cenę chcą polepszyć swoje samopoczucie. Bulimia dotyka zwykle młode kobiety. Objawy towarzyszące bulimii to: ciągłe zmęczenie i ospałosć, problemy z sercem, bóle i zawroty głowy, zaburzenie miesiączkowania, bóle brzucha.
anoreksja
Anoreksja
 • Anoreksja jest niewątpliwe chorobą psychiczną, której podłoże znajduje się w rodzinie, środowisku chorego - w pracy, szkole - i ogółem w nieprawidłowych relacjach interpersonalnych. Chora jednostka popada w zaburzenia w odżywianiu w efekcie zetknięcia się z patologiami rodzinnymi, toksycznymi rodzicami, czy brakiem akceptacji środowiska. Oczywiście nie można generalizować, jednak lata prac nad rozgryzieniem fenomenu anoreksji, doprowadzają do wniosku, że brak akceptacji swojego ciała rodzi się z chęci zamanifestowania niepokoju, bądź negacji dotychczasowego życia.
strony z kt rych by y pobrane informacje
Strony z których były pobrane informacje
 • www.wikipedia.org
 • www.google.pl
 • www.zdrowieiuroda.info
 • www.mojezdrowie.net
 • www.zdrowie.net.pl
 • www.medigo.pl
 • www.bulimia.medserwis.pl
 • www.anothergirl.pinger.pl
 • www.anoreksja.net
 • www.webpark.pl