slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Jihovýchodní Asie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Jihovýchodní Asie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

Jihovýchodní Asie - PowerPoint PPT Presentation


 • 81 Views
 • Uploaded on

Jihovýchodní Asie. Úkoly pro práci ve dvojici. 2. Zmáčkni klávesu F5. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Zicha.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Jihovýchodní Asie' - maxima


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Jihovýchodní Asie

Úkoly pro práci ve dvojici

2

Zmáčkni klávesu F5

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Zicha.

Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

slide2

Jihovýchodní Asie

Splnění:

 • Co už víte o území, které je vyznačeno na obrázku? Napište heslovitě do pracovního listu.

Dokážete napsat alespoň 5 pojmů?

2

 • Podle pokynů učitele se spojte s další dvojicí a případně doplňte další pojmy. Obdobně pracujte ve čtveřici s další čtveřicí…
slide3

Jihovýchodní Asie

Zadané úkoly vypracujte společně ve dvojici, porovnejte správnost s údaji v atlase, popř. nechte zkontrolovat vyučujícím. Potom zapište do pracovního listu. Podle zadání porovnejte s jinou dvojicí.

A. Poloha

B. Přírodní podmínky

C. Zemětřesení

D. Státy

E. Indonésie

2

F. Soutěž

Potřebujete: Atlas světa, pro část B, C a E připojení na internet.

slide4

Jihovýchodní Asie

Správnost:



Do jihovýchodní Asie řadíme státy ležící na

poloostrově, na

poloostrově, souostrovích Velké a Malé

a .

Západní část regionu omývá

a na východě oceán.

A. Poloha

2

 • Využijte již získané znalosti a podle obrázku doplňte text charakterizující polohu JV Asie. Správnost porovnejte s atlasem.

3

slide5

Jihovýchodní Asie

Správnost:



Region jihovýchodní Asie leží na hranici litosférických desek, což má za následek časté s následnými vlnami (tsunami). V oblasti je velké množství činných . V JV Asii leží více než 1/3 všech sopek na Zemi. Sopečná činnost může způsobovat velké materiální škody, ale také může být užitečná pro zemědělství. Víš jak? Nápovědy: sopečný popel + článek na internetu

Podnebí je a , ovlivňované monzuny.

Nejrozšířenějšími biomy jsou a .

B. Přírodní podmínky

2

 • Z výběru doplňte do textu vhodná slova. O kontrolu požádejte vyučujícího.

článek

video (1 min.)

 • Doplňující úkol:

Přečtěte si článek ve Wikipedii o výbuchu sopky Krakatoa a následně doplňte základní údaje do pracovního listu.

výbuch sopky Krakatoa

slide6

Jihovýchodní Asie

+

C. Zemětřesení

internet

2

 • Dokážete odpovědět na následující otázky, týkající se zemětřesení a tsunami? Využijte tlačítek pro vysvětlení. Odpovědi stručně zapište do pracovního listu a porovnejte s jinou dvojicí.

1. Jak po zemětřesení vzniká tsunami?

Vznik tsunami

2. Proč tsunami zesílí až na břehu?

Tsunami na pobřeží

3. Jak funguje varovný systém před tsunami?

Varovný systém

4. Jaké byly následky ničivého zemětřesení a následných tsunami v Indické oceánu v roce 2004?

Zemětřesení v roce 2004

Fotografie

slide7

Jihovýchodní Asie

Správnost:



D. Státy

2

 • Podle následujícího textu doplňte státy a kontrolu proveďte podle atlasu:

Nejzápadnějším pevninským státem regionu je Maynmar (dříve Barma). Východní pobřeží Vietnamu omývá Jihočínské moře. Bez přístupu k moři je Laos. Thajsko na východě a Kambodžu na západě omývá Thajský záliv. Část území Malajsie leží jižně od Thajska a část v severní části ostrova Kalimantan. Území Filipín tvoří stejnojmenné souostroví. Dalším ostrovním státem regionu je největší a nejlidnatější Indonésie. Na stejnojmenném ostrově u jižního cípu Malajského poloostrova leží městský stát Singapur. V severní části ostrova Kalimantan se nachází Brunej. Na ostrově Timor v sousedství s Indonésií leží malý stát Východní Timor.

2

slide8

Jihovýchodní Asie

Správnost:



E. Indonésie

2

 • Prohlédněte si prezentaci a dále kliknutím na tlačítka otevřete informace o Indonésii. Podle osnovy v pracovním listu dopište základní údaje a jako doplňující úkol zajímavosti o zemi.

Prezentace – Indonésie

Video (3 min.)

Wikipedie

Zeměpis.cz

Zajímavosti:

Nettravel.cz

Nettravel.cz

Orbion.cz

4

slide9

Jihovýchodní Asie



Jméno:

5

2

3

4

1

5

1

2

3

4

Správné odpovědi:

Nesprávné odpovědi:

Jméno:

Správné odpovědi:

Nesprávné odpovědi:

F. Soutěž ( „tenis“)

2

 • Ve dvojici střídavě jeden druhému dávejte otázky o jihovýchodní Asii, které si vymyslíte, a správnost odpovědí zaznamenávejte kliknutím do políček.
slide10

Indonésie

Indonésie je největším a nejlidnatějším státem JV Asie. Je největším ostrovním a 4. nejlidnatějším státem na světě (230 milionů obyvatel). Obživou většiny obyvatel je zemědělství. Země patří mezi největší producenty např. rýže, kakaa, banánů, kokosových ořechů a různého koření. Jsou zde významná naleziště ropy a zemního plynu. Významnou složkou hospodářství je turistický ruch.

4

slide11

Indonésie

Jakarta

Metropole Indonésie s deseti miliony obyvatel. Leží na severním pobřeží západní Jávy. Jakarta je hlavním politickým, obchodním a průmyslovým centrem země.

5

6

slide12

Indonésie

Ostrov Jáva

Ostrov je téměř celý sopečného původu. Je nejzalidněnějším ostrovem na světě (žije zde více než polovina obyvatel Indonésie).

13

slide13

Indonésie

Ostrov Kalimantan (Borneo)

Kalimantan (také Borneo) je třetí největší ostrov světa. Rozkládají se zde většinou pralesy, je to domov mnoha druhů živočichů i rostlin.

14

slide14

Indonésie

8

Ostrov Bali

7

Ostrov Bali je nejnavštěvovanější turistickou destinací Indonésie. Leží východně od ostrova Jáva. Ostrov má rozlohu přes 5 000 km² a žije zde přes 22 milionů lidí.

9

slide15

Indonésie

Ostrov Bali

Zajímavostí Bali je, že je jedinou hinduistickou oblastí Indonésie. Často je přezdíván „ostrovem bohů“ nebo „ostrovem tisíce chrámů“.

Náboženství je pro místní obyvatelstvo neoddělitelnou součástí života. Hinduistický chrám či chrámeček je téměř v každé vesnici i osadě, mnohdy i v úplné samotě. Malou svatyni má většina domácností, jsoui v hotelech.

10

slide16

Indonésie

Ostrov Bali

Průvod indonéských žen na ostrově Bali

11

slide17

Indonésie

Jídlo

Tradiční indonéské pokrmy Soto Ayam (kuřecí polévka), sate kerang (měkkýší kebab), telor pindang (zavařená vejce), perkedel (lívaneček),a es teh manis (sladký ledový čaj).

Zdroj. Wikipedia.org. [cit. 2011-05-03]. Dostupné na WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Indon%C3%A9sie>.

12

slide18

Zdroje:

 • Klímová, Eva. Školní atlas světa. Kartografie Praha, a.s., 2007, 2008. 2. vyd.
 • Curtis3250692. Commons.wikimedia.org. Asia Map Plain.PNG [online]. 2007-03-18[cit. 2010-12-9]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Asia_Map_Plain.PNG>.
 • Huaiwei. Commons.wikimedia.org. Southeast Asia (orthographic projection).svg [online]. 2010-01-30 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Southeast_Asia_(orthographic_projection).svg>.
 • Rastrojo. Commons.wikimedia.org. LocationIndonesia.svg[online]. 2008-09-25 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:LocationIndonesia.svg>.
 • Gunkarta. Commons.wikimedia.org. Jakarta Pictures-3.jpg [online]. 2009-12-18 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jakarta_Pictures-3.jpg>.
 • Armawan, Winry. Commons.wikimedia.org. WsaragihJakarta.jpg [online]. 2008-02-110 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:WsaragihJakarta.jpg>.
 • Magnus Manske. Commons.wikimedia.org. BaliLandsat001.jpg [online]. 2004-11-14 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BaliLandsat001.jpg>.
 • Vindicator. Commons.wikimedia.org. Lesser Sunda Islands-map PL.svg [online]. 2006-03-26 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lesser_Sunda_Islands-map_PL.svg>.
 • Flickr. Commons.wikimedia.org. Amankila.jpg [online]. 2007-08-04 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Amankila.jpg>.
 • Dohduhdah. Commons.wikimedia.org. Temple-IMG 4449.JPG [online]. 2008-09-29 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Temple-IMG_4449.JPG>.
 • Hills, Graham. Commons.wikimedia.org. Traditional procession.jpg [online]. 2004-05-27 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Traditional_procession.jpg>.
 • Merbabu. Commons.wikimedia.org. SOTO FOOD.jpg [online]. 2006-12-12 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:SOTO_FOOD.jpg>.
 • Minderhoud, M. Commons.wikimedia.org. Java.PNG [online]. 2006-10-10 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:ID_-_Java.PNG>.
 • Stivola. Commons.wikimedia.org. Borneo Kuching Beach.jpg [online]. 2009-12-29 [cit. 2011-02-02]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Borneo_Kuching_Beach.jpg>.