00:00

Solving Proportional Relationships Using Proportions

Understanding proportions, cross products, and unit rates to solve problems involving proportional relationships. Practice writing and solving proportions with examples like calculating students in a grade and determining costs based on quantities purchased.

Download Presentation

Solving Proportional Relationships Using Proportions

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


  1. 1.6 SOLVE PROPORTIONAL RELATIONSHIPS O B J E C T I V E : U S E P R O P O RT I O N S TO S O LV E P R O B L E M S P R O P O RT I O N S – B R A I N P O P

  2. KEY CONCEPT: WRITE AND SOLVE PROPORTIONS • A _________________ is an equation stating that two ratios or rates are equivalent • Numbers Algebra

  3. KEY CONCEPT: WRITE AND SOLVE PROPORTIONS • Consider the following proportion: a = c b d • The products ad and bc are called the ___________________ of this proportion. • The cross products of any proportion are _____________ • Example:

  4. SOLVE EACH PROPORTION • 1. x = 9 4 10 • 2. 2 = 5 34 y

  5. EXAMPLE • 3. The ratio of 7th grade students to 8thgrade students in a soccer league is 17:23. If there are 200 students in all, how many are in the 7thgrade?

  6. USE UNIT RATE • You can also use the unit rate to write an equation expressing the relationship between two proportional quantities. • Example: Olivia bought 6 containers of yogurt for $7.68. Write an equation relating the cost c to the number of yogurts y. How much would Olivia pay for 10 yogurts at this same rate?

  7. PRACTICE • Solve each proportion: • 1. k = 32 7 56 • 2. 3.2 = n 9 36 • 3. 41 = 5 x 2

  8. ESSENTIAL QUESTION • How do you solve a proportion? • __________________________________________________________ __________________________________________________________ __________________________________________________________

More Related