Download
1 / 16

گرداورندگان : مهرنازعمویی سمانه قربانی فاطمه محمدی - PowerPoint PPT Presentation


 • 143 Views
 • Uploaded on

q. گرداورندگان : مهرنازعمویی سمانه قربانی فاطمه محمدی. روز خانواده. سا لگرد ازدواج حضرت علی(ع)و حضرت فا طمه(س) مبارک باد. روز خانواده. سالگرد ازدواج حضرت علی(ع) وحضرت فاطمه(س) مبارک باد. زندگی حضرت علی و حضرت فاطمه.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' گرداورندگان : مهرنازعمویی سمانه قربانی فاطمه محمدی' - marny-morse


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

q

گرداورندگان :

مهرنازعمویی سمانه قربانی

فاطمه محمدی


روز خانواده

سا لگرد ازدواج حضرت علی(ع)و حضرت فا طمه(س) مبارک باد.


روز خانواده

سالگرد ازدواج حضرت علی(ع) وحضرت فاطمه(س) مبارک باد.


زندگی حضرت علی و حضرت فاطمه

 • امیرالمؤمنین، صدیق اکبر و وصی خاتم و امام موحدین و بزرگ دین و رهبر مومنین و معصوم از هر گونه خطا و لغزش و اشتباه بود و فاطمه اطهر هم صدیقه کبری و دختر رسول خدا و بانوی زنان عالم بود و طاهر و مطهر از هرگونه پلیدی و معصوم از هر گناه و خطا. آن دو از یک نور بودند و از یک آبشخوار، که دریای رحمت و لطف رسول خدا است، سیراب می‏شدند. لذا زندگانی کوتاه آنها سراسر عشق و محبت و صفا و وفا و کرامت و عزت و گذشت و دلدادگی بود و هرگز کوچکترین اختلافی با هم نداشتند. فاطمه علیهاسلام چگونه می‏توانست علی مرتضی را از خود برنجاند، در حالی که به پدر گرامیش از جانب خدای تعالی وحی شده بود که « به فاطمه بگو هرگز از فرمان علی علیه السلام سرپیچی نکند، زیرا من از غضب او غضبناک می‏شوم.»


 • و علی علیه السلام نیز چگونه می‏توانست دل فاطمه اطهر را بیازارد، درحالی که رسول خدا به او فرموده بود:« ای علی، با همسرت با لطف و مدارا رفتار کن، فاطمه پاره تن من است.» لذا امیرالمومنین می‏فرمود:« به خدا قسم، من هیچگاه فاطمه را خشمگین نکردم و فاطمه هم هیچگاه مرا خشمگین نکرد... هرگاه به او می‏نگریستم، هر غم و اندوهی که داشتم، برطرف می‏شد.» ولی متاسفانه بعضی از دین‏فروشان و کینه‏توزان، در این زمینه دست به جعل و ساختن روایاتی زده‏اند و از پیش خود مطالبی بافته‏اند تا ثابت کنند آن دو نیز مثل سایر زن و شوهرها با یکدیگر اختلاف داشته‏اند و اختلافات آنها را رسول خدا بررسی و حل می‏کرده است.


زهی کوردلی و نفهمی که با این روایات ساختگی، ندانسته یا دانسته، ساحت قدس رسول خدا را لکه‏دار می‏کنند؛ چرا که رسول خدا درباره امیرالمومنین فرموده بود:« او خدا و رسولش را دوست دارد و خدا و رسولش او را دوست دارند» و درباره فاطمه‏اش می‏فرماید: « او پاره تن من است، قلب من و روح بین دو پهلوی من است.» اگر محبوب خدا و رسول با پاره‌ی تن رسول خدا به کشمکش و نزاع برخیزند، پس وای بر اسلام! رسول خدا می‌فرمود:« فاطمه فرشته‏ای به صورت انسان است. هرگاه من مشتاق بوی بهشت می‏شوم، فاطمه‏ام را می‌بویم و از او بوی بهشت را استشمام می‏کنم.»

چشمی ندیده در زمین در هر زمان مانندشان

خورشید و مه تبریک گو بر وصلت و پیوندشان

شادی زهرا و علی پیداست از لبخندشان

لبخندشان دارد نشان از خاطر خرسندشان . . .

.


عظمت وجودی حضرت علی علیه السلام اقتضا می کرد که خواستار همسری باشد که از نظر ایمان، تقوی، دانش، بینش، نجابت و اصالت، هم‌شان و هم‌پایه‌ی خودش باشد و جز فاطمه زهرا، دختر رسول خدا، کسی این خصوصیت و شایستگی را نداشت. پیامبر پیشنهاد ازدواج علی علیه السلام را به دخترش این گونه منتقل کرد:« علی فرزند ابوطالب از کسانی است که فضیلت و مقام او در اسلام بر ما روشن است. من از خدا خواسته بودم که تو را به عقد بهترین مخلوق خود در آورد و اکنون او به خواستگاری تو آمده است. در این باره چه می گویی؟» فاطمه سکوت کرد ولی چهره‌اش را از پیامبر بر نگرداند و کوچک‌ترین ناراحتی در سیمایش ظاهر نشد. پیامبر با دیدن این صحنه از جای خود بر خاست و فرمود:« الله اکبر. سکوت دخترم نشانه رضای اوست.» مهریه فاطمه‌ی زهرا پانصد درهم بود.( هر درهم معادل یک مثقال نقره است.)


عاقد: خدا اقتضا می کرد که خواستار همسری باشد که از نظر ایمان، تقوی، دانش، بینش، نجابت و اصالت، هم‌شان و هم‌پایه‌ی خودش باشد و جز فاطمه زهرا، دختر رسول خدا، کسی این خصوصیت و شایستگی را نداشت.

شاهد: رسول خدا (صلی الله علیه واله)

دفتر: لوح محفوظ

مکان: عرش

عروس: کوثر

داماد: حیدر

سالروز ازدواج آسمانیشان مبارک


 • در ایام خواستگاری مردان اقتضا می کرد که خواستار همسری باشد که از نظر ایمان، تقوی، دانش، بینش، نجابت و اصالت، هم‌شان و هم‌پایه‌ی خودش باشد و جز فاطمه زهرا، دختر رسول خدا، کسی این خصوصیت و شایستگی را نداشت. قریش از فاطمه علیهاسلام، روزی رسول خدا به طور سری، به دخترش فرمود:« ای فاطمه، خداوند درباره ی من و علی علیه السلام هفت خصلت قرار داده است: علی اولین کسی است که با من به صحرای محشر می‏آید؛ علی اولین کسی است که با من بر صراط می‏ایستد و به آتش می‏گوید این را بگیر و آن را رها کن (بهشتیان و دوزخیان را از هم جدا می‏کند)؛ علی اولین کسی است که بعد از من لباس بهشتی می‏پوشد؛ علی اولین کسی است که با من در سمت راست عرش می‏ایستد؛ علی اولین کسی است که با من درِ بهشت را می‏کوبد؛ علی اولین کسی که با من در عرش اعلی مسکن می‏گزیند؛ علی اولین کسی است که با من شراب بهشتی می‏نوشد. فاطمه جان، اگر علی در دنیا مال چندانی ندارد، در آخرت به چنین مقاماتی می‌رسد.» فاطمه علیهاسلام عرض کرد:« یا رسول الله، من برای همسری، هیچ کس را جز علی علیه السلام نمی‏پذیرم.»


 • زن و شوهر باید کفو و هم‏ردیف یکدیگر باشند. اسلام ملاک و معیار این هم‌ردیفی را ایمان و تقوی و علم و تقرب به خداوند می‏داند. لذا بارها اتفاق می‏افتاد که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به یکی از اصحاب ثروتمندش دستور می‏فرمود که دخترش را به جوان مومن تهیدستی بدهد. امیرالمؤمنین علی علیه السلام گرچه از ثروتمندان نبود ولی رسول خدا قابلیت همسری با دختر خود را در او می دید. لذا بدون ترس و وحشت و با وجود خواستگاران ثروتمند و قدرتمند، فاطمه را به عقد علی درآورد و فرمود:« به خدا قسم، فاطمه را به عقد مردی شریف و وجیه در دنیا و آخرت و مقرب در درگاه خدای تعالی درآوردم.» رسول خدا می‌فرمود:« ای علی، بعضی از مردان قریش سرزنشم می‏کنند که چرا دخترم فاطمه را به تو دادم و به آنها ندادم. من به آنها می‌گویم به خدا قسم، خداوند بود که با ازدواج فاطمه با شما مخالفت کرد و او را به همسری علی در آورد. روزی جبرئیل بر من نازل شد و گفت:« ای محمد، خدای تعالی می گوید اگر من علی را خلق نکرده بودم، از زمان حضرت آدم تا آخرالزمان، برای دخترت، فاطمه، همسری روی زمین یافت نمی‏شد.»


آمد رود به خانه آن همسری که او یکدیگر باشند. اسلام ملاک و معیار این هم‌ردیفی را ایمان و تقوی و علم و تقرب به خداوند می‏داند. لذا بارها اتفاق می‏افتاد که

در بین همسران جهان، شهریار بود

خالق سپرد این زر کامل‌عیار را

دست کسی که زرگر کامل‌عیار بود


 • رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم یکدیگر باشند. اسلام ملاک و معیار این هم‌ردیفی را ایمان و تقوی و علم و تقرب به خداوند می‏داند. لذا بارها اتفاق می‏افتاد که صبح شب عروسی علی و فاطمه زهرا علیهماالسلام به خانه‌ی آنان رفت. قدحی شیر به دست فاطمه داد و فرمود:« از این شیر بنوش. پدرت فدای تو باد.» بعد به علی علیه السلام فرمود:« تو هم از این شیر بنوش. پسر عمویت فدایت باد.» سپس پرسید:« علی جان، همسرت را چگونه دیدی؟ » امیرالمؤمنین عرضه داشت:« برای طاعت خداوند، یاور بزرگی است. » آن‌گاه پیامبر از فاطمه علیهاسلام پرسید:« تو شوهرت را چگونه یافتی؟ » فاطمه علیهاسلام عرض کرد:« بهترین شوهر. » رسول خدا عرضه داشت:« بار پروردگارا، دل‌های آنان را الفت بخش و آنها و اولادشان را از وارثان بهشت قرار بده، به آنها ذریه پاک و مطهری روزی فرما و به آنها برکت عنایت کن.»


 • حضرت علی علیه السلام یکدیگر باشند. اسلام ملاک و معیار این هم‌ردیفی را ایمان و تقوی و علم و تقرب به خداوند می‏داند. لذا بارها اتفاق می‏افتاد که و فاطمه زهرا علیهاسلام از رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم خواستند کارهای روزانه‌ی آنها را تقسیم کند. رسول خدا فرمود:« کارهای داخل منزل با فاطمه و کارهای خارج از منزل با علی باشد.» فاطمه علیهاسلام می‏فرماید: کسی نمی‌داند من چقدر خوشحال شدم از اینکه رسول خدا مرا از معاشرت با مردان بازداشت. گرچه کارهای داخل منزل مربوط به زن و کارهای خارج از منزل مربوط به مرد است ولی این بدان معنی نیست که مرد هرگز نباید در منزل کمک کند و همیشه انتظار داشته باشد همسرش همه چیز را مهیا کند! نه چنین نیست بلکه گاهی زن احتیاج به همکاری و همفکری دارد و باید شوهرش با تفاهم و خوشروئی به یاری او بشتابد. مثلا در دوران حاملگی یا نقاهت زایمان و یا زمان شیردادن کودک، باید مردان هم به امور داخل منزل کمک دهند. امام صادق علیه السلام فرمود: امیرالمؤمنین علیه السلام برای منزل هیزم می‏آورد، آب تهیه می‏کرد، منزل را جارو می‏کرد، در پاک کردن عدس کمک می‏کرد. فاطمه علیهاسلام هم گندم و جو آرد می‏کرد، خمیر درست می‏نمود و نان می‏پخت. توضیح: روح اسلام از رابطه زن و مرد از دیدگاه چند روایت در جامعه بیزار است و هرگز محیط‏‌های مختلط را تجویز نمی‏کند؛ زیرا اختلاط زن و مرد باعث بروز فساد می‏شود. لذا تا آنجا که ممکن است باید کار زنها در منزل و کار مردان در خارج منزل باشد.


 • منابع: یکدیگر باشند. اسلام ملاک و معیار این هم‌ردیفی را ایمان و تقوی و علم و تقرب به خداوند می‏داند. لذا بارها اتفاق می‏افتاد که

 • بحارالانوار، ج 43، ص 81، ح 1.

 • بحارالانوار، ج 43، ص 151، ح 7


از توجه تان متشکریم یکدیگر باشند. اسلام ملاک و معیار این هم‌ردیفی را ایمان و تقوی و علم و تقرب به خداوند می‏داند. لذا بارها اتفاق می‏افتاد که


ad