miasto na wodzie n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
WENECJA PowerPoint Presentation
Download Presentation
WENECJA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 14

WENECJA - PowerPoint PPT Presentation


 • 166 Views
 • Uploaded on

- Miasto na wodzie. WENECJA. - Miasto na wodzie. Wiadomości ogólne.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'WENECJA' - marlie


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
miasto na wodzie
- Miasto na wodzie

WENECJA

- Miasto na wodzie

wiadomo ci og lne
Wiadomości ogólne
 • Wenecja to miasto położone na północy Włoch nad Adriatykiem, jest stolicą regionu Wenecja Euganejska. Przez ponad tysiąc lat była stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Z okresu największego rozkwitu Republiki pochodzą liczne zabytki. Miasto uznawane jest za jedną z najcenniejszych wartości na liście światowego dziedzictwa.
 • Wenecja leży na 118 wysepkach wchodzących w skład archipelagu znajdującego się w samym środku laguny, która zamyka Zatokę Wenecką od strony zachodniej.
 • Miasto podzielone jest na 6 dzielnic: San Marco, Castello, Santa Croce, San Polo, Cannaregio i Dorsoduro. Z góry miasto wyglądem przypomina rybę.
rys historyczny
Rys historyczny
 • Miasto na wyspie zostało założone w 452 roku. Głową państwa był doża Wenecji, czyli książę, wybierany w wyborach przez miejską arystokrację, sprawujący funkcję dożywotnio. Wenecja kontrolowała wybrzeża Adriatyku, Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr, Korfu i inne wyspy. W 1797 r. Wenecja została zdobyta przez Napoleona. Po pokoju w CampoFormio została włączona do Austrii, a podczas Wiosny Ludów 17 marca 1848 r. odzyskała niepodległość. W XIX wieku Wenecja została włączona do nowo powstałego Królestwa Włoch.
maski weneckie
Maski Weneckie
 • Mówiąc o tym wspaniałym mieście nie sposób nie wspomnieć o maskach, które symbolizują Wenecję i kochają je zarówno mieszkańcy jak i turyści. Począwszy od XI aż do XVIII w. podczas karnawału maski nosili wszyscy wenecjanie. Dzięki nim nikły podziały społeczne, a bawiący się płatali sobie różne psikusy. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych masek to biała z długim dziobem (a do tego czarny płaszcz i kapelusz) to dawny strój noszony przez lekarzy. Tak ubierali się lekarze podczas zarazy w XVII w., która zabiła prawie 80 tys. mieszkańców miasta.
murano
Murano
 • Oprócz kolorowych masek warto również przywieść z Wenecji wyroby szklane. Tradycyjne wyroby z weneckiego szkła są w kolorach miasta: granatowym i czerwonym. Mało kto jednak wie, że duża część tego cenionego na całym świecie szkła powstaje w pobliskim Murano. To właśnie w to miejsce około XIII w. wytwórcy szkła przenieśli swoje piece z Wenecji, z której wygnały ich częste pożary.
slide6

Wenecja to prawdziwy cud, który po prostu trzeba zobaczyć. Bogato zdobione zabytkowe budynki ukryte są pomiędzy malowniczymi kanałami, a promienie słońca tworzą wspaniałe refleksy na wodzie...

plac w marka
Plac św. Marka
 • Plac św. Marka zwany najpiękniejszym salonem Europy to charakterystyczne miejsce w mieście. Wyłożony jest on płytkami z marmuru, a wejścia do niego strzegą granitowe kolumny z posągami patronów miasta: świętego Teodora oraz skrzydlatego lwa. Z trzech stron plac otoczony jest pałacami, a z czwartej zamyka go bizantyjska Bazylika. Nad całością góruje 100 metrowa średniowieczna dzwonnica, która jest najwyższą budowlą Wenecji. Z jej szczytu rozpościera się wspaniała panorama całego miasta.
bazylika w marka basilica di san marco
Bazylika Św. Marka (Basilica di San Marco)
 • Innym słynnym obiektem Wenecji jest z pewnością Bazylika Świętego Marka. Pierwszą świątynię ufundował doża Angelo Partycipazio w 832 roku. Niestety już w 976 roku strawił ją pożar.. Obiekt przez kolejne stulecia został przebudowywany i dlatego znaleźć tu można zarówno bizantyjskie mozaiki, romańskie łuki czy gotyckie iglice. Wewnątrz znajdują się cenne rzeczy pochodzące z wypraw żeglarzy i kupców, a nawet skarby z wojen krzyżowych. Symbolicznym fundamentem bazyliki jest relikwia św. Marka, którego łódź została zaniesiona na laguny Wenecji przez fale Adriatyku.
kana grande
Kanał Grande
 • Obowiązkowym miejscem, które powinien odwiedzić każdy turysta jest Kanał Grande. Ma on około 4 kilometrów długości, kształt odwróconej literki S i dzieli miasto na dwie części. Co roku w pierwszą niedzielę września Kanał Grande staje się miejscem widowiska, które nosi nazwę Regata Historii.
piazzetta
Piazzetta
 • Piazzetta di San Marco to niewielki plac położony między wybrzeżem Canale di San Marco a placem św. Marka. Po prawej stronie (patrząc od portu) znajduje się Pałac Dożów, a po lewej - budynek Liberia Sansoviniana, znajdujący się w posiadaniu biblioteki narodowej. Obok niego postawiono gmach mennicy, w której wenecjanie bili swoje monety. Z kolei przy brzegu Canale di San Marco usytuowano niewielki port, będący przystanią dla statków turystycznych i gondoli. Oprócz tego przy placu znajduje się też kościół San Giorgo Maggiore oraz budynek morskiej komory celnej.
 • Dawniej Piazzetta pełnił rolę miejsca nieoficjalnych spotkań polityków. Tutaj także odbywały się publiczne egzekucje. Miejsce kaźni znajdowało się między dwoma XII - wiecznymi kolumnami postawionymi w pobliżu nadbrzeżnego bulwaru.
budynek prokuracji starej procuratie vecchie
Budynek Prokuracji Starej (ProcuratieVecchie)
 • Budynek Prokuracji Starej mieści się po północnej stronie Placu Św. Marka. To właśnie tu zostali przeniesieni Prokuratorzy, którzy byli po doży najważniejszymi osobami we władzach Wenecji.
 • Obiekt istniał już w XII wieku, za panowania doży Sebastiana Ziani. Do jego przebudowy doszło ok. 1500 roku. Niestety już 12 lat później budynek uległ spaleniu. Prace budowlano - architektoniczne zakończył Jacopo Sansovino ok. 1532 r.
pa ac do w palazzo ducale
Pałac Dożów (PalazzoDucale)
 • Pałac Dożów pełnił doniosłą rolę w życiu publicznym Wenecji. To właśnie on był siedzibą kolejnych władców i rządów. Początkowo pełnił funkcje obronne, ale z czasem stał się obiektem reprezentacyjnym.
slide13

Pierwsza budowla powstała na miejscu bizantyjskiego zamku w 814 roku. Zniszczył ją pożar wywołany podczas powstania przeciwko doży w 976. Odbudowana w XI wieku, była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Doża Sebastiano Ziani wprowadził wiele radykalnych zmian. Zmienił układ funkcjonalny pałacu Dożów (m.in. polecił zbudować osobny budynek tzw. Starej Prokuracji przy placu św. Marka, do którego przeprowadzono wyższych rangą urzędników). Kolejne istotne zmiany zostały wprowadzone w okresie od 1309 do 1424 r.

 • Trzeba pamiętać też o tym, iż po utracie niepodległości Pałac Dożów był siedzibą władz francuskich, a potem austriackich. W latach 1811 - 1904 w części pomieszczeń mieściła się biblioteka Marciana. Obecnie jest tu muzeum Museodell'Opera. Zwiedzającym udostępniono również pomieszczenia pałacowe udekorowane freskami oraz Salę del MaggiorConsiglio, gdzie znajduje się poczet 76 dożów weneckich. Jedno z miejsc zostało zasłonięte kirem. Uczyniono tak na pamiątkę doży Martina Faliera, ściętego w 1355 roku za spiskowanie przeciw republice.