slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
EVLİLİKTE İLETİŞİM PROBLEMLERİ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 61

EVLİLİKTE İLETİŞİM PROBLEMLERİ - PowerPoint PPT Presentation


  • 274 Views
  • Uploaded on

EVLİLİKTE İLETİŞİM PROBLEMLERİ. İLETİŞİM NEDİR?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'EVLİLİKTE İLETİŞİM PROBLEMLERİ' - manton


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
let m ned r
İLETİŞİM NEDİR?

İletişim; karşılıklı konuşma, birbirini dinleme ve anlama sanatıdır. Aralarında iletişim sorunu olan eşlerin konuşmaları sorun çözmeye değil, kavgaya dönüşür. Birbirlerini dinlemeyi de asla beceremezler. Bu eşler aynı anda, eş zamanlı konuşur ve tartışırlar. Sonuç; birbirine küsme ve dolayısıyla çözülmemiş sorunların zaman içerisinde çığ gibi büyümesidir.

EVOP

let ms zl k ned r
İLETİŞİMSİZLİK NEDİR?

İletişimsizlikberaber problem çözememek demektir.İletişimsizler aynı dili konuşamaz ve birbirlerini anlayamazlar,sürekli olarak, karşı tarafın kendilerini anlamadığından yakınırlar. Bu aslında, karşılıklı bir anlaşmazlıktır. Eşler iletişim sorunlarını çözmedikleri sürece, mutsuz yaşamlarına devam ederler.

EVOP

hang karakterler a le let m engeller
HANGİ KARAKTERLER AİLE İÇİ İLETİŞİMİ ENGELLER?

Yapılan araştırmalar

bir kısım karakteristik özelliklerin aile iletişimini baltaladığını tespit etmiştir.

Bugünkü çalışmamız daha çok bu karakterleri tespit ve önüne geçme üzere olacaktır.

EVOP

1 meslek a iklari
1.MESLEK AŞIKLARI

Bu kişilerin gözü mesleklerinden başka bir şey görmez. Eve dosyalarla dönerler. Ya da ellerinde telefonla sürekli iş takibinde bulunurlar. “Ben size para kazanıyorum zamanım yok ki sizinle ilgileneyim vb.” diyerek eşlerini ve çocuklarını yalnızlığa iterler.

EVOP

1 meslek a iklari1
1.MESLEK AŞIKLARI

Bazıları bunu para için, bazıları makam için, bazıları ise başarılı olmanın verdiği hazzı yaşamak için ,bazıları da bir tür insanlık hizmeti kanaatiyle böyle davranıyor olabilir,ama hangi sebep olursa olsun bize ailemizi ihmal etme hakkı ve yetkisi vermez.

EVOP

1 meslek a iklari2
1.MESLEK AŞIKLARI

Ne için çalışıyoruz? sorusuna insanlar :

Ailemizin ihtiyaçlarını karşılamak için ,diye cevap verir. Bu en önemli sorumluluklarımızdandır ama sadece sorumluluğumuz bundan mı ibarettir?

Diğer bir deyişle ailemizin sadece maddi ihtiyaçları mı vardır?Bugüne kadar kimsenin ölüm döşeğindeyken, "Keşke işime biraz daha fazla zaman ayırabilseydim“dediğiduyulmamıştır.

EVOP

1 meslek a iklari3
1.MESLEK AŞIKLARI

Bir babanın, bir annenin ,bir eşin üzerine düşen vazifeyi aksattığında nasıl telafi edebileceğini düşündünüz mü? Bizim bu eksikliğimiz nelere mal olacaktır?

Boşanmaların ve çocuk suçlarının temel sebebini bu husus teşkil etmektedir.

EVOP

slide9

ŞAHSİ İHTİYAÇLAR

İŞ

ARKADAŞ GRUBU

SOSYAL ÇEVRE

AİLE

EVOP

1 meslek a iklari4
1.MESLEK AŞIKLARI

Şu önemli bir hakikattir ki eşinin arkasında olduğunu hisseden kişi ,evde kendisine evi için ne kadar önemli olduğu hatırlatılan kişi işine sarılırken evini ve ailesini ihmal etmez

Aynı zamanda bir eşin mutlu olabilmesi için iyi bir işadamı veya kadını ,iyi bir baba veya anne ve iyi bir eş olma rollerinin getireceği psikolojik tatmini yaşaması şarttır.

EVOP

2 ben merkezc ler1
2.BEN MERKEZCİLER

Modernizim insanı yanlış tanımladı ve insanı mihraba oturttu.İnsanları tapınacak varlık haline getirdi.Bu insanlarda bencilliği doğurdu.Her şey benim için,herkes benim istek ve arzularıma kurban olsun mantığını getirdi.Artık insanlar biz mantığının hakim olduğu evlilikleri yürütmekten aciz.Empati yapamıyor sadece kendisini düşünebiliyor.

EVOP

2 ben merkezc ler2
2.BEN MERKEZCİLER

Onlar“ben” merkezliyaşayanbencilinsanlardır. Kendilerindenbaşkakimseninmutluluğunudüşünmezler. “Ben rahatedeyim, benmutluolayım” diyerekgözlerinihepalmayadikerler,fedakarlık, şefkatvemerhametduygularındanyoksundurlar.

EVOP

2 ben merkezc ler3
2.BEN MERKEZCİLER

Halbuki sağlıklı bir evlilik hep sen diyebilmekten geçer. Her mevzuyu düşünürken meseleye eşimiz adına da bakmamız gerekir. Mutlu evliliklerde bu bakış açısı hep eşinden yana tezahür eder.Bu mantıkla ailede iletişimin ve mutluluğun en büyük düşmanı ben demektir.

EVOP

2 ben merkezc ler4
2.BEN MERKEZCİLER

Eşlerini küçük görürler, hakaret ederler, sürekli kendilerinden bahsederler. Eşinin kendisi ile evlenmesinin onun adına bir talih , kendi adına bir talihsizlik olduğunu vurgular. Çocuklardaki pozitif bir hususiyeti kendisinden, negatif hususiyeti ise eşinden bilir. Düşünce katılığı vardır. Esnek değildir. Her meseleyi kişilik çatışması haline getirir. (Bu yemek sıcak denildiğinde sen bana hakaret ettin kötü aşçı dedin der.)

Meselenin temelinde kendini beğenmişlik vardır. Ev dışındaki hayat ünitelerinde de benzer mantık geçerlidir.

EVOP

2 ben merkezc ler5
2.BEN MERKEZCİLER

Eşlerden birisi bu mantığa bürününce ailesini kendi mutluluğuna bir araç olarak görmekte ve hak etmediği bir çok şeyi de ısrarla talep etmektedir.

EVOP

2 ben merkezc ler6
2.BEN MERKEZCİLER

Evlilik ve aile mensubu olabilmenin temel şartı ve olmazsa olmazı nedir? Tek cümleyle anlatsak cevabı sen demektir.Bu mantıkla devam edersek ailede iletişimin ve mutluluğun en büyük düşmanı ben demektir.

EVOP

3 b y mem ler
3.BÜYÜMEMİŞLER

Yaş olarak evlilik yapabilecek olgunlukta olan ama ruhen küçük kalmış insanlardır.Evliliği idarede tek başlarına yeterli olamazlar mutlaka aile dışından yardım alma ihtiyacı duyarlar.

Bazen sorun çiftlerin kendi aile düzenlerine sınır çizememiş olmasıdır.

EVOP

3 b y mem ler1
3.BÜYÜMEMİŞLER

Genelde bu kişiler annelerine bağımlıdırlar. Kendilerine ait bir kişilikleri yoktur. Karar mekanizmaları annelerinin elindedir. Bazen anne dışında aile dışında başka bir bireyi evlilik meselerine ortak etme gayreti de görülür.Peki bu 3. şahıs ne derece bize yardım edecek altyapıya sahiptir?

EVOP

3 b y mem ler2
3.BÜYÜMEMİŞLER

Peki aile dışından 3. bir şahısla aile meselelerini paylaşmak doğru mudur?

Hayır aslında ideal olanı, doğruyu çiftlerin kendi arasında temin etmesidir. Belki ilk etapta güzel ve en güzel içinden en güzeli bırakıp tecrübesizlikle güzel olanı tercih etseler de zamanla bu konuda gelişim göstereceklerdir.

EVOP

3 b y mem ler3
3.BÜYÜMEMİŞLER

Hele eşimizin karşısına onun fikrine rekabet edercesine bu üçüncü şahısların fikrini çıkarmak ama onlar bu konuda senin gibi düşünmüyor deyip, tekzip edercesine o kişileri arkamıza alıp bir nevi eşimizle aramıza bent örmeye çalışmak ve eşimizi aile yakınlarımızla karşı karşıya getirmek evliliğimize ciddi zarar vermektedir.

EVOP

3 b y mem ler4
3.BÜYÜMEMİŞLER

Ayrıca insanlar evlerini tabi rahatlık ortamı bir sığınak görür. Yaşadığı hadiseleri evin dışındaki insanlara aktaran bir eşin bulunduğu ev insanın nazarındaki bu hususiyetini kaybeder. Eşine bakışı değişir. Bizler aynı zamanda eşimizin sırdaşıyızdır da, bu unutulmamalıdır.

EVOP

3 b y mem ler5
3.BÜYÜMEMİŞLER

Eşler arasındaki ciddi problemlerin çözümünde yaşanan sıkıntılar bazen aklı selim insanları devreye sokmayı gerek kılabilir. Ama bu şahıslar çok iyi seçilmeli ve her iki taraf açısından kabul edilebilir olmalıdır.

EVOP

3 b y mem k n n e nden gelen kayetler
3.BÜYÜMEMİŞ KİŞİNİN EŞİNDEN GELEN ŞİKAYETLER
  • Eşimin ailesine yakın oturuyoruz.
  • Her şeyimize karışıyorlar.
  • Eşim sürekli onlarda yemek yemek istiyor.
  • Eşim sürekli onlara harcıyor bizle ilgilenmiyor.
  • Her hafta sonumuzu her tatilimizi onlarla geçirmek istiyor.

EVOP

4 rekabet ler
4.REKABETÇİLER

Evlilikte 3 dönem vardır.

1.Romantizm : Romantik duygular hakimdir.

2.Rekabet :Karşılıklı kişilik ve güç kavgalarının olduğu dönem

3.Bağlılık:Evliliğin en lezzetli dönemidir.Evlilikte aşk bu evrenin mahsulüdür.

Evliler basiretli ve sabırlı davranabilirlerse 2.

evreyi aşarlar.

EVOP

4 rekabet ler1
4.REKABETÇİLER

Eşlerinihayat arkadaşı, can yoldaşı değil de rakip olarak görürler. Kadın ve erkek ailenin idarecisi olma yarışına girerler. Bu rekabet koşusunda ya eşlerden birisinin kalbi durur ya da eşler, “sen ben” diye saltanat savaşını devam ettirirler.

EVOP

4 rekabet ler2
4.REKABETÇİLER

Temelde inat duygusu hakimdir. Sandalı sallayan insan örneğinde olduğu gibi

Bu ailelerde eşlerin cinsiyete özgü rolleri aile içinde net anlaşılabilmiş değildir.

Dolayısıyla insanlar yapması gerekenin dışında, daha çok yapmaması gerekene odaklanmıştır .Bu husus çocuk terbiyesinde de çocuğun ciddi yaralar almasına sebep olmaktadır.

EVOP

4 rekabet ler3
4.REKABETÇİLER

Rakibin yani eşin her hareketi kontrol altındadır ama istifade etmek için değil eksiklik bulmak için. Tespit edilen eksiklik herkesin önünde ortaya saçılır. Eşler birbirini itham etmekten kaçınmaz Bütün problemlerimiz senden ve senin şu saçma fikirlerinden gibi. Bu tür aileler kendilerini tanıtırken biz uzlaşamama üzerine uzlaştık derler.

EVOP

5 ba imlilar
5.BAĞIMLILAR

Bağımlılık ailede tek bir hususta ifade edilecek bir kavram değildir. Bir kısım zararlı alışkanlıklardan tutun kumar spor hatta alışveriş bağımlılığı da bu işin içinde zikredilmelidir.

EVOP

5 ba imlilar1
5.BAĞIMLILAR

Bir kısım teferruata veya kendisine göre hobiye takılıp kalmış, kendisini alamamakta olan bu insanlar zamanla o teferruatın içinde boğulurlar ve ailesini de boğarlar.

EVOP

5 ba imlilar2
5.BAĞIMLILAR

Futbol fanatikleri ile yapılan bir röportajda sarfettikleri sözler.

“ Evimize ekmek götürmediğimiz çocuğumuza ayakkabı almadığımız gün olmuştur ama takımımızın maçını kaçırdığımız olmamamıştır. ”

“ Takımım galibiyeti benim için en büyük mutluluk , takımımın yenilgisi ise en büyük kahır ”

“ En büyük korkum çocuğumun başka bir takımı tutması, şimdiden maçlara götürüp onunla ilgileniyorum ”

EVOP

5 ba imlilar3
5.BAĞIMLILAR

Dengeli düşünmeleri ve davranmaları çok zaman mümkün değildir. Takıntılı oldukları konuda zihinleri berraktır. Ama kendileri kabul etmese de tedavi sürecine dahil olmaları gereken bir durumdadırlar.

EVOP

5 ba imlilar4
5.BAĞIMLILAR

Özellikte erkeklerde gördüğümüz bu marazın terapisinde kadının tavrı önemlidir. «Sen ne biçim erkeksin biraz da evinle ilgilen» diye yüklenmek yerine, kadının evi çekim odağı haline getirmesi lazımdır. Önemli olan karşı tarafta ‘işim bitsin bir an önce evime gideyim” mantığının oluşturmasıdır.

EVOP

5 ba imlilar5
5.BAĞIMLILAR

İnsanın bir kısım faydalı hobiler edinmesi ve bu hobilerin dengeli takibi hayatın sıkıntılarını hafifletir. Fakat daha sağlıklısı eşlerin ortak hobiler edinmesi ve beraber takip etmesidir.

EVOP

6 k sk nler
6.KÜSKÜNLER

Bir nevi şımarıklık olan olur olmaz her şeye küsme davranışı evliliğin önemli düşmanlarından biridir. Şahısların aile terbiyesindeki bir takım eksikliklerden kaynaklanmaktadır. Bir metot olarak öğrenilmiştir. Genelde bir evin bir kızı veya bir evin bir oğlu olarak büyütülmüş insanlar bu tip davranışları evlilik hayatına taşır.

EVOP

6 k sk nler1
6.KÜSKÜNLER

Çocukların oyun oynarken kullandıkları bir taktiktir. Yaşı ilerleyen bireyler problemleri diplomasi ile çözerler bazen her iki eş de aynı metodu karşılıklı kullanabilir. Geri adım atmak istemezler zira bu geri adımı mağlup olmak olarak anlaşılabilir.

EVOP

6 k sk nler2
6.KÜSKÜNLER

“ Bana bu hatayı nasıl yapar ona bir hafta küseyim de kendine çeki düzen versin” diyen kişi ne yapmış mutlu ve huzurlu geçebilecek bir yedi günü her ikisine de zehir etmiştir.

Arada iletişim kesilince eşimiz kendince yorumlara girebilir bu yorumlar elbette negatif yorumlardır. Böylece iletişim yolu tamamen kapanmış olacaktır.

EVOP

slide38

64 YILLIK EVLİLİĞİN 27 YILINI ‘İNAT UĞRUNA' KÜS GEÇİREN ÇİFT YAN YANA DEFNEDİLDİ

Aydın'ın Koğuk köyünde yaşayan ve 64 yıllık evliliğin 27 yılını 'inat uğruna' küs geçiren Yalçınkaya çifti, 2 saat arayla ölünce yan yana defnedildi. Ailelerinin rızası olmadığı için kaçarak, 1945 yılında evlenen Kübra (81) ve Abdullah (83) Yalçınkaya çiftinin, 37 yıllık birlikteliğinde çocukları olmadı. Çift, yeğenleri Metin Yalçınkaya'yı evlat edindi. Yaşadıkları bir tartışmanın 27 yıl ayırdığı Kübra ve Metin Yalçınkaya'yı, evlatlık çocukları ve yakınları ile arkadaşlarının ikna çabaları sonuçsuz kaldı. 'İnat uğruna ayrı yaşamaya başlayan çiftten Kübra Yalçınkaya evlatlığı Metin Yalçınkaya'nın evine, Abdullah Yalçınkaya ise evin altındaki dükkanda kendisi için hazırlanan küçük bir odaya yerleşti. Yalçınkaya çifti, 27 yıl yaşamlarını bu şekilde sürdürdü. Barıştırma çabaları sonuçsuz kalan çiftten Kübra Yalçınkaya, önceki gün hayatını kaybetti. Eşinin ölüm haberi üzerine büyük üzüntü yaşayan Abdullah Yalçınkaya da 2 saat sonra öldü.

EVOP

7 sorumsuzlar
7.SORUMSUZLAR

Evlilik bir sorumluluktur. Bir aile kurmaya niyet eden kişinin birçok şeyden fedakârlık yapması gerekir. ‘Ben sorumsuzca bildiğim gibi yaşarım’ diyerek yaşayanlar, eş ve çocuklarına bir ömür boyu ızdırap çektirirler.

EVOP

7 sorumsuzlar1
7.SORUMSUZLAR

Sorumsuzluk en önemli iletişimsizlik sebepleri arasında yer alır. İlgisizler evli oldukları halde evli ve sorumluluk sahibi olduğunun farkında değildir. Bekar bir insan gibi yaşar, ne zaman canı isterse o zaman sorumluluklarını takip eder. Çok zaman mesele kangren olmadan girişimde bulunmaz.

EVOP

7 sorumsuzlar2
7.SORUMSUZLAR

Genelde arkadaş grubu ile bir kısım hobilerini gerçekleştirme adına zaman geçirir. İlgisiz ve düzensiz yaşam, hayatının tamamına hakimdir. Diğer eş onun da sorumluluklarını yerine getirmektedir. Sorumsuzluk durumunu eşine izah ederken mutlaka yalana başvurur.

EVOP

7 sorumsuzlar3
7.SORUMSUZLAR

Aile tam manası ile bir ortaklıktır. Şirket ortaklıklarının devamı nasıl her ortağın kendi sorumluluğunu yerine getirmesine bağlıysa, her iki eş üzerine düşeni yerine getirmediğinde evlilik tehlikeye girmiş olur. Hiç kimse evlenirken bir başkasının kahrını çekmek düşüncesi ile evlenmez.

EVOP

8 kiskan lar
8. KISKANÇLAR

Az miktarda kıskançlık duygusu evlilikte tutkal etkisi yapar, eşleri bir arada tutmak, evlilik bağlarını güçlendirmek açısından yararlıdır. İlişkiyi diri tutan, kişileri birbirine bağlayan kıskançlık doğaldır.

Ancak, patalojik kıskançlıkların çoğu, kişinin sevdiği insanı kaybetme, aldatılma korkusunun ve kendine olan güvensizliğinin sonucudur. Bu tür kıskançlıkeşinin ilgisinden, sevgisinden yoksun kalma kaygısı taşıdığı için bu hem kıskanan kişiye, hem de ilişkiye zarar verir. Kıskançlığın yoğun yaşandığı evlilikler, kıskanan için de, kıskanılan için de çekilmez olur.

EVOP

slide44

Kıskançlık evlilikte zaman içinde ortaya çıkar ve kıskandığı kişinin özgürlüklerini kısıtlamak ve kendisine uydu haline getirmek şekliyle kendisini gösterir. İlişkiyi tükenmeye mahkum eder. Ölüme kadar götürebilir. Ve yardım alınmadan çözülmez.

EVOP

8 kiskan lar1
8. KISKANÇLAR

Her şeyden önce yersiz yere kıskanılan kişi, kendisini kapana kısılmış hisseder. Kıskanan ise, zaten en büyük zararı kendisine vermektedir. Böylece evliliğin temelleri sarsılabilir

Bu bir hastalıktır ve tedavisi gerekir. İşin zor tarafı ise, kişinin kendisinin hasta ve tedaviye ihtiyacı olduğunu asla kabul etmemesidir.Zira kıskançlığı yaşamak negatif bir duygu olmasından dolayı

utandırıcıdır.

EVOP

8 kiskan lar2
8. KISKANÇLAR

Kıskanan kişi devamlı eşini sorgular. Onun kendisini sevip sevmediğini ve başkasına ilgisi olup olmadığını öğrenmek ister. Eşinin ona ait özel günleri hatırlamasını bekler.

Sabah evden giderken açılıp açılmadığını kontrol etmek için perdeleri işaretleyenler, eve gelince banyoyu, sabunu kontrol edenler, eşlerini kapıcıyla bile konuşturmayanlar eşinin işyerine ansızın gelip onu kontrol eden, cep telefonu dökümlerini çıkarıp hesap soran ,eşinin elbisesi üzerinde saç arayan, telefonlarına gelen mesajları inceleyen gibi hezeyan derecesinde kıskançlık hisseden insanlarla karşılaşıyoruz.

EVOP

8 kiskan lar3
8. KISKANÇLAR

Evliliğin ilk yıllarında eşlerin ilgisi sadece birbirlerinedir. Zamanla erkek işi, kadın evi ile daha yoğun ilgilenmeye başlar. Eğer eşlerin arasında açık iletişim yoksa zihinde bir kısım senaryolar yazılır ve bunlara inanılmaya başlanır.

Kıskançlık kaybetme duygusundan ortaya çıkar demiştik. Kıskanan sık sık sana güveniyorum ama diğer insanlara güvenmiyorum dese de asıl sebep eşine olan güvensizliğidir. İlacı da sevgi ile beraber güvendir .Eşler arasında karşılıklı güven ve sevgi her iki tarafın negatif duygularını törpüler. Aksi taktirde kıskanılan eşi kaçırır.

Kıskanan eş şu soruyu kendi kendine sormalı ‘Eğer beni aldatacağından endişe ediyorsam ,acaba aldatılmayı hak edecek ben ne yaptım?’

EVOP

8 kiskan lar4
8. KISKANÇLAR

Kıskanan eşle çatışmaya girmek doğru değildir. Çatışma onun fikirlerini teyit edebilecek kontrolsüz sözlerin sarfedilmesine vesile olur. Onun yerine “ Sen beni itham ediyorsun ama bunu ispatlaman gerekir” ya da “ ya bana güven, ya da bu evliliği bitirelim “ denmelidir.

Kıskanç eş aslında “ Bana önem ver ,bana değer ver “ mesajını aktarır. Bu mesajı alıp, ona ihtiyaç duyduğu önemi verebilmek yerinde bir davranış olmalıdır.

EVOP

slide49

Lev Tolstoy yaşadığı müddetçe eşinin kıskançlığından çok çekti, 82 yaşındayken eşinin bir kıskançlık nöbetine dayanamayarak evi terk etti. Bir tren garında hayata gözlerini yumdu vasiyeti “bu kadın cenazeme gelmesin, orada onunla birlikte olmak istemiyorum.”idi

Bu Dünyayı

Onunla Birlikte

Olmamak İçin

Terk Ediyorum..!

EVOP

slide50

Karısı Sofia ölürken kızlarına “Babanızı ben öldürdüm, hiç bir şey de kazanmadım” demiştir.

Keşke

Böyle

Yapmasaydım..!

EVOP

9 fkel ler
9.ÖFKELİLER

Öfkeliler aile içi iletişimi bağırma, kızma, küfretme, bir kısım eşyaları fırlatma üzerine kuran gruptur. Mantıkları ne kadar bağırır ve kontrolünü ne kadar kaybedersen o kadar haklısındır.

EVOP

9 fkel ler1
9.ÖFKELİLER

Eşine ya kal benimle savaş ya da çek git mesajı vermektedir. Öfke mantıksız bir hale gelirse, yani mantıklı bir sebebi yoksa, kişi etrafına ve kendine zarar vermeye başlamışsa mutlaka öfke kontrolü yardımı almalıdır.

EVOP

9 fkel ler2
9.ÖFKELİLER

İnsanlar öfkelenince mide 3 kat daha fazla asit salgılar, kan basıncı 2 kat artar, beyne giden kan miktarı çok fazla ve hızlı olması münasebeti ile düşünme fakültelerimiz devreden çıkar ve daha sonra pişman olacağımız davranışlar sergileyebiliriz. Aile içi şiddette böyle başlar.

EVOP

9 fkel ler3
9.ÖFKELİLER

Öfkelenmeden önce bir kere düşünebilsek acaba hakikaten öfkelendiğimiz şey öfkeye değer midir? Uzmanlar öfke nöbetlerinin sadece bir kaç saniye kendimize hakim olmakla ortadan kalkabileceğini söyler.

EVOP

slide55

Abraham Lincoln ‘ün hanımı oldukça öfkeli bir insandı, eşine özellikle insanların duyabileceği bir ses tonu ile hakaret eder ve sürekli ezerdi.

EVOP

slide56

Bir gün misafirlerin önünde içtiği çayı eşine fırlattı. İnsanlara sizin başkanınız ancak benim kölem olabilir mesajını vermek istiyordu. O kadar öfkeli bir kadındı ki sonunda psikiyatri kliniğine yatırılmak mecburiyetinde kaldı.

EVOP

10 m kemmell yet ler
10.MÜKEMMELLİYETÇİLER

Eşlerinin ruhlarını bile kontrol etmek isterler. Onlara göre eşleri her şeyi kendisinden öğrenmesi gereken bir çocuk veya köledir.

Evleneceği kişiyi kendisine itaate zorlar, her mesele bana göre şekillenmeli der. Ben ölçüyüm ve mükemmelim anlayışı vardır.

EVOP

10 m kemmell yet ler1
10.MÜKEMMELLİYETÇİLER

Eşinin sürekli eğitime muhtaç olduğunu düşünen tiplerdir. O bir supermen veya supergirldür. Ama eşi ona yetişememektedir Çok geç evlenir ve çok kolay boşanabilirler.

Eşini kendi uzantısı olarak görür. Sanki vücudundan bir parçadır. Söz hakkı yoktur. Sürekli itaat etmeli ve haddini bilmelidir.

EVOP

10 m kemmell yet ler2
10.MÜKEMMELLİYETÇİLER

Eşine Bana tabi ol kurtul der. Hataya tahammül yoktur. Evde askeri bir hava hakimdir. Eşini çocukları ile aynı kefeye koyar. Sistem monarşidir. O da tek hakim.

Bitip tükenmeyen nasihatler verir, muvaffakiyeti takdir etmez ,çünkü o olmasa muvaffakiyette olmayacaktır.

Eş bu tavra karşı iki tercihten birini seçer, ya siner tabi olur ve mutsuz bir evliliği yaşar. Yada belli bir süre sonra bu evlilik sonlanır. Faturayı ödemek ise çocuklara kalır.

EVOP

10 m kemmell yet ler3
10.MÜKEMMELLİYETÇİLER

Eşlerinin kişiliğini paspas ederler. Sürekli değişim ve gelişime zorlarlar. Halbuki eşlerin değiştirilmekten ziyade ortak noktaların artırılmasına ihtiyaçları vardır.

EVOP