skutki g odu i niedo ywienia
Download
Skip this Video
Download Presentation
Skutki głodu i niedożywienia

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

Skutki głodu i niedożywienia - PowerPoint PPT Presentation


 • 161 Views
 • Uploaded on

Skutki głodu i niedożywienia. Rodzaje głodu. Głodowanie ilościowe. Głodowanie ilościowe jest to odżywianie w ilościach mniejszych od zapotrzebowania organizmu, prowadzi do niedożywienia. Głodowanie jakościowe.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Skutki głodu i niedożywienia' - manny


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
g odowanie ilo ciowe
Głodowanie ilościowe
 • Głodowanie ilościowe jest to odżywianie w ilościach mniejszych od zapotrzebowania organizmu, prowadzi do niedożywienia.
g odowanie jako ciowe
Głodowanie jakościowe
 • zwane też utajonym, jest stanem niedoboru tylko pewnych składników pokarmowych, szczególnie białka lub witamin, i może spowodować poważne upośledzenie czynności organizmu lub jego uszkodzenie.
g odowanie przewlek e
Głodowanie przewlekłe
 • powoduje opóźnienie rozwoju cielesnego i psychicznego dzieci, awitaminozy i inne choroby głodowe, obniżoną odporność na choroby zakaźne oraz zwiększoną umieralność. całkowite pozbawienie organizmu pokarmu, prowadzi do postępującego wyniszczenia, do obniżenia przemiany materii i śmierci z chwilą wyczerpania się zapasów energetycznych pochodzących z rozkładu własnych tkanek ustroju. Okres ten trwa zwykle kilkadziesiąt dni. Dodatkowo nie przyjmowanie wody przyspiesza śmierć i zwiększa cierpienia wskutek zatrucia organizmu.
g odowanie pe ne
Głodowanie pełne
 • Całkowite pozbawienie organizmu pokarmu, prowadzi do postępującego wyniszczenia, do obniżenia przemiany materii i śmierci z chwilą wyczerpania się zapasów energetycznych pochodzących z rozkładu własnych tkanek ustroju. Okres ten trwa zwykle kilkadziesiąt dni. Dodatkowo nie przyjmowanie wody przyspiesza śmierć i zwiększa cierpienia wskutek zatrucia organizmu.
mier z g odu
Śmierć z głodu
 • następuje powoli. Organizm pozbawiony kalorii i w konsekwencji glukozy, zaczyna ją wytwarzać z kwasów tłuszczowych pochodzących z własnej tkanki tłuszczowej. Z czasem to nie wystarcza, człowiek słabnie i popada stopniowo w śpiączkę. Niedobory witamin z grupy A są dodatkowo przyczyną pogorszenia widzenia i ślepoty. W zależności od kondycji fizycznej i rezerw organizmu śmierć głodowa następuje od dwóch do sześciu tygodni po zaprzestaniu jedzenia. U niedożywionych dzieci jeszcze szybciej...
niedo ywienie
Niedożywienie
 • stan organizmu żywego będący skutkiem, zazwyczaj przedłużonego, niedoboru składników pokarmowych (najczęściej tłuszczów i węglowodanów) wynikającym bądź z niedoboru określonych składników w spożywanych pokarmach, bądź to z ich niewielkiej ilości. Skutkiem niedożywienia jest zazwyczaj utrata masy ciała i wychudzenie, rzadziej objawy niedoboru jakiegoś składnika, np. witamin w spożywanym pokarmie. Niedożywienie może być przyczyną znacznego osłabienia organizmu i depresji, apatii czy rozdrażnienia.
najcz stsze objawy niedo ywienia
Najczęstsze objawy niedożywienia
 • bladość
 • wychudzenie
 • bóle brzucha
 • dopytywanie się o jedzenie
 • obniżenie dyspozycji do nauki
 • niemożność skupienia na jednej czynności.
marazm
Marazm
 •  jest skutkiem braku produktów energetycznych. Niedożywione dzieci są całkowicie wychudzone. Ich waga bywa ponad połowę mniejsza od normy.
kwashiorkor
Kwashiorkor
 • spowodowany jest brakiem białka w pożywieniu. Objawia się głównie obrzękami na całym ciele. Zamiast tkanki tłuszczowej jest woda. Po naciśnięciu skóry palcem pozostaje dołek. Włosy odbarwiają się i prostują. Oba przypadki w cięższych stanach prowadzą do śmierci. W wielu wypadkach dochodzi też do trwałego upośledzenia fizycznego lub umysłowego. Niekiedy dzieci trafiają do ośrodka dożywiania zbyt późno. Wycieńczony organizm nie przyjmie już żadnego pokarmu. Nie leczony kwashiorkor jest zawsze śmiertelny.
ad