judaizm n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
JUDAIZM PowerPoint Presentation
Download Presentation
JUDAIZM

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 27

JUDAIZM - PowerPoint PPT Presentation


  • 332 Views
  • Uploaded on

JUDAIZM.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

JUDAIZM


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Judaizm – religia monoteistyczna, ukształtowana w II tysiącleciu p.n.e.; stanowi religię narodową Żydów. Jej wyznawcy znajdują się na całym świecie, ale obecnie jest ich najwięcej w Stanach Zjednoczonych - 5,6 mln i Izraelu - 4,7 mln. Podstawą judaizmu jest wiara w jednego Boga. Bóg ten zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się jego nakazom .

slide3

Wyznawcy judaizmu uważają, iż prawo nadane Mojżeszowi na górze Synaj było ostatecznym wyrazem woli Bożej, przez co jest ono wieczne i niezmienne. Z kolei chrześcijanie twierdzą, iż prawo mojżeszowe było tymczasowym rozwiązaniem, które miało obowiązywać aż do nadejścia Chrystusa.

"Mojżesz z dziesięcioma przykazaniami" - obraz Rembrandta z 1659

ksi ga wi ta
KSIĘGA ŚWIĘTA

Żydowski kanon Pisma świętego obejmuje 39 ksiąg.

PRAWO (hebr. TORA) – Księgi Mojżeszowe, obejmują przepisy prawa. Najważniejszy tekst objawiony judaizmu, składający się z 5 ksiąg w języku hebrajskim, spisanych wedle tradycji przez Mojżesza na polecenie Boga.

BÓG (Jahwe)

slide9
KULT

SYNAGOGA – miejsce spotkania wspólnoty w celu modlitwy, studiowania Pisma i tradycji. Zwrócona ku Jerozolimie i oddzielona od ulicy przedsionkiem.

SYNAGOGA W JEROZOLIMIE

szabat
Szabat

Obowiązek święcenia soboty (szabat) wynika z Dziesięciu Przykazań. Judaizm uważa go za specjalny dar Boga dla narodu żydowskiego. W tym dniu każdy Żyd dostaje od Boga drugą duszę. Szabat zaczyna się w piątek wieczorem (gdyż religijna sobota rozpoczyna się ze zmierzchem) zapaleniem dwóch świec przez panią domu i odmówieniem przez pana domu błogosławieństwa kidusz nad czarą wina. W trakcie szabatu żydowska rodzina spożywa dwa posiłki świąteczne: w wieczór piątkowy oraz w sobotnie południe, w trakcie których śpiewa się hymny szabatowe. Kiedy szabat mija, po nabożeństwie wieczornym obchodzi się ceremonię hawdali, czyli "rozdzielenia" . W trakcie szabatu nie wolno wykonywać codziennych prac, a spis zajęć zabronionych jest bardzo obszerny: obejmuje zakaz podróżowania oraz zapalania ognia, (np. papierosów, świec, kominka i kuchenki gazowej, a także używania urządzeń elektrycznych, np. telefonów, żarówek, komputerów, wind, dzwonków elektrycznych). Zakaz zapalania ognia spowodował powstanie specjalnych przepisów kulinarnych, w których dania (np. czulent) dogotowują się przez całą noc i podawane są w sobotę na obiad.

slide12

Po obu stronach wejścia do świątyni jerozolimskiej stały symboliczne słupy odlane z brązu, zwane Jachin i Booz; obwieszczały obecność Boga i wieczyste przymierze nieba z Ziemią, Jachin — stałość, a Booz — siłę

slide13

Ściana Płaczu zwana też Murem Zachodnim, jest jedyną zachowaną do dnia dzisiejszego pozostałością Świątyni Jerozolimskiej. W chwili obecnej jest to najświętsze miejsce judaizmu.

Ściana Płaczu jest częścią świątyni Jerozolimskiej ,odbudowanej przez Heroda, a zniszczonej przez Rzymian. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienne ściany karteczki z prośbami do Boga.

slide16

Menora jest sześcioramiennym kandelabrem i od ponad 3000 lat symbolem Judaizmu. Ten ozdobny świecznik był używany przez Żydów w Przybytku i Świątyni Jerozolimskiej. Menora jest jednym z najstarszych symboli narodu żydowskiego. Według tradycji symbolizuje on krzew gorejący.

bar micwa
BAR MICWA

BAR MICWA JEST ŚWIĘTEM PODCZAS

KTÓREGO CHŁOPIEC (12-13 LAT)

STAJE SIĘ ODPOWIEDZIALNY

PRZED PRAWEM ZAWARTYM

W TORZE.

slide22
CMENTARZ ŻYDOWSKI

Ręce złączone w geście błogosławieństwaPowszechnie płaskorzeźbę błogosłowiących dłoni spotkamy na grobach rabinów i cadyków.

Jednorożec - symbol człowieka sprawiedliwego i znak zbawienia.

Korona - Płaskorzeźbę tą umieszcza się zatem między innymi na grobach rabinów czy osób darzonych dużym szacunkiem.

Skarbonka lub ręka wrzucająca monetę do skarbonki - relief umieszczany na macewach osób znanych ze swej dobroczynności.

Przechylony dzban lub misaosoby pełniące funkcje pomocników podczas modlitw.

Świece lub świeczniki - płaskorzeźby występujace na na grobach kobiet. W żydowskiej rodzinie to właśnie kobieta zapala szabasowe świece. Złamana świeca stanowi odniesienie do przerwanego życia.

Księgi lub szafy z księgami - oznaczenie grobu osoby uczonej w Torze i Talmudzie lub sofera, czyli osoby przepisującej święte księgi.

Lew - znak plemienia Judy, ludu Izraela, symbol potęgi, siły, wyzwolenia i odkupienia.

slide24
W czasie II wojny światowej Hitlerowcy realizowali plan wymordowania całego narodu żydowskiego, który nosił nazwę…
  • holocaustu

Ubrany w strój liturgiczny Żyd wyśmiewany przez żołnierzy niemieckich. Poniżanie, szykanowanie i znęcanie się nad Żydami było jedną z ich rozrywek.

slide26

Komora gazowa obozu zagłady na Majdanku. W obozie tym w latach 1941 - 1944 zamordowano ok. 360 tys. ludzi. Część z nich zmarła w wyniku głodu, epidemii i wyniszczającej pracy, pozostali w zginęli w komorach gazowych lub w wyniku masowych egzekucji.

Widok obozu zagłady w Brzezince -styczeń 1945. Obóz Birkenau - Auschwitz II był największym ośrodkiem zagłady, jaki zbudowali naziści. Jest dziś utożsamiany z miejscem dokonania największego ludobójstwa w historii naszej cywilizacji.

po ii wojnie wiatowej ydzi ponownie stworzyli swoje pa stwo kt re nazywa si
Po II wojnie światowej Żydzi ponownie stworzyli swoje państwo , które nazywa się…
  • Izrael
  • Flaga Izraela
  • Godło Izraela