MĚSÍC
Download
1 / 7

- PowerPoint PPT Presentation


  • 219 Views
  • Uploaded on

MĚSÍC. Přirozenou družicí Země je Měsíc. měsíc , též přirozený satelit či přirozená družice je vesmírné těleso přirozeného původu pohybující se po oběžné dráze kolem jiného vesmírného tělesa. POHYBY MĚSÍCE.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - makaio


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

M s c

Přirozenou družicí Země je Měsíc

měsíc, též přirozený satelit či přirozená družice je vesmírné těleso přirozeného původu pohybující se po oběžné dráze kolem jiného vesmírného tělesa.

POHYBY MĚSÍCE

Měsíc obíhá po elipsové dráze kolem Země a současně s ní obíhá kolem Slunce. Podobně jako Země se i Měsíc otáčí okolo své osy.

Jedno otočení Měsíce okolo své osy trvá právě tak dlouho jako jeho oběh kolem Země, přibližně 29 dní a 8 hodin. Měsíc je k nám tedy otočen vždy jenom jednou stranou, vidíme vždy jenom jednu polovinu Měsíce.


M s c

NOV

ÚPLNĚK

COUVÁ

NOV

FÁZE MĚSÍCE (LUNACE)

Měsíc svítí, protože odráží sluneční světlo. Měsíční fáze (jakou část z jeho povrchu vidíme) závisí na poloze Měsíce na oběžné dráze.

DORŮSTÁ

Celý cyklus od trvá 29 dní 12 hodin 44 minut a 2,8 sekundy.


M s c

Měsíc je zhruba čtyřikrát menší než Země.Nemá téměř žádný plynný obal, proto je vystaven silnému ozařování Sluncem i vesmírnému chladu. Měsíční den trvá 14 pozemských dní, kdy se povrch ozářený Sluncem rozpálí na 135°C a pak následuje stejně dlouhá měsíční noc, kdy se teplota během několika minut sníží na -170°C.

Povrch Měsíce je bombardován meteority všech možných rozměrů a hmotností, které na jeho povrchu vytvářejí sníženiny zvané též krátery.

Meteority jsou kamenná nebo železná tělesa dopadající na Měsíc z vesmírného prostoru.

Na rozdíl od naší planety nemá ani magnetické pole.


M s c

Měsíc je kromě Země jediné kosmické těleso, po kterém se procházel člověk. Celkem po Měsíci chodilo 12 lidí.

Než se na Měsíc vypravila posádka kosmonautů, musel se Měsíc prozkoumat Sondami. Druhou polovinu vyfotila Sonda Luna 3, která proletěla okolo Měsíce v roce 1959..

Po několika dalších zkoumání Měsíce vyletěla na Měsíc dne 20.7.1969 raketa Apollo 11, ve které letěli Armstrong, Aldrin a Collins, kteří sestali prvními lidmi na Měsíci.


M s c

SLAPOVÉ JEVY kterém se procházel

Měsíc má také vliv na oceán, svou gravitací způsobuje příliv a odliv. Mořského dmutí se využívá při výrobě elektřiny v přílivových elektrárnách.

Měsíc v číslech


M s c
Vytvořila: kterém se procházel Iveta Kurdzielová pro výuku zeměpisu (6. ročník ZŠ)www.zs-spicak.czFoto využito ze serverustock.xchng

Pro správnou funkčnost odkazů z této prezentace musíte mít nainstalován plugin Java 2 Runtime Environment (JRE) – stáhnout ho můžete např. na stránkáchGepronebo Java.com


ad