Związki filtrów UV zostały znalezione w organizmach troci
Download
1 / 12

Związki filtrów UV zostały znalezione w organizmach troci - PowerPoint PPT Presentation


  • 106 Views
  • Uploaded on

Związki filtrów UV zostały znalezione w organizmach troci. Co to oznacza?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Związki filtrów UV zostały znalezione w organizmach troci' - mackenzie-levine


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Co to oznacza?

Oznacza to, że osoby jedzące ryby spożywają w tym samym czasie filtry UV, które jak się okazuje są „endokrynologiczną krzyżówką (czasami są też nazywane substancjami hormonalnie czynnymi) egzogennych substancji, które działają jak hormonyw układzie endokrynologicznym i zakłócają funkcje fizjologiczne endogennych hormonów”.

Dlaczego o tym mówimy?

Kto o tym mówi?

Na podstawie jakich faktów?

Jakie są skutki?


Dlaczego o tym mówimy?

Ponieważ rozumiemy naszą rolę jako ochronę innych ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.

Ponieważ jest rzeczą ważną, aby informować nasze społeczeństwo, Twoje i moje otoczenie o możliwych dostępnych alternatywach.


Kto o tym mówi?

„Blokery przeciwsłoneczne to endokrynologiczna krzyżówka chemikaliów”

Opublikowano22 i 26 stycznia 2006 r. :

EMPA–SwissFederal Laboratories for Materials Testing(Szwajcarskie Federalne Laboratorium Testowania Materiałów)

Zürich University– Dr. Margaret Schlumpf(Uniwersytet w Zurychu)

The Independent-A British Newspaper(Brytyjska gazeta)


Na podstawie jakich faktów?

Występowanie filtrów UV 4-Methylbenzylidence camphor i Octocrylene w organizmach ryb z różnych szwajcarskich rzek jest wynikiem działania oczyszczalni ścieków.


Na podstawie jakich faktów?

W organizmach troci znaleziono związki zawierające filtry UV - 26 stycznia 2006 r.

W tkankach troci stwierdzono obecność środków ochrony przeciwsłonecznej .Filtry UV są powszechnie stosowane jako składniki wielu produktów higieny osobistej i kosmetyków, takich jak produkty z filtrami przeciwsłonecznymi. Po użyciu tych kosmetyków filtry UV są zmywane ze skóry i odprowadzane do środowiska wodnego. Ostatnie badania wykazują, że niektóre lipofilowe filtry UV mają tendencję do akumulacji w środowisku ożywionym i działają jako krzyżówki endokrynologiczne. W tym badaniu zostały znalezione dwa wysoko stężone, powszechnie stosowane filtry UV: 4-MBC (methylbenzylidence camphor) oraz OC (octocrylene) w tkance mięśniowej ryb (troci - Salmo trutta fario) z siedmiu małych rzek Szwajcarii.Wszystkie te rzeki odbierają wodę z oczyszczalni ścieków.


Powyższy schemat przedstawia struktury filtrów UV 4-MBC i OC, oraz chemicznych markerów metylo – triclosan.

Roczne dane dotyczące produkcji filtrów UV szacuje się na setki ton. Po użyciu są zmywane ze skóry i odprowadzane do środowiska wodnego za pośrednictwem oczyszczalni ścieków lub za pośrednictwem obiektów rekreacyjnych (kąpieliska,pływalnie). Filtry UV takie jak 4-MBC (3-(4’methyl-benzylidene) boran-2; 4-methylbenzylidene camphor) i OC (2-cyano-3,3-diphenyl -2-propenoic acid 2-ethylhexyl ester; octocrylene) zawierają związki lipofilowe (octanol – wysoki współczynnik łączenia się z wodą).


Kremy przeciwsłoneczne, kremy do skóry, lotiony do ciała,szminki, lakiery do włosów czy szampony – w dniu dzisiejszymnie ma właściwie produktów kosmetycznych nie zawierającychfiltrów UV. Substancje te są przeznaczone do ochraniania nasprzed skutkami szkodliwego promieniowana słonecznego. Produkuje się ich na całym świecie kilkaset ton rocznie.Niedawno jednak, ze względu na ich podobieństwo do różnychsubstancji hormonalnych, powstały podejrzenia związkuniektórych filtrów UV z problemami zdrowotnymi ludzi i zwierząt, w zakresie reprodukcji. Gazety na pierwszych stronach rozpisywały się o rybach z nieprawidłowymi genitaliami i o odkrytym młodym niedźwiedziu polarnym, który okazał się być hermafrodytą.


Uniwersytet w Zurichu - Dr. Margaret Schlumpf

New Scientist - 18 kwietnia 2001 r.(streszczenie poniżej)

Perspektywy zdrowego środowiska

Zespół szwajcarskich naukowców ostrzega przed związkami chemicznymi naśladującymi estrogeny, które zostały znaleznione w filtrach przeciwsłonecznych. Związki chemiczne naśladujące efekt działania estrogenu są odpowiedzialne za zaburzenia rozwojowe u szczurów i ryb, powodujące powstawanie hermafrodytów - jak stwierdzili szwajcarscy naukowcy.


Uniwersytet w Zurichu - Dr. Margaret Schlumpf

Przerost macicy – szwajcarscy naukowcy zbadali sześć substancji chemicznych zawierających filtry UV, występującychw produktach z filtrami przeciwsłonecznymi, szminkach i innych kosmetykach. Wszystkie filtry UVB: benzopheone-3, homosalate, 4-MBC, octyl-methoxycinnamate i octyl-dimethyl-PABA zachowały się podczas testów w laboratorium jak estrogen, co spowodowało przyspieszenie wzrostu komórek rakowych.


Protect your family
Protect your family

Jeżeli Twój olejek do opalania może zmienić płeć ryb, to co może zrobić Tobie?


Chroń swoją rodzinę

Chroń swoich przyjaciół

Chroń zwierzęta

Chroń środowisko naturalne

Używaj tylko i wyłącznie produktów naturalnych, przyjaznych naszej skórze i środowisku, używaj przyjaznych filtrów UV ZincOxide & TitaniumDioxide tak jak my:Dr Baumann Bionome Skincare

www.point-of-skin.pl

Proszęwyślij dalej towideo do Twoichznajomych