slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes PowerPoint Presentation
Download Presentation
Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes - PowerPoint PPT Presentation


  • 196 Views
  • Uploaded on

7-3. Analyze Units. Pre-Algebra. Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes 2. Four pounds of bananas for $2.36 3. 16 anchor bolts for $18.56 4. 288 movies on 9 shelves. 32 jumps/min. $0.59/lb. $1.16/bolt. 32 movies/shelf.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes' - luke-rivera


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

7-3

Analyze Units

Pre-Algebra

Warm Up

Find each unit rate.

1. Jump rope 192 times in 6 minutes

2. Four pounds of bananas for $2.36

3. 16 anchor bolts for $18.56

4. 288 movies on 9 shelves

32 jumps/min

$0.59/lb

$1.16/bolt

32 movies/shelf

slide3

Vocabulary

conversion factor

slide4

Helpful Hint

  • The conversion factor
  • must introduce the unit desired in the answer and
  • must cancel the original unit so that the unit desired is all that remains.
slide5

There are 3 feet in 1 yard.

There are 16 ounces in 1 pound.

Additional Example 1: Finding Conversion Factors

Find the appropriate factor for each conversion.

  • A. feet to yards
  • B. pounds to ounces
slide6

There are 60 seconds in 1 minute.

There are 24 hours in 1 day.

Try This: Example 1

Find the appropriate factor for each conversion.

A. minutes to seconds

B. hours to days

slide7

Lesson Quiz

Find the appropriate factor for each conversion.

1. kilograms to grams

2. pints to gallons

3. You drive 136 miles from your house to your aunt’s house at the lake. You use 8 gallons of gas. How many yards does your car get to the gallon?