Download
1 / 30

Dane INFORMACYJNE (do uzupe?nienia) - PowerPoint PPT Presentation


 • 93 Views
 • Uploaded on

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia). Nazwa szkoły: Gimnazjum Publiczne im. Ireny Sendler w Lamkach ID grupy: 98/45_mf_G1 Kompetencja: Matematyczno-fizyczna Temat projektowy: Gęstość materii Semestr/rok szkolny: Semestr II/2009/2010. I dzień na projekcie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Dane INFORMACYJNE (do uzupe?nienia)' - luka


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Dane informacyjne do uzupe nienia
Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

 • Nazwa szkoły:

 • Gimnazjum Publiczne im. Ireny Sendler w Lamkach

 • ID grupy:

 • 98/45_mf_G1

 • Kompetencja:

 • Matematyczno-fizyczna

 • Temat projektowy:

 • Gęstość materii

 • Semestr/rok szkolny:

 • Semestr II/2009/2010


I dzie na projekcie
I dzień na projekcie

Najpierw obejrzeliśmy prezentację multimedialną przygotowaną przez organizatorów. Poznaliśmy cel oraz główne założenia, działania oraz zadania, jakie musimy wykonać. Jak się okazało będziemy zgłębiać tajniki materii, a dokładniej mówiąc jej gęstość.

Drużyna Pierścienia ;)


Ii dzie
II dzień

 • Nasze drugie już spotkanie poświęciliśmy zadaniom integracyjnym. Naszym zadaniem było „ratowanie” z tonącego statku grupy ludzi różnego pokroju.Musieliśmy podejmować trudne decyzje, kogo w pierwszej kolejności powinniśmy uratować. Jak się później okazało decyzje podejmowaliśmy tak długo – zbyt długo i niestety wszyscy „zginęli”.


W następnym zadaniu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, z których każda miała zbudować jak najwyższą wieżę, a następnie w stanie możliwie nienaruszonym przenieść w wyznaczone miejsce. Dowiedzieliśmy się, że mamy do dyspozycji tylko papier. A nożyczki, a klej…??? Może chociaż taśma samoprzylepna…??? Niestety, to były tylko nasze pobożne życzenia:(

Czy damy radę???

Tak, damy radę!!!

Chyba…


 • Ostatnią niespodzianką, jaka nas czekała tego dnia, była zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć.

KOLEJNY HACZYK!!!


Iii dzie sprawdzian
III dzień + sprawdzian = zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć. 

 • Opiekunowie przygotowali dla nas niespodziankę – niekoniecznie bardzo miłą. Ku naszemu zaskoczeniu czekał na nas test kompetencji. Myśleliśmy, że to żart jednak tak nie było. Test oczywiście dotyczył gęstości materii. Wraz z nią gęstniała atmosfera na sali.


 • Po napisaniu sprawdzianu byliśmy zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć. „rozliczani” z zadania domowego, które mieliśmy na dzisiaj przygotować. Poszczególne grupy miały przynieść informacje na temat fizyków zajmujących się gęstością, zebrać wiadomości dotyczące gęstości oraz opracować tabele gęstości różnych substancji .

ALE JA NIE MAM ZADANIA DOMOWEGO!


Poj cie g sto ci
Pojęcie Gęstości zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć.

Gęstość – jest to stosunek masy pewnej porcji substancji do zajmowanej przez nią objętości.


Wyznaczanie g sto ci cia sta ych
Wyznaczanie Gęstości Ciał Stałych zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć.

 • Gęstość ciał stałych można wyznaczyć korzystając z prawa Archimedesa. Prawo to pozwala na wyznaczenie objętości ciała zanurzonego w cieczy.


Ciekawostki
Ciekawostki zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć.

 • Gęstość większości substancji zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury (jednym z wyjątków jest woda w temperaturze poniżej 4 °C). Zjawisko to wynika z rozszerzalności cieplnej ciał.


Fizycy, zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć. którzy zajmowali się gęstością


Archimedes
Archimedes zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć.


 • Archimedes zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć. (ok. 287-212r. p.n.e.) najwybitniejszy fizyk i matematyk starożytnej Grecji, jeden z największych uczonych starożytności, pochodzący z Syrakuz na Sycylii. Opracował wzory na pole powierzchni i objętość walca, kuli i czaszy kulistej oraz rozważał objętości paraboloidy, hiperboloidy i elipsoidy obrotowej. Poprawnie oszacował wartość liczby π, którą oznaczył pierwszą literą greckiego wyrazu "perímetros" - obwód koła.


Tw rczo
Twórczość zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć.

Wprowadził pojęcie siły, podał zasadę dźwigni. Zginął po zdobyciu miasta, zabity przez rzymskiego żołnierza. Zachowane prace Archimedesa: O ciałach pływających, Elementy mechaniki, O kuli i walcu, O figurach obrotowych, O kwadraturze odcinka paraboli, O metodzie.


Benoit paul emile clapeyron
Benoit zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć. paulemileclapeyron

Benoit Paul Emile Clapeyron (ur. 26 lutego 1799r. w Paryżu, zm. 28 stycznia 1864r. również w Paryżu) – fizyk i matematyk francuski. Jeden z twórców podstaw współczesnej termodynamiki, profesor uczelni inżynieryjnych, projektant urządzeń kolejowych oraz członek Francuskiej Akademii Nauk.


Henri victor regnault
Henri zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć. victorregnault

Henri Victor Regnault ( ur. 21 lipca 1810r. w Akwizgranie, zm. 19 stycznia 1878r. w Auteuil), francuski chemik i fizyk. Prowadził badania z chemii organicznej, przemiany ciepła właściwego gazów, ciepła parowania cieczy, prędkości rozchodzenia się dźwięków w gazach.


Karl friedrich mohr
Karl zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć. friedrichmohr

 • Karl Friedrich Mohr (ur. 4 listopada 1806r. w Koblencji - zm. 28 września 1879r. w Bonnie) - niemiecki farmaceuta i chemik. Wynalazł sól zwaną solą Mohra. Twórca i konstruktor wagi do oznaczania ciężaru właściwego cieczy noszącej od jego nazwiska nazwę wagi Mohra. Za pomocą tej wagi można wyznaczyć gęstość cieczy.


Tabela g sto ci
TaBELA zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć. GĘSTOŚCI


Iv dzie obliczanie g sto ci
IV dzień – obliczanie gęstości zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć.

 • Dzisiaj całe spotkanie poświęciliśmy doświadczeniom badania gęstości substancji, z których zostały wykonane obiekty badań. Każda grupa dostała 4 klocki, które mieliśmy za zadanie zbadać ich masę i objętość co przydało nam się później do obliczenia gęstości substancji.


V dzie na luzie
V dzień – na luzie zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć.

 • Dzisiaj przenieśliśmy się do innej klasy, a mianowicie do klasy komputerowej. Tam dostaliśmy od p. Ławrynowicz adres oficjalnej strony projektu, własny login wraz z hasłem oraz email stworzony na potrzeby projektu.

JOOŁŁ KOLO !!!


Vi dzie zabawa w excelu
VI dzień – zabawa w zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć. excelu

 • Dziś również pracowaliśmy na komputerach. Niektórzy zapoznali się z programem Microsoft Excel już w szkole podstawowej, ale sporo z nas pierwszy raz pracowało z tym programem. Opiekun wytłumaczył nam podstawowe funkcje tego programu i dał pierwsze wskazówki jak z niego korzystać.

NIESTETY KOT ZMIENIŁ NAM WITRYNĘ!!!


Vii dzie c d excela
VII dzień - c.d. Excela zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć.

Poniedziałek. "Nie lubię poniedziałków". Weekend się skończył, jednak umysły uczniów jeszcze odpoczywają, ale szkoła czeka  - trzeba skończyć leniuchowanie.

Ale osioł!!

O niee, komp mi się zaciął!!!


Viii dzie szare kom rki w ruch
VIII dzień - szare komórki w ruch zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć.

 • Naszym dzisiejszym zadaniem było przygotowanie projektu dźwigni, jednak na lekcji wystarczyło nam czasu tylko na wytłumaczenie co to jest i jak to działa. W domu mamy pomyśleć i wykonać próbne szkice, które mamy zaprezentować na lekcji no i oczywiście poprawić prezentacje:)


Ix dzie d wignia
IX dzień - dźwignia zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć.

 • Dzisiaj, pierwsze spotkanie po długim weekendzie, wznowiło projektowanie dźwigni.Teraz przyszła kolej, aby przelać swoje pomysły na dużą kartkę i zaprezentować całej klasie. Nasze grupy pracowały nad tym więcej niż połowę lekcji, ale udało nam się zmieścić w czasie i zaprezentować pomysły. Każda grupa wybrała przedstawiciela, żeby omówił szkice.


Z grupy I Daniel zaprezentował dźwignię, która uruchamia się pod wpływem wody z topiącego się lodu. Karol z grupy II przedstawił pomysł swojego zespołu. Woda wypływa z pojemnika uruchamiając dźwignię. Prosty pomysł, ale bardzo skuteczny. Grupa III pod wodzą naszego lidera - Wioli – miała skomplikowaną dźwignię. Sypiące się z woreczka kamyki spychają kulkę z dźwigni w skutek czego przeciwne ramię z klockiem opada w dół i włącza żarówkę.


X dzie trudny wyb r
X dzień – trudny wybór się pod wpływem wody z topiącego się lodu. Karol z grupy II przedstawił pomysł swojego zespołu. Woda wypływa z pojemnika uruchamiając dźwignię. Prosty pomysł, ale bardzo skuteczny. Grupa III pod wodzą naszego lidera - Wioli – miała skomplikowaną dźwignię. Sypiące się z woreczka kamyki spychają kulkę z dźwigni w skutek czego przeciwne ramię z klockiem opada w dół i włącza żarówkę.

 • Kolejny czwartek i kolejne spotkanie tego projektu. Opiekun zlecił nam dzisiaj, abyśmy wszystkie nasze projekty złożyli w jeden. Oczywiście każda grupa chciała, aby jej pomysł był wybrany no ale trzeba było się w końcu zdecydować. Poszliśmy na kompromis i z każdego pomysłu coś wybraliśmy.


WYKŁAD


W rolach g wnych
W rolach głównych… Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby dać nam wykład na temat komputerów. Wykład był bardzo ciekawy i nikomu się nie nudziło.

Liderzy: Wiolka & Kinia

E-kronikarze: Daniel & Szymek

Sprawozdawcy: Kaśka & Kinia

Nam nie wolno podskoczyć!!!