Pamiątki UNESCO w Polsce
Download
1 / 20

Pamiątki UNESCO w Polsce - PowerPoint PPT Presentation


  • 117 Views
  • Uploaded on

Pamiątki UNESCO w Polsce odwiedzone w dniach 25-31.03.2012 przez uczestników spotkania w ramach projektu „Agropuzzle” United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Pamiątki UNESCO w Polsce' - liza


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Pamiątki UNESCO w Polsceodwiedzone w dniach 25-31.03.2012przez uczestników spotkania w ramach projektu „Agropuzzle”United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization


Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jest rejestrem najcenniejszych obiektów na świecie. Została utworzona w 1978 roku, aby chronić światową spuściznę kulturalną i naturalną. Na pierwszą listę dziedzictwa UNESCO zostały wpisane dwa obiekty z Polski: Kraków i Wieliczka. Dziś znajduje się na niej trzynaście unikatowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Wieliczka Wawel


Pamiątki UNESCO w Polsce UNESCO jest rejestrem najcenniejszych obiektów na świecie. Została utworzona w 1978 roku, aby chronić światową spuściznę kulturalną i naturalną. Na pierwszą listę dziedzictwa UNESCO zostały wpisane dwa obiekty z Polski: Kraków i Wieliczka. Dziś znajduje się na niej trzynaście unikatowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.


Obiekty UNESCO w Polsce : UNESCO jest rejestrem najcenniejszych obiektów na świecie. Została utworzona w 1978 roku, aby chronić światową spuściznę kulturalną i naturalną. Na pierwszą listę dziedzictwa UNESCO zostały wpisane dwa obiekty z Polski: Kraków i Wieliczka. Dziś znajduje się na niej trzynaście unikatowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

1978 - Stare Miasto w Krakowie,

1978 - Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce,

1979 - Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady

Auschwitz-Birkenau,

1979 - Białowieski Park Narodowy - (wspólnie z Białorusią),

1980 - Stare Miasto w Warszawie ,

1992 - Stare Miasto w Zamościu - przykład renesansowej zabudowy

miejskiej ,

1997 - Średniowieczny zespół miejski Torunia,

1997 - Zamek Krzyżacki w Malborku,

1999 - Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół

architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w.

2001 - Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy,

2003 - Drewniane kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia -

Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica

Murowana, Sękowa,

2004 - Park Mużakowski nad rzeką Nysą (wspólnie z Niemcami) ,

2006 - Hala Stulecia (Hala Ludowa) we Wrocławiu.


Uczestnicy projektu LEONARDO , podczas wizyty w Polsce, mieli okazję zwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau, Stare Miasto w Krakowie i Kopalnię Soli w Wieliczce.


Auschwitz-Birkenau mieli okazję zwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau, Stare Miasto w Krakowie i Kopalnię Soli w Wieliczce. jest największym obozem zagłady III Rzeszy. Jest świadectwem ludobójstwa, dokonanego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Oglądając ogrodzenia, druty kolczaste, wieże strażnicze, baraki, szubienice, komory gazowe, krematoria trudno sobie wyobrazić, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Badania historyczne wykazały, że w obozie koncentracyjnym zginęło 1,5 mln ludzi. Hitlerowcy systematycznie głodzili, torturowali, mordowali Żydów deportowanych ze wszystkich krajów okupowanej Europy, a także Polaków, Rosjan, Romów.Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1947 roku.

Obóz jest symbolem przerażającego okrucieństwa człowieka wobec człowieka, przestrogą dla wciąż pełnego uprzedzeń świata.


Pomnik ku czci pomordowanych na terenie obozu w birkenau
Pomnik ku czci Pomordowanych na terenie obozu w Birkenau. mieli okazję zwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau, Stare Miasto w Krakowie i Kopalnię Soli w Wieliczce.


Fragment ogrodzenia otaczaj cego kl auschwitz birkenau
Fragment ogrodzenia otaczającego KL Auschwitz-Birkenau. mieli okazję zwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau, Stare Miasto w Krakowie i Kopalnię Soli w Wieliczce.


Ruiny krematorium III, w którym Naziści mordowali ludzi w komorach gazowych za pomocą cyjanowodoru, znanego jako Cyklon B. W podziemiach krematorium znajdowała się przebieralnia, w której ofiary pozostawiały swoje ubrania. Po zagazowaniu kilkuset ludzi w komorze gazowej wszystkie zwłoki palono w specjalnie przygotowanych do tego celu piecach krematoryjnych.


Historia wydobywania soli w komorach gazowych za pomocą cyjanowodoru, znanego jako Cyklon B. W podziemiach krematorium znajdowała się przebieralnia, w której ofiary pozostawiały swoje ubrania. Po zagazowaniu kilkuset ludzi w komorze gazowej wszystkie zwłoki palono w specjalnie przygotowanych do tego celu piecach krematoryjnych.Wieliczce sięga XIII wieku, a kopalnia jest najstarszą, czynną na świecie. Kopalnia ilustruje wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Rozciąga się na 9 poziomach, ma 2040 komór i 360 km chodników, które tworzą tajemniczy labirynt. Unikatowe w skali światowej są wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i całe kaplice podziemne z płaskorzeźbami i żyrandolami, które przenoszą zwiedzających w baśniowy, niezwykły świat. 

W kopalni znajduje się podziemna poczta, restauracja, kino, a także sanatorium, w którym leczy się alergię i astmę. Obywają się tu koncerty, spektakle teatralne, bale. 


Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.


Solne pos gi w wieliczce
Solne posągi w Wieliczce. górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.


Koncert w wieliczce
Koncert w Wieliczce. górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.


Stare Miasto w Krakowie górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.jako pierwszy zabytek z Polski zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto kupieckie z XIII wieku ma największy w Europie rynek, zabytkowe kamienice, pałace i kościoły. O wspaniałej przeszłości Krakowa świadczą zachowane fragmenty XIV- wiecznych murów miejskich, średniowieczna, żydowska dzielnica Kazimierz, Uniwersytet Jagielloński, renesansowy Zamek Królewski, gotycka katedra na Wawelu, w której pochowani są królowie Polski. Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima – „Kraków, miasto całej Polski najsławniejsze i najświetniejsze” w 2007 roku obchodził 750-lecie nadania praw miejskich.


Widok na wzg rze wawelskie od strony wis y
Widok na Wzgórze Wawelskie od strony Wisły. górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.


Dziedziniec zamku na wawelu
Dziedziniec Zamku na Wawelu. górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.


Rynek g wny w krakowie sukiennice
Rynek Główny w Krakowie – Sukiennice. górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.


Uniwersytet Jagielloński – Collegium górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.MaiusUniwersytet Jagielloński, najstarszą polską wszechnicę, drugą (po praskiej) w środkowej Europie, zakładano dwukrotnie. W 1364 ufundował go król Kazimierz Wielki, na wzór prawniczych uniwersytetów w Bolonii i Padwie. Odnowił go Władysław Jagiełło w 1400, dzięki legatowi po zmarłej żonie Jadwidze. Zorganizowana na wzór uniwersytetu teologicznego w Paryżu


Ydowska dzielnica kazimierz synagoga tempel
Żydowska dzielnica Kazimierz-synagoga Tempel. górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.


Koniec
KONIEC górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.


ad