Nuodingi augalai
Download
1 / 27

NUODINGI AUGALAI - PowerPoint PPT Presentation


  • 472 Views
  • Uploaded on

NUODINGI AUGALAI. Adeniumai  žydi labai gražiais raudonais žiedeliais, tačiau nekvepia. Tai vienas nuodingiausių dekoratyvinių augalų - bet kokia jo dalis, jei ją į burną paims gyvūnas ar mažas vaikas, gali sukelti stiprų apsinuodijimą.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'NUODINGI AUGALAI' - lis


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Nuodingi augalai

NUODINGI

AUGALAI


Nuodingi augalai

Adeniumai žydi labai gražiais raudonais žiedeliais, tačiau nekvepia.

Tai vienas nuodingiausių dekoratyvinių augalų - bet kokia jo dalis, jei ją į burną paims gyvūnas ar mažas vaikas, gali sukelti stiprų apsinuodijimą.


Nuodingi augalai

fikusas - vienas pačių populiariausių kambarinių augalų, gali mums pakenkti: linkusiems į alergiją geriau jo išvis nelaikyti namie. Fikuso sultys nuodingos - nuo jų išberia odą, suerzinami kvėpavimo takai, galimas net astmos priepuolis.


Nuodingi augalai

Oleandrai populiarūs dėl savo gražių žiedų ir lapų. Žiedai maloniai kvepia, tačiau gali sukelti galvos skausmą, jei pats žydėjimo pikas. Jis taikomas medicinoje, kaip ir daugelis kitų nuodingų augalų. Ypač nuodingos sėklos ir sultys, todėl prižiūrėti oleandrus reikia su pirštinėmis, o vaikų bei gyvūnų išvis neleisti arti.


Nuodingi augalai

Madagaskaro palmė - gana žinomas kambarinis augalas, kurio lapai nuodingi ir gali būti pavojingi vaikams ir gyvūnams.


Nuodingi augalai

Difenbachija - augalas su stambiais, dailiais lapais, populiarus tarp gėlių mylėtojų jau apie pusantro šimto metų. Daugelio difenbachijų sultys nuodingos odai - kontakto metu iškyla dermatito pavojus, patekus į akis, pažeidžia rageną ir sukelia konjunktyvitą, patekus į burną - gleivinės skausmą. Nors ir vaikai, ir gyvūnai paprastai ilgai šio augalo nekramto, viskas gali užsibaigti tragedija, taigi būtina apriboti priėjimą prie šio augalo.

Iš gyvūnų pažeidžiamiausios yra katės - jas šios sultys gali užmušti, net mažam kiekiui patekus į burną.


Nuodingi augalai

Monstera gamtoje - liana su stambiais lapais, o mes auginame jas vazonuose. Ji populiari kaip tik dėl lapų, žvilgančių ir labai dailios formos. Šiuose dideliuose, iki pusės metro lapuose yra toksinų, sukeliančių gleivinės deginimą, uždegimą, stiprų seilių išsiskyrimą, pykinimą ir virškinimo sutrikimus.


Nuodingi augalai

Spatifilumas - taip pat mėgstamas augalas, jis žydi labai originaliais ir patraukliais žiedais. Šį augalą netgi rekomenduojama laikyti patalpose, kuriose užterštas oras - jis greitai sugeria toksinus. Tačiau ir pats yra toksiškas: jei sulčių patenka ant odos, gali atsirasti ilgai neužgyjantis pūlinys. Gamtoje yra įvairių šio augalo rūšių, taip pat toksiškų, nors jas ir naudoja liaudies medicinoje.


Nuodingi augalai

Nuodingi ir amarilinių šeimos augalai, ypač jų lapų sultys. Dėl gražių įvairiaspalvių - rožinių, raudonų, violetinių - žiedų šios šeimos augalas beladona labai populiarus ne tik tarp namų šeimininkių.

Jį mėgstama auginti ir biuruose, ir vaikų darželiuose, nors to daryti nevertėtų.


Nuodingi augalai

Iš tos pat amarilinių šeimos - raudminas. Žinoma daugiau nei penkiasdešimt raudmino rūšių, ir dauguma jų nuodingos. Jų lapai platūs ir stambūs, gražiai išlenkti, o maži žiedeliai - dažniau raudoni ar rausvi.


Nuodingi augalai

Toksiškesnis už kitas rūšis yra raudminas su baltais žiedeliais, jis dažnai sukelia alergines reakcijas tiesiog atliekant įprastas priežiūros procedūras, jei nesilaikoma atsargumo priemonių.


Nuodingi augalai

Savo nuodingumu garsėja karpažolinių šeimos augalai - iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti puansetiją. Vos tik kiek pažeidžiamas augalo lapas ar stiebas, pieno sultys, patekusios ant odos, sukelia susierzinimą. O jei nutinka taip, kad sultys patenka į akį, žmogus ar gyvūnas gali laikinai apakti.


Nuodingi augalai

Prie rododendrų šeimos botanikai priskiria  iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti azalijas: šie augalai žydi puošniai, jų žiedai - prabangūs, ryškiaspalviai, gali būti raudoni, rožiniai, balti, alyviniai ir pan. Jie labai gražiai atrodo svetainėse ir biuruose. Dažnai azalijos būna dovanojamos, mėgėjai jas augina dideliais kiekiais. Jos žydi apie du-du su puse mėnesio, ir jų aromatas gali sukelti galvos skausmą, o prastai vėdinamose patalpose net ir sąmonės netekimą, kadangi šiame augale yra narkotinių medžiagų.


Nuodingi augalai

Gebenė iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti  - pati žinomiausia naminė liana, ir ją su malonumu naudoja interjeruose. Šį augalą taip pat galima pavadinti naudingu - jis valo patalpų orą nuo kenksmingų chemikalų, jo nemėgsta bakterijos ir grybeliai, tačiau jo lapai ir stiebai nuodingi. Jei jų paragauja naminis gyvūnas, jis žūva. Kartais gebenė žydi, nors ir retai - kartą į kelerius metus. Tačiau žiedų kvapas nemalonus, o vaisiai dar nuodingesni nei kitos augalo dalys, todėl geriau pašalinti pumpurus, kol jie nepradėjo skleistis.


Nuodingi augalai

Kaip kambarinis augalas iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti 

dažnai auginama ir koralinė kiauliauogė - Australijoje ji laikoma piktžole, o pas mus pamėgta dėl ryškių uogų, suteikiančių įdomią išvaizdą. Būtent dėl to šiuo augalu dažnai apsinuodija vaikai, kuriuos suvilioja gražios raudonai oranžinės uogos, sukeliančios skrandžio skausmus,

pykinimą ir vėmimą.

Nuodingos ir lapų sultys - jos gali sukelti odos susierzinimą.


Nuodingi augalai

Ciklameno iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti porūšių yra daug - kai kurie gan nuodingi. Ciklameno žiedai primena puošnias peteliškes. Jis laikomas neįprastu, elitiniu, kaprizingu augalu, tačiau jo sultys gali sukelti odos uždegimus ir susierzinimą. Nuodingos šaknys.


Nuodingi augalai

Apie  iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti alijošių niekas nei nepagalvotų

kalbėti blogai - visi juk žino apie jo

gydomąsias savybes.

Tačiau gyvūnams šis augalas mirtinai pavojingas. Graužikai nuo jo iškart žūva, o kitiems prasideda stiprus viduriavimas.

Perdozavus ir žmonėms alijošiaus sultys gali sukelti sunkų apsinuodijimą, nėščiosioms - persileidimą. Alijošius priklauso asfodelijų šeimai, ir kiti šios šeimos atstovai, auginami namuose, taip pat toksiški.


Nuodingi augalai

Mūsų valgomas augalinis maistas iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti 

praturtina racioną ne tik vitaminais

ir mikroelementais, bet ir

daugeliu nuodingų medžiagų.

Ir čia kalbama ne apie dirbtinius

nuodus, tokius kaip pesticidai.

Mokslininkų skaičiavimais

99,9 proc. visų žmogaus suvartojamų nuodų yra natūralūs.

Pomidorai. Šių bulvinių šeimos augalų vaisių žaliose vietose ir prie koto ypač daug tomatino. Jis priklauso pačių nuodingiausių medžiagų alkaloidų grupei. Suvartojus 80 g tomatino, jaučiamas pykinimas, pradedama vemti. Raudonuose pomidorų vaisiuose šios medžiagos nėra daug, bet valgant reikėtų pašalinti kotelio prisitvirtinimo vietą ir žalias vietas. Kilograme žalių pomidorų yra 50 mg tomatino.


Nuodingi augalai

Bazilikai ir petražolės. iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti  Atliekant tyrimus su gyvūnais buvo įrodyta, kad bazilikuose esantis estragolas turi kancerogeninį poveikį. Petražolėse esantis miristicinas kepenyse virsta į narkotinę medžiagą amfetaminą.


Nuodingi augalai

Bulvės. iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti  Bulvėse daugiausia yra alkaloido solanino. Alkaloidai yra azoto junginiai, veikiantys centrinę ir periferinę nervų sistemą – alkaloidai yra ir kofeinas, ir kokainas, ir morfinas,

ir nikotinas.

Ypač daug solanino –

iki 0,01 proc. –

yra pažaliavusiose bulvių vietose ir lupenose. Didelis apsinuodijimas šia medžiaga gali sukelti širdies nepakankamumą. 60 kg sveriantis žmogus, kad gautų 1 mg solanino vienam savo kūno svorio kilogramui, turi suvalgyti 800 g bulvių su visomis lupenomis. 2 mg solanino 1 kilogramui kūno svorio jau yra nuodingi.


Nuodingi augalai

Kartieji migdolai. iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti Juose yra amigdalino, kuris virškinimo procese suskaidomas ir išskiria vandenilio cianidą. Žmogui mirtina šios medžiagos dozė - 1-2 mg vienam kilogramui kūno masės. Kepinant ji išgaruoja – tada šie riešutai tampa nepavojingi. Suaugusį žmogų nužudyti gali 50 žalių karčiųjų migdolų.


Anakard iai anakard ius reik t pirkti tik pakepintus nes vie iuose yra derv sukelian i odos alergij

Anakardžiai. iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti  Anakardžius reikėtų pirkti tik pakepintus, nes šviežiuose yra dervų, sukeliančių odos alergiją.


Nuodingi augalai

Čili pipirai. iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti  Už deginantį jų skonį atsakinga medžiaga – kapsicinas. Mokslininkų skaičiavimais, suaugusiam žmogui pakeliamas kapsicino kiekis 1 kilogramui kūno svorio – 5 mg. Per daug aštrumo gali sudirginti gleivinę, sukelti pykinimą, padidinti kraujospūdį. Palyginimui: 1 kg saldžiųjų paprikų yra mažiau kaip 1 mg kapsicino, o „Tabasco“ padaže – iki 300 mg. Kilograme čili pipirų miltelių yra daugiau kaip gramas kapsicino.


Nuodingi augalai

Vyšnios, persikai ir abrikosai. iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti  Vyšnių ir persikų kauliukuose yra amigdalino, kuris organizme virsta vandenilio cianidu. Bet pora netyčia suvalgytų kauliukų nepakenks. Visai kitaip būtų suvalgius kartų abrikoso kauliuką. Suaugusiam žmogui jų per dieną galima suvalgyti ne daugiau kaip du, nes jie turi daug amigdalino. Viename abrikoso kauliuke potencialiai slypi 0,5 g vandenilio cianido.


Nuodingi augalai

Muskato riešutai. iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti  Šie prieskoniai turi jau miristicino ir elemicino. Žmogui suvalgius 5-30 g muskato riešutų, gali prasidėti haliucinacijos ar sąmonės sutrikimai, kurie paprastai praeina po 2-3 dienų. Bet gali išlikti pasibjaurėjimas muskato kvapu ir skoniu. Dideli šių riešutų kiekiai apnuodija kepenis. Du muskato riešutai vaiką gali net nužudyti.


Nuodingi augalai

Špinatai. iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti  Špinatuose esantis nitritas kūdikiams gali sukelti cianozę, o suaugusiesiems nepavojingas. Valgydami daug nitrito turinčius špinatus, suaugę žmonės jo gauna tik 0,00028 mg vienam kilogramui savo kūno svorio. Leidžiama nitrito paros norma yra 0,07 mg vienam kilogramui kūno svorio. Ekspertų nuomone, mirtina nitrito dozė yra 33 mg vienam kilogramui kūno svorio.


Siaubas

Siaubas iš jų tarp kambarinių augalų dažnai galima sutikti !