بنا
Download
1 / 40

بنا م خدا - PowerPoint PPT Presentation


 • 124 Views
 • Uploaded on

بنا م خدا. نام و نام خانوادگی : جواد فیضی موضوع : خصوصیاتی که در خرید پیرینتر باید بدانیم.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'بنا م خدا' - liora


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

بنام خدا

نام و نام خانوادگی :

جواد فیضی

موضوع :

خصوصیاتی که در خرید پیرینتر باید بدانیم ...


هنگامی تصمیم به خرید پرینتر می گیرید، احتمالا زمان طولانی به فکر کردن درباره مشخصات و مقایسه می پردازید. به مواردی همچونتعداد صفحاتی که هر کارتریج پرینتر چاپ می کند و اینکه به صورت خودکار می تواند دو روی کاغذ چاپ کند، توجه می کنید. همیشه به اندازه کافی برای شناخت مشخصات پرینتری که فکر می کنید ارزان قیمت و به صرفه است وقت بگذارید، تا در آینده هزینه های گزاف روی دست شما نگذارد. در این مطلب به خصوصیاتی از پرینتر می پردازیم که باید مورد توجه قرار گیرند و خصوصیاتی را که توجه به آنها لزومیندارد برای تان لیست می کنیم.


چاپگرها يكي از قطعات جانبي كامپيوتر هستند كه امروزه از اهميت خاصي برخوردارند. معمولا اكثر مردم به يك چاپگر براي استفاده شخصي در محيط كار و يا منزل نياز دارند. ولي اكثر افراد در هنگام خريد به علت كثرت مدل هاي مختلف چاپگر دچار سردرگمي مي شوند و نمي توانند چاپگر مناسب خود را انتخاب كنند.

در مرحله اول نوع چاپگر انتخابي بستگي به كاري دارد كه شما مي خواهيد با چاپگر خود انجام دهيد. مانند چاپ متن و تصاوير گرافيكي سياه و سفيد و يا رنگي، اين عامل باعث تغيير در نوع چاپگر انتخابي شما مي شود. مثلا اگر شما به چاپ تعداد زيادي صفحــات مـتني احــتياج داريد آن وقـت بـراي

شما يك چاپگر ليزري تك رنگ مناسب است. ولي براي تصاوير گرافيكي و عكس، ديگر نمي توانيد از يك چاپگر ليزري سياه و سفيد استفاده كنيد و نياز به يك چاپگر رنگي جوهر افشان يا ليزري داريد تا بهترين كارآيي را به دست آوريد.


براساس نوع مصرف و كارايي چاپگرها به پنج نوع مختلف تقسيم مي شود. 1ـ چاپگرهاي جوهر افشان (inkjet)

چاپگرهاي جوهر افشان به وسيله پاشيدن قطرات ريز جوهر روي يك صفحه كاغذ از طريق منافذ ريزي كه در هد وجود دارد باعث به وجود آوردن تصاوير سياه وسفيد و رنگي در حد كيفيت مناسب مي شوند. رنگ هاي اصلي در چاپگرهاي جوهر افشان به سه رنگ اصلي cyan ( آبي )، magenta ( قرمز)، yellow( زرد ) تقسيم مي شود كه به همراه آنها يك رنگ سياه نيز وجود دارد كه براي توليد تصوير با رنگ مشكي به كار مي رود. اما براي چاپ حرفه اي عكس، به يك چاپگر با شش رنگ مجزا احتياج داريد كه علاوه بر سه رنگ اصلي و رنگ مشكي، داراي يك رنگ قرمز روشن و آبي روشن باشد كه در ايجاد تصاوير با رنگ هاي طبيعي تر تاثير گذار است. در كل چاپگرهاي جوهر افشا يك قيمت معقول را به شما ارائه مي دهند و براي مصارف عمومي، يك انتخاب مناسب هستند. به ياد داشته باشيد كه چاپگرهاي جوهر افشان فقط براي مصارف عمومي كاربرد ندارند بلكه مدلهاي حرفه اي اين چاپگرها را مي توان در محيط هاي عكاسي و جاهاي حرفه اي نيز استفاده كرد.


2ـ چاپگرهاي ليزري سياه و سفيد ( تك رنگ )

چاپگرهاي ليزري تك رنگ همانند سيستم الكتروستاتيكي كه در دستگاه فتوكپي وجود دارد عمل چاپ را انجام مي دهند كه اين عامل باعث افزايش سرعت و كارايي چاپگر مي شود. يك دستگاه چاپگر ليزري سياه و سفيد صفحات متني با كيفيت بسيار مناسبي را در مدت زمان كوتاهي به چاپ مي رساند. چاپگرهاي ليزري سياه و سفيد بهترين انتخاب براي چاپ صفحات متني در تعداد بالا هستند. به خصوص در موقعي به ناثير كارايي چاپگرها ليزري پي مي بريد كه نياز به چاپ متن با اندازه فونت كوچك تز از 10 داشته باشيد. در اين موقع به طور واضح به تاثير چاپگر ليزري سياه و سفيد در چاپ متن هاي ريز پي خواهيد برد. از ويژگي هاي جالب استفاده از چاپگرهاي ليزري تك رنگ قيمت پايين براي هر صفحه چاپ است كه در كل باعث كاهش هزينه تعويض و يا شارژ كارتريج مي شود. در كل يك چاپگر ليزري بهترين انتخاب براي يك دفتر كا يا محيط اداري بزرگ است كه نياز به چاپ متن هاي زياد در طول روز دارند.


3ـ چاپگرهاي رنگي ليزري رنگ )

اين نوع از چاپگرها بهترين انتخاب براي چاپ تصاوير گرافيكي و عكس هستند. در آنها به جاي استفاده از جوهر از تونرهاي CMYK براي چاپ استفاده مي شود. اين چاپگر ها باعث ايجاد تصاوير گرافيكي و عكس با كيفيت فوق العاده مي شوند كه نياز عكاسان و گرافيست هاي حرفه اي را بر آورده مي كند.

اين چاپگرها در چاپ متن نيز داراي قدرت چاپ مناسبي هستند و متن هاي ريز را به خوبي چاپ مي كنند. يكي از ويژگيهاي جالب اين چاپگرها سرعت بالاي آنها در چاپ تصاوير و متن هاست كه تقريبا با هيچ گدام از انواع چاپگرها قابل مقايسه نيست. شايد يكي از نقاط ضعف آنها قيمت بالاي آنها باشد كه براي اكثر افراد خريد اين چاپگر را مشكل كرده است. ولي به ياد داشته باشيد كه هميشه در كنار قيمت بالا امكانات و ويژگي هايي وجود دارد كه ضعف قيمت بالاي آن دستگاه را مي پوشاند. در كل هزينه اي كه براي چاپ هر صفحه تصوير گرافيكي يا عكس در چاپگرهاي ليزري به دست مي آيد در مقايسه با يك چاپگر جوهر افشان در سطح پايين تري قرار دارد. اين عامل باعث كاهش هزينه تعويض مجدد تونر مي شود. در كل چاپگرهاي ليزري براي مصارف حرفه اي كاربرد زيادي دارند. ولي استفاده يا خريد آنها در محيط منزل و براي كارهاي عمومي چندان جالب به نظر نمي رسد.


4ـ چاپگرهاي چند كاره ( رنگ )Multi Function)

در كارهاي اداري وجود يك چاپگر چند منظوره تاثير بسيار زيادي بر روي سرعت كار دارد و شما مي توانيد در جايي كمتر، چاپگر، اسكنر و دستگاههاي فكس خود را به صورت يكجا داشته باشيد. با دستگاه MFD ( Multi Function devic ) شما به راحتي مي توانيد تركيبي ار تمام وسايل بالا را دريك دستگاه داشته باشيد كه در كل اين دستگاه نسبت به خريد تك تك وسايل هم از قيمت ارزان تري برخوردار است و هم جاي كمتري را در محيط كاري به خود اختصاص مي دهد. اما ايرادات اين دستگاه چيست ؟

يكي ار ايرادات MFD اين است كه در صورتي يك مشكل در يكي از اجزاي آن به وجود آيد وسايل ديگر تحت الشعاع قرار مي دهد. مثلا اگر چاپگر شما دچار اشكال شود و كار نكند ديگر فكس و دستگاه كپي شما نيز كار نخواهد كرد و تقريبا دستگاه شما به طور كامل از كار مي افتد. دومين ايراد اين دستگاه عدم امكان ارتقاي ويژگي هاي اين دستگاه است و شما از يك سري امكانات ثابت و غير قابل تغيير برخوردار هستيد كه اين عامل براي بعضي از كاربران چندان خوشايند نيست. در كل اين دستگاه براي مصارف عمومي و يا اداري بزرگ مناسب نيست. قيمت اين دستگاه به نسيت به امكانات و كارآيي آن مناسب است.


5ـ چاپگرهاي قابل حمل ( رنگ )portable printer)

اگر شما از افرادي هستيد كه دائما در حال مسافرت هستيد حتما به چاپگرهاي قابل حمل نياز پيدا مي كنيد. چاپگرهاي قابل حمل امروزه يكي از پرطرفدارترين چاپگرهاي در كشورهاي اروپايي و آمريكايي هستند. اين چاپگرها اندازه بسيار كوچك در حد يك كيف دستي مردانه دارند كه به راحتي مي توان آنرا به جاهاي مختلف حمل كردو به راحتي با باتري كار مي كنند. معمولا اين چاپگرها از تكنولوژي چاپگرهاي جوهر افشان و يا روش تونرهاي حرارتي (ريبون ) استفاده مي كنند. استفاده از ريبون بر اثر فشار و گرمايي كه به آن وارد مي شود باعث انتقال رنگ به كاغذ و در نتيجه ايجاد تصوير مي شود اما مشكلاتي هم در استفاده از چاپگرهاي قابل حمل وجود دارد كه در اين ميان ميتوان به كيفيت پايين تر از چاپگرهاي جوهر افشان محصول در بازار سرعت چاپ پايين؛ افزايش قيمت چاپ در هر صفحه ( عموما چاپ متن و تصاوير رنگي در هر صفحه براي دستگاههاي قابل حمل بالاتر خواهد بود. براي اين كه تانك هاي اين چاپگرها نسبت به چاپگرهاي جوهر افشان كوچك تر بوده و نمي توانند تعداد زيادي صفحه را به چاپ برساند) عدم وجود منابع تامين صفحه برخلاف چاپگرهاي ديگر اشاره كرد كه در مورد اين اشكال اخير بايد به صورت تك تك ورق ها را به چاپگرها وارد كنيد. يكي ديگر از ويژگيهاي جالب اين چاپگر، وجود يك پورت infrared است به شما اجازه مي دهد اطلاعات خود را بين چاپگر و كامپيوتر بدون نصب هيچ گونه رابطي انتقال دهيد.1- قابليت حمل رنگ )

اگر نياز به اين باشد که تمام دفترکار را در يک کيف و لپ‌تاپ خلاصه کرد، بايد به‌سراغ دسته ديگري از چاپگرها رفت. چاپگرهاي جوهرافشان قابل حمل زيادي وجود دارند که بين يك تا 3 کيلوگرم وزن دارند و با باتري کار مي‌کنند. حتي اين چاپگرها قابليت چاپ از طريق بي‌سيم و تلفن را هم دارند. راه‌حل ديگر براي اين كاربران اين است که چاپگري تهيه نكنند. بيشتر کساني که مدام در رفت‌وآمد هستند، به سازمان‌هاي اداري گوناگون مراجعه مي‌کنند و در اين شرکت‌ها معمولا چاپگر وجود دارد.

2- چگونگي تشخيص ويژگي‌ها

وقتي مي‌خواهيد يک چاپگر را ارزيابي کنيد، نخستين چيزي که مشاهده مي‌کنيد، فهرست بلند بالايي از عبارات و واژگان مخفف شده از جمله dpiو ppm است. اين عبارات نه‌ تنها گيج‌کننده هستند، بلکه گاهي غيرواقعي هم بوده و چيزي نيستند که در هنگام کار به‌دست مي‌آيد.


3- وضوح رنگ )

يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي يک چاپگر حداکثر تعداد نقاطي است که مي‌تواند در يک نقطه به ‌چاپ برساند. اين عدد که در چاپگرهاي ليزري مثلا 600 در600 پيکسل به‌‌عنوان حالت ايده‌آل است به‌اين معنا است که اين چاپگر توانايي چاپ 600 نقطه در يک اينچ مربع را داراست. در حالت تئوري چاپگري که بتواند بيشتر از اين مقدار چاپ کند، کيفيت بسيار بالايي دارد.

هرچند که توليدکنندگان با اين ارقام بازي مي‌کنند، اما در عمل تفاوت چنداني ميان چاپ 600dpi و چاپ‌هاي بالاتر از آن وجود ندارد.

4- سرعت چاپ

چاپگري بهتر است که بتواند تعداد صفحه بيشتري را در واحد دقيقه (ppm) چاپ کند. به‌‌نظر ساده مي‌رسد اما مساله به همين ‌سادگي ختم نمي‌شود. برخي از توليدکنندگان براي اين که بالاترين سرعت را تبليغ کنند، يک متن ساده را با پايين‌ترين کيفيت آزمايش مي‌کنند. بسته به تجربه دارد اما معمولا مي‌توان نيمي از سرعتي که روي جعبه نوشته شده را به‌‌عنوان سرعت واقعي در نظر گرفت!


5- اتصالات رنگ )

هم‌اكنون کابل USB توسط تمام چاپگرها پشتيباني مي‌شود. اما اگر بخواهيد در محيطي قديمي چاپگر را نصب کنيد، همه چاپگرها از پورت‌هاي موازي 25 پين پشتيباني نخواهند کرد. بنابراين بهتر است بسته به محيطي که مي‌خواهيد چاپگر را در آنجا نصب کنيد، وضعيت اتصال آن‌را هم در نظر داشته باشيد. همچنين چاپگرهاي جديد با قابليت اتصال بي‌سيم وجود دارند و مي‌توانند به‌صورت بي‌سيم، بلوتوث يا کابل اترنت به ديگر سيستم‌ها متصل شوند.

6- پردازنده و حافظه

تقريبا تمام توليدکننده‌هاي چاپگر اطلاعاتي در مورد پردازنده و حافظه چاپگرها ارائه مي‌کنند، اما در کاربري‌هاي شخصي اين اطلاعات بي‌فايده است. چراکه کامپيوتر تمام کارها را انجام مي‌دهد و فقط يک صفحه ساده به چاپگر مي‌فرستد. اگر چندين کاربر داشتيد و همواره به‌‌دنبال چاپ تصاوير باکيفيت بوديد، در اين صورت چاپگري نياز داريد که حافظه و پردازنده خوبي داشته باشد.


7- مديريت کاغذ رنگ )

بررسي وضعيت مديريت کاغذ در چاپگر متفاوت است: اين‌که چاپگر توانايي چاپ روي چه کاغذهايي و با چه ضخامت و اندازه‌اي را دارد و آيا قادر است بدون دخالت انسان دو طرف‌ آن‌را چاپ کند يا حداکثر چه تعداد کاغذ را در خود نگه مي‌دارد، تعداد سيني‌هاي ورودي کاغذش چقدر است و...؟

بسته به نوع کاربري مي‌تواند عوامل مختلف ديگري نيز در انتخاب چاپگر مهم باشد.


۱- رنگ )پرینترها: خصوصیاتی که نباید به آنها زیاد توجه کنیم .

سرعت موتور (سرعت چاپ):

تصور می شود اعداد سرعت موتور که اغلب سازنده ها بر آن تاکید دارند، می تواند نشان دهنده این باشد که یک کار چاپی حجیم و پرصفحه چقدر طول خواهد کشید. اما پرینترسازها معمولا این اعداد را تحت شرایطی محاسبه می کنند که با کاربری واقعی تفاوت بسیار زیادی دارد. مثلا ممکن است این نتیجه ای که بر روی کارتن پرینتر می بینید، تست سرعت در حالت draft یا پیش نویس با سرعت بالا باشد. اما اغلب ما با کیفیت معمولی و پررنگ از پرینتر استفاده می کنیم که خیلی کندتر است. یا اینکه مدت زمان پردازش تا شروع چاپ اولین صفحه را در محاسبات لحاظ نمی کنند، اما متاسفانه این تاخیر پردازشی بخش جدایی ناپذیری از هر پرینت است.


۲- رنگ )پرینترها: خصوصیاتی که تا حدی قابل توجه اند

سیکل پرینت ماهیانه:

این عدد می تواند نشانگر میزان دوام پرینتر باشد، پس برای انتخاب های اداری و یا افرادی که کارهای چاپی سنگین دارند، باید به این عدد توجه ویژه ای داشت. البته پرینترهای ارزان قیمتی که برای کاربردهای خانگی استفاده می شوند، حتی ممکن است این عدد را در بروشور خودشان نداشته باشند.

اگر پرینتری سیکل ماهیانه ۲۰ هزار داشته باشد، برای بیگاری در یک شرکت بزرگ یا مرکز چاپ و تکثیر ساخته شده، پول تان را بیهوده برای استفاده خانگی دور نریزید. توجه داشته باشید که شما به طور معمول تنها ۱۰ تا ۲۵ درصد سیکل چاپ پرینتر را در خانه و دفتر کار استفاده خواهید کرد، پس در مصارف کوچک زیاد دنبال این عدد نباشید.


رزولوشن رنگ )چاپ :

رزولوشن واقعی یک پرینتر، آنقدرها که شرکت های تولیدی بر روی آن تاکید دارند، مهم نیست. زیرا شما در بهترین حالت، به کیفیتی بیشتر از ۶۰۰ در ۶۰۰ نقطه در اینچ (dpi) نیاز نخواهید داشت. عباراتی همچون optimized یا بهینه شده و up to قبل از رزولوشن تنها تبلیغاتی بوده و شما را از اعداد واقعی دور می کند. اگر هم به دنبال تصاویر و متن های زیبا و قابل توجهی هستید، بهتر است به دنبال رزولوشن ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ دی پی آی باشید.


رزولوشن رنگ )اسکن:

همانند رزولوشن چاپ، رزولوشن اسکن هم می تواند با کمی فریب و تبلیغات همراه شود. به عنوان یک سنجش صحیح به دنبال رزولوشن نوری یا optical resolution باشید. البته زیاد سخت گیر نباشید، رزولوشن ۳۰۰ نقطه در اینچ (dpi) برای اسکن کافی است. کیفیت بالاتر همیشه به معنی مدت زمان اسکن بیشتر، اسکن کندتر و اندازه فایل بزرگتر است. حواس تان به عباراتی چون interpolated و optimized و up to باشید.


۳- رنگ )پرینترها: خصوصیاتی که باید مورد توجه قرار گیرند

چاپ دو روی اتوماتیک:

پرینترهایی که چاپ دو روی اتوماتیک (Automatic duplexing) دارند، صرفه جویی بسیار خوبی در کاغذ دارند. این هم خبر بسیار خوبی برای درختان و جیب ما است. اگر هم برای هزینه کمتر پرینتری ارزان تری خریده اید، بد نیست که برای لطف به جیب تان و ترحم بر درختان، کمی وقت گذاشته و به صورت دستی چاپ ها را دو رو انجام دهید.


Page Yield‫ رنگ ):

همه کارتریج های جوهر پرینتر خصوصیتی به نام Page yield دارند که نشان دهنده تعداد صفحاتی است که یک کارتریج می تواند چاپ کند. این خصوصیت بر روی تمامی پرینترها قابل مشاهده است. اما استاندادهای صنعتی ISO‪/IEC باعث شده اند تقریبا اعداد ذکر شده روی اکثر کارتریج ها قابل اعتماد و نسبتا صحیح باشند.


کارتریج های استارتر: رنگ )

برخی از پرینترهای لیزری ارزان قیمت، هنگام فروش به جای یک کارتریج با اندازه معمولی، اغلب با کارتریج های کوچکتری با نام Starter-size cartridge عرضه می شوند. با این کار قیمت تمام شده برای کارخانه و مشتری کمتر می شود. اما توجه داشته باشید که این کارتریج سریع تر از حد معمول تمام شده و هزینه خرید کارتریج زودتر از موعد را روی دست تان می گذارد.پرینتر ها در اوایل بیشتر یک وسیله اداری محسوب میشدند ولی با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی پای پرینتر ها به خانه ها هم کشیده شد و هر کسی میتواند در خانه ی خود یک پرینتر کوچک و قدرتمند داشته باشد.

امروزه یکی از وسایل یک گرافیست یا عکاس میتواند یک پرینتر حرفه ای باشد ، البته امروزه حتی افراد عادی هم به داشتن یک پرینتر خوب در خانه خود راضی هستند و دوست دارند عکس های مسافرت و تفریحی خود را چاپ کنند.

در کل ۵ نوع پرینتر وجود دارد که هر کدام با یک دیگر تفاوت های عمده ای دارند. جوهر افشان ، سوزنی ، لیزری ، سطری و صفحه ای که پر فروش ترین آنها جوهر افشان و لیزری هستند.

همانطور که میدانید اولین چاپگر جوهر افشان در سال ۱۹۸۰ ساخته شد و به خاطر محبوبیت و قیمت مناسب آن تا اکنون این مدل در دست ساخت هست و هر روز مدل های جدید و پیشرفته تر را از این مدل شاهد هستیم. این چاپگر ها معمولا در ۲ نوع سیاه سفید و رنگی در بازار موجود هستند که در پایین بیشتر توضیح میدهیم.

در این مقاله میخواهیم به معرفی ۴ پرینتر که هر کدام مال کمپانی های جدا از همی هستند و به درد خانه ها و افراد عادی میخورند معرفی کنیم. در این مقاله سعی شده هست که بیشتر پرینتر های را که حجم کمتر و زیبایی بیشتری را دارند را معرفی کنیم.


HP اداری محسوب میشدند ولی با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی پای پرینتر ها به خانه ها هم کشیده شد و هر کسی میتواند در خانه ی خود یک پرینتر کوچک و قدرتمند داشته باشدOfficejet J4580 :

اچ پی آفیس جت ۴۵۸۰ یکی از زیباترین پرینتر های موجود در بازار هست که با ظاهر زیبا میتواند برای شما کار های پیچیده و دقیقی را چاپ کند.

این چاپگر از نوع جوهر افشان رنگی است که حداکثر چاپ آن روی صفحه A4 میباشد و به جزء قابلیت چاپ ، اسکن ، فکس و کپی هم در خود دارد. سرعت چاپ این دستگاه روی A4 در دقیقه ۲۲ عدد میباشد و با رنگ کامل میتواند حدود ۳۰۰۰ صفحه را برای شما چاپ کند.

دیگر امکانات این پرینتر LCD کوچک آن و قابلیت plug and play دستگاه هست که دیگر امروزه تمامی پرینتر ها این امکانات را دارند.

این پرینتر فقط دارای ۲ کارتریج میباشد که یکی رنگی و دیگری سیاه میباشد که شما میتوانید فقط با یک کارتریج هم صفحات را چاپ کنید.


نقد کلی این دستگاه اداری محسوب میشدند ولی با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی پای پرینتر ها به خانه ها هم کشیده شد و هر کسی میتواند در خانه ی خود یک پرینتر کوچک و قدرتمند داشته باشد:

یکی از ویژگی های خوب این دستگاه سرعت چاپ هست که میتواند ۲۸ صفحه سیاه سفید و ۲۲ صفحه رنگی را در عرض یک دقیقه چاپ کند. البته این سرعت ، سرعت چاپ نوشته و متن ها هست و اگر شما بخواهید یک عکس کاملاً رنگی را با تمام کیفیت چاپ کنید چیزی حدود ۲۶ ثانیه به طول می انجامد.

سینی کاغذ این پرینتر قابلیت نگه داری تا ۱۰۰ برگه را دارد و نوع برگه های که در این پرینتر پشتیبانی میشود Paper (inkjet, photo, plain), envelopes, labels, cards, transparencies, iron-on transfers, HP premium media میباشند.

همانطور که در بالا گفتیم حداکثر اندازه کاغذی که این پرینتر میتواند پشتیبانی کند A4 میباشد ولی کوچکتر بودن کاغذ مانعی ندارد و شما میتوانید کاغذ های A5 ، C6 ، B5 و DL را هم استفاده کنید.


اسکنر این چاپگر چند کاره و از نوع اداری محسوب میشدند ولی با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی پای پرینتر ها به خانه ها هم کشیده شد و هر کسی میتواند در خانه ی خود یک پرینتر کوچک و قدرتمند داشته باشد Flatbed, ADF میباشد و حداکثر دقت اسکن آن تا ۱۲۰۰dpi میباشد. حداکثر اندازه کاغذ مورد اسکن باید حدود یک کاغذ A4 و اندازه ۲۱۶ x 356 باشد.

دستگاه کپی این دستگاه میتواند ۲۸ صفحه را در یک دقیقه کپی کند و حداکثر دقت کپی آن ۴۸۰۰X1200dpi میباشد و میتوان کپی را روی حالت سیاه سفید و رنگی گذاشت.

دستگاه فکس این دستگاه هم یکی از ویژگی های خوب آن میباشد که میتواند تا ۱۰۰ برگه A4 را در خود ذخیره کند البته بستگی به پیچیدگی صفحات هم دارد که هرچه شلوغ تر و پیچیده تر باشد حجم بیشتری میگیرد. فکس این دستگاه میتواند در ۱ دقیقه حدود ۱۸۰ صفحه را ارسال کند.


نقاط قوت اداری محسوب میشدند ولی با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی پای پرینتر ها به خانه ها هم کشیده شد و هر کسی میتواند در خانه ی خود یک پرینتر کوچک و قدرتمند داشته باشد

- عملکرد چند کاره پرینت رنگی و سیاه سفید ، کپی رنگی و سیاه سفید، اسکن سریع و فاکس

- سرعت عمل نسبتا سریع در پرینت و کپی حدود ۲۸ صفحه در هر دقیقه

- مجهز بودن به درگاه USB2 و LCD

- قابلیت پشتیبانی از کاغذهای مختلف با سایز های متفاوت

- زیبایی

 • و

 • نقاط ضعف

  - عدم پشتیبانی از بلوتوث

  - عدم پشتیبانی از وای-فای

 • عدم پشتیبانی از کارت خوان

  نتیجه گیری

  این چاپگر فوقالعاده برای افراد ساده کار آمد هست و کسانی که نظرشون روی قدرت و زیبایی یک پرینتر هست این گزینه بهترین گزینه میتواند باشد و فضای بسیار کمی را در میز کار شما اشغال میکند.

  ** قیمت این دستگاه در حال حاضر حدود ۱۱۰ هزار تومان میباشد **


Epson Stylus Photo T50 اداری محسوب میشدند ولی با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی پای پرینتر ها به خانه ها هم کشیده شد و هر کسی میتواند در خانه ی خود یک پرینتر کوچک و قدرتمند داشته باشد

پرینتر بعدی که قصد معرفی آن را داریم اپسون تی ۵۰ هست که باز برای افرادی که دنبال زیبایی و قدرت خوب هستند مفید هست.

این چاپگر از نوع جوهر افشان رنگی است که حداکثر چاپ آن روی صفحه A4 میباشد و به جزء قابلیت چاپ روی کاغذ میتواند تصاویر شما را روی دیسک های CD و DVD را هم چاپ کند. سرعت چاپ این دستگاه روی A4 در دقیقه ۳۸ عدد میباشد و با رنگ کامل میتواند حدود ۴۰۰۰ صفحه را برای شما چاپ کند.


نقد کلی این دستگاه اداری محسوب میشدند ولی با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی پای پرینتر ها به خانه ها هم کشیده شد و هر کسی میتواند در خانه ی خود یک پرینتر کوچک و قدرتمند داشته باشد

در این دستگاه ۶ عدد کارتریج استفاده شده است که این امکان را میدهد عکس های شما را با بهترین کیفیت ممکن چاپ کند. به این صورت که در هر کارتریج یک یا چند نوع رنگ وجود دارد که باعث میشود رنگ ها بهتر روی کاغذ قرار بگیرند ولی در حالی که پرینتر قبلی فقط ۲ عدد کارتریج داشت که در یکی ۳ رنگ و در دیگری یک رنگ سیاه وجود داشت.

ویژگی اصلی این پرینتر کیفیت فوقالعاده چاپ آن هست که حتما شما را خیره میکند. این پرینتر با استفاده از فن آوری RPM میتواند حداکثر کیفیت ۵۷۶۰×۱۴۴۰ dpi را چاپ کند که در نوع خود بی نظیر است ، البته در بیشتر چاپگر های اپسون این سیستم مدریرت RPM به کار رفته است که یک نقطه قوت نسبت به دیگر دستگاه های چاپگر به حساب می آید.

 • در فن آوری RPM قطرات به دقت و آرامی روی برگه ها ریخته میشود که اندازه هر بار افشان جوهر حدود ۱٫۵ پیکو لیتر میباشد.

 • یکی دیگر از فن آوری های چاپگر اپسون هد میکرو پیزو هست که در این تکنولوژی از ارتعاشات الکتریکی استفاده شده است که موجب حرکت لایه های سرامیکی شده و قطره های جوهر از افشانک زیر مخزن کارتریج جوهر خارج می شود. قطع ارتعاشات الکتریکی بلافاصله مانع از پاشیدن جوهر اضافی بر روی کاغذ شده که در نتیجه دور نقطه ایجاد شده کاملاً مسطح و صاف میشود.


 • بر روی این دستگاه نرم افزاری به صورت رایگان به شما داده میشود که Photo Enhance نام دارد و کار آن افزایش کیفیت چاپ عکس شما میباشد. این نرم افزار تصاویر شما را به صورت خودکار برسی میکند و اگر مشکلی در چاپ بود و یا پیچیدگی آن زیاد باشد نرم افزار چاپگر شما را با آن عکس تنظیم میکند. البته به جزء برسی پیچیدگی این نرم افزار رنگ ها را هم طبیعی تر میکند به طور مثال رنگ پوست بدن انسان یا رنگ برگ درختان سبز.

همانطور که در بالا گفتیم این نوع پرینتر قابلیت چاپ تصاویر را بر روی دیسک های CD و DVD دارد و میتواند روی دیسک های ۸ و ۱۲ سانتیمتری انواع تصاویر رنگی و سیاه سفید را به سرعت چاپ کند. البته بعد از چاپ باید کمی صبر کنید تا رنگ کاملا روی دیسک ها خشک شوند. همچنین میتوانید بعد از چاپ روی دیسک آن را بشوید تا تصویر از روی دیسک کاملا شود و اگر میخواهید تصویر از روی دیسک پاپاک ک شود باید دیسک های مخصوص چاپ تصاویر را تهیه کنید که معمولا روی آنها براق نیست.


نقاط قوت صورت رایگان به شما داده میشود که

- زیبایی

- امکان چاپ تصاویر زیاد

- دقت و کیفیت چاپ ها

- چاپ بر روی دیسک ها

 • نرم افزار افزایش کیفیت تصویر

  نقاط ضعف

  - مصرف جوهر زیاد

  -عدم پشتیبانی از بلوتوث و وای-فای

  نتیجه گیری

  این پرینتر برای افراد حساس به کیفیت بسیار کار آمد هست چون با این چاپگر میتواند تصاویر بسیار با کیفیتی را چاپ کنند همچنین به فضای زیادی احتیاج ندارد.


Canon صورت رایگان به شما داده میشود کهPixma IP-4700

پرینتر سومی که قصد معرفی آن را داریم کانن پکسما آی پی – ۴۷۰۰ میباشد

این چاپگر از نوع جوهر افشان رنگی است که حداکثر چاپ آن روی صفحه A4 میباشد و فقط قابلیت چاپ روی کاغذ را دارد. سرعت چاپ این دستگاه روی A4 در دقیقه ۸٫۱ صفحه میباشد و با رنگ کامل میتواند حدود ۳۰۰۰ صفحه را برای شما چاپ کند.

در این پرینتر از ۵ کارتریج استفاده شده که سعی میکنند کیفیت چاپ را بیشتر کنند ، شماره مدل این ۵ کارتریج با یک دیگر متفاوت هستند PGI-520BK, CLI-521BK, CLI-521C, CLI-521M, CLI-521

یکی دیگر از امکانات این پرینتر چاپ مستقیم از USB هست که به این صورت است شما میتوانید دوربین عکاسی کانن خود را به این پرینتر وصل کنید و تصاویر خود را مستقیم و بدون نیاز به چیزی چاپ کنید.


نقد کلی این دستگاه صورت رایگان به شما داده میشود که

از نظر کمپانی سازنده این نوع پرینتر این دستگاه بهترین مدل چاپگر A4 خود تا کنون هست. کار کردن با این دستگاه بسیار ساده میباشد و با هدف مصارف خانگی ساخته شده است و میتوانید تصاویر شما را با دقت و سرعت خوبی چاپ کند.

زیبایی این دستگاه در دیگر دستگاه های کانن واقعا تک هست و مدل آی پی – ۴۷۰۰ در ۲ رنگ مشکی و فلزی در بازار موجود هست.

نرم افزاری به نام Auto Photo Fix II در این دستگاه وجود دارد که به کنترل کیفیت رنگ و دقت آن کمک میکند و عکس را با تمام کیفیت ممکن تنظیم و چاپ میکند. این نرم افزار با استفاده از فناوری الگوریتم تشخیص رنگ چند ناحیه ای به طور خودکار عکس های آماده ی چاپ را آنالیز می کند.

دیگر نرم افزاری که روی این چاپگر موجود است Easy-WebPrint EX میباشد که به وسیله آن میتوانید تصاویر را مستقیم از اینترنت دریافت کنید و سپس با همان کیفیت چاپ کنید. همچنین با این نرم افزار میتوانید هر قسمت از صفحه وب را انتخاب و چاپ کنید.


حداکثر کیفیتی که با این پرینتر میتوانید چاپ کنید ۹۶۰۰dpi میباشد که در نوع خود بی نظیر میباشد. با توجه به قیمت این چاپگر شما میتوانید مانند پرینتر های بزرگ و گران قیمت کیفیت بسیار خوبی را صاحب شوید. ۹۶۰۰dpi کیفیت کمی نیست و کسانی که بیشتر در رشته گرافیک سر و کار دارند میدانند ۹۶۰۰dpi چقدر میتواند روی یک عکس چاپ شده A4 با کیفیت باشد.

در این پرینتر همانطور که گفتیم ۵ کارتریج استفاده شده است که در یکی رنگ مشکل و در۴ تای دیگر رنگ های دیگر وجود دارد که شما میتوانید با همان رنگ مشکی صفحات زیاد سیاه سفیدی را چاپ کنید.

دیگر ویژگی های این پرینتر قدرتمند درگاه USB وPictBridgeاست که با آن میتوانید دوربین های دیجیتال را به پرینتر متصل کنید و همان لحظه تصاویر داخل دوربین را چاپ کنید. همچنین روی دستگاه چراغ های LED وجود دارد که میزان رنگ باقی مانده داخل کارتیج ها را نشان میدهد که این کمک میکند افراد بدانند چه وقت باید کارتریج های خود را شارژ کنند.

 • همچنین اگر بخواهید پشت و روی یک صفحه را چاپ کنید میتوانید به وسیله فن آوری auto duplex در این پرینتر این کار را به راحتی انجام دهید.


نقاط قوت میتوانید چاپ کنید ۹۶۰۰

- کیفیت فوقالعاده چاپ تصویر با ۹۶۰۰dpi

- سرعت چاپ بسیار بالا و توانایی چاپ ۹٫۲ عکس تک رنگ و سیاه سفید و ۸٫۱ عکس رنگی در یک دقیقه.

- استفاده از ۵ کارتریچ همزمان.

- از نرم افزارهای Easy-PhotoPrint EX، Auto Photo Fix II و Easy-WebPrint EX.

- عمر زیاد رنگ چاپ های انجام شده روی کاغذ ها

نقاط ضعف

تقریبا هیچ نقطه ضعفی نمیتوان روی این پرینتر گذاشت ولی عدم اسکنر و پشتیبانی از بلوتوث میتواند جزء نقطه ضعف های این پرینتر حساب شوند.

نتیجه گیری

این پرینتر میتواند بهترین کیفیت عکس ها را چاپ کند و با دقت بسیار بالای خود شما را شگفت زده میکند البته میتوان گفت زیبایی زیادی ندارد ولی با توجه به حجم و کیفیت و قیمت آن یک انتخاب هوشمندانه هست.

**قیمت حال حاضر این دستگاه در بازار های ایران حدود ۱۳۰ هزار تومان میباشد**


Samsung ML-2525 میتوانید چاپ کنید ۹۶۰۰

آخرین پرینتری که میخواهیم معرفی کنیم مال شرکت معروفSamSungمیباشد و مدل آن سامسونگ سی ام ال ۲۵۲۵ است که فقط در رنگ مشکی در بازار یافت میشود.

این چاپگر از نوع لیزری تک رنگ سیاه سفید است که حداکثر چاپ آن روی صفحه A4 میباشد و فقط قابلیت چاپ روی کاغذ را دارد. سرعت چاپ این دستگاه روی A4 در یک دقیقه ۲۴ صفحه میباشد و میتواند با شارژ کامل حدود ۱۲۰۰۰ هزار صفحه سیاه سفید را چاپ کند.


نقد کلی این دستگاه میتوانید چاپ کنید ۹۶۰۰

این دستگاه ویژگی خاصی ندارد و فقط میتوان دیگر وسایل را به وسیله USB به آن متصل کرد. البته کمپانی سازنده حق دارد چون فن آوری لیزری خیلی گران تر از جوهر افشان است و به همین دلیل برای کاهش قیمت ویژگی خاصی روی آن نگذاشته است.

این پرینتر بسیار جمع و جور هست ولی ارتفاع آن کمی بیشتر از دیگر پرینتر ها میباشد. مهمترین ویژگی این چاپگر کیفیت بسیار بالای آن در چاپ نوشته و متن ها هست و میتواند ۱۲ هزار صفحه A4 را چاپ کند.

در سینی کاغذ این دستگاه میتوان ۲۵۰ عدد کاغذ را نگه داری کرد که در پرینتر های قبلی که به شما معرفی کردیم حدود ۱۰۰ عدد بوده است.

ظاهر این پرینتر آنچنان زیبا نیست ولی روی آن از پلاستیک براق مشکی استفاده شده هست که نسبتا ظاهر آن را خوب کرده است. همچنین صدای این دستگاه هنگام چاپ بسیار پایین هست که یکی از نقطه قوت های این چاپگر محسوب میشود.


عکس از نمای کنار چاپگر میتوانید چاپ کنید ۹۶۰۰:

روی این چاپگر یک پنل کوچک وجود دارد که با آنها میتوانید چاپ های خود را مدیریت کنید و اگر با خطایی هنگام چاپ مواجه شوید در این پنل توضیح داده میشود. همچنین لازم نیست حتما آن را به رایانه وصل کنید و میتوانید با استفاده از این پنل کار های چاپ را انجام دهید.

عکس از نمای بالا چاپگر:

سرعت پرینت این پرینتر حدود ۲۴ صفحه در یک دقیقه هست که بسیار زمان خوبی هست ، ولی باز بستگی به پیچیدگی تصاویر دارد که میتواند این ۲۴ را کمتر یا بیشتر کند. البته قبل از شروع چاپ این پرینتر زبان چاپ را به SPL تغییر میدهد که این زمان حدود ۲۵ ثانیه طول میکشد. این زمان قبل از شروع چاپ انجام میگردد و هدف از آن سرعت در چاپ صفحات بعدی میباشد.


نقاط قوت میتوانید چاپ کنید ۹۶۰۰

- اندازه کوچک و وزن کم

- قابلیت چاپ تعداد صفحات بالا

- کیفیت چاپ بالا

- قیمت مناسب

- صدای کم

- ظرفیت بالای سینی نگه دارنده کاغذ

- سرعت در چاپ بالا

نقاط ضعف

- ظاهر نه چندان زیبا

- زمان تبدیل و پردازش طولانی

 • عدم پورت دیگر به جزء USB

 • نتیجه گیری

  در کل این پرینتر به درد کسانی که میخواهند فقط متن و اسناد را چاپ کنند بسیار کار آمد هست و با توجه به تک رنگ بودن و سیاه سفید بودن آن ، اصلا برای کسانی که میخواهند عکس های خود را چاپ کنند توصیه نمیشود.

  ** قیمت حال حاضر این دستگاه در بازار ایران حدود ۱۵۰ هزار تومان میباشد **


تمام این چاپگر های را که به شما معرفی کردیم از یک نوع USB استفاده میکنند که معمولا این نوع در تمام چاپگر ها استفاده میشود. شما در هنگام خرید حتما باید یک کابل USB هم خریداری کنید.

این بود معرفی ۴ پرینتر برای مصارف خانگی که در این مقاله خواندید ، ما سعی کردیم بیشتر پرینتر هایی که به درد افرادی که در خانه از آنها استفاده میکنند را معرفی کنیم و قیمت آنها زیر ۱۵۰ هزار تومان میباشد. نظر ما برای خرید بهترین پرینتر مدل اچ پی آفیس جت ۴۵۸۰ هست چون با قیمت بسیار پایین آن میتوانید ۴ دستگاه را به خانه خود بیاورید و با کیفیت چاپ آن حتماً از آن راضی میشوید.


با معرفی کردیم از یک نوع تشکر

پایان


ad