przysz osc ksi ki n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Przyszłosc książki PowerPoint Presentation
Download Presentation
Przyszłosc książki

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

Przyszłosc książki - PowerPoint PPT Presentation


 • 165 Views
 • Uploaded on

Przyszłosc książki. Grzegorz Mazurek IIIb. Przyszłość książki.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Przyszłosc książki' - linore


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
przysz osc ksi ki

Przyszłosc książki

Grzegorz

Mazurek

IIIb

przysz o ksi ki
Przyszłość książki
 • Nie ma wątpliwości, że książka papierowa będzie wypierana przez elektroniczną. Nie ma również wątpliwości, że słowo pisane będzie oddawało pole innym formom przekazu. Książka w obecnej postaci, czyli pokrytych maczkiem kartek w twardej lub miękkiej oprawie nie zniknie, ale stopniowo stanie się przedmiotem luksusowym, dostępnym i zrozumiałym dla elity.
forma
Forma
 • E-booki to nowe możliwości i nowe zagrożenia. Możliwość zgromadzenia całej biblioteki w pamięci małego e-readera jest bardzo atrakcyjna dla aktywnych nomadów początku XXI wieku. Przeprowadzamy się częściej, mieszkamy w wynajętych domach, potem zmieniamy pracę, partnera i znów się przeprowadzamy.
forma1
Forma
 • To wymusza zmniejszenie fizycznej masy i objętości majątku ruchomego.E-booki wydają się więc idealnym rozwiązaniem. Również dla wydawcy, bo koszty produkcji, magazynowania i dystrybucji papierowych cegiełek są spore.
forma2
Forma
 • Ale to tylko pozorna korzyść. Skopiowanie papierowej książki jest kłopotliwe i kosztowne. Nawet jeśli kopia okaże się minimalnie tańsza od oryginału, to czytanie jej nie będzie zbyt wygodne. Natomiast, jak pokazuje doświadczenie branży filmowej, muzycznej czy software’owej, pliku cyfrowego nie sposób zabezpieczyć przed kopiowaniem.
forma3
Forma
 • Co więcej, jest to kopiowanie bezstratne. Sytuacja jest właściwie trudniejsza niż w przypadku filmu czy muzyki, e-booki bowiem w ogóle nie będą miały nośnika materialnego – będą sprzedawane przez internet.
forma4
Forma
 • Jeżeli autor nie będzie mógł poświęcić się pisaniu i zarabiać nim na życie, zajmie się czym innym - książki nie będą powstawać. Jak więc zabezpieczyć zyski autora i wydawnictwa? Możliwości zabezpieczeń plików jest wiele. Niestety większość jest uciążliwa dla zwykłego użytkownika, a jednocześnie nie stanowi problemu dla pirata-specjalisty.
forma5
Forma
 • Jeżeli użyjemy najlepszego zabezpieczenia, polegającego na przypisaniu pliku do konkretnego urządzenia, to jego zgubienie bądź zniszczenie spowoduje utratę całego księgozbioru. Jakaś forma backupu jest więc niezbędna. A backup oznacza kopię.
forma6
Forma
 • Jedynym dobrym zabezpieczeniem jest więc chyba uczciwość czytelników.Innym potencjalnym zagrożeniem jest nadmiar. Każdy posiadacz komputera będzie mógł napisać książkę i ją opublikować (CTRL P). Osłabiona zostanie bariera w postaci redaktorów weryfikujących jakość dzieła i radosna tfurczość, która teraz jest domeną internetu, wyleje się na karty elektronicznych książek.
forma7
Forma
 • Oczywiście czytanie na ekranie laptopa czy palmtopa jest niewygodne. Urządzenia dedykowane do tego celu już istnieją – są to e-readery (e-bookreadery). Przypominają nieco komputery tabletPC, tyle że zastosowanie wyświetlacza w technologii e-paper pozwala im pracować między ładowaniami wiele godzin (e-paper pobiera prąd tylko do zmiany zawartości ekranu). Głównymi ograniczeniami tego rodzaju urządzeń pozostają nadal: cena, niezbyt czytelny ekran, no i delikatność konstrukcji. Jeśli te ograniczenia znikną, użytkowników e-readerów zacznie przybywać bardzo szybko.