Akademia Techniczno-Humanistyczna
Download
1 / 17

KWARC - PowerPoint PPT Presentation


 • 170 Views
 • Uploaded on

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej Wydział Nauk o Materiałach i Środowisku Ochrona środowiska semestr III. KWARC. Wykonała: Magdalena Kania Gr.1 lab.2. Polimorficzna odmiana tlenku krzemu (SO2),. Kwarc.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'KWARC' - lilah


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Kwarc

Akademia Techniczno-Humanistycznaw Bielsku-BiałejWydział Nauk o Materiałach i ŚrodowiskuOchrona środowiskasemestr III

KWARC

Wykonała:

Magdalena Kania

Gr.1 lab.2Geneza

Kwarcwystępuje w skałach magmowych przesyconych krzemionką. W skałach takich po związaniu krzemionki w glinokrzemianach i krzemianach pozostaje jej nadmiar krystalizujący w postaci kwarcu. Przykładem takich skał jest granit zawierający około 33% kwarcu.

Podczas wietrzenia granitów kwarc jako minerał odporny chemicznie ulega jedynie mechanicznemu rozdrobnieniu, rozpada się na ziarna żwiru i piasku, które po scementowaniu przechodzą w zlepieńce, piaskowce i kwarcyty

Geneza

kwarcyt


Kwarc


Formy wyst powania
Formy występowania

Różny pokrój kryształów: krótkosłupkowy i długosłupkowy

Kwarc wysokotemperaturowy i niskotemperaturowy


Niekt re odmiany
Niektóre odmiany

 • Kwarc dymny: brunatny do czarnego,

 • Kwarc różowy: rzadko tworzy kryształy, występuje w pegmatytachKwarc


Kwarc

 • Cytryn: o barwie żółtej skał wulkanicznych, w szczelinach żył kruszcowych, w żyłach typu alpejskiego

 • Chryzopraz: barwa zielona


Zastosowanie
Zastosowanie skał wulkanicznych, w szczelinach żył kruszcowych, w żyłach typu alpejskiego

 • Barwne odmiany kwarcu i chalcedonu od wieków były używane jako piękne, a stosunkowo niedrogie materiały jubilerskie i ozdobne.

 • Piezoelektryczne płytki kwarcowe są masowo stosowane jako element współczesnej elektroniki - najpospolitszym przykładem ich zastosowania jest kwarcowy zegarek.


Kwarc

Drobnoziarnisty piasek kwarcowy od tysięcy lat był podstawowym składnikiem szkła, a w początkach XX w. rozpoczęto wytwarzanie szkła kwarcowego odpornego na wstrząs termiczny.

Piaski kwarcowe są surowcem do produkcji węglika krzemu czyli karbokorundu - materiału ściernego o wysokiej twardości. Sam kwarc jest również materiałem ściernym. Używa się go także jako domieszki w produkcji porcelany stołowej i technicznej.

W wielu dziedzinach przemysłu wykorzystuje się monomineralne skały kwarcowe, np. kwarcyty ogniotrwałe; wykładziny pieców wykonuje się z cegły silikatowej. Krzemienie i chalcedon stosuje się jako kule mielące w młynach kulowych.


Kwarc

Szkło kwarcowe podstawowym składnikiem szkła, a w początkach XX w. rozpoczęto wytwarzanie szkła kwarcowego odpornego na wstrząs termiczny.


Kwarc

Kominek z ognioodpornej gliny z piaskiem kwarcowym podstawowym składnikiem szkła, a w początkach XX w. rozpoczęto wytwarzanie szkła kwarcowego odpornego na wstrząs termiczny.

Lampa grzewcza kwarcowa


Wyst powanie w poslce
Występowanie w Poslce podstawowym składnikiem szkła, a w początkach XX w. rozpoczęto wytwarzanie szkła kwarcowego odpornego na wstrząs termiczny.

 • Kwarc jest minerałem pospolitym na obszarze Sudetów i ich przedgórza. Duże kryształy znajdowano w pegmatytowych żyłach w granitach Karkonoszy i Strzegomia. W okolicach Szklarskiej Poręby występują żyły z ametystem. Agat występuje w okolicach Kamiennej Góry i Świerzawy. Chryzopraz w Szklarach k/ Ząbkowic Śląskich, a kryształ górski w Jegłowej k/ Strzelina. Sporadyczne wystąpienia były notowane w wielu punktach w różnych środowiskach geologicznych.

Kopalnia kwarcu- Stanisław


Kwarc

Wyrobisko w kopalni ‘Stanisław’ podstawowym składnikiem szkła, a w początkach XX w. rozpoczęto wytwarzanie szkła kwarcowego odpornego na wstrząs termiczny.

Kwarce z Radomierza


Bibliografia
Bibliografia: podstawowym składnikiem szkła, a w początkach XX w. rozpoczęto wytwarzanie szkła kwarcowego odpornego na wstrząs termiczny.

 • Encyklopedia kieszonkowa „ Minerały i kryształy”, Rupert Hochleinter, W-wa 1996

 • www.bochynek-przewodnik-sudecki.pl

 • www.muzeum.pgi.gov.pl

 • www.bizu4u.blox.pl

 • www.olivin.republika.pl


ad