slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Základní škola a Mateřská škola, Šumná , okres Znojmo, OP VK 1.4 75022320 PowerPoint Presentation
Download Presentation
Základní škola a Mateřská škola, Šumná , okres Znojmo, OP VK 1.4 75022320

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

Základní škola a Mateřská škola, Šumná , okres Znojmo, OP VK 1.4 75022320 - PowerPoint PPT Presentation


 • 74 Views
 • Uploaded on

Základní škola a Mateřská škola, Šumná , okres Znojmo, OP VK 1.4 75022320 Vzdělávací oblast : Jazyk a jazyková komunikace Vyučovací předmět : Český jazyk a literatura Název a číslo učebního materiálu : VY _ 32_INOVACE_05_07A.Lustig

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Základní škola a Mateřská škola, Šumná , okres Znojmo, OP VK 1.4 75022320' - les


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Základní škola a Mateřská škola, Šumná, okres Znojmo, OP VK 1.4 75022320

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikaceVyučovací předmět: Český jazyk a literaturaNázev a číslo učebního materiálu:

VY _32_INOVACE_05_07A.Lustig

Ročník: 6. - 9. ročník Anotace: Arnošt Lustig – životopis, dílo, ukázky z tvorbyPodpora vzdělávání v ZŠ ŠumnáAutor materiálu: Mgr. Hana BeránkováVytvořeno: únor 2013

slide3
Úvod
 • Arnošt Lustig (21.prosince 1926,Praha – 26. února 2011, Praha) je český poválečný spisovatel a publicista světového významu, autor celé řady děl zabývající se převážně židovskou tématikou a problematikou holocaustu.
ivotopis
Životopis
 • Pocházel z rodiny malého obchodníka. Narodil se v Praze, zde také vychodil obecnou školu a začal studovat na reálce, ze které však byl roku 1941 z rasových důvodů vyloučen (jako Žid), poté se vyučil krejčím. 13.listopadu 1942 byl poslán do Terezína; později poznal i další koncentrační tábory, Osvětim a Buchenwald. V dubnu  1945 jako zázrakem uprchl z transportu smrti (z Buchenwaldu do Dachau), a ukrýval se až do konce války v Praze. Během holocaustu přišel téměř o celou svoji rodinu, což jej hluboce poznamenalo, a tak se jeho díla už od prvních povídkových souborů zabývají právě tematikou Židů a druhé světové války.
 • Od roku 1946 studoval na Vysoké škole politických a sociálních věd, začal také přispívat do novin a časopisů. Roku 1948 odjel do Izraele jako zpravodaj Lidových novin v izraelsko-arabské válce, po návratu pracoval jako redaktorČs.rozhlasu, vedoucí kulturní rubriky týdeníku Mladý svět, byl i scenáristou Čs. filmu (Barrandov). Po invazi vojsk Varšavské smlouvy  v srpnu roku 1968 musel Československo opustit. Nejdříve emigroval do Jugoslávie, kde působil v záhřebském filmovém studiu, poté žil v Izraeli, v roce 1970 se nakonec usadil v USA, kde od roku 1973 přednášel film, literaturu a scénáristiku na Americké univerzitě ve Washingtonu.
modlitba pro kate inu horovitzovou
Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
 • 1964
 • Novela líčí tragický osud skupiny židovských boháčů, kteří se zachránili před německým nacismem útěkem doUSA, ale posléze (roku 1943) se vrátili do Itálie a padli do rukou nacistů. Následně, byli převezeni do zajateckého tábora. Tam se jich ujímá důstojník SS, Němec Bedřich Brenske, jehož úkolem je vymámit od Židů peníze, které mají uložené na švýcarských kontech. Bedřich Brenske jim tedy přislíbí deportaci do USA, tedy záchranu života…..
dita saxov
Dita Saxová
 • Hlavní hrdinkou novely je osmnáctiletá Židovka Dita, která jako jediná ze své rodiny přežila koncentrační tábor. Dita žije v pražském internátu pro osiřelé židovské dívky a očekává, že přijdou léta klidného života. Není však schopna zapomenout na prožité válečné hrůzy a ponížení a navázat milostný či přátelský vztah. V závěru dívka odjíždí za prací do Švýcarska, kde ale vnitřně prázdná, vykořeněná a bez smyslu života spáchá sebevraždu.
slide9
díla
 • Noc a naděje, 1957 – sb. povídek, 7 povídek inspirovaných vlastními zážitky autora v terezínském ghettu
 • Démanty noci, 1958 – sb. Povídek
 • Můj známý Vili Feld, 1961
 • První stanice štěstí, 1961 – povídky s poněkud socialistickým nádechem
 • Noc a den, 1962-
pou it zdroje
Použité zdroje :

-Wikipedie

Školní slovník českých spisovatelů – P.Dolejší,2004

Školní četba na dlani – Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů, Erika,1995

-

-

- Obrázky :

-http://img341.imageshack.us/img341/6938/img651su3.jpg

- http://cdn.cztorrent.net/image/original/mAv9RbEkfBvMoJYB

- http://g.denik.cz/50/72/arnost_lustig_ara__8__denik-1024.jpg

- http://vera-tydlitatova.eblog.cz/wp-content/uploads/eblog.cz/vera-tydlitatova/lustig-st-krupar.jpg

- http://www.slovnikceskeliteratury.cz/getImage.jsp?docid=507&thmb&id=1248