slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
target.pl/katalog/choroby/36.html PowerPoint Presentation
Download Presentation
target.pl/katalog/choroby/36.html

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

target.pl/katalog/choroby/36.html - PowerPoint PPT Presentation


  • 120 Views
  • Uploaded on

ZGORZEL SIEWEK; SPRAWCY: Phythium ultimum, Botrytis cinerea, Fusarium spp., Rhizoctonia solani, Phomopsis spp. i inne. http://www.target.com.pl/katalog/choroby/36.html http://www.dobromierz.pl/2004/strony/do_druku/aktualnosci/2007/09/r-bk-001.doc

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'target.pl/katalog/choroby/36.html' - leona


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
ZGORZEL SIEWEK;SPRAWCY:Phythium ultimum, Botrytis cinerea, Fusarium spp., Rhizoctonia solani, Phomopsis spp. i inne.

http://www.target.com.pl/katalog/choroby/36.html

http://www.dobromierz.pl/2004/strony/do_druku/aktualnosci/2007/09/r-bk-001.doc

http://www.sumi-agro.com.pl/atlas/atlas_chorob.htm

slide2

CZERŃ KRZYŻOWYCHŹródłem pierwotnego zakażenia są resztki pożniwne z zimującą grzybnią i  nasiona, do których łupiny wrosła grzybnia lub na których znajdują się zarodniki. Objawy występują na różnych częściach roślin i we wszystkich stadiach rozwojowych rzepaku. Na siewkach pojawiają sięciemnobrunatne plamy w części podliścieniowej. Na porażonych liściach widoczne są charakterystyczne jasnobrunatne do brunatno - czarnych plamy z widocznymi pierścieniami. Ciepła jesień sprzyja rozwojowi grzyba na młodych roślinach. Z liści choroba rozprzestrzenia się na pęd główny i pędy boczne oraz na łuszczyny. Na łodygach, ogonkach liściowych oraz łuszczynach występująbrunatno-czarne, owalne, wyraźnie odgraniczone, nieco zagłębione plamy. Największe straty powoduje porażenie łuszczyn. Rozwojowi choroby w tym okresie sprzyja duża wilgotność powietrza i temperatura powyżej 20°C utrzymujące się podczas zawiązywania łuszczyn. Silnie porażone, młode łuszczyny zamierają, a starsze przedwcześnie dojrzewają i pękają,powodując osypywanie się nasion.

slide4

Zgnilizna twardzikowa - późna infekcja

Zgnilizna twardzikowa występuje na obszarze całego kraju. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie kwitnienia rzepaku. Pierwotnym źródłem infekcji są sklerocja grzyba znajdujące się w glebie. Kiełkujące z nich apotecja rozrzucają zarodniki, które roznoszone przez wiatr zakażają rośliny. Rozwojowi zgnilizny twardzikowej sprzyja podwyższona wilgotność powietrza i temperatura powyżej 20°C w maju, kiedy kiełkują apotecja. Na porażonych liściach i łodygach widoczne są brunatne plamy. Wewnątrz, a w warunkach dużej wilgotności także na zewnątrz chorych łodyg, rozwija się biała, obfita grzybnia, w której powstają najpierw szare, a później czarne sklerocja. Chore rośliny więdną i przedwcześnie zamierają. Przy późnym wystąpieniu choroby na pędzie w górnych partiach rośliny widoczne są przyblakłe przebarwienia. Pędy i łuszczyny powyżej miejsca porażenia żółkną i dojrzewają przedwcześnie, mniejsza jest masa nasion, łuszczyny pękają.

slide5

Sklerocja wewnątrz łodygi oraz sklerocja i grzybnia także na zewnątrz łodygi - silne porażenie

slide7

Objawy szarej pleśni

Porażeniu ulegają różne nadziemne części roślin, które stają się brunatne i gniją. Najbardziej intensywnie objawy występują na łodydze. Objawy tej choroby mogą być podobne do objawów zgnilizny twardzikowej. W warunkach podwyższonej wilgotności na powierzchni pędów pojawia się brązowo-szary, zbity, pylący nalot grzyba. Silne zainfekowanie łodygi powoduje przedwczesne zamieranie całych roślin, a uzyskane nasiona są słabo wykształcone.

slide9

http://www.basf.pl/_itemserver/agro/publikacje/Broszura_rzepaczana/Broszura_rzepak4.pdfhttp://www.bayercropscience.pl/strony/1/i/94.php?full_info=1&search_id=231http://www.bayercropscience.pl/strony/1/i/18.phphttp://www.basf.pl/_itemserver/agro/publikacje/Broszura_rzepaczana/Broszura_rzepak4.pdfhttp://www.bayercropscience.pl/strony/1/i/94.php?full_info=1&search_id=231http://www.bayercropscience.pl/strony/1/i/18.php

slide10

Szara pleśń

cylindrosporioza

szkodniki rzepaku
SZKODNIKI RZEPAKU
  • http://www.basf.pl/_itemserver/agro/publikacje_2005/POR_2005/32.pdf

http://www.ztkruszwica.pl/szkodniki3.html

http://www.magazynfarmerski.pl/grudzien2007/uprawy-1.php

http://www.wodr.poznan.pl/content/view/114/64/

slide12

Pchełka rzepakowa

Chowacz podobnik

slide13

Objawy żerowania larw oraz osobnik dorosły chowacza brukwiaczka

Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych jednolicie szary 3,5 mm długości. Zimujące w glebie chrząszcze budzą się, gdy temperatura gleby na głębokości 10 cm osiągnie 6°C. Po kilku dniach od nalotu na plantację samice składają jaja w górnej części pędu. W okresie kwitnienia pędy rzepaku skręcają się, pojawiają się niekształtne zgrubienia i pęknięcia. W czasie dojrzewania roślin dorosła larwa wygryza się u nasady liścia, opuszcza pęd i  przepoczwarza się w glebie.

slide14

Gnatarz rzepakowiec

Jest to błonkówka z rodziny pilarzowatych. Owad dorosły ma 8 mm długości i 15 mm rozpiętości skrzydeł. Ciemnozielone larwy są bardzo żarłoczne. Zjadają wszystkie nadziemne części rośliny.

slide15

Słodyszek rzepakowy i objawy jego żerowania

Chrząszcz z rodziny łyszczynkowatych, jednolicie czarny, długości 2-3mm, larwy szarożółte, wydłużone. Nalatuje na plantacje rzepaku, gdy temperatura przekroczy 15°C. Największe szkody powodują chrząszcze żerujące na zwartych pąkach kwiatowych - niszcząc je. Po rozwinięciu się kwiatów słodyszek wyjada tylko pylniki, najczęściej nie uszkadzając zalążni - łuszczyny normalnie się zawiązują. Samice składają jaja do wnętrza pąków, a wylęgłe larwy żywią się pyłkiem. Larwa przepoczwarza się w glebie

slide16

Larwy pryszczarka kapustnika

Jest to muchówka z rodziny pryszczarkowatych. Owad dorosły długości ok. 1,5 mm z żółtoczerwonym odwłokiem. Samice składają jaja do uszkodzonych przez chowacza podobnika łuszczyn. Larwy, których jest od kilkunastu do kilkudziesięciu, wysysają soki ze ścian łuszczyn, powodując ich zniekształcanie i pękanie.