Handle
Download
1 / 9

Handle - PowerPoint PPT Presentation


  • 173 Views
  • Uploaded on

Handle. Globální jednoznačný identifikátor digitálního objektu 11.12.2012 Seminář ASEP. System „handles” http://www.handle.net/.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Handle' - lenci


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Handle
Handle

Globální jednoznačný

identifikátor

digitálního objektu

11.12.2012Seminář ASEP


System handles http www handle net
System „handles”http://www.handle.net/

Technologii známou pod názvem „handles“ vyvinula CNRI (The Corporation for National Research Initiatives )jako součást obecné architektury digitální knihovny pro jednoznačnou identifikaci digitálních objektů .

Současná verze systému je založena na protokolu HTTP s identifikátorem vloženým do dokumentu ve formě hypertextové vazby odkazující na směrovací server systému handle.


Handle

  • Identifikátor handle má následující tvar:

    hdl:cnri.dlib/magazine

  • kde první část (prefix cnri.dlib) je tzv. pojmenovávací autorita, která je přidělována hierarchicky (nejvyšší úroveň cnri je přidělována centrální autoritou, zbylá část již lokálně). Část za lomítkem je libovolný řetěz znaků jedinečný v rámci dané pojmenovávací autority.


P klad
Příklad

http://hdl.handle.net/11104/knav

=

https://www.facebook.com/knav.cz


Handle

  • Pro maximální využití a přímé směrování identifikátorů (včetně násobného směrování) je třeba instalovat do uživatelského webového prohlížeče příslušný software ve formě plug-in (jsou volně k dispozici); prostřednictvím proxy serverů lze systém používat i s neadaptovanými prohlížeči, avšak s neúplnou funkčností.

  • Systém je velmi propracovaný; jeho slabá stránka však spočívá v tom, že se jej nepodařilo prosadit jako internetový standard. Řada současných, velmi úspěšných systémů je však na handles založena; je využíván v Kongresové knihovně a v iniciativu amerických nakladatelů DOI.


Digit ln repozit vysok koly b sk technick univerzity ostrava
Digitální repozitář identifikátorů (včetně násobného směrování) je třeba instalovat do uživatelského webového prohlížeče příslušný software ve formě Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava


Digit ln repozit vysok koly b sk technick univerzity ostrava1
Digitální identifikátorů (včetně násobného směrování) je třeba instalovat do uživatelského webového prohlížeče příslušný software ve formě repozitářVysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava


Handle a asep shrnut
Handle a ASEP identifikátorů (včetně násobného směrování) je třeba instalovat do uživatelského webového prohlížeče příslušný software ve formě - shrnutí

Jak bude handle vypadat:

http://hdl.handle.net/11104/knav

Bude u každého záznamu, i když tam nebude PT

Přidělí se ve chvíli, kdy bude záznam odeslán do IPAC (tedy v poli 969, podpole f se odmaže D

Na začátku roku 2013 bude zpětně přidělen všem záznamům