Download
francja n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
FRANCJA PowerPoint Presentation

FRANCJA

344 Views Download Presentation
Download Presentation

FRANCJA

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. FRANCJA

 2. Francja – to kraj leżący między Niemcami a Hiszpanią.

 3. Na północy jej granicą są piaszczyste plaże i klify wybrzeża Kanału La Manche.

 4. Południowe wybrzeże Francji leży nad Morzem Śródziemnym. Ciepła błękitna woda i słoneczny klimat przyciągają tłumy turystów nad Lazurowe Wybrzeże.

 5. Stolicą Francji jest Paryż. Miasto leży w centrum północnej Francji nad Sekwaną. Słynie z Wieży Eiffla.

 6. Drugim co do wielkości miastem jest Marsylia, duży port nad Morzem Śródziemnym.

 7. Francja jest prawdziwą kolebka mody. Coco Chanel jest najbardziej znaczącym nazwiskiem francuskiej mody. Firma została założona przez słynną francuską projektantkę Gabrielle Chanel, zwaną Coco. Christian Dior to słynny projektant sukien i kapeluszy. Paryskie wybiegi są marzeniem każdej modelki.

 8. Kuchnia francuska słynie jako jedna z najlepszych na świecie. Francuzi uwielbiają sery, które są podawane w wielu odmianach przy każdej okazji. Produkuje się tam około 400 rodzajów serów. Za jedne z bardziej tradycyjnych dań, kojarzonych z Francją, uchodzą m.in.: kaczka z pomarańczą, omlety, prażone kasztany oraz legendarne ślimaki w skorupkach i żabie udka.

 9. Trzej muszkieterowie – jedna z najsłynniejszych powieści Aleksandra Dumasa. Często zwana powieścią płaszcza i szpady. Muszkieter to bohater pozytywny – odważny i szlachetny. Do legendy przeszła dewiza muszkieterów – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

 10. W średniowieczu język francuski był używany przez poetów, pisarzy i bardów. Znani francuscy pisarze to Corneille, Moliere. Tworzyli tam również sławni na cały świat malarze – Monet i Degas.

 11. Kankan to taniec francuski, któremu towarzyszy bardzo szybka muzyka. Charakterystycznymi dla tego tańca są takie figury akrobatyczne, jak: szpagat, gwiazda, wyrzut prostej nogi do góry. Posłuchajcie i zobaczcie sami, jak my go wykonamy.

 12. Dziękujemy za uwagę!