הרי געש
Download
1 / 12

??? ??? - PowerPoint PPT Presentation


  • 112 Views
  • Uploaded on

הרי געש. מגישות: נדיה, גליה ורוזנה. הרי געש.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '??? ???' - leavitt


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
1331764

הרי געש

מגישות: נדיה, גליה ורוזנה


1331764

הרי געש

להרי הגעש צורת חרוט. בראשם מצוי לוע, שדרכו פורצת הלבה. כאשר מגיע החרוט לממדים גדולים, הלבה פורצת גם מתוך לועות קטנים יותר הנוצרים על מורדות החרוט העיקרי, ויש מקרים שההתפרצות חזקה והיא קוטמת חלקים מההר. בכל התפרצות געשית יכולים להיפלט מהר הגעש כל שלושת תוצרי הפליטה לבה, גז ואפר פצצות געשיות או רק תוצר אחד מהם.


1331764

מבנה הר געש

ענן אפר

לוע

לוע צדדי

זרימת לבה

שכבות של לבה ואפר

מקור המגמה


1331764

תוצרי הפליטה

מגמה ולבה:

כאשר הסלעים המותכים נמצאים במעמקי האדמה הם מכונים מגמה (מלשון בצק ביוונית) . ואילו כאשר המגמה רותחת פורצת לפני השטח היא מאבדת תוך כדי עלייתה את החומר הגזי שלה והופכת לחומר המוכר בשם לבה.

גז:

המגמה מכילה כמויות גדולות של גז המשתחרר בזמן ההתפרצות. הגז הנפלט מורכב ברובו מאדים ומעט פחמן דו- חמצני, חנקן וגופרית. התפרצותם של גזים מהרי געש הינה בעלת עוצמה חזקה ומלווה בהתפוצצויות שלעיתים מעיפות חלקי סלע מההר למרחקים גדולים. הגזים הנפלטים הם יכולים להיות רעילים ביותר.

המשך.....


1331764

פצצות געשיות ואפר:

לעיתים פולט הר הגעש אבק, גרגרים או טיפות לבה גדולות.

האפר מכונה בשם אפר געשית או טוף ואילו טיפות הלבה המותכות שעפות באוויר, מתקשות תוך כדי מעופן ונופלות חזרה, נקראות פצצות געשיות.


1331764

לבה

הלבה היא מגמה שהתפרצה מתוך סדקים בכדה"א ואיבדה את הגזים שבה. לאחר התקשות מגמה ולבה נוצרים סלעים.

הסלעים הנוצרים ממגמה (הנוצרים בתוך כדה"א) נקראים סלעי תהום ואילו הסלעים הנוצרים מלבה (על פני כדה"א ) נקראים סלעי פרץ או סלעים וולקנים, דוגמאות לסלע הנוצר מלבה הוא סלע הבזלת, סלע הטוף וסלע הסקוריה.


1331764

סוגי הרי געש

הרי געש רדומים וכבויים

הרי געש מסיימים את פעילותם אחרי זמן ממושך. הר געש שלא התפרץ הרבה זמן נקרא הר געש רדום.קיימת סכנה שהר געש רדום יתפרץ לפתע. כאשר סבורים שהר הגעש מת לגמרי, אומרים שההר כבוי.

לדוגמא: הר פינטובו בפיליפינים, שהתפרץ לאחר ש-600 שנה לא היה פעיל.

הרי געש פעילים

כיום בעולם קיימים כ-700 הרי געש פעילים וביניהם יש הרי געש אחדים הנמצאים מתחת לפני הים.

לדוגמא: הר סנט לורנס בארה"ב, הר וזוב באיטליה, הר אטנה בסיציליה, הר פקיה בגואטמלה או הרי הגעש באיי הוואי.


1331764

מה קורה באזור של ישראל?

בישראל אין כיום פעילות געשית, אך קיומות עדויות. לפעילות כזאת בתקופות שונות- בעבר ליפני 600 מיליוני שנים באזור אילת, ליפני 150-120 מיליוני שנים במכתש רמון, ליפני כ-100 מיליוני שנים בכרמל וברכס או אל- פחם. התקופה האחרונה של פעילות געשית באיזורינו החלה ליפני 15 מיליוני שנים, בתקופה שבה החלה התזוזה לאורך בקע ים המלח, שהיא חלק מהבקע הסורי אפריקני. בחלק הצפוני של הבקע בולטים סלעי הבזלת השחורים, המכסים כמעט את כל רמת הגולן ושטחים הנרחבים בגליל המזרחי. ההתפוצצויות התעירות ביותר התרחשו ליפני 250 אלף שנה ברמת הגולן, אם כי יש עדויות להיתפרצות בודדת נוספת, שהתרחשה רק ליפני 4000 שנה.

המשך....


1331764

ברכת רם- אגם ברמת הגולן שנוצר בתוך לוע של הר געש לשעבר.


1331764

הרי הגעש המפורסמים בעולם בתוך לוע של הר געש לשעבר.

הר האטנה התפרץ ומאיים על הכפרים והעירים שלרגליו. האטנה הוא הר הגעש הגבוה באירופה (גובהו 3,350 מ') ואחד הפעילים ביותר בעולם. מצב חירום הוכרז באיזור ההר, העומד בחוף המערבי של האי סיציליה בדרום איטליה. למרות הסכנות הגיעו לאזור חוקרים וסקרנים מרחבי העולם כדי לצפות ולחקור את תופעת הטבע המדהימה.

הר האטנה


1331764

הר המאיון בתוך לוע של הר געש לשעבר.

הר הגעש מאיון מתנשא לגובה 2,460 מ' במחוז אלביי שנמצא 330 ק"מ מדרום-מזרח למנילה, עיר הבירה של הפיליפינים. בפיליפינים יש 22 הרי געש פעילים שהם חלק מטבעת האש, אזור המועד להיתפרצויות געשיות. למאיון היסטוריה וולקנית עתיקה, ההיתפרצות האחרונה היא ה-48 במספר שנרשמה משנת 1616. ההתפרצות הקטלנית של המאיון התרחשה בשנת 1814, אז נקברה עיר שלמה תחת בוץ וסלעים ונהרגו 1200 איש.


1331764

תמונות בתוך לוע של הר געש לשעבר.


ad