evropa po z mo sk ch objevech n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
EVROPA PO ZÁMOŘSKÝCH OBJEVECH

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 9

EVROPA PO ZÁMOŘSKÝCH OBJEVECH - PowerPoint PPT Presentation


 • 77 Views
 • Uploaded on

EVROPA PO ZÁMOŘSKÝCH OBJEVECH. POKROKY VE VÝROBĚ A OBCHODU. velký pokrok v zemědělství i řemeslné výrobě kvalitnější nástroje ze železa využití vodní (vodní kola, hamry) a větrné (větrné mlýny) energie růst výroby látek  zdokonalení tkalcovského stavu

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'EVROPA PO ZÁMOŘSKÝCH OBJEVECH' - leala


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
evropa po z mo sk ch objevech

EVROPA PO ZÁMOŘSKÝCH OBJEVECH

POKROKY VE VÝROBĚ A OBCHODU

slide2
velký pokrok v zemědělství i řemeslné výrobě
 • kvalitnější nástroje ze železa
 • využití vodní (vodní kola, hamry) a větrné (větrné mlýny) energie
 • růst výroby látek  zdokonalení tkalcovského stavu
 • díky střelnému prachu výroba nových zbraní (muškety)
slide6
vznik manufaktur v Anglii a Nizozemí = ruční výroba ve velkém, předchůdce továrny
 • V MANUFAKTURÁCH BYLA práce rozdělena mezi několik lidí
 •  řemeslník vyráběl vše sám ve své dílně
 • dělník byl osobně svobodný a dostával mzdu --- vznikAl

KAPITALISTICKÝ SYSTÉM hlavně v západní Evropě!!!!

 • pokrok západní Evropy oproti střední a východní (zde upřednostňována stále práce poddaných)
vyhledej v u ebnici a dopi str 16 19 pokroky ve v rob a v obchodu
Vyhledej v učebnici a dopiš – str. 16 – 19POKROKY VE VÝROBĚ A V OBCHODU
 • K nejžádanějším surovinám patřily _________ .Kovy se zpracovávaly v __________ .V dolech se zdokoalily stroje. Používalo se např. vodní _______, čerpadla., důlní vozíky na _______ kolejích. Vodní kolo umožnilo lepší využívání __________ __________ . Vodní kolo pohánělo _______ hornin a dmýchací měchy v _________ a ________ . Vytěžené kovy se zpracovávaly v ____________. V evropských zemích se v 16. století většina lidí živila na _________. Jejich práce ale již přinášela více. V mnoha oblastech začala šlechta __________ .Ve střední Evropě šlechta zakládala _________ pro chov ryb, stavěla _______ a mlýny.
 • V řemeslnických dílnách využívali nové technické _________ .
 • Při výrobě látek se zdokonalil _________ stav. Díky tom use zpracovávalo více vlněné ___ pro výrobu suken a plátna. Po látkách byla velká poptávka. Obchodníci dali bavlnu ke zpracování drobným řemeslníkům a tkalcům a ti ji za peníze zpracovali. Podnikavější obchodníci nebo šlechtici založili malou __________, ve které pracoval určitý počet zaměstnanců. Těmto dílnám se říká ______________.zde byli řemeslníci rozděleni podle typu práce. Na rozdíl od řemeslníka, který vyrobil celý výrobek sám, v manufakturách byla práce na výrobku __________.
 • Objev knihtisku v polovině ______. Století zvýšil poptávku po papíru. Vzniklo mnoho ________, které využívaly síly vody a větru. Objev střelného prachu rozpohyboval poptávku po výrobě nových _________ . Vojsko potřebovalo více a více ________ a ručních ________ zbraní (muškety)
 • Vznikal nový vztah ve společnosti – kapitalistický: dělník pracoval za _________. Feudál už nenutil své poddané, aby pracovali jen pro něj, ale nemajetný dělník pracoval za mzdu. Kapitalismus se nejvíce šířil ve Flandrech, _____________, ____________ ___________ a v severní ____________ .Vznikl velký rozdíl mezi Evropou západní a _____________ ve vývoji společnosti.
slide9
K nejžádanějším surovinám patřily _KOVY_ .Kovy se zpracovávaly v __HUTÍCH_ .V dolech se zdokoalily stroje. Používalo se např. vodní _KOLO_, čerpadla., důlní vozíky na _DŘEVĚNÝCH_ kolejích. Vodní kolo umožnilo lepší využívání _VODNÍ_ _ENERGIE_ . Vodní kolo pohánělo _DRTIČE_ hornin a dmýchací měchy v _HUTÍCH_ a __HAMRECH_ . V evropských zemích se v 16. století většina lidí živila na _VENKOVĚ_. Jejich práce ale již přinášela více. V mnoha oblastech začala šlechta _PODNIKAT_ .Ve střední Evropě šlechta zakládala _RYBNÍKY_ pro chov ryb, stavěla _PIVOVARY_ a mlýny.

V řemeslnických dílnách využívali nové technické _VYNÁLEZY_ .

Při výrobě látek se zdokonalil _TKALCOVSKÝ_ stav. Díky tom use zpracovávalo více vlněné _PŘÍZE pro výrobu suken a plátna. Po látkách byla velká poptávka. Obchodníci dali bavlnu ke zpracování drobným řemeslníkům a tkalcům a ti ji za peníze zpracovali. Podnikavější obchodníci nebo šlechtici založili malou _DÍLNU__, ve které pracoval určitý počet zaměstnanců. Těmto dílnám se říká _MANUFAKTURY___.zde byli řemeslníci rozděleni podle typu práce. Na rozdíl od řemeslníka, který vyrobil celý výrobek sám, v manufakturách byla práce na výrobku _ROZDĚLENA.

Objev knihtisku v polovině _15_. Století zvýšil poptávku po papíru. Vzniklo mnoho _PAPÍREN_, které využívaly síly vody a větru. Objev střelného prachu rozpohyboval poptávku po výrobě nových __ZBRANÍ_ . Vojsko potřebovalo více a více _DĚL_ a ručních _STŘELNÝCH_ zbraní (muškety)

Vznikal nový vztah ve společnosti – kapitalistický: dělník pracoval za _MZDU_. Feudál už nenutil své poddané, aby pracovali jen pro něj, ale nemajetný dělník pracoval za mzdu. Kapitalismus se nejvíce šířil ve Flandrech, __V NIZOZEMÍ_, _ANGLII_ a v severní _ITÁLII_ .Vznikl velký rozdíl mezi Evropou západní a __VÝCHODNÍ__ ve vývoji společnosti.