Výukový materiál vytvořen v rámci projektu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST – „Spolu ...
Download
1 / 21

- PowerPoint PPT Presentation


  • 144 Views
  • Uploaded on

Výukový materiál vytvořen v rámci projektu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST – „Spolu to dokážeme“ Registrační číslo CZ.1.07/1.400/21.1099 Číslo materiálu: VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ Škola: ZŠ Dr. Miroslava Tyrše Děčín, příspěvková organizace Adresa: Vrchlického 630/5, Děčín 2

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - lazar


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Ko ka dom c

Výukový materiál vytvořen v rámci projektu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST – „Spolu to dokážeme“

Registrační číslo CZ.1.07/1.400/21.1099

Číslo materiálu: VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Škola: ZŠ Dr. Miroslava Tyrše Děčín, příspěvková organizace

Adresa: Vrchlického 630/5, Děčín 2

Autor:Mgr. Ludmila Svobodová

Název vzdělávacího materiálu: Kočka domácí

Vzdělávací oblast, vyučovací předmět: Člověk a příroda, přírodopis

Cílová skupina: žáci 7. ročníku ZŠ

Klíčová slova: Šelma, predátor, kočka, plemena, smyslové orgány, rozmnožování, anatomie

Anotace: Prezentace představuje kočku domácí v podobě mnoha plemen. Současně umožňuje opakování vnitřní stavby těla. Dokonalé smyslové orgány, půvab a elegance jsou příkladem kočičí dokonalosti.

Materiál byl vytvořen: 23. 2. 2012

Ověření ve výuce, třída: 5. 2. 2013, třída 7.A

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ


Ko ka dom c

KOČKA DOMÁCÍ VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST – „Spolu to dokážeme“

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 1


Ko ka dom c

TŘÍDA: SAVCI VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST – „Spolu to dokážeme“

PODKMEN: OBRATLOVCI

KMEN:STRUNATCI

ČELEĎ: KOČKOVITÍ

ŘÁD: ŠELMY

Obr. č. 2


Ko ka dom c

Kočka domácí byla vyšlechtěna do mnoha plemen. „ Obyčejná kočka domácí“ se vyskytuje v různých, nejenom barevných podobách.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 3


Ko ka dom c

Nejznámější kočkovitou šelmou je kočka domácí, která pochází z egyptské kočky plavé. V Egyptě byly kočky chovány již před 4 000 lety, aby lovily myši v obilných sýpkách.

Kočka vidí má v oku na cévnaté vrstvě speciální buňky, které jí umožňují vidění za šera. Vidí i barevně. Štěrbinová zornice se stahuje a rozšiřuje podle množství světla.

Kočka má velmi dobře vyvinutý čich. Ze všech jejích smyslů je sice smyslem nejslabším, ale v porovnání s člověkem má čich mnohem dokonalejší.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 4

Obr. č. 5


Ko ka dom c

Jazyk kočky je drsný. Mimo olízání potravy jím přidržuje kořist, nebo si jím čistí srst. Chuťové buňky se na jazyku nachází po celé části. Kočky většinou nemají rády sladké. Na čenichu má kočka výrazné hmatové vousy.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 6


Ko ka dom c

Kočky umí drápky přidržuje kořist, nebo si jím čistí srst. Chuťové buňky se na jazyku nachází po celé části. Kočky většinou nemají rády sladké. Na čenichu má kočka výrazné hmatové vousy.vytáhnout, ale i lehce a neslyšně našlapovat. Zatažený dráp je v klidu složený pod kůží a držen vazem v pouzdru. To kočkám umožňuje úspěšný lov a neslyšné našlapování. Při chůzi na zemi si drápy neotupí ani nezlomí.

Kočky mají výborný smysl pro rovnováhu. Díky statokinetickému receptoru výborně drží rovnováhu. Při skoku z výšky dopadnou vždy na všechny končetiny.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 8

Obr. č. 7


Ko ka dom c

Přibližně po devíti týdnech březosti porodí kočka slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 9


Ko ka dom c

Anatomie kočky slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. Dutina tělní je bránicí rozdělena na dutinu hrudní a břišní.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 10


Ko ka dom c

Kočka siamská slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. je krátkosrsté plemeno, které vzniklo pravděpodobně již ve čtrnáctém století v Thajsku. Je inteligentní a vždy chce být středem zájmu. Kočka siamská se ráda mazlí a hlasitě projevuje svoje nálady.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 11


Ko ka dom c

Kočka slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. Sphynxje téměř bezsrsté, exoticky vypadající plemeno. Svalnaté tělo je pokryto zvrásněnou, velmi teplou kůží. Srst je jemná jako chmýří a na dotyk velmi příjemná.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 12


Ko ka dom c

Kotě kočky slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. Sphyx

Na obrázku je kotě – samička, které jsou pouhé dva týdny. Stejně jako dospělé kočky vypadá úžasně. I v dospělosti jsou kočky Sphynx milé a společenské.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 13


Ko ka dom c

Britská krátkosrstá kočka slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. byla vyšlechtěna křížením kočky perské a domácích krátkosrstých koček s mohutnou stavbou těla. Je jedním z nejoblíbenějších čistokrevných plemen.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 14


Ko ka dom c

Kočka perská slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. je nejstarším čistokrevným plemenem a současně nejčastěji chovaným. Do Evropy došlo k jeho rozšíření již v šestnáctém století.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 15


Ko ka dom c

Kočka sibiřská slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. pochází z Ruska a Ukrajiny. Vznikly křížením koček domácích a koček dovezených z východní Asie. Milé a přítulné plemeno se nejenom rádo mazlí, ale miluje i své pány.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 16


Ko ka dom c

Mainská mývalí kočka slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. je jedním z nejstarších amerických plemen. Patří mezi největší domestikované kočky. Je velmi přátelská.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 17


Ko ka dom c

Birma slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. je inteligentní a učenlivé plemeno, které postrádá známky agresivity. V domácnosti nemá problém se soužitím s dětmi ani jinými zvířaty. Plemeno vzniklo chovným programem ve dvacátém století ve Francii.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 18


Ko ka dom c

Ragdoll slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. je velmi mladé plemeno, které pochází z Ameriky. Vzniklo v polovině dvacátého století křížením perské kočky a kocoura plemene Birma. Ragdoll jsou milé, přátelské, mazlivé a hravé. Po zvednutí do náruče uvolní svalstvo a podobají se hadrovým panenkám.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 19


Elmy ko kovit
Šelmy slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. kočkovité

  • Všechny kočkovité šelmy jsou predátoři a masožravci.

  • Kočky se dorozumívají řvaním, mručením nebo předením.

  • Dokáží se za kořistí neslyšně plížit nebo vylézt na strom. Mají zatažitelné drápy, které jsou ovládány svaly.

  • Dokonalými smyslovými orgány jsou sluch, zrak a čich.

  • Šelmy kočkovité mají svalnaté, ohebné a pružné tělo. Kořisti se zmocňují skokem.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ

Obr. č. 20


Ko ka dom c

Zdroje obrázků slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí.

Snímek č. 1 – Kočka domácí. WEHNER, Harald. http://cs.wikipedia.org[online]. 4. 6. 2006 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cat-MaineCoon-Lara1.png>.

Snímek č. 2 – Kočka domácí. ANKORD. http://pl.wikipedia.org[online]. 23. 11. 2007 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: <http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%BA%D1%83%D0%BD%D0%BE%D0%B2.jpg&filetimestamp=20071123094003>.

Snímek č. 3 – Kočka domácí. ALVESGASPAR (compilation). Top left – DOVENETEL, top middle – ALVESGASPAR, top right – RAGESOSS, bottomleft –ALVESGASPAR, bottomright – ALVESGASPAR, http://en.wikipedia.org[online]. 7. 1. 2012 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cat_poster_2.jpg>.

Snímek č. 4 – Kočka domácí. CORBY, David. http://id.wikipedia.org[online]. 2006 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http://id.wikipedia.org/w/index.php?title=Berkas:Catpupil03042006.jpg&filetimestamp=20060305025401>.

Snímek č. 5 – Kočka domácí. P.Fernandes, http://en.wikipedia.org[online]. 8. 2007 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/File:Detalhe_nariz_Osk.jpg>.

Snímek č. 6 – Kočka domácí. LEIGH, Jennifer. http://en.wikipedia.org[online]. 11. 2. 2007 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http:/en.wikipedia.org/wiki/File:Cat_tongue_macro.jpg>.

Snímek č. 7 – Kočka domácí. HOWCHENG. http://en.wikipedia.org[online]. 28. 9. 2009 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cat_claw_closeup.jpg>.

Snímek č. 8 – Kočka domácí. ADRIANO. http://cs.wikipedia.org[online]. 7. 5. 2004 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Petunia_cat.jpg>.

Snímek č. 9 – Kočka domácí. Mueller-rech.muenchen. http://pl.wikipedia.org[online]. 24. 8. 2008 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons WWW: <http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Redsilver_Maine_coon_Kittens.JPG&filetimestamp=20081023203750>.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ


Ko ka dom c

Snímek slepá, hluchá a osrstěná koťata (mají hmotnost 57 – 114 gramů). Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně. Zbytek času prospí. Oči otvírají kolem desátého dne věku. Ve třech týdnech se vydávají poznat a prozkoumat celé okolí. č. 10 - Kočka domácí. SURACHIT, RuM. http://cs.wikipedia.org[online]. 3. 12. 2007 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cat_anatomy_diagram_(cs).svg>.

Snímek č. 11 – Kočka siamská. KAMÉE. http://commons.wikimedia.org[online]. 27. 8. 2004 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommonsna WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Siamkatzenwurf.jpg>.

Snímek č. 12– Kočka Sphynx. RIPERT, Sunny. http://no.wikipedia.org[online]. 27. 7. 2006 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons WWW: <http://no.wikipedia.org/wiki/Fil:CurledSphynx.jpg>.

Snímek č. 13 – Kočka Sphynx. Schuminweb, MOLLARD, Peter. http://commons.wikimedia.org[online]. 30. 4. 2006 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2_week-old_Female_Sphynx_(Suki).jpg>.

Snímek č. 14– Kočka domácí. BRITISHEMPIRE. http://en.wikipedia.org[online]. [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mystica_from_British_Empire_Cattery.jpg>.

Snímek č. 15 – Kočka perská. ANDREY. http://en.wikipedia.org[online] 1. 3. 2008 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/File:Doll_face_silver_Persian.jpg>.

Snímek č. 16 – Kočka sibiřská. VIZU, Victor. http://en.wikipedia.org[online]. 10. 5. 2010 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/File:May_cat.JPG>.

Snímek č. 17 – Kočka mainská mývalí. Mueller-rech.muenchen. http://cs.wikipedia.org[online]. 26. 5. 2007 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:BlacktabbyMaine_Coon.JPG>.

Snímek č. 18 – Kočka Birma. M.E. Schaap-Tims. http://commons.wikimedia.org[online]. 28. 12. 2006 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ayla.JPG>.

Snímek č. 19 – Kočka Ragdoll. JOHNSSON, Simone. http://en.wikipedia.org[online]. 20. 12. 2007 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ragdoll_from_Gatil_Ragbelas.jpg>.

Snímek č. 20 – Kočka egyptská. BLANCHARD, Guillaume. http://pt.wikipedia.org[online]. 16. 6. 2004 [cit. 8.6.2012]. Dostupný pod licencí CreativeCommons na WWW: <http://pt.wikipedia.org/wiki/Ficheiro:Egypte_louvre_058.jp>.

VY_32_INOVACE_16_KOČKA DOMÁCÍ


ad