zapraszam na prezentacje p t egipt n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Zapraszam na prezentacje p.t. ,,Egipt”. PowerPoint Presentation
Download Presentation
Zapraszam na prezentacje p.t. ,,Egipt”.

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

Zapraszam na prezentacje p.t. ,,Egipt”. - PowerPoint PPT Presentation


 • 169 Views
 • Uploaded on

Zapraszam na prezentacje p.t. ,,Egipt”. Egipt. Flaga. Godło. Ogólne informacje.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Zapraszam na prezentacje p.t. ,,Egipt”.' - lawrence-rich


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
egipt
Egipt

Flaga

Godło

og lne informacje
Ogólne informacje

Egipt, nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne a na wschodzie Morze Czerwone.

nauka
Nauka
 • Niewielu jest w Egipcie ludzi wykształconych. Tylko jeden człowiek na dziesięciu umie czytać i pisać. Większość chłopców uczy się zawodu swoich ojców. Dorastanie to nie tylko nauka dorosłego życia. Jest też czas na zabawę. W Egipcie nauczyciele byli surowi i mówili ,,Uczy ucznia są na jego plecach”- oznaczano to, że uczniów często karano chłostą.
 • Egipcjanie prowadzili obserwacje astronomiczne.
 • Posiadali też wiedzę: matematyczną i medyczną.
status kobiety w egipcie
Status kobiety w Egipcie

Status kobiety w Egipcie był wyższy niż w innych państwach starożytnych. Nie mogły wprawdzie zajmować stanowisk urzędniczych, ale cieszyły się dużą swobodą osobistą i miały takie same prawa jak mężczyźni. Ojcowie zapisywali synom ziemię, a córkom domy, meble czy klejnoty. Jeżeli jednak nie było syna w rodzinie majątek ziemski mógł spaść na córki.

piramidy
Piramidy
 • Egipskie słowo określające grobowiec to ,,mer”. W starożytnej grece nazywano go ,,pyramis”. Wiele współczesnych języków zapożyczyło później grecką formę i zmieniło w słowo ,,piramida”. Piramidy budowano na zachodnim brzegu Nilu, ponieważ Egipcjanie uważali zachód za miejsce śmierci. To tam znikało słońce, tak jakby umierało. Wszystkie cmentarze znajdowały się na zachodzie- piramidy budowane dla faraonów, mastaby dostojników i zwykłe doły w piasku, w których chowano ludzi biednych. Budowa pierwszych piramid rozpoczęła się w XXX w.p.n.e. Piramida Cheopsa w Egipcie jest największa na świecie. Budowało ją w III tysiącleciu p.n.e. ok. 100 tys. ludzi przez 20 lat.
rolnictwo
Rolnictwo
 • Około 3000 lat p.n.e. narodziły się pierwsze cywilizacje m. in. W Egipcie. Powstała ona nad Nilem. Nil każdego roku w lipcu i na początku sierpniazalewa okoliczne pola, przyczyną tych wylewów są obfite deszcze. Egipcjanie zajmowali się hodowlą bydła i drobiu. Polowali również na ptactwo. W Egipcie uprawiano głownie zboża- pszenicę i jęczmień.
slide8
Dom
 • W Egipcie niewiele było kamienia i drewna nadającego się do budowy. Ogólnie dostępny był muł, zawierający dużo gliny. Dom Egipcjan zbudowany był z suszonej cegły. Płaski dach służył jako taras, a rozpostarty baldachim pozwalał odpocząć w cieniu. Mieszkańcy wsi w Egipcie sprzęty domowe wytwarzali z drewna lub papirusu rosnącego na brzegach Nilu.
ubranie
Ubranie
 • Zwykli Egipcjanie ubierania mieli z lnu. Mężczyźni nosili krótkie obcisłe spódniczki, a kobiety proste suknie na szerokich ramiączkach.
 • Zarówno kobiety jak i mężczyźni zakładali biżuterię i malowali mocny makijaż.
jedzenie
Jedzenie
 • Podstawowym pożywieniem Egipcjan był chleb, placki jęczmienne i warzywa. Rzadziej spożywano mięso, na które mogły sobie pozwolić tylko osoby zamożne.
 • Placki jęczmienne
rozrywki
Rozrywki

Egipcjanie bardzo lubili wszelkie przyjęcia. Goście siadali na matach, osobno mężczyźni i kobiety. Razem siedziały tylko małżeństwa. W zamożnych domach służący przystrajali biesiadników naszyjnikami z kwiatów i nacierali im ramiona wonnymi olejkami i perfumami.

dzieci stwo
Dzieciństwo

W Egipcie dzieci uważano za dar bogów. Rodziny były liczne. Synowie uczyli się zawodu pod kierunkiem ojca, a córki pod kierunkiem matki. Rodzice mogli dobrowolnie rozporządzać dziećmi. Ojciec jako głowa rodziny mógł je np. oddać za długi.

balsamowanie zw ok
Balsamowanie zwłok
 • Egipcjanie wierzą w życiu po śmierci. Mówimy, że śmierć jest ,,nocą poprzedzającą kolejne życie”. Oznacza to, że człowiek po śmierci będzie żył ponownie. Może tak być wtedy, gdy ciało przetrwa w dobrym stanie. Dlatego powstają mumię. Balsamowanie zwłok polega na usunięciu organów wewnętrznych, oprócz serca, i wypełnieniu ciała trocinami, płótnem i substancjami chroniącymi przed rozkładem. Później faraon jest pochowany w swojej piramidzie, z której wyruszy do dalszego życia. Stanie się nieśmiertelny i będzie żył pośród gwiazd.
ciekawostki
Ciekawostki
 • Organy faraona są osuszane, owijane i składane w urnach: płuca w urnie z głową pawiana, żołądek w urnie z głową szakala, wątroba w urnie z ludzką głową, a jelita- w urnie z głową sokoła. Legenda o pierwszej egipskiej mumii… Seth oszukał dobrego boga Ozyrysa i zamknął go w trumnie, którą wrzucił do Nilu. Ozyrys utopił się. Ciało boga odnalazła i otoczyła opieką jego siostra Izyda. To rozgniewało Setha, który posiekał Ozyrysa i rozrzucił jego szczątki. Izyda odnalazła je i z pomocą Anubisa oraz Thota złączyła je w ciało, które owinęła w lnianą tkaninę. Ozyrys został pierwszą egipską mumią.
wielb dy
Wielbłądy
 • W Egipcie najpopularniejszym środkiem transportu były wielbłądy.
 • Gdy niosły jakieś ładunki szły całe karawany.
dzi kuj za uwag

Dziękuję za uwagę!

Maja Pękała 5a Szkoła Podstawowa im. Marii Kann w Warszawie