znaczenie gest w i postaw w czasie eucharystii
Download
Skip this Video
Download Presentation
Znaczenie gestów i postaw w czasie Eucharystii

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Znaczenie gestów i postaw w czasie Eucharystii - PowerPoint PPT Presentation


  • 106 Views
  • Uploaded on

Znaczenie gestów i postaw w czasie Eucharystii.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Znaczenie gestów i postaw w czasie Eucharystii' - lamar-mathis


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
Każdy z nas żyje w świecie gestów. Przesiąknięta jest nimi każda dziedzina naszego życia. Wyciągamy rękę na przywitanie i pożegnanie, poklepujemy po ramieniu osobę obok, aby dodać otuchy. Listą różnych gestów i ich zastosowań można by zapełnić kilka stron. Dlaczego więc przebywając w Kościele, a szczególnie na Eucharystii widujemy coraz więcej osób, które skrępowane kręcą się w miejscu nie wiedząc, jak się zachować?
slide3
Anty-gesty liturgiczne

W wielu przypadkach sprawdza się zachowanie normalne: ludzie zachowując się tak jak wszędzie mają nadzieję, że nie zostaną za nic upomniani. W przestrzeni Kościoła jednak takie zachowanie się nie sprawdza. Nie jesteśmy bowiem w muzeum (choć wiele Kościołów to zabytki) ani też nie spacerujemy po bulwarach nad lokalnym jeziorem. Wchodząc do Kościoła jesteśmy w gościnie u „Największego Gospodarza”. Tak jak nie wnosimy błota na świeżo wyprany dywan na obiedzie u cioci, tak też winni jesteśmy szacunek Bogu Trójjedynemu, którego domem jest Kościół.

slide4
O świętych Obrzędach liturgicznych

Św. obrzędy liturgiczne są to zewnętrzne, tj. pod zmysły podpadające czynności, pochodzące z ustanowienia już to Chrystusa Pana, już to Jego Kościoła. Kościół św. ustanowił je w tym celu, aby 1) cześć Boską otoczyć powagą i zjednać jej należyte poszanowanie, aby 2) św. tajemnice wiary zewnętrznie wyrazić i uczynić je ludziom bardziej przystępnymi i zrozumiałymi, aby 3) także przez zmysły trafiać do serc ludzi, podnosić ich umysły i pomnażać wewnętrzne nabożeństwo. Służą one zatem do oddania zewnętrznej czci P. Bogu; dalej do wyrażenia i ożywienia u ludzi wewnętrznych uczuć religijnych i do zjednania ludziom łaski Boskiej. Im ważniejsze jest nabożeństwo kościelne, im żywsze uczucia ma ono wywołać w duszy człowieka, tym piękniejszymi otoczył je Kościół obrzędami. Do najważniejszych obrzędów św. należą: 1) przepisane przy odprawianiu Mszy św., 2) przy publicznych modlitwach Kościoła; 3) przy udzielaniu św. Sakramentów; 4) przy sprawowaniu sakramentaliów. 

slide5
Postawy i gesty w liturgii

Ogólne Wprowadzenie do Mszału zwraca uwagą na to, iż "jednakowa postawa ciała, którą powinni zachować wszyscy uczestnicy liturgii, jest znakiem wspólnoty i jedności zgromadzenia, wyraża bowiem, a zarazem wywiera wpływ na myśli i uczucia uczestników"

Postawy liturgiczne:Postawa stojąca

Postawa klęcząca

Postawa siedząca

Leżenie krzyżem

Procesja

slide6
Gesty liturgiczne:

Znak krzyża

Znak pokoju

Przyklęknięcie

Złożenie rąk

Rozłożenie rąk

Pochylenie głowy

Pochylenie ciała

Bicie się w piersi

dzi kujemy za uwag
Dziękujemy za uwagę 

Wykonali :Klaudia Madejowska Tomasz Łuc

ad