kompiuteris ir sveikata n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
KOMPIUTERIS IR SVEIKATA PowerPoint Presentation
Download Presentation
KOMPIUTERIS IR SVEIKATA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

KOMPIUTERIS IR SVEIKATA - PowerPoint PPT Presentation


 • 423 Views
 • Uploaded on

KOMPIUTERIS IR SVEIKATA. Gintarė Biconaitė. Turinys. Regėjimo problemos; Susilpnėjęs regėjimas Amžiniai pokyčiai „Sausos akies“ sindromas Kaulų ir raumenų sistemos pakenkimai; Psichosocialinės problemos; Veido bei kaklo odos pažeidimai;

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'KOMPIUTERIS IR SVEIKATA' - laird


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
kompiuteris ir sveikata

KOMPIUTERIS IR SVEIKATA

Gintarė Biconaitė

turinys
Turinys
 • Regėjimo problemos;
  • Susilpnėjęs regėjimas
  • Amžiniai pokyčiai
  • „Sausos akies“ sindromas
 • Kaulų ir raumenų sistemos pakenkimai;
 • Psichosocialinės problemos;
 • Veido bei kaklo odos pažeidimai;
 • Darbo kompiuteriu įtaka nėštumui ir reprodukcinei funkcijai;
 • Keturios pagrindinės sąlygos, sumažinti neigiamą įtaką sveikatai.
 • Naudota medžiaga
reg jimo problemos
Regėjimo problemos

Oftalmologiniai simptomai yra vieni iš dažniausių, dirbant kompiuteriu. Atliktų tyrimų duomenimis regėjimo įtampa, nuovargiuskundžiasi nuo 40 iki 85 % visų dirbančiųjų kompiuteriais.Daugelyje atliktų tyrimų nurodoma astenopijos ryšys su asmeninio pobūdžio arba darbo aplinkos faktoriais. Astenopijos simptomai yra dažnesni moterims, negu vyrams. Astenopija nėra susijusi su dirbančiųjų kompiuteriais amžiumi. Astenopijos atsiradimui gali turėti įtakos darbo pobūdis.

Turinys

susilpn j s reg jimas
Susilpnėjęs regėjimas

Nėra pilnai įrodytas regėjimo sutrikimųir astenopijos vystymosi ryšys. Iškyla pagrindinis klausimas: ar regėjimo sutrikimai iššaukia astenopijos atsiradimą? Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo to, kokio pobūdžio ir kokio laipsnio yra regėjimo pakenkimas . Yra prielaidų, jog pirmo laipsnio miopija yra regėjimo yda, kuri neturi neigiamos įtakos dirbant kompiuteriu.

Turinys

am iniai poky iai
Amžiniai pokyčiai

Amžiniai pokyčiairegos analizatoriuje sukelia eilę papildomų problemų. Presbiopija ( gr. presbys – senas + ops-akis ) yra su amžiumi atsiradęs fiziologinis akomodacijos nusilpimas. Apie 40 – 45 metus artimiausias geromatymo takasnutolsta nuo akies ir žmogus negali skaityti, rašyti, dirbti kitų smulkių darbų iš įprasto – 30 –33 centimetrų atstumo. Presbiopija paprastai koreguojama akiniais, kurie pagerina matymą iš artimo atstumo. Tačiau, dirbant kompiuteriu, atstumas nuo akių iki ekrano yra apie 50 – 60 centimetrų, o tai nėra standartinis artimas nuotolis, kuriam yra parenkami akiniai darbui iš arti. Jei dirbantysis žiūri į ekraną per artimo matymo stiklus, jis yra priverstas mažinti regėjimo nuotolį, palenkiant galvą nenatūraliu kampu, o tai sukelia kaklo ir pečių lanko raumenų skausmus.

Turinys

sausos akies sindromas
„Sausos akies“ sindromas

Darbas kompiuteriu turi įtakos „sausos akies“ sindromo atsiradimui. Atviras akies paviršiaus plotas tarp dviejų mirktelėjimų padidėja, o mirksėjimo dažnis sumažėja dirbant kompiuteriu, skaitant, mezgant ar vairuojant. Esant didesniam atviram akies paviršiaus plotui, didesnis ašarų kiekis nugaruoja. Taip pat, jei mirksima rečiau, akies atviras paviršius išdžiūsta greičiau. Tai yra susiję su ašarų plėvele - specialios sudėties drėgnu apvalkalu, dengiančiu akies obuolio, vokų junginės ir ragenos paviršių, besilaikančiu vertikaliai, be pastebimo gravitacinės jėgos poveikio.

Turinys

kaul ir raumen sistema
Kaulų ir raumenų sistema

Dažniausios kaulų ir raumenų pakenkimų kompiuterių vartotojams lokalizacijos yra: pečių lankas ir kaklas, stuburo juosmeninė dalis, dilbis, riešas bei plaštaka. Sutrikimų pobūdis: skausmai, apsunkintas judrumas, spazmai, tremoras, "skruzdžių" bėgiojimas, dygčiojimas. Kiekviena pakenkimo lokalizacija susijusi su specifiniu darbo pobūdžiu. Medicininių apžiūrų ir apklausų metu patvirtinta, kad atliekant duomenų įvedimą į kompiuterį, yra dažnesni kaklo ir pečių pakenkimai. Dirbant dialogo režimu dažnesni rankų ir riešo sąnario skausmai bei stuburo juosmeninės dalies skausmai.

Turinys

psichosocialin s problemos
Psichosocialinės problemos

Pagrindinės stresą sąlygojančių faktorių grupės, dirbant kompiuteriu, yra šios:

 • psichosocialiniai faktoriai;
 • profesiniai veiksniai;
 • ergonominiai darbo aplinkos faktoriai;
 • asmeniniai ir paveldėti veiksniai.

Ypatingai neigiamai sveikatą veikia suminiai nepalankių higieninių, nervinių – emocinių, psichosocialinių bei ergonominių faktorių deriniai. Vieni iš svarbesnių darbo aplinkos fizikinių faktorių, neigiamai veikiančių dirbančiuosius kompiuteriu yra kompiuterių monitorių spinduliuojami elektromagnetiniai laukai, elektrostatinis krūvis bei triukšmas darbo vietose.

Turinys

veido bei kaklo odos pa eidimai
Veido bei kaklo odos pažeidimai

Tyrimais nustatyta, kad veido odos pažeidimas prasideda praėjus kelioms valandoms nuo darbo kompiuteriu pradžios ir pirmieji simptomai yra niežėjimas bei odos paraudimas. Dažniausia lokalizacija yra skruostų sritis, kiek rečiau parausta ir kitos veido dalys bei kaklas. Paraudimas paprastai išnyksta po darbo, savaitgaliais, atostogų metu.

Pagrindinės priemonės, kurios gali būti naudojamos odos pakenkimų profilaktikai dirbantiesiems kompiuteriu, yra:

 • santykinės oro drėgmės palaikymas ribose nuo 40 iki 60 %;
 • kompiuterių monitorių elektrostatinių krūvių kontrolė;
 • apsauginių ekranų vartojimas.

Turinys

taka n tumui ir reprodukcinei funkcijai
Įtaka nėštumui ir reprodukcinei funkcijai

Analizuojant nėščių ir potencialiai nėščių moterų sveikatą buvo tirta šie galimi pakenkimai: spontaniniai persileidimai (iki trečios nėštumo savaitės), persileidimai, priešlaikiniai gimdymai, kūdikių mirtingumas ir apsigimimų dažnis bei pobūdis. Tyrimų rezultatai parodė, kad spontaniniai persileidimai yra pagrindinis sindromas, kuriam gali turėti įtakos darbas kompiuteriu.

Literatūroje yra labai mažai duomenų apie darbo kompiuteriu įtaką vyrų reprodukcinei funkcijai. Tačiau keli tokio pobūdžio tyrimai yra atlikti. Lenkijoje, 1986 – 1991 metais atliktų tyrimų duomenimis nustatyta, kad darbas kompiuteriu neigiamai veikia vyrų reprodukcinę funkciją.

Turinys

keturios pagrindin s s lygos
Keturios pagrindinės sąlygos
 • Kokybiška kompiuterinė įranga, atitinkanti elektromagnetinio suderinamumo, žemo dažnio elektromagnetinės spinduliuotės bei displėjaus vaizdo kokybės standartų reikalavimus.
 • Kompiuterizuotos darbo vietos organizavimas, įrengimas bei darbo ir poilsio režimas dirbant kompiuteriu. Šią problemą formaliai sprendžia 1998 metais priimta Lietuvos higienos norma HN 32-1998 ,,Darbas su videoterminalu, saugos ir sveikatos reikalavimai''.
 • Darbo vietos ergonomika, darbo priemonių optimalus pritaikymas dirbančiojo antropometriniams duomenims bei darbo pobūdžiui.
 • Tinkamas darbo ir poilsio režimas. Savalaikė sveikatos pažeidimų profilaktika.

Turinys

naudota med iaga
Naudota medžiaga

Internetas:

http://distance.ktu.lt/kursai/buitis/etb_2.htm

http://www.kompirsveikata.lt

Iliustracijos:

http://www.jk89.com/

http://lt.wikipedia.org/wiki/Raktikaulis

http://www.lass.lt

Turinys