slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA PowerPoint Presentation
Download Presentation
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - PowerPoint PPT Presentation


 • 171 Views
 • Uploaded on

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA. Problematyka utworu.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'OPOWIEŚĆ WIGILIJNA' - laban


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
problematyka utworu
Problematyka utworu
 • Problematyką „Opowieści wigilijnej” jest niezwykła przemiana pana Scrooge’a . Dla wszystkich bohaterów powieści Boże Narodzenie to czas miłości, dobroci i przebaczenia, jedynie dla niego święta nie mają najmniejszego znaczenia. Zmienia jednak swoje zdanie wówczas, gdy duchy: teraźniejszości, przeszłości i przyszłości zabierają go w wędrówkę przez życie…
streszczenie
Streszczenie
 • Ebenezer Scrooge to stary kupiec, zgorzkniały i zaborczy człowiek. Jest właścicielem kantoru. Już dawno odwrócił się od swojej rodziny, nie ma również żadnych przyjaciół, a okresu bożonarodzeniowego nie cierpi, gdyż przywołuje w nim wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to ojciec go odrzucił.
 • W noc poprzedzającą wigilię, Scrooge’a odwiedza duch Marleya, współpracownika, zmarłego siedem lat wcześniej. Ostrzega on Ebenezera, iż jeśli się nie poprawi, skazany będzie na wieczną tułaczkę. Przysyła do niego z wizytą trzy duchy…
dalszy ci g
Dalszy ciąg
 • …Ebenezer jest przerażony. Nie wie, czy wierzyć Marleyowi. Pełen obaw kładzie się spać. Zaraz potem przychodzi do niego Duch Wigilijnej Przeszłości. Zabiera Scrooge’a w miejsca, gdzie spędził dzieciństwo. Dzięki tej wyprawie odkrywa, co utracił, wybierając pogoń za pieniędzmi.
 • Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia pojawia się następnej nocy. Ten upiór próbuje uświadomić Ebenezerowi jak ważna jest rodzina, przyjaciele i święta.
dalszy ci g1
Dalszy ciąg
 • Ostatnim widmem jest Duch Przyszłych Wigilii. Pokazuje on Ebenezerowi przyszłość, jaka go czeka, gdy nie zmieni swego postępowania. Prezentuje mu też jego śmierć, której nikt nie zauważy. Wówczas pan Scrooge obiecuje rychłą poprawę…
dalszy ci g2
Dalszy ciąg
 • I rzeczywiście. Kupiec ulega niesamowitej przemianie. Opiekuje się synkiem kancelisty, małym Timem, zaprzyjaźnia się ze swym siostrzeńcem, podnosi pensję pracownikowi. Jest dla wszystkich bardzo miły. Po raz pierwszy od lat idzie w odwiedziny do swojej najbliższej rodziny, gdzie wszyscy życzliwie go przyjmują.
og em
Ogółem
 • Autorem „Opowieści wigilijnej” jest Charles Dickens. Powieść powstała w roku 1843. Proces jej pisania trwał sześć tygodni.
 • Miejsce akcji owej książki to dziewiętnastowieczny Londyn.
 • Wydarzenia rozgrywają się w wigilię świąt Bożego Narodzenia.
slide10

GORĄCO ZACHĘCAMY DO PRZECZYTANIA TEJ JAKŻE PIĘKNEJ I WZRUSZAJĄCEJ KSIĄŻKI.

UCZY NAS ONA, ŻE TO NIE PIENIĄDZE ZAPEWNIAJĄ SZCZĘŚCIE, LECZ SZACUNEK I MIŁOŚĆ.

autorzy
Autorzy
 • Aleksandra Krawczyk
 • Weronika Synowiec