Ip dns ve domain
Download
1 / 26

IP, DNS ve Domain - PowerPoint PPT Presentation


  • 142 Views
  • Uploaded on

IP, DNS ve Domain. Çığır İLBAŞ. İnternet’in Tarihçesi ve Temel Kavramlar.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' IP, DNS ve Domain' - kylee-vang


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Ip dns ve domain

IP, DNS ve Domain

Çığır İLBAŞ


Nternet in tarih esi ve temel kavramlar
İnternet’in Tarihçesi ve Temel Kavramlar

Internet, 1969 yılında ABD Savunma Bakanlığı’nın ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) adıyla oluşturduğu kesintisiz ve güvenli iletişim ağının günümüzdeki şeklidir. Dünya üzerindeki en geniş bilgisayar ağı, “Ağların ağı” olarak tanımlanabilir. Dünya iletişim ağının bilgisayar ağları tarafından oluşturulan bir alt kümesidir. En büyük bilgi ve belge kaynağıdır.


Nternet in tarih esi ve temel kavramlar1
İnternet’in Tarihçesi ve Temel Kavramlar

1983 yılında TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) protokolünün tamamlanması ve 1992 yılında www (World Wide Web, dünya çapında ağ) servisinin oluşturulmasıyla İnternet bugünkü şeklini almaya başlamıştır.


T rkiye de nternet
Türkiye’de İnternet

Türkiye, İnternet'e 12 Nisan 1993 tarihinden itibaren bağlıdır. İlk bağlantı Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından yapılmıştır. ODTÜ’ nün ilk erişim omurgası olması nedeniyle .tr uzantılı alan adlarının tahsis ve kiralama işlemleri ODTÜ bünyesinde faaliyet gösteren TR-NET adlı kuruluş tarafından gerçekleştirilmektedir.


Tcp ip protokol k mesi
TCP / IP Protokol Kümesi

TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol), Internet teknolojisinin teknik altyapısını oluşturan ve 1972 yılında Vinton Gray Cerf tarafından oluşturulmaya başlanan protokoller kümesidir. Sunucu (server) ve İstemci (client) mimarisine göre tasarlanan protokoller, paket anahtarlama tekniği adı verilen bir yöntemle çalışırlar. İnternet üzerindeki her bilgisayar, 65.536 farklı TCP portu (iletişim kapısı) aracılığıyla birbirleri ile bağlantı kurabilmektedir. İletişim yöntemi; portun açılması, bağlantı çağrısı, bağlantının kurulması, veri transfer işlemi ve portun kapatılması şeklinde gerçekleşmektedir.


Hypertext transfer protocol http
HyperText Transfer Protocol (HTTP)

Kullanımı en yaygın olan TCP protokolüdür. Hypertext dosyalarının transferini gerçekleştirir. Hypertext dosyaları HTML (Hypertext Markup Language) işaretleme dili ile oluşturulan ve metin, resim, müzik video gibi çoklu ortam bileşenlerini bir arada bulunduran, günlük kullanımda “İnternet sayfası” olarak adlandırılan dosyalardır.


File transfer protocol ftp
File Transfer Protocol (FTP)

Sunucu ve istemci bilgisayarlar arasındaki çift yönlü dosya transferine olanak sağlayan TCP protokolüdür. İstemci, kendisine ait kullanıcı adı ve şifre ile sunucu bilgisayara bağlanabilir ya da “anonymous” adı verilen herkese ait ortak kullanımlı alanlara erişebilir. Bir sunucu bilgisayar ile komut tabanlı ftp istemcisi, Windows tabanlı uygulama yazılımları veya web browser kullanımı yöntemleriyle FTP bağlantısı sağlanabilir.


Simple mail transfer protocol smtp
Simple Mail Transfer Protocol (SMTP)

Elektronik posta gönderilmesini sağlayan TCP protokolüdür. E-posta almak için ise POP3 (Post Office Protocol 3) ve IMAP4 (Internet Message Access Protocol) protokolleri kullanılır. Web tabanlı (IMAP4) elektronik posta erişimi daha pratik olmakla birlikte iletişimin yavaş gerçekleşmesi, yeni gelen e-postaların otomatik olarak sisteme transfer edilmemesi gibi bazı dezavantajları bulunmaktadır. POP3 protokolünü kullanmak için sistemde bir e-posta istemci programının konfigüre edilmiş olması gerekmektedir.


Telnet protokol
TELNET Protokolü

TELNET uzak sunucu sistemde komut ve program dosyası çalıştırmaya yarayan bir uç birimdir. Komut tabanlı Telnet istemcisi veya Windows tabanlı yazılımlar yardımıyla kullanılır. Telnet ile bağlanılan makinada FTP, SMTP, HTTP gibi protokolleri kullanmak da mümkündür. Bu nedenle Telnet diğer TCP protokollerinden farklı bir özelliğe sahiptir.


Ip internet protocol adresi
IP (Internet Protocol) Adresi

  • Internet ağı üzerinde bulunan her bilgisayarın tekil bir IP adresi vardır. Bu adres bilgisayarların birbirlerini tanımalarını ve iletişim kurmalarını sağlar. IP adresleri noktayla ayrılmış birer byte lık dört byte uzunluğunda sayısal veriden oluşur. Her byte lık küme (oktat) 0-255 arasındaki değerlerden oluşmaktadır. Mevcut standarda göre İnternet üzerinde 4.294.967.296 ayrı bilgisayara IP adresi tanımlamak mümkündür.

  • IP Örneği : 193.140.164.20


Dns adresi
DNS Adresi

  • Domain Name System, IP adresleri ile günlük hayatta kullandığımız sözcüklerden oluşan internet adresleri arasındaki eşleştirmeyi ve çift yönlü sorgulamayı yapan sistemdir. DNS adresi aracılığıyla İnternet üzerindeki bilgisayarların IP adreslerini bilmeden erişim sağlamak mümkündür.

  • DNS Örneği : mail.baskent.edu.tr


Url adresi
URL Adresi

  • Uniform Resource Locator, günlük hayatta kullandığımız web adreslerine verilen addır. IP ve DNS adres yapısının üzerinde bulunan ve kullanıcıya yakın bir katmandır. Sırasıyla; protokol, servis adı (bilgisayar adı), sunucu adı, servis türü (kategori), ülke kodu, port numarası (default olarak 80) dizin ve dosya adresi olmak üzere 8 bölüme ayrılmıştır. URL adresleri, IP adresini bilmeden sunucu sistemlere ulaşabilmemizi ve adını, kategorisini bildiğimiz kurum ve kuruluşların Web adreslerini tahmin edebilmemizi sağlar.

  • URL örneği : http://www.baskent.edu.tr:80/~cigir/index.php


Ping komutu
ping Komutu


Netstat komutu
netstat Komutu


Ipconfig komutu
ipconfig KomutuE posta ba l k bilgileri header
e-posta başlık bilgileri (header)

  • Return-Path: <[email protected]>X-Original-To:[email protected]:[email protected]: from bay0-omc2-s20.bay0.hotmail.com (bay0-omc2-s20.bay0.hotmail.com [65.54.246.156])     by ankara.baskent.edu.tr (Postfix) with ESMTP id B683037C4A3     for <[email protected]>; Mon, 2 Jun 2008 11:09:57 +0300 (EEST)Received: from BAY117-W7 ([207.46.8.42]) by bay0-omc2-s20.bay0.hotmail.com with Microsoft SMTPSVC(6.0.3790.3959);     Mon, 2 Jun 2008 01:08:44 -0700Message-ID: <[email protected]>Content-Type: multipart/related;     boundary="_d63a9e2b-3c6b-447d-9444-4dd66a185233_"X-Originating-IP: [88.232.204.218]From: =?windows-1254?Q?nadire_g=FCndo=F0du?= <[email protected]>ad