slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER SİNSİ DÜŞMANLAR PowerPoint Presentation
Download Presentation
BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER SİNSİ DÜŞMANLAR

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 41

BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER SİNSİ DÜŞMANLAR - PowerPoint PPT Presentation


 • 375 Views
 • Uploaded on

BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER SİNSİ DÜŞMANLAR. SORUNUN TANIMI. Biz bu projemizde,bizleri tehdit eden tehlikeli bir silah olan bağımlılık yapan maddeleri, bu maddelerin kullanımının vücudumuza etkilerini , ne yazıkki ilköğretim düzeyine kadar düşmesi konularını ele aldık. ÇÖZÜM YOLLARI.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER SİNSİ DÜŞMANLAR' - kyla-shelton


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER

SİNSİ DÜŞMANLAR

sorunun tanimi
SORUNUN TANIMI
 • Biz bu projemizde,bizleri tehdit eden tehlikeli bir silah olan bağımlılık yapan maddeleri, bu maddelerin kullanımının vücudumuza etkilerini, ne yazıkki ilköğretim düzeyine kadardüşmesi konularını ele aldık.
z m yollari
ÇÖZÜM YOLLARI
 • Bağımlılık yapan maddeler ve bu maddelerin kullanımının vücudumuza yaptığı etkilerin neler olduğu anlatılarak öğrencilerin bilgilendirilmesi.
kullandi imiz kal te ara lari
KULLANDIĞIMIZ KALİTE ARAÇLARI

BALIK KILÇIĞI YÖNTEMİ

slide5
Biz bağımlılık yapan maddelerden en çok kullanılan alkol,sigara,esrar,eroin ve kokaini ele aldık ve bu maddelerle ilgili araştırmalar yaptık.
slide6

ALKOL

EROİN

KOKAİN

SİGARA

ESRAR

alkol
ALKOL

Alkollü içkilerin aktif maddesi etil alkoldür.Meyve ve tahıldaki karbonhidratların maya hücreleriyle etkileşmesiyle oluşur.

alkol nas l etki eder
Alkol nasıl etki eder ?
 • Eter gibi etkiler, beyni uykuya sokar.
 • Kalp hızı ve solunum sayısını azaltır.
 • Doz arttıkça zehirlenme, sedasyon, bilinç kaybı, ölüm görülebilir.
 • Alkol değişik kişilerde değişik etkiler yapar.Aynı miktar, değişik ortamlarda aynı kişide farklı etkiler yapabilir. 
alkol n v cudumuza yapt zararlar
Alkolün vücudumuza yaptığı zararlar :
 • Mide ve bağırsaklar : Tahriş eder, kusmaya sebep olur , Gastrit, ülser, kanama sebebidir.
 • Karaciğer : Karaciğer beyinin kullandığı glukoz seviyesini ayarlar, Alkol kullanımı varsa aksama olur, beyinin glikoz ihtiyacı ihmal edilir, Karaciğerde ;Yağlanma,Alkolik hepatit,Sarılık, halsizlik, iştah kaybı, bulantı-kusma yapar.Siroz :Karaciğer hücreleri tahrip olur, yerini sert bir doku alır.Her on alkolikten birinde siroz gelişir ve 5 sene içinde ölümle sonuçlanır.
 • Kalp ve damarlar : Tansiyon yükselir, Kalp genişler.
gen ler neden alkol kullan r
Gençler neden alkol kullanır?
 • On üç yaşından küçük çocukların alkol kullanmalarına ilişkin yapılan araştırmalarda bu çocuklarda alkol kullanma nedeninin ciddi depresyon, ailelerinde de alkolizm ve depresyon bulunmuştur.
slide11
alkolik olan ya da çok içki içen ana babaların, çocuklarının da ileride alkolik olduğu ya da ciddi ruhsal ve sosyal sorunlar için büyük bir risk grubunu oluşturduğu söz konusudur.
slide12
 Aşırı derecede kabul edici ve hoşgörülü olan anne babaların çocuklarının da gelecekte alkol kullanmaları olasıdır. Bu tarz anne baba tutumları içinde yetişen çocuklar sonraki yaşamlarında engellere karşı düş kırıklığı ve öfke geliştirir.
slide13
Sürekli olarak biriken öfke ve düş kırıklığı duyguları ise alkol yardımıyla bastırılır, yumuşatılır.Davranışçı psikoloji kuramına göre alkol tutkusu koşullanma sonucu oluşur.  Kaygı    ALKOL          Kaygının giderilmesiBu örüntü tekrarlı uygulamalar sonucu öğrenilir.
s gara t t n
SİGARA(TÜTÜN)
 • Tütündeki aktif madde nikotindir. Sigara dumanındaki nikotinin %25’i vücuda alınmakta ve 15 saniye içinde beyne ulaşmaktadır. Nikotinin yarılanma ömrü yaklaşık 2 saattir.
slide15
SİGARA;
 • Akciğer kanserlerinin %87 sinden,
 • Felçlerin %18 inden,
 • Damar hastalıklarının %21 inden,
 • Kronik hastalıklardan ölümlerin %30 undan,
 • Kronik bronşit in %75 inden,
 • Kalp hastalıklarının %25 inden, sorumludur.
slide17
Çocuklarda sigara kullanımının sebepleri :
 • Toplumda sigaranın yetişkin davranışı olarak sunulmasıdır.
 • Gençlerin sigara kullanımını otoriteye başkaldırı sembolü olarak algılamalarıdır.
 • Gençlerde sigara içen ebeveyn ya da kardeşe karşı duyulan hayranlık hissi sonucunda gelişen özdeşleştirme sonucunda sigara kullanma davranışı görülebilir.
slide18
Anne baba gözetiminin zayıf olduğu,
 • Akranlarının olumsuz davranışlarından etkilenen
 • Bu tür maddeleri kolay elde edebilen çocuklarda, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı RİSK oluşturmaktadır. Çocukların genellikle ilk sigaralarını 12 yaşında içtikleri bilinmektedir.
 • Kendine güvenen , vücutları ile ilgili bilinçlenmiş çocuklar, bu bağımlılıktan kendilerini koruyacaklardır.
esrar
ESRAR
 • Esrar (Marijuana), kenevir bitkisi Cannabis Sativa’nın çiçek ve yapraklarının kurutulup doğranması ile oluşan yeşil ya da gri bir karışımdır.
slide20
Esrarın etkisinin başlaması

* Sigara ile içilince etkisi 10-20 dk’da başlar, 2-3 saat sürer. Ağızdan alındığında etki gücü 1/3’dür ama etkisi 12 saat sürer.

* Esrar sakızımsı ve suda çözünemez olduğu için enjekte edilebilen bir preperata dönüştürülemez ve dolayısıyla damardan alınamaz.

esrar n etkileri
Esrarın etkileri
 • Esrar çok şiddetli bir beyin zehridir, dikkati, hafızayı ve öğrenmekabiliyetini çok kısa sürede etki altına alır
 • Esrar kullanıldığında; kan basıncı yükselir.bir süre esrar kullananlarda burunda kuruma olur. göz kanlanır, boğazda yanma, öksürük, bulantı, kusma ve ishal görülebilir.
slide22
Neşe dönemini algı ve düşünce bozukluklarının bulunduğu dönem izleyebilir.Görme halüsinasyonları olabilir. Zaman ve mekan algısı bozulur, irade zayıflar, cinsel sapmalarla ilgili davranışlara rastlanır.
slide23
Esrar maddesinde uyuşturucu özelliği taşıyan madde bulunmaktadır ve ilaç sanayinde marinol olarak kullanılmaktadır. Ayrıca esrarın içeriğinde vücuda zararlı 400 ‘e yakın kimyasal madde vardır.
slide24
Esrar kullananların "iyi yolculuk" (good trip) adını verdiği durum her insanda ve her zaman ortaya çıkmaz.Çoğu kez bulantı, kusma, endişe, kaygı, sıkıntı ve tedirginlik belirtilerinin ön planda olduğu "kötü yolculuk" (bad trip) yaşanır.
ocuklarda kullan m
Çocuklarda kullanım
 • Türkiye'de ilköğretim ve ortaöğretim gençliği arasında esrar kullanım yaygınlığı araştırması korkunç bir gerçeği gözler önüne serdi. İlköğretim öğrencilerinin yüzde 1.2'si, ortaöğretim öğrencilerinin de yüzde 4'ünün esrar kullandığı; özel okullarda bu oranın diğerlerinin iki katı düzeyinde olduğu ortaya çıktı.
slide26
Araştırma kapsamında Adana, Diyarbakır, Eskişehir, Mersin, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sivas ve Trabzon'dan 11 bin 989 ilköğretim ve 12 bin 270 öğrenciye anket çalışması uygulandı. Araştırma sonucunda ilköğretim öğrencileri arasında esrar kullanım yaygınlığı yüzde 1.2, ortaöğretim öğrencileri arasında ise yüzde 4 olarak saptandı.
 • Cinsiyete göre bakıldığında, esrar kullanımının erkeklerde kızlara göre üç kat daha fazla olduğu görüldü
slide27
Deneme yaşı 12Araştırma sonucunda ilk olarak esrar deneme yaş ortalamasının ilköğretimde 12.8, ortaöğretimde ise 13.8 olduğu ortaya çıktı. Esrar kullandığını belirten öğrenciler arasında sigara, alkol ve diğer maddelerin kullanımının da yaygın olduğu anlaşıldı.
 • Esrar kullanan ilköğretim öğrencilerinin yüzde 36.6'sı esrar kullanmayı bırakmakta veya miktarını azaltmakta zorlandığını, yüzde 15.1'i ise düşünmediğini belirtti. Ortaöğretimde ise bu oranlar sırasıyla yüzde 45.6 ve yüzde 17.7 olarak saptandı. Öğrencilerin yüzde 13.2'si esrara ulaşmanın kolay olduğunu belirtirken, bu oran esrar kullanan ortaöğretim öğrencileri arasında yüzde 51.9'a ulaştı.
ero n
EROİN
 • Eroin; beyaz, gri, koyu gri, fildişi ve kahverengi tonlarda, küçük kristaller halinde veya un gibi toz halinde bulunabilir. Saf halde iken beyaz olan eroindeki bu renk farklılaşması içerisine konulan katkı maddelerinin miktarına göre değişir.

Eroin kullanan birinin 4 yılda değişimi

slide29
Eroin; uyuşturucu maddeler arasında en etkilisi dolayısı ile de en tehlikelisidir. Morfinden iki ila on defa daha kuvvetlidir.
slide30
Buruna çekilerek alınan eroin etkisini anında gösterir, burun vasıtası ile kolayca damarlara ulaşan eroin her alındığında ölüm tehlikesi vardır, her kullanımda damarların çatlama ihtimali vardır. Bu şekilde kullanılan eroin sonucunda ölüm çabuk gerçekleşir kurtulma şansı çok azdır.
slide31
Eroin kullananlar terler, kalpte çarpıntı başlar, vücudu kırılır diz, bel ve başında şiddetli ağrılar oluşur, iştahı kapanır, çalışma gücünü kaybeder. Büyük bir üzüntü yaşar buna bağlı olarak toplumla olan ilişkisini sıfıra indirir. Gözlerindeki canlılık belirtileri kaybolur, sürekli olarak dalgın halde bulunup dünya ile ilgili alakaları kalmaz. Yaşayan, bir ölüden farksızdırlar
koka n
KOKAİN
 • KokainKoka ağacının (Erythroxylum coca) yapraklarından elde edilen ve alışkanlık husule getiren bir uyarıcıdır. Koka ağacının esas memleketi Şili, Peru ve Bolivya'dır. Fakat şimdi diğer birçok ülkede de yetiştirilmektedir.
slide33
Kokain kullanımı sonucunda kan damarlarında vazokonstruksiyon, gözbebeklerinde genişleme, ateş yükselmesi, kalp hızında artma, hipertansiyon gelişir. Yüksek doz ya da uzun süreli kokain kullanımı sanrısal bozukluğa neden olur. Burundan kullanımı sonucunda müköz membranda ülserasyon gelişir. Kokain kullanımın ani yan etkisi kalp ve solunum durması sonucu gelişen ölümdür.
slide34
Nora Volkow uyuşturucu madde kullananların ağız yolu ile ilaç aldıktan 90 dakika sonra damar yolu ile madde kullandıklarında, madde dopamin reseptörlerine bağlı olduğu için herhangi bir etki görmediklerini bildirmiştir. Kokain kullanıcılarındaysa madde 20 dakika sonra transpotırlardan ayrılır.
nleme
ÖNLEME
 • Gençlerin madde kullanmaya başlamasını önlemede ailelerin çocukları ile ilişkilerinin kalitesi önemli bir yer tutar. Çocukları ile kuvvetli sevgi ilişkisi olan doğru ve yanlışları öğreten, davranışları için uygulanabilir kurallar koyan, bunların uygulanmasını sağlayan ve çocuklarını gerçekten dinleyen ebeveynler çocuklarının uygun bir aile ortamında yetişmesini sağlamış olurlar.
slide37
Çocuğunuzun yaşını sosyal çevresini, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ne kadar harçlık vereceğinizi belirleyiniz. Belirlenen bu rakam ihtiyaçların üzerinde yada bu ihtiyaçları karşılayamayacak miktarda olmamalıdır.

(Çok verme arsız edersin. Az verme hırsız edersin.) atasözü

slide38
1. Değerlerin öğretilmesi
 • 2. Alkol ve Diğer Maddelere Karşı Kuralların Konması ve Bunların Uygulanması
slide39
     3. Alkol ve Maddelerin Etkileri Hakkında Bilgi Sahibi Olma ve Tedbirler Geliştirme
 •      4. Çocuğunuzla Konuşma ve Onu Dinleme
slide40

BU ÇOCULAR SİZİN ÇOCUKLARINIZ ŞİMDİDEN TEHLİKEDELER ONLARI BU SİNSİ DÜŞMANLARDAN GELİN HEP BİRLİKTE KORUYALIM !

hazirlayanlar
HAZIRLAYANLAR

Aysel ASLAN

Yeşim ARGUNHAN