slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
З бабусиної грядки

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 16

З бабусиної грядки - PowerPoint PPT Presentation


  • 166 Views
  • Uploaded on

З бабусиної грядки. Картопля. Картопля родом із Америки. Із Сполучених Штатів її завіз Петро І. І ось уже протягом багатьох років картопля стала для людей нашої країни майже головним овочем у харчуванні . У народі говорять , що картопля – другий хліб . Капуста.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'З бабусиної грядки' - ksena


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Картопля

Картопля родом із Америки. ІзСполученихШтатівїїзавіз Петро І. І ось уже протягомбагатьохроківкартопля стала для людей нашоїкраїнимайжеголовнимовочем у харчуванні. У народіговорять, щокартопля – другийхліб.

slide3

Капуста

Цейцінний продукт харчуваннябув широко відомийзадовго до нашоїери. В країнахстародавньогосвіту за своїцілющівластивості вона мала великуповагу. «Капуста являє собою овоч, якийпідтримуєпостійнобадьорість і веселий настрій, спокійнийдуховнийнастрій», - писав великий математик і філософПіфагор. В ДревньомуЄгипті капусту відварювали і подавали в кінціобіду як солодку страву, на десерт. Древніримляни гадали, що капуста надаєміцностіорганізму і загартовуєпротирізних хвороб, нормалізує сон, усуваєголовнийбіль.

Капуста є головою самостійного роду, якийназивають «капустяніовочі». В цьому списку – капуста качанна, листова, брюсельська, кольорова, спаржева, савойська.

Перш за все – капуста багатийвітаміннийовоч. З нього і почалосявивченнявітаміна С. виявилося, щовітаміна С в капусті не менше, ніж в лимонах і апельсинах, а в кольоровійкапустійогонавітьбільше. Багата капуста і мінеральними солями.

slide4

Помідор

Слово і сама городня культура запозичені з Франції. Французьке «помідор» - тежзапозичення: цеіталійське «помидоро», в перекладі «золотіяблука». Цікаво, що з Франціїприйшла до нас і іншаназваовоча, широко побутує в багатьохмовах, - томат. Саміфранцузитільки так його і називають: томат. А в Європу і сама рослина, і слово «томат» завезено іспанцями з Мексики в першійполовиніXVI в. І за кольором і за розмірами вони відрізнялисявіднинішніх (хоча і в нашідні є сорти з жовтими плодами). Рослини з яскраво-червонимикрупними плодами.

slide5

Огірок

Рослина введено в культуру кількатисячоліть тому, в дикоросломувиглядіневідомо. І сам овоч, і йогоназвасприйнятослов'янамивідгреків в середнівіки. Грецьке «агурос» (огірок) походить від «аорос» - незрілий, недозрілий. Самою назвоюпідкреслюється характерна особливістьовоча, уживаного у незріломувигляді. Обробітокогірківбулозвичайнимзаняттям для древніх римлян.

Всімвідомийогірок - однорічнатрав'янистарослина з лежачим шорсткимстеблом 1-2 м завдовжки, з серцеподібнимлистям і жовтимиквітками. Плідсоковитий, м'ясистий. Час цвітіння - травень - серпень, плоди збирають у червні - вересні.

slide6

Перець

Овочеварослина, а також – їїпряні плоди, щомаютьвиглядстручків і використовують для їжіабо як приправа.

До Європиперець завезли іспанці в 40-х роках ХV століття. Спочатку «іспанськийперець» розводили як лікарськурослину і лишепізнішевінпотрапив на кухню. У Росії з перцем познайомилися у ХІХ столітті.

Уродженців Мексики і Гватемали – перцістручкові _ нинівирощують на всіх континентах. Перціслужатьсировиною для приготуваннялікарськихпрепаратів.

slide7

Баклажан

Баклажан прийшов до нас з Індії. В перекладі з індійськоїмови – яблукобожевілля.

В давнічасибаклажанибулинастількигіркими, щоніхтоїх не їв. З роками гіркотазменшувалась. Баклажан дужелюблятьяпонці і двічі на рікзбирають урожай. Щоббаклажанидовгозберігалися, один француз – Франсуа Апперт – придумав спосібїхконсервування.

slide8

Цибуля

Вченівважають, щолюдина з цибулею дружить 40-50 століть. ЇїБатьківщиноюназиваютьАфганістан. Через БлизькийСхід цибуля потрапила до Єгипту, Греції, а вжезвідти – в Європу. Цибулю щедревнієгиптянивважалидостойним продуктом як для їжі, так і для лікування. Дух цибулі, за словами Геродота, літав і над будівельникамипірамід Хеопса. І хтознає, зробили б єгиптянитакіспоруди, не уївшичаснику і цибулі. Їхпротимікробна та протизапальнадіязбереглажиттябагатьомбудівельникам.

slide9

Часник

. Часникналежить до числа найдавнішихгородніх культур. Цікавовідзначити, щойоговикористовували не тільки в їжу і як ліки.

Про давністькультуричаснику у слов'янсвідчитьсамеслово: в основійогопраслав'янське«чесн'» - «розщеплений на дольки», віддієслова «чесаті» в старому йогозначенні - «розщеплювати».

slide10

Морква

Городня рослина з пірчасторозсіченими листками й довгастимпотовщенимкоренеплодом, а також – коренеплідцієїрослини оранжевого кольору, щовживається в їжу.

Історичнадовідка. Повсюднепоширенняцягороднярослинаотримала, мабуть, з країнПередньоїАзії, де здавнавідомо в дикорослому і культурному вигляді. Морквуоброблялистародавні греки і римляни, протепізніше, в середнівіки, цебувпорівнянорідкіснийовоч, йоговсеєвропейськапопулярністьпочинається з XIV в. «Мода на моркву» пішла, мабуть, з Англії. Коли рослина введено в культуру, сказативажко.

slide11

Буряк

Російське «буряк» - однеізсамих ранніхзапозичень з грецькоїмови. По- грецьки слово звучить «севклон». Слово« бурак-буряк », здавалося б, не викликаєсумнівів-« червонийбуряк » , від «бурий», взагалі «буряк», як синонім. Однакісторія тут незвичайна. Буряк дійсно став Буряком підвпливомприкметника «бурий», але саме слово не слов'янське. Італійцісприйнялиназвувідарабів, у якихбурачникназивається «абу арак» - буквально «батько поту». В арабськіймедициніцебулопопулярнепотогінне. Буряк - стародавнягородня культура.

slide12

Кавун

Слово «кавун» прийшло до нас ізтюркськихмов. А тюрки взяли його в арабів, де воно означало «диня». Отже, спочаткупоняття «кавун» і «диня» не розпізнавали, їхпозначали одним словом.

В народівикористовують плоди і насіння.

М’якушспілого кавуна – гарновгамовуєспрагу, дужекорисна при лихоманці, маєпослаблюючу і протизапальнудію. Насіннямаєцінніпротиглистові і кровозупинні властивості.

slide13

Гарбуз

. Культура гарбузайде в глибтисячоліть. Вже за 3000 років до н. е.. їївикористовувалив Мексиці. Звичайноюгородньоюрослиноюбула вона в ДавньомуЄгипті і СтародавньомуКитаї.

ДокладнохарактеризуєрослинуАвіценна. Ось деякі з йогооцінок і порад: «Варений гарбузмаєневеликупоживність ... Варення з гарбуза не входить до числа ліків ... але йогоінодівживають для задоволення ... Вичавленим соком гарбузакапають в нісвід зубного болю ... Якщовідваритисікгарбуза з медом і покластитудисоди, то цепом'якшуєшлунок. Те ж саме буде, якщозаритигарбузв гарячівугілля, спектийогояк є, потімпитийогосікізцукром ... »

slide14

Диня

Диня – трав’янистарослинагарбузових, баштанна культура, походить ізтропічнихрайонів Африки та Азії. Плоди кулястої та довгастоїформиізїстівнимсоковитим і запашнимм’якушем. Кращі на світідині – на їїбатьківщині, в СереднійАзії, Ірані, Афганістані. Руда диня Канталупа вирощена в Італії. В Америці – дрібнадиняРокфорд. Їїможназ’їсти за один раз – як апельсин.

slide15

Горох

Горох – рослинанапрочуд благородна. Середгородинивінчемпіон за вмістомбілка. Звичайна зелена горошина неначеполівітамінна таблетка. З’їси горох - і одержишнеобхідний запас мінералів: заліза, кальцію, калію, фосфору. За сезон віндає не один, а два чудовіврожаї. Горох завезли з Середземномор’я.

Насіння гороху маєвеликукількістьбілка, крохмалю, а такожжирів, вітамінівгрупи В, вітамін С.

slide16

Кукурудза

Як культурна рослинакукурудзавідома з давніхчасів. За твердженнямархеологів як хлібнарослина вона вирощувалась за кількатисячроків до н. е.. У дикому вигляді не зустрічається. І досіщевченим не вдаєтьсявстановити, відякихдикорослихрослинз’явиласякукурудза. БатьківщиноюобробіткукукурудзиприйнятовважатиПівденну Америку. Індіанцівживали в їжу зерна, метелиці, пилок, іншічастиникукурудзи. З пилку готували суп. Перуанці варили і жарили зерна, пекли коржі, готувалирізноманітні страви. Кукурудзянимпилком начиняли пиріжки.

У Росіївпершекукурудзу стали обробляти в Криму, а потім уже в південних районах України і на ПівнічномуКавказі.

У російськіймовірослинамаєдвіназви: кукурудза і маїс.