Aktivn subwoofer
Download
1 / 14

Aktivní SUBWOOFER - PowerPoint PPT Presentation


  • 104 Views
  • Uploaded on

Aktivní SUBWOOFER. Zadané parametry: Napájecí napětí : 200 až 250 V Výstupní výkon: 50 W Dělící frekvence: 50 – 150 Hz. Parametry: Napájecí napětí : 200 až 250 V Výstupní výkon: 52 W do 8 Ohmů Dělící frekvence: 50 – 150 Hz Vnější rozměry bez vyčnívajících prvků: 370 x 350 x 540 mm

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Aktivní SUBWOOFER' - korene


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Aktivn subwoofer
AktivníSUBWOOFER


Zadané parametry:

Napájecí napětí: 200 až 250 V

Výstupní výkon: 50 W

Dělící frekvence: 50 – 150 Hz

Parametry:

Napájecí napětí: 200 až 250 V

Výstupní výkon: 52 W do 8 Ohmů

Dělící frekvence: 50 – 150 Hz

Vnější rozměry bez vyčnívajících prvků:

370 x 350 x 540 mm

Hmotnost bez kabelů:30 kg

Nelineární zkreslení: 0,4% při 1 kHz



Aktivn v hybka
Aktivní výhybka

Ze vstupu putuje stereofonní signál do aktivní výhybky. Zde je přes oddělovací stupeň sečten a přes potenciometr P1, který slouží k nastavení úrovně signálu

( hlasitosti ), zaveden do samotného filtru ( dolní propust ) pro subwoofer s IO – 2

a IO - 3. Signál z obou kanálů je také zaveden přes filtry ( horní propust )

s IO – 1 a IO - 4 na výstup, ze kterého se může signál přes zesilovač reprodukovat takzvanými satelity, které jsou výhodné hlavně svou velikostí, jelikož reprodukují výšky a středy ( basy obstarává subwoofer ). Výstup pro satelity propouští pouze frekvence nad 150 Hz. Ale zpět k samotnému subwooferu. Z dolní propusti, jejíž dělící kmitočet lze měnit potenciometrem P2 od 50 Hz do 150 Hz ( ten se nastavuje podle přední levé a pravé reprobedny zhruba o 10 Hz výše, než je dolní mezní kmitočet reprobeden ), jde signál do samotného zesilovače pro subwoofer.


Modul automatick ho zap n n a vyp n n
Modul automatického zapínání a vypínání

Signál ze vstupu je také zaveden do modulu automatického zapínání a vypínání koncového zesilovače. Zde je signál z levého a pravého kanálu přes odpory R1 a R2 sečten. Z operačního zesilovače IO – 1a zapojeného jako sčítací zesilovač jde signál do operačního zesilovače IO – 1b, který je zapojen jako komparátor napětí a porovnává signál z výstupu sčítacího zesilovače. Citlivost komparátoru lze nastavit trimrem P1. Výstup komparátoru je zaveden přímo do dvojitého časovače NE556 IO – 2. První časovač slouží jako zdroj řídícího signálu pro druhý časovač, který je zapojen jako monostabilní multivibrátor. Pokud je na vstupu automatického spínače signál, je výstup monostabilního multivibrátoru v úrovni HI a výstup prvního časovače v úrovni LO. Po odeznění signálu na vstupu automatického spínače se překlopí výstup prvního časovače do úrovně HI a po časové prodlevě, dané odporem R8 a elektrolytickým kondenzátorem Ce4 se výstup monostabilního multivibrátoru překlopí do úrovně LO. Tím se uzavře tranzistor T1 a odpojí se relé RE1. Na výstupu multivibrátoru indikuje stav LED dioda LD1, která je vyvedena na přední panel subwooferu.


Zesilova
Zesilovač

Samotný zesilovač, na jehož vstup jde signál z aktivní výhybky, je vlastně předělaný Tranziwat, pouze navržený pro vyšší výkon a to 50 W do 8 Ohmů. V předzesilovači je použit tranzistor BC 546 ( T1). Budič je realizován tranzistory BC 546 a MJ 15003, zapojenými v Darlingtonově zapojení. Jelikož tranzistor MJ 15003, nahrazující tehdejší KU 601, má příliš velké zesílení, musí být přemostěn keramickým kondenzátorem C5. Jinak by zesilovač nebyl dostatečně stabilní a při vyšším zesílení by se rozkmitával. Jako koncové tranzistory jsou zde použity opět tranzistory Motorola a to MJ 15003 a MJ 15004. Z jejich emitorů, kde musí být zhruba poloviční napájecí napětí ( ± 30 % ), je zesílený signál oddělen elektrolytickým kondenzátorem od stejnosměrného a odtud je již zapojen přímo do osmi ohmového reproduktoru.


Reproduktor arn 312
Reproduktor ARN 312

Parametry udávané výrobcem

( Acoustics TVM )

Zatížitelnost: 150 W RMS

300 W max

Impedance: 8 Ohmů

Citlivost: 90 dB/1W při f = 200 Hz

Frekvenční pásmo: 22 Hz - 1000 Hz

Průměr membrány: 298 mm

Výška cívky: 17,5 mm

Hmotnost: 4,5 kg

50 Hz

150 Hz


Ozvu nice
Ozvučnice

Ozvučnice je vyrobena z 22 mm silné dřevotřísky. Celá ozvučnice je podýhovaná přírodní dýhou v odstínu Americký dub. Celá ozvučnice je velice robustní a tuhá což je pro subwoofer velmi důležité, takže i při vysokých hlasitostech nedochází k nežádoucím otřesům a chvění.

Rozměry: 370 x 350 x 540 mm

Vnitřní objem: 50 litrů

Celá ozvučnice je uzavřená, protože výrobce k tomuto reproduktoru nedoporučuje bassreflexovou ozvučnici.

Ozvučnice stojí na čtyřech dřevěných nohách, do kterých jsou zašroubovány mosazné hroty, kvůli odhmotnění celého subwooferu a zabránění tak nežádoucím otřesům do podlahy.

Ozvučnice je navržena tak, že reproduktor vyzařuje směrem do podlahy.






Z v r
Závěr

Zde popsaný subwoofer se hodí spíše do reprodukčního řetězce domácího kina, ale lze ho doporučit i k poslechu stereofonního signálu, zvláště tam, kde je zapotřebí reprodukovat nízké frekvence s velkou hlasitostí. Subwoofer lze zapojit přímo přes konektory CINCH a není zapotřebí přiváděný signál nijak upravovat. Jediné, co je potřeba nastavit přímo na subwooferu, je dělící frekvence a hlasitost.