slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
MADDE VE ÖZELLİKLERİ PowerPoint Presentation
Download Presentation
MADDE VE ÖZELLİKLERİ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 14

MADDE VE ÖZELLİKLERİ - PowerPoint PPT Presentation


 • 271 Views
 • Uploaded on

MADDE VE ÖZELLİKLERİ. VAR MISINIZ MADDE NEDİR ÖĞRENELİM?. HADİ BAŞLAYALIM. MADDE ve ÖZELLİKLERİ. MADDENİN TANIMI

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

MADDE VE ÖZELLİKLERİ


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Presentation Transcript
  1. MADDE VE ÖZELLİKLERİ VAR MISINIZ MADDE NEDİR ÖĞRENELİM? HADİ BAŞLAYALIM

  2. MADDE ve ÖZELLİKLERİ MADDENİN TANIMI Boşlukta yer kaplayan, kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Etrafımızda gördüğümüz hava, su, canlılar, bitkiler, oturduğumuz sıralardan, yediğimiz yiyeceklere, dev yıldızlardan, gezegenlere,

  3. Kullandığımız basit aletlerden bilgisayarlara, tek hücreli canlılardan karmaşık yapılı canlılara, gözümüzle görebildiğimiz bütün nesnelerden, göremediğimiz atmosferdeki gazlara kadar her şey maddedir.

  4. MADDENiN ÖZELLİKLERİ Fiziksel Özellikler: Maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve ölçülebilen dış görünüşü ile ilgili özellikleridir.

  5. Maddenin rengi, kokusu, tadı, çözünürlüğü, sertliği, hacmi, ısı ve elektrik iletkenliği, katı, sıvı, gaz hâlleri, erime noktası, kaynama noktası fiziksel özelliklerdir.

  6. Kimyasal Özellikler: Maddenin reaksiyon verebilme veya başka maddeler ile birleşerek yeni madde oluşturabilme kapasitesidir. Bir maddenin başka madde ile etkileşmesi veya etkileşmemesi, onun kimyasal yapısı ile ilgili özelliklerdendir.

  7. Yanıcı olup olmaması, asidik ya da bazik olması, suyla reaksiyona girip girmemesi kimyasal özelliklere örnek verilebilir.

  8. URANYUM • Radyoaktif Özellikler: Bazı maddeler kendiliğinden ışın yayar. Bu özelliği yapısında bulunduran elementlere radyoaktif elementler denir. • Uranyum, radyum, toryum gibi elementler radyoaktiftir.

  9. MADDENİN YAPISINDAKİ DEĞİŞMELER TOZ MERMER Fiziksel Değişmeler (Fiziksel Olay): Maddenin dış görünüşü ile ilgili olan değişikliklerdir.

  10. Suyun buharlaşması, buzun erimesi, şekerin suda çözünmesi, mermerin toz haline getirilmesi sayılabilir.

  11. Kimyasal Değişme (Kimyasal Olay): Maddenin molekül yapısında meydana gelen değişmelerdir. • Hidrojen ile oksijen gazının reaksiyonundan su oluşması, kağıdın yanması, yumurtanın pişirilmesi, dinamitin patlaması, amonyum dikromatın yanması, demirin paslanması, asit ve bazın reaksiyonundan tuz oluşması gibi.

  12. Radyoaktif Değişme (Radyoaktif Olay): Atomun çekirdek yapısındaki değişikliklerdir. • -Büyük atom çekirdeği parçalanarak daha küçük atom çekirdekleri oluşturur Uranyum elementinin kripton ve ksenon elementlerine parçalanması gibi.

  13. -Küçük atom çekirdekleri birleşerek daha büyük atom çekirdekleri meydana getirir. Hidrojen izotoplarının birleşerek He oluşturması gibi