ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE BOŻEGO NARODZENIA - PowerPoint PPT Presentation

slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE BOŻEGO NARODZENIA PowerPoint Presentation
Download Presentation
ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE BOŻEGO NARODZENIA

play fullscreen
1 / 18
Download Presentation
ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE BOŻEGO NARODZENIA
170 Views
klaus
Download Presentation

ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE BOŻEGO NARODZENIA

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE BOŻEGO NARODZENIA

 2. * Święty Mikołaj* Choinka* Prezenty * Jasełka* Wigilia* Dzielenie się opłatkiem* Kolędy

 3. Święty Mikołaj

 4. Uwielbiają go wszyscy - dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek. Święty Mikołaj odwiedza nas 6 grudnia lub w wieczór wigilijny. Święty Mikołaj ukończył seminarium duchowne i przez wiele lat był biskupem Miry, portowego miasteczka w Azji Mniejszej. Był człowiekiem wielkiego serca, pomagał biednym i potrzebującym. Rozdał cały swój majątek ubogim. Obecnie Święty Mikołaj przynosi co roku prezenty 90 milionom dzieci na całym świecie. Zostawia je pod poduszką, w skarpetach, bucikach czy pod choinką. Ubrany jest w czerwony płaszcz, a na plecach dźwiga ogromny wór z prezentami. Objeżdża świat saniami zaprzężonymi w dziewięć reniferów. Jeszcze nie tak dawno do polskich dzieci przychodził w towarzystwie anioła i diabła. Anioł rozdawał grzecznym maluchom słodycze, a niegrzecznym diabeł wręczał rózgi.

 5. Choinka

 6. Na wigilię Bożego Narodzenia każda polska rodzina umieszcza w swoim mieszkaniu i dekoruje choinkę. Jest to jedna z najmłodszych tradycji wigilijnych. Zwyczaj pochodzący z Niemiec, który w Polsce pojawił się w 1830 r. Drzewko ma chronić dom i jego mieszkańców od złych mocy. Gwiazda na szczycie drzewka symbolizuje gwiazdę betlejemską, która wiodła Trzech Króli do Dzieciątka Jezus.

 7. Prezenty

 8. Wigilijny zwyczaj obdarowywania się prezentami początek swój bierze jeszcze z czasów rzymskich. W późniejszych wiekach przez Kościół został nazwany Gwiazdką, gdyż prezenty wręczano, gdy na niebie zauważono pierwsza gwiazdę. Ową gwiazdę utożsamiano z Gwiazdą Betlejemską. Tą częścią wieczoru wigilijnego najbardziej zainteresowane były dzieci, nic zatem dziwnego, że to one z niecierpliwością wypatrywały pierwszej gwiazdki na niebie.

 9. Jasełka

 10. Jasełka to bożonarodzeniowe przedstawienie zwane również szopką. Pierwsze jasełka urządził święty Franciszek z Asyżu. Zwyczaj ten, z początku w postaci nieruchomych figur, później – ruchomych, a nawet kukiełek, ponieśli w świat jego zakonni bracia. Wystawiano je głównie w większych domach, na ulicach, placach. Zawsze, oprócz Świętej Rodziny, pojawiały się w jasełkach Anioły, Diabeł, Pasterze, Trzej Królowie, okrutny Król Herod i Śmierć.

 11. Wigilia

 12. Wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku. Słowo "wigilia" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie. Tego dnia, wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy na niebie, rozpoczyna się uroczystą, postną wieczerzę wigilijną w gronie rodzinnym. Zaprasza się czasami na nią, oprócz krewnych, osoby mieszkające samotnie. Tradycyjnie poprzedza ją modlitwa, czytanie Ewangelii o narodzeniu się Jezusa, a następnie dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń świątecznych. Wigilii towarzyszy obdarowywanie się prezentami, składanymi pod choinką albo wręczanymi przez Świętego Mikołaja dzieciom.

 13. Dzielenie się opłatkiem

 14. Najważniejszym i kulminacyjnym momentem wieczerzy wigilijnej w Polsce jest zwyczaj łamania się opłatkiem. Czynność ta następuje po przeczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim i złożeniu życzeń. Zwyczaj ten oznacza wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy, że należy podzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba. Składamy sobie życzenia pomyślności i wybaczamy urazy.

 15. Kolędy

 16. Nieodłączną częścią wieczoru wigilijnego było i jest wspólne śpiewanie kolęd przy Bożonarodzeniowej szopce. Kolęda w Polsce oznacza pieśń religijną nawiązującą tematycznie do biblijnych opisów narodzin Chrystusa, a zwłaszcza do wydarzeń Nocy Betlejemskiej, pokłonu pasterzy, klimatu stajenki, w której przyszedł na świat Zbawiciel. W polskiej tradycji mamy ich bardzo dużo – ponad pół tysiąca. Najstarsze sięgają czasów średniowiecza. Ich wprowadzenie, a potem upowszechnienie zawdzięczamy prawdopodobnie Franciszkanom.

 17. Prezentację przygotowali uczniowie klas trzecich : Natalia Olga Jagoda Weronika 1Weronika 2 Agnieszka Bartek Mikołaj Oliwier Ernest Kacper Jakub Źródło: http://www.polishcenter.org http://www.bibliotekawszkole.pl http:/www.chomikuj.pl Cliparty z pakietu Microsoft Office