slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Sposoby wykonywania ruchów roślin i zwierząt. PowerPoint Presentation
Download Presentation
Sposoby wykonywania ruchów roślin i zwierząt.

play fullscreen
1 / 33
Download Presentation

Sposoby wykonywania ruchów roślin i zwierząt. - PowerPoint PPT Presentation

keahi
227 Views
Download Presentation

Sposoby wykonywania ruchów roślin i zwierząt.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Sposoby wykonywania ruchów roślin i zwierząt.

 2. - W jakim celu zwierzęta poruszają się? Zwierzęta poruszają się w celu poszukiwania pożywienia, ucieczki przed wrogiem, wędrówki, zmiany miejsca w środowisku. - Co służy zwierzętom do wykonywania ruchów? Do wykonywania ruchów służą narządy lokomotoryczne.

 3. W jakich środowiskach • poruszają się zwierzęta? SPOSOBY PORUSZANIA SIĘ ZWIERZĄT WODA LĄD POWIETRZE

 4. - Jakie znasz zwierzęta poruszające się w środowisku wodnym? • W jaki sposób poruszają się zwierzęta w • środowisku wodnym? WODA pływanie kroczenie (np. ryby) (np. raki)

 5. Jakie cechy budowy umożliwiają rybom życie w wodzie? Narządem lokomotorycznym ryb są płetwy

 6. Jakie inne cechy w budowie ciała umożliwiają rybom pływanie? • opływowy kształt ciała • pokrycie ciała – elastyczne łuski pokryte śluzem • nieruchoma głowa

 7. Jakie mechanizmy pływania wykształciły organizmy? Ryby pływają tzw. ruchem wiosłowym. Ryba płetwami zagarnia wodę do tyłu, dzięki czemu odpychana jest do przodu.

 8. Przykłady innych zwierząt poruszających się w wodzie ruchem wiosłowym: PINGWINY - posiadają skrzydła zmienione w rodzaj wioseł; palce kończyny tylnej spięte są błoną pływną KACZKI – ich palce spięte są błoną pływną

 9. ŻÓŁW WODNY- posiada kończyny przednie i tylne przekształcone w szerokie wiosła FOKA – posiada kończyny przekształcone w płetwy

 10. Orka SSAKI WODNE kształtem przypominają ryby; ich kończyny przednie przekształcone są w płetwy, tylnych brak; głównym narządem ruchu jest płetwa ogonowa Delfin

 11. Węgorz, wąż wodny – poruszają się w wodzie ruchem wijącym (falistym)

 12. AMEBA posiada liczne wypustki cytoplazmatyczne (nibynóżki). Ruch ameby nazywamy ruchem pełzakowatym (amebowatym).

 13. Ruch wiciowy można obserwować u eugleny.

 14. Ruch rzęskowy można obserwować u pantofelka.

 15. Zwierzęta w środowisku wodnym poruszają się równieżkrocząc: skorupiaki wodne np. raki, homary.

 16. Odnóża stawonogów są członowane. Poszczególne człony połączone są stawami.

 17. Stułbia porusza się pełzając lub koziołkując Układ ruchu tworzą komórki nabłonkowo- mięśniowe znajdujące się w warstwie pokrywającej ciało.

 18. LĄD KROCZENIE PEŁZANIE bieganie skakanie

 19. PEŁZANIE Dżdżownica na przemian skraca i wydłuża ciało co powoduje, że przesuwa się ona do przodu lub wciska w glebą. Dżdżownica posiada wyrostki lokomotoryczne – szczecinki, które ułatwiają przesuwanie się ciała.

 20. Ślimak pełza za pomocą silnie umięśnionej nogi.

 21. KROCZENIE - SKAKANIE Jakie przystosowania do skakania posiada żaba? - kończyny umieszczone po bokach ciała; kończyny tylne znacznie dłuższe od przednich – służą do wykonywania skoków; Jakie przystosowania do pływania posiada żaba? - opływowy kształt ciała, palce spięte błoną pływną, wilgotna skóra pokryta śluzem

 22. KROCZENIE - BIEGANIE Zwierzęta biegające mają długie, smukłe oraz dobrze umięśnione kończyny, które podciągnięte są pod ciało.

 23. Skoczekmułowy to jedna z ryb mogących wychodzić na krótki czas z wody używając nie płuc lecz pęcherza pławnego. Jak sama nazwa wskazuje najczęściej skoczek często wychodzi w atmosferę w mule ponieważ musi on przebywać w czasie swojego przejścia w wilgotnym miejscu. Może wyjść na powierzchnię na czas wynoszący około 5 minut.

 24. Strusie są to największe i najszybsze nielotne ptaki lądowe. Na dłuższych dystansach biegają z prędkością 50 km/h, a w sprincie nawet 70 km/h.

 25. POWIETRZE LATANIE

 26. Jak ptaki przystosowały się do lotu? • kończyny przednie przekształcone w skrzydła • szkielet silny i jednocześnie lekki • opływowy kształt • kości spneumatyzowane • silnie rozwinięte mięśnie

 27. Latający ssak- nietoperz posiada palce kończyny przedniej silnie wydłużone, a między nimi, bokami ciała i kończynami rozpięta jest błona lotna. Kończyna nietoperza to tzw. kończyna lotna. Jest ona przykładem jednej z wielu modyfikacji kończyn jaką wykształciły ssaki.

 28. Ptaszor Ptaszorowate to ryby występujące w oceanach w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Osiągają długość 20-40 cm, cechują się silnie rozwiniętymi płetwami piersiowymi, a u niektórych gatunków również brzusznymi, umożliwiającymi krótkie loty nad powierzchnią wody o zasięgu do 150 m.

 29. Żaba latająca- prowadzi nadrzewny  tryb  życia; jej palce  są  połączone  błoną, która pomaga  jej  w  "locie".  Jest  to  lot  ślizgowy  

 30. Draco – rodzaj jaszczurek np. smok latający Występują w lasachAzji Południowo-Wschodniej. Ich cechą charakterystyczną jest posiadanie błon lotnych, utworzonych z fałdów skórnych rozpiętych na znacznie przedłużonych ruchomych żebrach, tak iż z obu stron ciała powstaje mocno napięty żagiel. Poprzez ruch żeber mogą zwijać i rozwijać żagiel (fałdy) na kształt wachlarza, dzięki czemu te zwierzęta są zdolne do lotu ślizgowego. Z Osiągają 30 cm długości.

 31. ZADANIA DO WYKONANIA: Wyjaśnij, na czym polegają następujące ruchy wykonywane przez rośliny: nastie, taksje i tropizmy.

 32. 2. Dokonaj analizy poniższych schematów kończyn kręgowców. Wyjaśnij, jaki jest związek między budową kończyny a sposobem poruszania się organizmu.

 33. 3. Wyjaśnij pojęcia: narządy analogiczne, narządy homologiczne. 4. Określ sposób poruszania się i przystosowania w budowie ciała, które go umożliwiają u następujących organizmów: lampart morski, węgorz elektryczny, ameba, antylopa, traszka karpacka, ropucha szara, rusałka pawik, pomrów wielki, stułbia płowa.