Download
heykel n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
HEYKEL PowerPoint Presentation

HEYKEL

490 Views Download Presentation
Download Presentation

HEYKEL

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. HEYKEL HAZIRLAYAN: YUSUF ÖZEN

 2. SANATIN TANIMI Belli kalıplar içine konulamayan ve estetik olan insan duygularının dışa vurumudur.

 3. SANAT DALLARI SANAT DALLARI PRATİK SANATLAR GÜZEL SANATLAR Görsel Sanatlar Sessel Sanatlar

 4. FARKLI SANAT DALLARI TİYATRO RESİM EDEBİYAT DANS MÜZİK FOTOĞRAFÇILIK MİMARİ

 5. HEYKEL Heykel, sanatsal bakış açısıyla meydana getirilmiş üç boyutlu formlara denir Genellikle insan, hayvan ya da nesnelerin heykelleri yapılır. Taş ve ahşap gibi malzemelerden yontularak yapılabileceği gibi, kil, balmumu gibi ara malzemelerden modellenerek, bronz ve tunç gibi metallerden dökülebilir. Büst, rölyef ve tors gibi heykel türleri vardır

 6. MİMAR SİNAN Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğdu. Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak İstanbul’a getirildi. Zeki, genç ve dinamik olduğu için seçilenler arasındaydı. Sinan, At Meydanı’ndaki saraya verilen çocuklar içinde mimarlığa özendi, vatanın bağlarında ve bahçelerinde su yolları yapmak, kemerler meydana getirmek istedi.

 7. MİMAR SİNAN’IN YAPITLARI

 8. RODİN Kendisini aynı zamanda çizer olarak da tanımlayan Fransız heykeltıraş François-Auguste-René Rodin, 1840 yılının 12 Kasım günü doğmuş. 14 yaşındayken, çizim ve matematik eğitiminin ağırlıklı olduğu bir okula yazılmış. 17 yaşındayken heykele merak sarmış.

 9. RODİN’İN ESERLERİ

 10. ZÜHTÜ MÜRİDOĞLU Zühtü Müridoğlu (1906-1992). Heykeltraş. İstanbul'da doğdu. Sanayi-i Nefise Mektebi'nde heykel eğitimi aldı. Paris'te Collarossi Akademisi'ndeki Marcel Gimond atölyesinde çalıştı. Samsun Lisesi'nde öğretmenlik, Arkeoloji Müzesi'nde heykeltraşlık yaptı. Bir yıl süreyle Ankara Üniversitesi Gazi Eğitim Enstitüsü'nde öğretmenlik yaptı.

 11. ZÜHTÜ MÜRİDOĞLUNDAN ESERLERi

 12. YARARLANDIĞIM KAYNAKLAR www.baktabulum.com www.sbf.istanbul.edu.tr www.goktepeliler.com www.turkcebilgi.com http://tr.wikipedia.org www.kenthaber.com www.photoshopmagazin.com

 13. BENİ İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞŞEKKÜR EDERİM